rozwiń zwiń
Magda

Profil użytkownika: Magda

Nie podano miasta Kobieta
Status Czytelniczka
Aktywność 2 godziny temu
466
Przeczytanych
książek
472
Książek
w biblioteczce
135
Opinii
955
Polubień
opinii
Nie podano
miasta
Kobieta
Przede wszystkim miłośniczka filmów i fanka kilku seriali. Książki zbieram dla okładek i czytam dla przyjemności. "Pokój bez książek jest jak ciało bez duszy." [Marek Tulliusz Cyceron]

Opinie


Na półkach: ,

Osobista i odważna książka opisująca trudy przechodzenia przez chorobę oraz obalająca stereotypy myślenia o nowotworze. W wielu momentach dość intymny obraz radzenia sobie z trudnościami życia z diagnozą. Tytuł wskazuje na emocjonujący rollercoaster i nie zawodzi czytelnika. Książka wykreowana niczym pamiętnik z wieloma dygresjami oraz anegdotkami przerywana intrygującymi wywiadami. Każdy rozdział ma specjalny, wyróżniający się tytuł. Nie tylko przedstawia rozterki Kaczanowskiej po usłyszeniu diagnozy, ale także prezentuje historię samej choroby, jak i czym wcześniej ją leczono, jakie są statystyki, oraz na co warto zwracać uwagę. Ważny temat, potraktowany dość szczegółowo.
Książka zadziwia otwartością autorki do poruszania właściwie wszystkich tematów. Obnażając wszelkie zachowania, ujmujące, ale także irytujące. Bez ostrożności. Bez wybielania. Momentami przygnębia, ale także niesie pewne pocieszenie. Wiele wyjaśnia, nawet to, o czym sobie nie zdajemy sprawy.
Ważna książka. Szczególnie warto się z nią zapoznać w październiku, miesiącu świadomości raka piersi.
Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Agora.

Osobista i odważna książka opisująca trudy przechodzenia przez chorobę oraz obalająca stereotypy myślenia o nowotworze. W wielu momentach dość intymny obraz radzenia sobie z trudnościami życia z diagnozą. Tytuł wskazuje na emocjonujący rollercoaster i nie zawodzi czytelnika. Książka wykreowana niczym pamiętnik z wieloma dygresjami oraz anegdotkami przerywana intrygującymi...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

"Rodzic nigdy nie jest przygotowany na śmierć swojego dziecka."

Książka zaintrygowała mnie okładką (w moim przypadku jest to częste) i opisem (rzadko je czytam). Po przeczytaniu jej uważam, że okładka jest idealnie dobrana - niby zwykła, nienachalna, nie rzucająca się w oczy, ale adekwatna do treści. Zawiera chłopca widzianego z profilu, zacieniowanego, by nie można było dostrzec żadnych szczegółów, mimiki twarzy, itd., a sam tytuł (będący imieniem głównego bohatera) jest pozbawiony drobnych elementów wypełnienia, podobnie jak pojedyncze elementy twarzy, niczym tracenie cząstki siebie, początkowo niewidoczne, niedostrzegalne, a gdy staną się widzialne zazwyczaj jest za późno. W tle znajdują się szare blokowiska, a całość jest oblana czerwoną barwą zwiastującą niepokojące wydarzenia. Postać przedstawiona na okładce to może być Szymek, ale równie dobrze może być to jakakolwiek osoba borykająca się z problemami i nie zauważana przez nikogo. Jestem zawiedziona opisem zamieszczonym na tyle książki - gdyż jest ona zwyczajnym streszczeniem, w kilku zdaniach przedstawiono treść, którą książka ujawnia dopiero w połowie. Nie jest to dobry zabieg, wolałabym, aby tekst był inaczej zredagowany, a tym, co jeszcze nie czytali książki - nie zalecam czytać opisu.
Książka porusza wiele poważnych tematów, problemów, co także jest zawarte w opisie. Momentami czuć przesyt wszystkiego, jakby autor chciał za wiele opowiedzieć, a wtedy nie wszystko wychodzi prawidłowo i można napotkać błędy bądź zahaczać o schematyczność czy stereotypy.
Powieść nie ma klasycznych elementów gatunku, do jakiego została zaklasyfikowana. Jest napisana w formie reportażu, często suche fakty, przedstawienie wielu bohaterów z ich perspektywy przez wszechwiedzącego narratora w trzeciej osobie - i żałuję, że pisarz nie poszedł w tym kierunku, tworząc swoisty 'parareportaż', zamiast tego dodał dialogi często niczym wyrwane z paradokumentu oraz opis (ostatniego roku) życia i rozterek tytułowego bohatera w narracji pierwszoosobowej. Fragmenty te wywoływały sporo emocji, ale lepiej byłoby gdyby zostały podane jako wyrwane kartki z pamiętnika. Książka jest podzielona na przerywniki i rozdziały, ale często są one podane w dowolnym momencie, bez przemyślenia (są, aby być).
Jest to moje pierwsze spotkanie z tym autorem (na razie nie zamierzam tego zmieniać) i zauważam, że ma on lekkie pióro. Pomimo kilku elementów, książkę szybko się czyta, można ją wręcz pochłonąć (choć niekoniecznie jest to zalecane, szczególnie dla kogoś o słabszej psychice). Posiada sporo wręcz obrazowych opisów, przez co jeszcze dogłębniej można poznać to, co bohaterowie przeżyli.
Plusem dla mnie jest przedstawienie pracy policji, która w czasie akcji książki nie skupia się tylko na głównej sprawie, zajmuje się także innymi przypadkami, momentami można dać się zaskoczyć. Za dużo tu jest jednak powtarzania, czuję, że przez to książka sztucznie zyskała na swojej objętości. Posiada sporo bohaterów, prawie każdy zostaje solidnie przedstawiony, łącznie z przeszłością, a niektórym nie poświęcono ani zdania, co zaskakuje. Książka momentami przytłacza (co zrozumiałe, przez tematykę), zadaje sporo pytań. Choć wszystko zostaje rozwiązane, pozostawia jakiś niedosyt, skłania do refleksji, ale pozostawia także z pytaniami, które nie doczekają się odpowiedzi.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca.

"Rodzic nigdy nie jest przygotowany na śmierć swojego dziecka."

Książka zaintrygowała mnie okładką (w moim przypadku jest to częste) i opisem (rzadko je czytam). Po przeczytaniu jej uważam, że okładka jest idealnie dobrana - niby zwykła, nienachalna, nie rzucająca się w oczy, ale adekwatna do treści. Zawiera chłopca widzianego z profilu, zacieniowanego, by nie można było...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

"Asertywność to pomysł na to, jak wykorzystać w pełni swoje prawa, ale tylko do granicy, za którą są prawa innych osób."
Król-Fijewska przedstawia wszelkie oblicza asertywności, w zwięzły, ale zrozumiały sposób. Wyjaśnia to pojęcie, przedstawia sporo przykładów, ukazuje anegdotki z życia (czym sprawia, że książka jest przystępniejsza dla każdego czytelnika), często uczy, choć nie poucza, a przede wszystkim zaznacza, że asertywności można się nauczyć w każdym wieku.
Książka jest podzielona na szesnaście rozdziałów, nazwanymi wykładami, w którym każdy porusza się w tematyce asertywności – od wytłumaczenia pojęcia, po naukę mówienia 'nie', aż do wprowadzenia tej umiejętności wyrażania własnego 'ja' w życie. Autorka zamieściła tu także podsumowanie dotyczące tego jak pojęcie asertywności rozpowszechniło się na przestrzeni trzydziestu lat oraz mapę asertywności, pozwalającą sprawdzić siebie.
Poradnik jest dość krótki, niewielki, ale zawiera ogromną treść. Wart przeczytania dla każdego - tego, który ma się z asertywnością na bakier, oraz tego, który jest z nią za pan brat. Autorka przytoczyła w nim opinię wielu psychologów, zawarła sporo wartościowych myśli, a wszystko podsumowała doświadczeniami ze swojej pracy.
Książka przyciąga uwagę swoją oprawą graficzną. Nie chodzi tu tylko o odstępy pomiędzy konkretnymi myślami, duże marginesy, dobrze dopasowaną czcionkę, czy zaznaczone hasła, ale przede wszystkim o okładkę, która jest kojąca. Bardzo dobrze dobrane barwy i grafika sprawiająca uczucie bliskości, pocieszająca. Gdyby więcej poradników tak się prezentowało, częściej sięgałabym po takie książki naukowe.
Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Bookolika.

"Asertywność to pomysł na to, jak wykorzystać w pełni swoje prawa, ale tylko do granicy, za którą są prawa innych osób."
Król-Fijewska przedstawia wszelkie oblicza asertywności, w zwięzły, ale zrozumiały sposób. Wyjaśnia to pojęcie, przedstawia sporo przykładów, ukazuje anegdotki z życia (czym sprawia, że książka jest przystępniejsza dla każdego czytelnika), często uczy,...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Magda

z ostatnich 3 m-cy
2024-03-15 20:00:23
Magda wypowiedziała się w dyskusji Czytamy w weekend
2024-03-15 20:00:23
Magda wypowiedziała się w dyskusji Czytamy w weekend

Pożegnalny ukłon więcej więcej

 Pożegnalny ukłon  Gdy wschodzi słońce  Paryż w ogniu
2024-03-08 21:21:46
Magda wypowiedziała się w dyskusji Czytamy w weekend
2024-03-08 21:21:46
Magda wypowiedziała się w dyskusji Czytamy w weekend

Idź, postaw wartownika, więcej więcej

 Idź, postaw wartownika  Pożegnalny ukłon  19 stopni
2024-03-05 11:48:09
Magda dodała cytat z książki Idol w ogniu
2024-03-05 11:48:09
Magda dodała cytat z książki Idol w ogniu

Gdy się kogoś nienawidzi, irytację potrafi wzbudzać wszystko, co się z nim kojarzy (...) Jak już kogoś pokochamy, nawet kawałek nitki z jego ubrania będzie wydawać nam się drogi.

Rozwiń Rozwiń
2024-03-01 20:20:34
Magda wypowiedziała się w dyskusji Czytamy w weekend
2024-03-01 20:20:34
Magda wypowiedziała się w dyskusji Czytamy w weekend

Idź, postaw wartownika.

 Idź, postaw wartownika
2024-02-28 13:45:08
Magda dodała cytat z książki Nawiedzony dom na wzgórzu
2024-02-28 13:45:08
Magda dodała cytat z książki Nawiedzony dom na wzgórzu

Strach (...) to zaniechanie logiki, dobrowolna rezygnacja z racjonalnych wzorców postępowania. Albo mu się poddajemy, albo z nim walczymy. Nie można zająć pozycji pośredniej.

2024-02-23 23:20:00
Magda wypowiedziała się w dyskusji Czytamy w weekend
2024-02-23 23:20:00
Magda wypowiedziała się w dyskusji Czytamy w weekend

Historia bardzo szybko płynie, póki co nie ma większych wad, lekka i zaskakująco przyjemna lektura, nie lubię oceniać przed zapoznaniem się z całością, ale na ten moment (za mną ok. 70% książki) polecam. Może wydostać z ewentualnego zastoju czytelniczego, a także zaproponować kilka interesujących ty...

więcej więcej
2024-02-23 21:21:24
Magda wypowiedziała się w dyskusji Czytamy w weekend
2024-02-23 21:21:24
Magda wypowiedziała się w dyskusji Czytamy w weekend

Witajcie w księgarni Hyunam-Dong

 Witajcie w księgarni Hyunam-Dong  Tragedia w trzech aktach  Kiedy zgasnę
2024-02-18 10:45:31
Magda wypowiedziała się w dyskusji Czytamy w weekend
2024-02-18 10:45:31
Magda wypowiedziała się w dyskusji Czytamy w weekend

Mnie bardzo przekonuje nowe wydanie, okładka jest hipnotyzująca. Autorkę znam z Zawsze mieszkałyśmy w zamku

więcej więcej
2024-02-16 20:20:27
Magda wypowiedziała się w dyskusji Czytamy w weekend
2024-02-16 20:20:27
Magda wypowiedziała się w dyskusji Czytamy w weekend

Północ w Everwood więcej więcej

 Północ w Everwood  Nawiedzony dom na wzgórzu

ulubieni autorzy [4]

Hans Christian Andersen
Ocena książek:
7,4 / 10
228 książek
3 cykle
391 fanów
William Shakespeare
Ocena książek:
7,8 / 10
157 książek
8 cykli
1950 fanów
Meg Cabot
Ocena książek:
6,4 / 10
79 książek
14 cykli
1248 fanów

Ulubione

Jonathan Carroll - Zobacz więcej
Andrzej Sapkowski Krew elfów Zobacz więcej
Wisława Szymborska - Zobacz więcej
Antoine de Saint-Exupéry Mały Książę Zobacz więcej
Michaił Bułhakow Mistrz i Małgorzata Zobacz więcej
Alan Alexander Milne Kubuś Puchatek Zobacz więcej
J.K. Rowling Harry Potter i Kamień Filozoficzny Zobacz więcej
Antoine de Saint-Exupéry Mały Książę Zobacz więcej
Alan Alexander Milne Kubuś Puchatek Zobacz więcej

Dodane przez użytkownika

Nicholas Sparks Anioł Stróż Zobacz więcej
Nicholas Sparks Wybór Zobacz więcej
Nicholas Sparks Anioł Stróż Zobacz więcej
Helen Fielding Dziennik Bridget Jones Zobacz więcej
Nicholas Sparks Anioł Stróż Zobacz więcej
Helen Fielding Dziennik Bridget Jones Zobacz więcej
Nicholas Sparks Wybór Zobacz więcej
Nicholas Sparks Prawdziwy cud Zobacz więcej
Nicholas Sparks Prawdziwy cud Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
466
książek
Średnio w roku
przeczytane
33
książki
Opinie były
pomocne
955
razy
W sumie
wystawione
467
ocen ze średnią 7,2

Spędzone
na czytaniu
2 232
godziny
Dziennie poświęcane
na czytanie
28
minut
W sumie
dodane
196
cytatów
W sumie
dodane
5
książek [+ Dodaj]