Grobowce Atuanu

Okładka książki Grobowce Atuanu
Ursula K. Le Guin Wydawnictwo: Książnica Cykl: Ziemiomorze (tom 2) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Piotr W. Cholewa
ziemiomorze

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

To zdecydowanie nie cykl dla każdego. Przeczytałem pierwszy tom i kompletnie do mnie nie trafił, dlatego na długo odłożyłem czytanie następnych części. Postanowiłem wrócić do drugiego tomu — nie lubię pozostawiać książek niedokończonych — i było tylko gorzej. Bohaterka snuje się w ciemności po tytułowym Grobowcu, i znowu się snuje, a ja razem z nią, i tak się snujemy. W między czasie musiałem pójść spać pięć razy, żeby wypocząć od tej wędrówki, aż w końcu pojawiło się światełko w tunelu. Zaczęło się coś dziać ale wtedy bohaterka zaczęła mnie irytować swoim zachowaniem. Akcja trwa przez trzy rozdziały, po czym wracamy do snucia się, na powierzchni, ale za to bohaterka dalej jest irytująca. Ok, nie będę się wyzłośliwiać. Może to ze mną jest coś nie tak, a nie z książką. Może kiedyś przeczytam resztę, może jak będę bardzo stary.

Po lekturze pierwszej części Ziemiomorza spodziewałam się po kontynuacji samych najgorszych rzeczy. Z przyjemnością stwierdzam, że się myliłam. Fabuła osiągnęła nareszcie spójność, której brakowało "Czarnoksiężnikowi z Archipelagu". Postaci wprowadzone zostały w niezwykły sposób. Poprawiłabym tylko dialogi i tempo zakończenia. Nie dłużyło się, ale nie porwało.

''Grobowce Atuanu'' to krótka powieść pełna mroku, której główną bohaterką jest dziewczynka uznana za kolejne wcielenie Jedynej Kapłanki Bezimiennych (starożytnych potęg ciemności), dziejąca się na wyspie Atuan należącej do dzikiego Imperium Kargijskiego, znanego czytelnikom z I tomu cyklu.
Klimat dosyć gęsty jak na gatunek fantasy wydany w 1971 roku. Grobowce, mroczne świątynie, podziemia, Podgrobie, Labirynt, obrzędy, składanie ofiar, podróże po omacku i wszechobecna ciemność... to główne miejsca akcji i wydarzenie w książce. Czytając często miałem skojarzenia z opowiadaniami o Conanie. Czuć było pewien niepokój, niebezpieczeństwo... Zasady hierarchi między kapłankami chociaż oficjalnie ustalone, w praktyce nie do końca spełniały swoje funkcje. Niczego nie można było być pewnym. Autorka wprowadziła więcej dialogów, które posłużyły za słowne przepychanki między kobietami stojącymi na czele swojego wyznania, co dodało pikanterii całej opowieści. Tak czy inaczej nie są to wielce skomplikowane intrygi, a w drugiej połowie mamy ciekawe zwroty akcji i pojawienie się istotnego bohatera. Czyta się przyjemnie zagłębiając się w niesamowity świat Ziemiomorza i powiększając wiedzę o różnych jego zakątkach, a także przeszłości. Trzyma dobry poziom tomu I.

Zaletą książki jest bardzo dobrze opowiedziana historia, która choć krótka to dzieje się w interesującym, pełnym magii świecie, a dodatkowo porusza ważne motywy jak : wolność, dobro, zło.

Drugą część Ziemiomorza połknęłam szybko - o ile przy pierwszej brakowało mi nieco tych "fajerwerków", tak tutaj zdecydowanie były. Bardzo klimatyczna i nieco mroczna opowieść, która wciągnęła mnie całkowicie. Fajny pomysł na lokację, odosobniony żeński klasztor, tajemnicze labirynty podziemne, świetny klimat i ciekawie poprowadzona fabuła.

Z postacią Kossil miałam coś takiego, co czasem mi się zdarza przy czytaniu książek - nagle w pewnym momencie olśniło mnie, że jej twarz powinna wyglądać dokładnie tak samo, jak twarz pewnej znajomej osoby, ta twarz tak idealnie mi pasuje wizualnie zarówno do charakteru postaci, jak i nawet do samego jej imienia, że już do końca książki widziałam ją w głowie bardzo wyraźnie w ten sposób. Zwykle nie wizualizuję sobie jakoś bardzo dokładnie twarzy postaci z książek, ale czasem w niektórych przypadkach "obsadzam" w głowie twarze osób z mojego otoczenia albo twarze znanych aktorów, którzy odpowiadają mi idealnie do danej postaci.

Z postacią Kossil miałam coś...

Bardzo przyjemna opowieść. Ciekawe uniwersum i zasady magii.

Bardzo przyjemna opowieść. Ciekawe uniwersum i zasady magii.

Czarnoksiężnika z Archipelagu podczas czytania doceniłem. Doceniłem światotwórstwo, styl i drugie dno książki. Nie miałem jednak efektu "wow", czegoś co personalnie by mnie ujęło i pozwoliło zostać tej historii na dłużej w głowie.

Grobowce Atuanu doceniam za to samo, a dodatkowo jeszcze dostałem to czego mi brakowało w pierwszej części Ziemiomorza. Historia jest krótka, ale niesamowicie treściwa. Nasza nowa bohaterka jest "jakaś", pięknie opisana jest jej przemiana, która się w niej dokonuje jak i sama droga do niej. Osadzenie większości historii pod ziemią, z ograniczoną ilością światła, w otoczeniu Bezimiennych nadaje niesamowity klimat.

Pani Le Guin całkowicie kupiła mnie tą opowieścią.

Historia podobała mi się o wiele bardziej niż ta z poprzedniego tomu. W zasadach obie opowiadają o dorastaniu, tylko że historia Tenar była dla mnie o wiele ciekawsza. Religia, której była kapłanką, bardzo mnie zaciekawiła. Ten tom zdecydowanie poszerza naszą wiedzę o świecie Ziemiomorza, wciąga, choć nie ma w nim dynamicznej akcji. Uważam, że Tenar jest najciekawszą postacią z tych, które dotychczas poznałam. Ta część była dla mnie przyjemnym zaskoczeniem po 'Czarnoksiężniku z Archipelagu'.

Czyta się to bardziej jak spin off do Czarnoksiężnika... Ciekawa historyjka poboczna, ale bez rozmachu pierwszej części, zwłaszcza, że główna bohaterka jest w sumie mało ciekawa.

Jestem zdecydowanie większą fanką Maga niż Kapłanki, ale czytało się dobrze, porównywalnie do części pierwszej.