Prywatne życie łąki

flora i fauna
2021-06-30
Maciej Miłkowski
natura łąka przyroda zwierzęta

Ciekawa pozycja. Opisy przyrody bardzo urozmaicone, przez chwilę się czułam jakbym czytała Władce Pierścieni :) Brakuje mi fotografii, często podczas czytania dodatkowo szukałam opisu i wyglądu ptaków. Zdaję sobie jednak sprawę, że nie jest to atlas przyrodniczy. Mimo wszystko polecam, można się zrelaksować przy tej pozycji i poczuć wiejską sielankę

Dobrze by było, żeby każdy mógł wyjść z tą książką na łąkę i poczuć tę przyrodę, którą opisuje autor. We mnie wzbudziła ona dużą tęsknotę za takim sielskim krajobrazem, za łonem natury. Szkoda, że nie ma zdjęć, ale to nie jest tego typu pozycja - za to mamy piękne ilustracje.

Ta książka to poezja z dawką solidnej wiedzy

Po przeczytaniu aż chce się iść na spacer i badać przyrodę, oglądać małe roślinki i zwierzątka albo zamieszkać na wsi.

Gawędziarska, całkiem przyjemna jako relaksujący audiobook np. do robótek ręcznych

Książka, która sprawiła, że pozazdrościłam brytyjskim wieśniakom. Bo autor tak miło opowiada o swym sielskim życiu. I patrzę jego oczami na to życie z łąką w rytm pór roku - na życie we własnym gospodarstwie wiejskim. A jest on osobą która zna każdy kąt swej posiadłości, każde zwierzę, ptaka, roślinę. I aż mnie zżera, gdy tak swobodnie wymienia nazwy wszystkich tych...

Może dlatego, że kocham dzikie łąki, autor mnie swą roczną opowieścią o swym pastwisku zauroczył, znajomością tego co żyje na terenie jego farmy - zaskoczył, poezją i prozą angielską - oczarował i... tylko żal, że książka nie zawiera fotografii (ilustracji) wymienianych w niej przedstawicieli fauny i flory.

Miałam dwa ważne powody, żeby przeczytać tę książkę: po pierwsze, moje najpiękniejsze wakacje życia spędziłam w Hereford, którego łąkę opisuje autor na kartach "Prywatnego życia łąki". Po drugie, i zdecydowanie ważniejsze, Anglia była krajem łąk i właśnie na naszych oczach te łąki traci - a wraz z nimi całą zdumiewającą bioróżnorodność tych terenów.

Kłopot z tą książką...

zachwyciłam się wydaniem i kilkoma fragmentami w księgarni i wiedziałam, że nie wyjdę bez tej książki, teraz leży zawsze pod ręką i mimo, że przeczytałam już każdą stronę chyba milion razy wciąż do niej sięgam. Bardzo przypomina mi sceny z dzieciństwa kiedy to mogłam pląsać po jeszcze piękniejszej i bogatszej łące Dziadka i dopiero teraz czuję wielką pustkę, że mogę tam...

Świetna!

• 2018