Tehanu

Ursula K. Le Guin Wydawnictwo: Prószyński Media Cykl: Ziemiomorze (tom 4) fantastyka, fantasy, science fiction
2015-07-28
fantastyka, fantasy, science fiction
2015-07-28
1905 ocen 94 opinii

1905 ocen

Zdecydowanie najbardziej dojrzała z dotychczasowych części. Niestety jest to okupione tempem akcji. Dodatkowo pospieszne zakończenie pozostawia trochę niedosyt.

Nie lubię czytać i oglądać historii, w których bohater się zestarzał. To jest taka właśnie historia. Trochę romansidło trochę zbyt feministyczne i bardzo nie wyjaśnione. Przez całe opowiadanie czekałam na odkrycie tajemicy, ciśnienie narastało i puff po wszystkim i koniec. Nie tak to sobie wyorażałam po poprzednich częściach. Może to specyfika opowiadań, że są za krótkie na...

Akcji w tym tomie tyle co kot napłakał, ale postacie wynagradzają chociaż częściowo te niedostatki.

Książka nie najgorsza, jednak uważam, iż nie reprezentuje dumnie spuścizny poprzedniczek.

"Ziemiomorze" to świetny odpoczynek od codzienności. Przyjemnie zanurzyć się w świat, gdzie wszystko jest czarne albo białe. Gdzie wszystko jest dobre albo złe.

Tym razem narratorką jest Tehanu. Jest to, co w innych częściach cyklu, spokojnie opowiedziana historia, opiekuńcze i rodzicielskie spojrzenie, radzenie sobie z problemami osobistymi i w tle problemami znacznie większej wagi. Jednak czegoś trochę brakowało. Mimo to polecam. To wyjątkowa fantastyka, raczej dla trochę bardziej dojrzałego czytelnika.

To, co najbardziej mnie ucieszyło w "Tehanu", to jej główna gospodyni - a jest nią Tenar. Ależ to jest niesamowity opis jej pięknej osobowości, jej przemiany, nowej jakości życia, no i oczywiście dalszych losów po tym, jak opuściła Atuan. A zakończenie tej książki... Mniam! Jak dla mnie to wisienka na torcie. Nic więcej nie zdradzę ale warto przeczytać.

W moim odczuciu...

Czwarty tom cyklu. Polecam.

Wiele osób zachwyca się twórczością tej autorki i cyklem Ziemiomorze. Ja próbowałem zrozumieć i mimo wszystko kontynuować czytanie licząc, że historia się rozwinie. Przede mną jeszcze 2 tomy, moja nadzieja niestety podupada...

Z każdą książką Ziemiomorza seria podoba mi się coraz bardziej. Rewelacyjne tłumaczenie, świetne cytaty.

2 620
  • Fantastyka