Szczypta miłości

2017-09-15
2017-09-15
Anna Sauvignon
miłość zakochanie kobieta 66 lat radość spełnianie

Bardzo smaczna opowieść, i to nie tylko dlatego, że bohaterkami są właścicielki wypasionej, londyńskiej kawiarni. Panie po 60tce i jednej z nich przytrafiła się fajna miłość ale z przeszkodami. I cała historia jest z przeszkodami ale babska solidarność jest ponad to. Serdecznie polecam.

Pru Plum to właścicielka jednej z najchętniej odwiedzanych i najlepszych cukierni w Londynie. Pomimo sukcesów zawodowych kobieta nie zaznała szczęścia w miłości, ale pewnego dnia los stawia na jej drodze szczęście. Tylko czy Pru odważy się po nie sięgnąć? Polubiłam Pru od pierwszych stron. Wzruszająca historia pokazuje nam to, co naprawdę ważne. Autorka pokazuje, że czasami lęk przed podjęciem jakiejś decyzji wynika z samego strachu, a ocenianie przychodzi nam zbyt łatwo. Opisy słodkości mnie zachwyciły, a język powieści jest tak piękny, że z pewnością sięgnę po więcej książek napisanych przez Amandę Prowse.

U Amandy Prowse jest to, co lubię: ciekawa historia, trochę tajemnicza, trochę wzruszająca, bohaterka, którą się lubi od pierwszych stron i druga, która od początku jest irytująca, no i w końcu jest "szczypta miłości", żeby całość smakowała jak wykwintne danie.

Książka przedstawia niesamowita historię miłości, która przydarza się ludziom właściwie już pod koniec ich życiowej wędrówki. Daje to nadzieję na cudowne uczucie, które nie zwraca uwagi na wiek. Jednak podróż obojga nie jest usłana różami i nie wszystko układa się po ich myśli.
Zachwyciła mnie opisana przez Amandę Prowse siła ludzkich uczuć. Pokazuje ona, że cudowne uczucie zdarza się nie tylko młodym ludziom, ale każdy z nas może być kochany bez względu na wiek czy pochodzenie. Najważniejsze to zaufać sobie i potrafić wybaczyć oraz otworzyć się na nowe doznania.
Autorka w genialny sposób wprowadza nas w świat Pru. Przebywając z nią podróż w głąb jej życia czułam wszystkie zapachy piekarni, a chwilami nawet czułam smak tych cudownych wypieków, które były niezwykle obrazowo opisane. Wspólnie z nią przechodziłam wzloty i upadki. Widziałam, jak ból rozdzierał jej serce. Trzeba przyznać, że Amanda Prowse ma lekkie pióro, ponieważ książkę czyta się szybko i z przyjemnością. Ja świetnie się bawiłam podczas śledzenia tej historii i cieszy mnie jej zakończenie, ponieważ daje nadzieję, a chyba jest to jedna z najważniejszych rzeczy w ludzkim życiu.
Zdecydowanie warta przeczytania.

Prum bogata właścicielka piekarni ma najskrytsze tajemnice i czasami czuje strach, gdy dopadają ją pewne wspomnienia. Singielka, samotna, bez drugiej połówki, mieszka z kuzynką i bratanicą, którą wychowywała. Aby osiągnąć obecny sukces zawodowy musiała wiele poświęcić, wiele przeszła, walczyła o przetrwanie. Zrobiła w życiu kilka rzeczy, z których nie jest dumna. Dokonała wyborów, których dziś żałuje. Żałuje też czegoś innego. Czy przeszłość się o nią upomni?

„Nie mogę tego cofnąć. Żałuje, ale nie mogę.”

W tej powieści mieszają się chwile radości i szczęścia, chwile, gdy serce pęka z żalu i cierpienia. To historia o pomocy innym i i innych, o potrzebie opieki, o szczypcie miłości, uprzedzeniach. Warta uwagi, słodko-gorzka.

„W tym domu nie ma miejsca na nienawiść, jest jej wystarczająco dużo za progiem.”

Moja opinia nie będzie dobra, będą też w niej niewielkie spoilery, chociaż będę się starać nie ujawniać zbyt dużo. Książka zawiodła mnie pod każdym względem. Kupiłam książkę z myślą o lekkiej lekturze na wieczór, po przerobieniu wcześniej kilkunastu kryminałów pod rząd - ale nawet od lekkiej lektury oczekuję, że będzie na poziomie, że będzie dobrze przemyślaną historią opowiedzianą w zachęcający sposób, z wyraźnie zarysowanymi postaciami. Autorka zamiast tego serwuje nam przydługą, miejscami bezmyślną papkę dialogów, które miały być śmieszne i które zostały przeplecione równie nudnymi opisami. Tajemnicy głównej bohaterki można się domyślić po pierwszych stronach książki, nad dramatem, który wkrótce potem spotyka bohaterkę i kuzynkę nie da się nawet łzy uronić, za to w samej powieści uronionych przez bohaterów łez (i szczegółowych opisów, gdzie, jak i z jaką intensywnością kapią) jest tyle, że jakby ścisnąć książkę, to możnaby się niechcący zmoczyć. Konsekwencji w tej powieści brak. Nastroje głównej bohaterki zmieniają się jak pogoda na równiku. Cechy bohaterów zmieniają się w zależności od tego, jak autorka uzna, że będzie odpowiednio do danej sceny. Najbardziej nieudaną postacią pod tym względem jest niejaka Meg - raz jest nieśmiała i wycofana, a w kolejnej scenie robi popisowy numer zawstydzając dziennikarza w kawiarni. Raz mówi, że nie umie nic robić, a w życiu upiekła tylko parę ciasteczek z babcią (która notabene pojawia się tylko w scenie o ciasteczkach, a potem dziwnie znika z opowieści, jak dziewczyna trafia do domu dziecka - ani słowa o tym, że umarła, chyba że przespałam tą informację),a za chwilę łka, że w życiu umie tylko piec. Obserwujemy też niesamowitą przemianę po porodzie, kiedy z grzecznej, wycofanej, zahukanej dziewczyny, zmienia się w wesołą trajkoczącą dzieweczkę, która dogaduje innym i heheszkuje za przeproszeniem z wyższą sferą. Bardzo wiarygodne. Gwoździem do trumny jednak była przemowa Christophera na koniec książki. Tak mdłych głupot nie spodziewałabym się nawet po lekkiej książce. Nawet w harlequinie. Zakończenie dopełniło dzieła zniszczenia, zakrzywiając czasoprzestrzeń i cofając czas, kiedy około południa właścicielka restauracji odbiera telefon, w którym zostaje wtajemniczona w tajny plan - i w ogóle nie zauważa, że w kuchni, z której wynosi potrawy, od rana uwija się cukiernik i przygotowuje to przyjęcie. I ten piękny, zachwycająco rozświetlony ogród! Niedostatecznie piękny, żeby podczas pierwszej wizyty w tym miejscu pokazać go głównej bohaterce. Autorka do tego chyba nigdy nie miała do czynienia z noworodkiem. Uśmiechający się noworodek, którego trzyma się na biodrze zamiast ostrożnie podtrzymywać główkę na leżąco - czekałam tylko na opis, jak zacznie wymachiwać ręką ze złapaną grzechotką, albo zacznie pocieszać wiecznie łkających bohaterów.
Podsumowując - nie polecam. Dawno tyle nie przewracałam oczami podczas czytania książki. Jak dla mnie zupełny dramat, który nie powinien w ogóle doczekać się publikacji.

O tej autorce słyszałam dużo dobrego, więc spodziewałam się fajnej książki. Jednak pozycja ta mnie zwyczajnie wynudziła.

Fabuła może była i ciekawa, jednak gorzej poszło z wykonaniem. Styl pisania autorki mnie nie zachwycił, ale może jeszcze kiedyś coś od niej przeczytam.

Wydawnictwo Kobiece ma pod swoimi skrzydłami prawdziwą perłę literatury obyczajowej. Jest nią Amanda Prowse, autorka poczytnych powieści dla kobiet, które charakteryzują się pogodą, ciepłem, serdecznością, nietuzinkowymi bohaterami, niebanalnymi fabułami, zaskakującymi zwrotami akcji. Pisarka zagarnia serce czytelnika dla siebie, a on bez przeszkód się jej oddaje. Nie sposób nie docenić warsztatu jakim posługuje się Prowse. Ma dar pisania o trudnych, przytłaczających sprawach w sposób lekki zachowując przy tym powagę sytuacji. W swoich dziełach na scenie często stawia postacie starsze wiekiem a młode duchem o wielkiej chęci życia, z niesamowitą energią. Mam wrażenie, że pisarze pałają ogromnym uczuciem do bohaterów młodych, ambitnych, żywiołowych, przed którymi całe życie. Tutaj Prowse jest jedną z niewielu, która pokusiła się o odejście od jakiegoś schematu i pójście zupełnie inną, jeszcze nie wydeptaną do końca, drogą.

Pru zawsze marzyła o własnej piekarni. To pragnienie w końcu stało się rzeczywistością. Piękne ciasta, jakie wychodzą pod jej nazwiskiem, nie kosztują mało.. Oprócz własnego biznesu troszczy się także o swoją siostrzenicę, Bobby, która lada moment ma wyjść za mąż. Dziewczyna jest bardzo przez Pru kochana, została wychowana w pełnym dobra domu. Po śmierci Bobby świat zamiera. Kobieta prowadząca piekarnię musi na nowo poukładać swój świat, w którego centrum już nie ma iskierki, jaką była Bobby. Na szczęście Pru ma obok siebie bratnią duszę, kuzynkę... To nieocenione wsparcie w trudnym czasie. Właśnie w tym momencie powieść nabiera tempa. Zaczyna się bardzo dużo dziać. Do drzwi serca Pru zapuka miłość, ale czy kobieta odważy się otworzyć? Przez całe życie temat uczuć spychała na samo dno duszy. Nigdy nie cieszyła się powodzeniem mężczyzn. Jednak teraz wszystko wskazuje na to, że los w końcu wynagrodzi te samotne lata...

Miłość bowiem nie liczy godzin i lat... O tym właśnie Pru Plum ma szansę się przekonać...

Oj piękna to opowieść. Wyważona idealnie, skrojona na miarę, nigdzie nic nie odstaje... nic tylko brać i czytać. Wejść w ten pachnący wypiekami i niewyobrażalną miłością świat, zatopić się w nim i na parę chwil zapomnieć o wszystkim. To kawał świetnej kobiecej nietuzinkowej literatury, która rozczula, wprawia w dobry nastrój i wraca wiarę w to, że gdy na niebie szaleje burza, deszcz zacina to i tak prędzej czy później pojawi się słońce w towarzystwie tęczy. Bardzo polecam!

Druga książka tej autorki mnie uwiodła (1: świąteczne marzenie) będę polecać każdemu. Mi skradła serce.

Pru Plum to energiczna, zadbana kobieta w podeszłym wieku z pasją którą jest cukiernictwo. Nikt jednak, oprucz jej kuzynki, nie wie jaką cenę musiała zapłacić za sukces, który odniosła w tej dziedzinie. Mimo swego wieku postanawia pierwszy raz w życiu otworzyć się na miłość.... Polecam

• E-booki
  • Egzemplarz recenzencki