Makuszyński. O jednym takim, któremu ukradziono słońce

Okładka książki Makuszyński. O jednym takim, któremu ukradziono słońce
Mariusz Urbanek Wydawnictwo: Czarne Seria: Biografie biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Biografie
Czarne
2017-05-24
2017-05-24
Makuszyński

Urbanek swoimi biografiami nie rozczarowuje nigdy.

A Makuszyński?
Życie miał ciekawe, trudne (zwłaszcza po wojnie gdy żył w skrajnej nędzy). Mnie dziwnie osobistą przykrość sprawiło to, że okazało się, że był antysemitą. I to antysemitą-hipokrytą. Pił wódkę z Tuwimem i Słonimskim, pisał do nich "kochane, stare wariaty" (do Słonimskiego konkretnie), a za plecami mówił już...

Uwielbiam czytać biografie naszych pisarzy pióra Mariusza Urbanka. Mam piękne wspomnienia z dzieciństwa z wielokrotnie i namiętnie czytanym tomem przygód Koziołka Matołka i małpki Fiki Miki. Nie wiedziałam prawie nic o Makuszyńskim i cieszę się, że miałam okazję poznać tego niezwykłego człowieka na kartach tej książki.

Przedwojenny sekretarz i dyrektor biura PAL, (nomen omen) Michał Rusinek był zdania, że Makuszyński "nie mieścił się w nowych czasach (mowa o komunizmie), był na odstrzał, bo ani lewicowy, ani postępowy, a w dorobku piosenki o ułanach, książki o Lwowie".

Autor próbuje pokazać Makuszyńskiego z różnych stron i całkiem sprawnie mu się to udaje. A to wcale nieprosta sprawa....

Niestety...mało dowiedziałam się o życiu pisarza. Rozdział o najbardziej znanych książkach, jest najkrótszy i mówi praktycznie o niczym. Dużo cytatów, dużo o znajomościach i życiu kawiarnianym...mało o życiu pisarza.

Tylko pocztątek interesujący, większość książki przekartkowałam / przebrnęłam z trudem.

Od samego początku czuć, to co nieuchronne i to kładzie się cieniem i daje takie poczucie żałości, czekałam tylko czy to będzie czas wojny, czy powojenny.... Piękna książka, która przypomina w jak trudnych i skomplikowanym czasach przyszło Makuszyńskiemu żyć.

Na półkach: , , , , , ,

„Wszystkie mądre polskie kozy,
- By je zliczyć, nie mam siły!
Na naradę się zebrały
I rzecz taką uchwaliły...”

Kto nie znałby tego cytatu?
Chyba nie ma w Polsce takiej osoby.
Kto zna życiorys autora tych słów?
Niewielu.

Kornel Makuszyński funkcjonuje w naszej świadomości jako ktoś, kto był, jest i będzie.
Pierwsze skojarzenie: Koziołek Matołek...później Adam Cisowski,...

Biografia jednego z najpopularniejszych autorów książek dla dzieci - Kornela Makuszyńskiego. Pozycja jest bogata w informacje, cytaty i zdjęcia, miejscami niestety dosyć nużąca i przegadana (mało mnie interesuje np. recenzja jakiejś sztuki wystawianej we Lwowie ponad sto lat temu napisana przez pana Makuszyńskiego, a sporo takich rzeczy znajdziemy w tej biografii). Pisarz w...

Pewnie będę nieobiektywna, bo książki Urbanka uwielbiam. No, ale co poradzę na to, że potrafi tak opisać życie Makuszyńskiego, że czyta się jak ciekawą fabułę i płacze przy opisie jego góralskiego pogrzebu.

Jest tylko poprawnie, zabrakło takiej swady w stylu, która nadałaby biografii lekkości i słońca.
Nadal po wielu, wielu latach wymalowane hasło "Uśmiech jest szczęściem dziecka..." nad wejściem do podstawówki, której Makuszyński patronował, znajduję wyjątkowo ironicznym.

Mariusz Urbanek Makuszyński. O jednym takim, któremu ukradziono słońce Zobacz więcej

Video

Video