Świąteczna kafejka

2016-11-24
2016-11-24
Anna Sauvignon
Anna Sauvignon

Książka, którą można sobie wrzucić między cięższymi pozycjami. Delikatnie wzruszająca i momentami zabawna opowieść, choć rzeczywiście lekko przesłodzona, ale nie to mi w niej przeszkadzało najbardziej... opisy głównej bohaterki postarzają ją o kilkanaście lat! Gdyby nie było napisane, że ma 53, myślałabym, że ma jakieś 64 i tak też ją odbierałam przez całą książkę ... to żeby nie było za słodko :)

Urokliwa, klimatyczna, taka ciepła, typowo świąteczna. Momentami dość zabawna i często przesłodzona.

Nie ukrywam, że liczyłam na dużo. Ciągła mi się bardzo pierwsza połowa książki. Do Jojo Moyes jej daleko, bardzo daleko. Nie poczułam wzruszenia, łez, uczuć ani namiętności. Nie czułam też klimatu świąt. Zauważyłam, że uwielbiam książki bez reklamy, albo bez przesadnej reklamy, bo o wiele więcej wtedy po niej oczekuję i zazwyczaj, niestety, nie sprosta oczekiwaniom.

Nigdy nie zapominaj, ze życie jest wyłącznie dla odważnych. Mamy tylko tę jedną jedyną szansę do wykorzystania.

A dopóki nie spróbujesz, to się nie dowiesz. Nie możesz całe życie czekać z boku, aż coś ci się przydarzy. Trzeba się przemóc, zebrać na odwagę i zrobić pierwszy krok.

Jak się człowiek wyśpi, to wszystko lepiej wygląda.

Życie jest pełne niebywałych zwrotów i niespodzianek. To niesamowite, jak szybko niektóre zmiany stają się normalne, kiedy już się wydarzą.

Nigdy nie zapominaj, że życie jest wyłącznie dla odważnych. Nie uciekaj od szczęścia i pozwól sobie kochać.

Co za szczęście, że radość jest zarażliwa, tak samo jak ziewanie.

Zmiany to chyba jedyna stała rzecz w życiu.

Życie jest wyłącznie dla odważnych. Musisz je sobie urządzić tak, jak chcesz i sama dla siebie je zdobyć.

Jak się człowiek wyśpi, to wszystko lepiej wygląda.

Życie jest pełne niebywałych zwrotów i...

Nie powiem - wciągnęła mnie. Przyjemna i nawet momentami wzruszająca. O różnych odcieniach miłości, o tym, że nie zawsze rodzice wiedzą co dla ich dzieci jest najlepsze, a chronienie dziecka przed jego historią może spowodować problemy z odnalezieniem siebie i swojej tożsamości, ale też książka o tym, że nigdy na nic nie jest za późno.
Może trochę cukierkowa, ale dlaczego nie posłodzić sobie czasami gorzkiej rzeczywistości???

Może trochę cukierkowa, ale dlaczego...

Książka przeciętna. Historia mało prawdopodobna, opowiedziana jakimś sztucznym stylem. Być może to wina tłumaczenia ale bohaterowie i ich przygody są mało wiarygodne. Oczywiście da się przeczytać ale za chwilę się o niej zapomni.

Książka pięknie naiwna, uroczo słodka, momentami aż mdła (zakończenie już w ogóle przesłodzi każdego). Dobra, by się zrelaksować, odpocząć od myślenia. Bohaterów da się polubić, choć nie są to jakieś zabójczo twórcze kreacje.

Ciekawa historia, dobrze się zapowiadała. Rozochociłam się, bo fajnie jest przeczytać zimową książkę przy blasku świec i kieliszku dobrego wina. Niestety, z całej sytuacji najlepsze okazało się wino :-) Książka nie dla mnie.

Historia zakończona po latach happy endem. Jak przystało na powieść z Bożym Narodzeniem w tle, mamy tu pierwiastek dramatyczny i ckliwe, romantyczne zakończenie, w myśl zasady "w święta zdarzają się cuda".
Jednak w moim osobistym odczuciu wstęp powieści jest bardzo rozbudowany: poznajemy w nim główną bohaterkę w momencie śmierci męża, prowadzoną przez nią restaurację, jej rodzinę i wspomnienia z młodości. W tych wspomnieniach pojawia się wielka miłość Bei - żonaty lekarz John, nieplanowana ciąża, ubóstwo, poznanie przyszłego męża Petera. Los sprawia, że po lata Bea i John spotykają się, są z tego powodu szczęśliwi i to w zasadzie jest koniec powieści. Brakuje mi jakiegoś pierwiastka trzymającego w napięciu, chociażby w osobach dorosłych dzieci Bei i Johna, którzy początkowo sprzeciwialiby się związkowi rodziców. W tej powieści czegoś takiego nie ma. Mało tego, wszyscy wspólnie spędzają święta i są z tego powodu szczęśliwi. Nawet jak dla mnie, jest tu za dużo cukierkowej słodyczy.

Bea ma 53 lata, jest właścicielką kafejki w Sydney. Po śmierci męża boi się pierwszych nadchodzących Świąt Bożonarodzeniowych bez niego.Tym bardziej,
że z jedynym synem i jego żoną jakoś się nierozumieją.Za to bardzo kocha wnuczkę Florę. Gdy nadchodzi niespodziewany list ze Szkocji od nieznanej osoby, powracają wspomnienia z młodości. Syn Bei ma problemy z córką i "podrzuca"ją na trochę babci. A ona razem z Florą nagle postanawiają wyruszyć na drugi koniec świata, do Edynburga. Dlaczego tam, i co wyniknie z tej podróży ? Zachęcam przeczytać :)

Sympatyczna powieść obyczajowa o różnych etapach miłości, tak jak różni są ludzie.O wyborach i ich konsekwencjach.O trudnym wieku dorastania i emocjach, z którymi nawet dorośli czasem sobie nie radzą.W tle przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia.

Przeczytana na wyzwanie listopadowe "Trójka e-pik"