Harfista na wietrze

Okładka książki Harfista na wietrze
Patricia A. McKillip Wydawnictwo: Mag Cykl: Mistrz zagadek (tom 3) Seria: Andrzej Sapkowski Przedstawia fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
2000-01-01
2000-01-01
Jacek Manicki

więcej Więcej

Zmęczyłem cały ten słaby cykl i nie zamierzam już nigdy do niego wracać.
W finałowym tomie trylogii książę Morgon i księżniczka Raederle, najnudniejsza i najbardziej mdła para bohaterów w historii literatury fantasy, łączą siły w niezrozumiałej batalii o losy królestwa Najwyższego ze zmiennokształtnymi i czarodziejem Ghis...ohmem. Łączenie sił nie przychodzi łatwo, dialogi...

Konia z rzędem temu, kto zrozumiał o co w ogóle w tej trylogii chodzi. Wszystko, co napisałem pozytywnego o poprzednich tomach, nie ma zastosowania w "Harfiście na wietrze". Drętwe dialogi pełne sztucznego patosu, nijakie postaci, zagmatwana fabuła, ogólna nuda, główny bohater, którego nie da się lubić, akcja pędząca do przodu w taki sposób, że przypomina bardziej pokaz...

Ostatni tom z cyklu Mistrz Zagadek.Morgon wyrusza z Raedrle do Lungold tam gdzie była szkoła czarodziejów.W tle mistrz Ohm ,Najwyższy oraz potężni Panowie Ziemi jedni gonią drudzy uciekają.Autorka potrafi bardzo sprawnie opisywac pojedynki mocy-magi ale zwykle starcia żołnierzy już mniej.Przyjemna fantasy ale bez fajerwerków.

Ostatni tom trylogii. Rozwiązanie wszystkich nurtujących nas pytań, które padły w poprzednich dwóch tomach. Trzyma w napięciu do ostatniej strony. Losy Mistrza Zagadek, Księżniczki i innych osób które poznaliśmy wreszcie splatają się w jedną całość.

No i kolejny wielki cykl fantasy za mną... Trzeba powiedzieć sobie na początku już jedno - p. McKillip w finalnej części opowieści o Morgonie z Hed i Raederle z An, naprawdę się postarała. Książka prezentuje wysoki poziom, a ponadto trzyma w napięciu. O najwyższej klasie cyklu McKillip świadczy to, że po jego skończeniu czułem specyficzną "pustkę", a jego bohaterowie...

Jedna z moich ulubionych pozycji. Wspaniały klimat. Często wracam do całej trylogii.

Przygoda się zakończyła.

Myślę, o tej książce w kategoriach "Władcy Pierścienia" i muszę przyznać, że bardzo chętnie zobaczyłabym jej ekranizację. Są stwory/potwory. Jest magia / iluzja, jest coś dla kobiet - wątek romantyczny, dla mężczyzn bitwa. Walka dobra ze złem, sięgająca swymi korzeniami początków wszystkiego. Zwarta fabuła. Naprawdę bardzo dobry cykl.

Ach! To była bajkowa podróż po wspaniale wykreowanym świecie. Brakowało mi tak dobrej fantastyki. Polecam całą serię! :)

Najlepsza część trylogii, chociaż jak dla mnie trochę zbyt poetycko-baśniowa. Ciekawe i spójne rozwiązanie zagadek jest dużym plusem ostatniej części trylogii.

Przeczytałam w ramach domknięcia cyklu. Ot, 101 sposobów poruszania się po wyspie niezauważonym. Fabuła jest bardzo przewidywalna, zakończenia można było się domyśleć w trakcie poprzedniego tomu. Nie porwała, nawet niespecjalnie wciągnęła.
Wybitnie zniechęcająca jest postać Readelle - ponieważ ma sporą moc, decyduje się zostać wiernym psem / pielęgniarką / kurą domową... -...

• Fantastyka
  • Fantasy