Prywatne życie łąki

Okładka książki Prywatne życie łąki John Lewis-Stempel
Okładka książki Prywatne życie łąki
John Lewis-Stempel Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie flora i fauna
307 str. 5 godz. 7 min.
Kategoria:
flora i fauna
Tytuł oryginału:
Meadowland: The Private Life of an English Field
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Poznańskie
Data wydania:
2021-06-30
Data 1. wyd. pol.:
2017-09-27
Liczba stron:
307
Czas czytania
5 godz. 7 min.
Język:
polski
ISBN:
9788366839564
Tłumacz:
Maciej Miłkowski
Tagi:
natura łąka przyroda zwierzęta
Średnia ocen

6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
332 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
252
252

Na półkach:

Autor bardzo przypadł mi do gustu. Jest i rolnikiem i świetnym pisarzem. To skłania, by sięgnąć do jego bogatej w pozycje biblioteczki, także w oryginale. Co istotne pojawiają się wątki humorystyczne.

Autor bardzo przypadł mi do gustu. Jest i rolnikiem i świetnym pisarzem. To skłania, by sięgnąć do jego bogatej w pozycje biblioteczki, także w oryginale. Co istotne pojawiają się wątki humorystyczne.

Pokaż mimo to

avatar
1257
330

Na półkach: , , ,

John Lewis-Stempel w swojej pamiętnikarskiej, często poetyckiej prozie pt. ""Prywatne życie łąki" jak prawdziwy magik - przenosi czytelnika w czasie, zapewnia psychiczny relaks, ale i każe połknąć gorzką pigułkę tęsknoty za utraconym krajobrazem. To książka poświęcona tradycyjnemu życiu na wsi i ruchowi ekologicznemu.
***
Pisarz snuje refleksyjną opowieść o niespiesznej sielankowej aurze wsi, gdzie czas na pracę i odpoczynek wytyczają dobowe i miesięczne rytmy natury. Rozpościera przed czytelnikiem obraz życia w zgodzie z otoczeniem i pokazuje prawdziwą wdzięczność za wszelkie błogosławieństwa ziemi.

Pisarz posiada szczególny rytm i tembr narracji, który sprawia, że można poczuć samemu radość i zachwyt płynące z bogactwa przyrody oraz harmonię i błogostan wynikający z obcowania i poddawania się naturze. Pisarz ceni przyjemności prostych czynności, jak np. koszenie trawy. Pokazuje wzajemne relacje człowieka, flory i fauny. A fascynację przyrodą udaje się mu zaszczepić w czytelniku.

W książce przeplatają się wspomnienia pisarza z dzieciństwa, rozważania proekologiczne, ciekawostki nt. angielskiej flory i fauny, nawiązania do tradycji i zwyczai przedchrześcijańskich.
"Prywatne życie łąki" to prawdziwy hołd złożony przyrodzie, opiewający prostotę płynącą z życia i pracy na wsi. Z tej uroczej narracji można między wierszami wyczytać tęsknotę do dawnych łąk - zdewastowanych obecnie, których areały się kurczą. Tempo przyrostu naturalnego jest zastraszające. Ziemia poddawana jest zintensyfikowanej uprawie, co oznacza przenawożenie ziemi herbicydami. Na takich łąkach uzyskuje się większe zbiory trawy, ale ma to swoją cenę... 97% tradycyjnych łąk zniknęło bezpowrotnie.

Książka nie jest dla wszystkich. Brakuje tu fabuły, a głównym bohaterom nie zależy na popularności. Proza specyficzna, pamiętnikarska, refleksyjna, często filozoficzna - nie z tych, co porwą i rzucą na kolana. To proza mająca za główny cel przybliżyć nam naturę, jakiej raczej już na codzień nie widzimy i która każe zatrzymać się na chwilę, by pochylić się nad możliwym - zgoła przyjemnym - scenariuszem życia.

Jeśli podoba Wam się moja recenzja, to zapraszam po więcej:
https://www.instagram.com/anemonenemorose/

John Lewis-Stempel w swojej pamiętnikarskiej, często poetyckiej prozie pt. ""Prywatne życie łąki" jak prawdziwy magik - przenosi czytelnika w czasie, zapewnia psychiczny relaks, ale i każe połknąć gorzką pigułkę tęsknoty za utraconym krajobrazem. To książka poświęcona tradycyjnemu życiu na wsi i ruchowi ekologicznemu.
***
Pisarz snuje refleksyjną opowieść o niespiesznej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
400
386

Na półkach:

Książka opowiada historię mężczyzny, który przy okazji opowiada nam historię łąki. Nie dowiadujemy się tego wprost, ale możemy się domyślać, że jest wykształcony w tym kierunku, a na pewno jest to jego pasja. Opowiada o naturze i o zwierzętach zamieszkujących łąkę. Opowiada o sianokosach, o strzyżeniu owiec. Jest to taka opowieść o łące i rolnictwie na angielskiej wsi. Taka sielsko-anielska opowieść bez wartkiej akcji, bardzo uspakajająca. Ja polecam do słuchania, bo czyta Krystyna Czubówna.

Książka opowiada historię mężczyzny, który przy okazji opowiada nam historię łąki. Nie dowiadujemy się tego wprost, ale możemy się domyślać, że jest wykształcony w tym kierunku, a na pewno jest to jego pasja. Opowiada o naturze i o zwierzętach zamieszkujących łąkę. Opowiada o sianokosach, o strzyżeniu owiec. Jest to taka opowieść o łące i rolnictwie na angielskiej wsi. Taka...

więcej Pokaż mimo to

avatar
250
98

Na półkach: , ,

Ciekawa, do szybkiego przeczytania, bije z niej ciepły sielski klimat i nic więcej... Brakuje tu elementu, który intryguje. To taka lektura na raz, do której raczej się nie wraca.

Ciekawa, do szybkiego przeczytania, bije z niej ciepły sielski klimat i nic więcej... Brakuje tu elementu, który intryguje. To taka lektura na raz, do której raczej się nie wraca.

Pokaż mimo to

avatar
101
43

Na półkach:

W sumie, to nie wiem co napisać, książkę czyta się szybko i przyjemnie, ale nie do końca wiem o czym ona jest. Taki ubogi pamiętnik rolnika z dodatkiem kilkunastu ciekawostek. Nie twierdzę, że jest zła, ale mi osobiście czegoś zabrakło, jak choćby zdjęć poglądowych opisywanej flory i fauny, ich brak sprawiał, że często musiałem zaglądać do Internetu, aby sprawdzić jak dokładnie wygląda opisywany ptak czy roślina.

W sumie, to nie wiem co napisać, książkę czyta się szybko i przyjemnie, ale nie do końca wiem o czym ona jest. Taki ubogi pamiętnik rolnika z dodatkiem kilkunastu ciekawostek. Nie twierdzę, że jest zła, ale mi osobiście czegoś zabrakło, jak choćby zdjęć poglądowych opisywanej flory i fauny, ich brak sprawiał, że często musiałem zaglądać do Internetu, aby sprawdzić jak...

więcej Pokaż mimo to

avatar
101
101

Na półkach: ,

Od razu napiszę, że mam duży kłopot z oceną tej książki - przede wszystkim nie do końca podzielam poglądy narratora i jakoś niespecjalnie pociąga mnie wykreowana przez niego "sielankowa" wizja bycia rolnikiem. Nie zgadzam się z nim np. w kwestii polowania na zwierzęta (Autor sam zresztą dostrzega tę dwoistość swej natury i chyba go to też trochę uwiera),nie akceptuję do końca jego zgody na kulturowy kształt przestrzeni a przede wszystkim irytuje mnie jego "płaski" stosunek do przyrody - ma być ona ładna, cieszyć oczy, zadziwiać, czasem też dawać jakieś korzyści. Trudno postrzegać narratora jako rolnika z krwi i kości, o pracy jest tu raczej niewiele (koszenie łąki) - dominuje styl obserwacji, namysłu, refleksji. Chwilami rozdzialiki zamieniają się w rozbudowany spis zaobserwowanych gatunków., by za chwilę opowiadać o historii rodów szlacheckich z pogranicza Anglii i Walii. Te kulturowe i lokalne zawiłości są bodaj najciekawsze w kontekście "prywatnego życia łąki". Trudno sobie wyobrazić brytyjski krajobraz bez łąk poprzecinanych starymi żywopłotami. Dociekliwym pozostawiam odnalezienie łąki na mapach google. Zaletą książki poza dobrze zaprojektowaną okładką i chwytliwym tytułem jest jej niezwykle uspokajający charakter - to znakomite lekarstwo dla każdego, kto choćby na chwilę chciałby się wyrwać z miejskiego zgiełku. Nie przeszkadza nawet brak zamysłu, konkluzji czy jakiejś ogólnej tezy w tej opowieści - pamiętniku. Autor odrzuca rolnictwo przemysłowe nie tyle z pobudek ekologicznych, co kulturowych. I zaprasza do bycia uważnym, wrażliwym, i ciekawym świata wokół nas. Lektura niezwykle przyjemna - jak weekend spędzony z daleka od cywilizacji.

Od razu napiszę, że mam duży kłopot z oceną tej książki - przede wszystkim nie do końca podzielam poglądy narratora i jakoś niespecjalnie pociąga mnie wykreowana przez niego "sielankowa" wizja bycia rolnikiem. Nie zgadzam się z nim np. w kwestii polowania na zwierzęta (Autor sam zresztą dostrzega tę dwoistość swej natury i chyba go to też trochę uwiera),nie akceptuję do...

więcej Pokaż mimo to

avatar
38
15

Na półkach:

Czytało mi się wyśmienicie. Trzy godziny w pociągu minęły, jak z z bicza trzasnął. Brytyjski botanik, który przez przypadek zostaje badaczem łąki, kupuje zaniedbane gospodarstwo we Francji, próbując przywrócić pierwotny ekosystem tego miejsca. Wspomnieniem, którym niewątpliwie jest ta książka, jest połączeniem zmagań mieszczucha z polem i jego mieszkańcami, wiedzy przyrodniczej, humoru w stylu brytyjskim i anegdotami jakby z książek Petera Mayle (Rok w Prowansji). Autora na szczęście nie dotknął nurt ekologizmu, więc pisze prawdziwie.

Czytało mi się wyśmienicie. Trzy godziny w pociągu minęły, jak z z bicza trzasnął. Brytyjski botanik, który przez przypadek zostaje badaczem łąki, kupuje zaniedbane gospodarstwo we Francji, próbując przywrócić pierwotny ekosystem tego miejsca. Wspomnieniem, którym niewątpliwie jest ta książka, jest połączeniem zmagań mieszczucha z polem i jego mieszkańcami, wiedzy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
66
21

Na półkach:

Rolnik-erudyta zaprasza nas na swoją łąkę.
Stanowczo najfajniejsze miejsce w jakie zabrała mnie książka od bardzo, bardzo dawna.
Piękny język. Prostota. Akapity na jeden kęs.
No i zdrowo sobie pooddychać na świeżym powietrzu .

Czasami niestety coś skrzypi w tłumaczeniu. I to do tego stopnia, że aż sprawiłem sobie drugi egzemplarz (bez udziału tłumacza) coby weryfikować rzeczy szczególnie dziwaczne.
Obywatelu tłumaczu, owoce nie rozkwitają ;-)

Rolnik-erudyta zaprasza nas na swoją łąkę.
Stanowczo najfajniejsze miejsce w jakie zabrała mnie książka od bardzo, bardzo dawna.
Piękny język. Prostota. Akapity na jeden kęs.
No i zdrowo sobie pooddychać na świeżym powietrzu .

Czasami niestety coś skrzypi w tłumaczeniu. I to do tego stopnia, że aż sprawiłem sobie drugi egzemplarz (bez udziału tłumacza) coby weryfikować...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1522
1314

Na półkach:

Początkowo lektura mi nie wchodziła. Później jednak oswoiłam się z narracją i wysiliłam wyobraźnię.
Opis sianokosów najlepszym fragmentem z całej książki.

Początkowo lektura mi nie wchodziła. Później jednak oswoiłam się z narracją i wysiliłam wyobraźnię.
Opis sianokosów najlepszym fragmentem z całej książki.

Pokaż mimo to

avatar
65
63

Na półkach:

Siedząc w domu czy jadąc do pracy można poczuć ten przyjemny łąkowy klimat i dowiedzieć się ciekawostek o tym, czego się zazwyczaj w przyrodzie nie dostrzega. Za to należy się pochwała. Książka oczywiście jest na temat, jednak treść w pełni mnie nie zachwyciła. Mam wrażenie, że poprostu czegoś tu w niej zabrakło.
6/10

Siedząc w domu czy jadąc do pracy można poczuć ten przyjemny łąkowy klimat i dowiedzieć się ciekawostek o tym, czego się zazwyczaj w przyrodzie nie dostrzega. Za to należy się pochwała. Książka oczywiście jest na temat, jednak treść w pełni mnie nie zachwyciła. Mam wrażenie, że poprostu czegoś tu w niej zabrakło.
6/10

Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  705
 • Przeczytane
  383
 • Posiadam
  91
 • Teraz czytam
  20
 • 2018
  16
 • Audiobook
  15
 • 2021
  15
 • Audiobooki
  10
 • Przyroda
  10
 • Chcę w prezencie
  9

Cytaty

Więcej
John Lewis-Stempel Prywatne życie łąki Zobacz więcej
John Lewis-Stempel Prywatne życie łąki Zobacz więcej
John Lewis-Stempel Prywatne życie łąki Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także