rozwińzwiń

Gwiazdozbiór Kata

Okładka książki Gwiazdozbiór Kata Rafał Dębski
Okładka książki Gwiazdozbiór Kata
Rafał Dębski Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Seria: Behemot fantasy, science fiction
246 str. 4 godz. 6 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Seria:
Behemot
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Dolnośląskie
Data wydania:
2007-04-23
Data 1. wyd. pol.:
2007-04-23
Liczba stron:
246
Czas czytania
4 godz. 6 min.
Język:
polski
ISBN:
9788373846432
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Nawia. Szamanki, szeptuchy, demony Rafał Dębski, Marta Krajewska, Katarzyna Berenika Miszczuk, Marcin Mortka, Marcin Podlewski, Martyna Raduchowska, Jagna Rolska, Anna Szumacher
Ocena 6,7
Nawia. Szamank... Rafał Dębski, Marta...
Okładka książki Mars. Antologia polskiej fantastyki Leszek Błaszkiewicz, Eugeniusz Dębski, Rafał Dębski, Mirosław Piotr Jabłoński, Krzysztof Kochański, Kacper Kotulak, Paweł Majka, Jan Maszczyszyn, Tadeusz Meszko, Andrzej Miszczak, Marek Oramus, Tadeusz Oszubski, Romuald Pawlak, Anna Sikorska, Wojciech Szyda, Marek Żelkowski, Andrzej Zimniak
Ocena 6,9
Mars. Antologi... Leszek Błaszkiewicz...
Okładka książki Tarnowskie Góry Kryminalnie Iwona Banach, Dariusz Barczewski, Agnieszka Chodkowska-Gyurics, Rafał Dębski, Piotr Górski, Dawid Kain, Kazimierz Kyrcz jr, Bożena Mazalik, Piotr Rogoża, Arkady Saulski, Andrzej W. Sawicki, Jacek Sobota, Robert Ziębiński
Ocena 7,3
Tarnowskie Gór... Iwona Banach, Dariu...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
412 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
179
179

Na półkach:

Całkiem niezłe polskie fantasy, napisane fajnym językiem. Podobały mi się rozterki moralne Jakuba i jego dialogi z Blanką. Warto przeczytać tą powieść, bo jest godna uwagi.

Całkiem niezłe polskie fantasy, napisane fajnym językiem. Podobały mi się rozterki moralne Jakuba i jego dialogi z Blanką. Warto przeczytać tą powieść, bo jest godna uwagi.

Pokaż mimo to

avatar
67
67

Na półkach:

Szukałem lektury w klimatach mrocznej gry "Darkest Dungeon" Więc wybór padł na "Gwiazdozbiór Kata". Nośna i dynamiczna fabuła, choć naciągany motyw zemsty, nieco spłycił ogólny odbiór powieści jako całości.

Fanom trylogii Sienkiewicza powinna przypaść do gustu

Szukałem lektury w klimatach mrocznej gry "Darkest Dungeon" Więc wybór padł na "Gwiazdozbiór Kata". Nośna i dynamiczna fabuła, choć naciągany motyw zemsty, nieco spłycił ogólny odbiór powieści jako całości.

Fanom trylogii Sienkiewicza powinna przypaść do gustu

Pokaż mimo to

avatar
352
278

Na półkach:

Świetnie mi się czytało , nawet lepiej od cyklu Piastowskiego. Jest to zbiór powiązanych ze sobą opowiadań o wędrownym kacie. Jakub jest absolwentem Akademii Katowskiej w Bieczu i posiada nadnaturalne zdolności... Książka nieco ponura , ale to moim zdaniem dodaje jej uroku , podobnie zresztą jak stosowane czasami archaizmy oraz tajniki niechlubnego zawodu. W książce możemy spotkać ważne postacie historyczne. Szkoda , że nie ma kontynuacji bo ta chyba niedoceniona książka ma potencjał.

Świetnie mi się czytało , nawet lepiej od cyklu Piastowskiego. Jest to zbiór powiązanych ze sobą opowiadań o wędrownym kacie. Jakub jest absolwentem Akademii Katowskiej w Bieczu i posiada nadnaturalne zdolności... Książka nieco ponura , ale to moim zdaniem dodaje jej uroku , podobnie zresztą jak stosowane czasami archaizmy oraz tajniki niechlubnego zawodu. W książce możemy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
460
280

Na półkach:

Chaos i zbiór bzdur. U bohatera brakowało jeszcze żeby w wolnych chwilach zaczął szydełkować i grać na harfie.

Pomysł na książkę z perspektywy kata całkiem zacny. Szkoda tylko, że nasz kat oprócz tego jest jeszcze moralizatorem, sędzią, wojakiem i cokolwiek jeszcze chcemy, a w wolnych chwilach dorabia jako siewca zarazy. Do tego jakby mało było jego rozterek wewnętrznych dochodzi wydumany wątek duszy ukochanej, z którą ochoczo rozmawia. Nawet jeśli jest to przyczynek do wyjaśnienia jego dodatkowych umiejętności to jednak realizacja marna.

Sama fabuła też skacze pomiędzy tymi opowiadaniami jak oszalała, ciężko o jakąś spójną całość. Styl narracji i próba dostosowania języka do czasów w jakich działa bohater również bardziej męczy niż wnosi cokolwiek.

Chaos i zbiór bzdur. U bohatera brakowało jeszcze żeby w wolnych chwilach zaczął szydełkować i grać na harfie.

Pomysł na książkę z perspektywy kata całkiem zacny. Szkoda tylko, że nasz kat oprócz tego jest jeszcze moralizatorem, sędzią, wojakiem i cokolwiek jeszcze chcemy, a w wolnych chwilach dorabia jako siewca zarazy. Do tego jakby mało było jego rozterek wewnętrznych...

więcej Pokaż mimo to

avatar
652
96

Na półkach:

Ciekawy koncept. Postać kata Jakuba mnie kojarzy się nieco z Geraltem z Rivii: pogardzany przez społeczeństwo, a jednak niezbędny mu; a do tego nieraz wrażliwszy niż ci, którzy go otaczają. Dobrze się to słucha (audiobook w interpretacji Rocha Siemianowskiego). Do tego można spotkać kilka historycznych postaci z Rzeczpospolitej szlacheckiej drugiej połowy XVI wieku (J. Zamoyski, S. Batory, S. Żółkiewski – by wymienić tylko najsławniejszych z naszej historii) i nie tylko. Nawet nie przeszkadzały nieścisłości historycznej, co widzenie świata „oświeceniowymi, racjonalnymi oczyma”. Wiem, że czasem takie spojrzenie potrzebne jest czytelnikowi, aby wyjaśnić dawny punkt widzenia. W przypadku tej powieści fantasy wydało mi się to zbyteczne.

Ciekawy koncept. Postać kata Jakuba mnie kojarzy się nieco z Geraltem z Rivii: pogardzany przez społeczeństwo, a jednak niezbędny mu; a do tego nieraz wrażliwszy niż ci, którzy go otaczają. Dobrze się to słucha (audiobook w interpretacji Rocha Siemianowskiego). Do tego można spotkać kilka historycznych postaci z Rzeczpospolitej szlacheckiej drugiej połowy XVI wieku (J....

więcej Pokaż mimo to

avatar
4369
741

Na półkach:

Bardzo dobry początek, w którym Autor przedstawia swego mrocznego bohatera, jego złożoną (dosłownie podwójną) psychikę, dylematy i wybory, a także ukazuje z drobiazgową, wręcz fizjologiczną dokładnością tajniki profesji katowskiej oraz szczegóły wyrafinowanych tortur i egzekucji (to może nie dla każdego). W tle udany zarys świata Rzeczpospolitej Szlacheckiej doby panowania Stefana Batorego (bohater trafia nawet do obozu pod obleganym Pskowem). Później fabuła jednak siada, opowieść traci dynamikę, rozłazi się w niekończących rozważaniach wewnętrznych bohatera oraz wikła w klimaty alchemiczno-magiczno-okultystyczne (w sumie, bez większego związku z zasadniczą akcją). Zakończenie nijakie, powieść sprawia wrażenie urwanej nagle w dość przypadkowym miejscu.
Język bez zarzutu, żywe dialogi, z wyczuciem i nieprzesadnie archaizowane. Nie czuję się kompetentny, by oceniać ścisłość (zwłaszcza anatomiczną) wspomnianych opisów ówczesnych tortur czy też tajników walki na białą broń (Autor przedstawiony został jako pasjonat i znawca tego oręża). Przyjmuję podawane szczegóły na wiarę, podziwiając precyzyjny i beznamiętny sposób opisu. Mogę natomiast wskazać pewne nieścisłości dotyczące pojawiających się w książce postaci oraz wydarzeń historycznych. Przykładowo, Autor pozwala przemawiać Stefanowi Batoremu w języku polskim (chociaż z dziwną wymową),podczas gdy wiadomo, iż król nigdy nie nauczył się języka polskiego i sprawował rządy w naszym kraju posługując się łaciną. Swój kamyczek do ogródka nieścisłości dołożył też Redaktor, myląc w notatce na ostatniej stronie okładki występującego w powieści alchemika i okultystę Olbrachta Łaskiego (zresztą przedstawiciela możnego rodu magnackiego) z Janem Łaskim (mogłoby tu chodzić albo o żyjącego kilkadziesiąt lat wcześniej prymasa i kanclerza Jana Łaskiego starszego albo o Jana Łaskiego młodszego – bratanka poprzedniego i znanego działacza reformacji).
Ogólnie, pomimo pewnych usterek, warto przeczytać.

Bardzo dobry początek, w którym Autor przedstawia swego mrocznego bohatera, jego złożoną (dosłownie podwójną) psychikę, dylematy i wybory, a także ukazuje z drobiazgową, wręcz fizjologiczną dokładnością tajniki profesji katowskiej oraz szczegóły wyrafinowanych tortur i egzekucji (to może nie dla każdego). W tle udany zarys świata Rzeczpospolitej Szlacheckiej doby panowania...

więcej Pokaż mimo to

avatar
263
9

Na półkach:

Bardzo dobra książka

Bardzo dobra książka

Pokaż mimo to

avatar
967
967

Na półkach: , ,

Mocna książka, naprawdę mną wstrząsnęła. Opis tortur był tak realistyczny, że trudno nad nim przejść do porządku dziennego. Bywa przerażająco, co nieźle świadczy o umiejętnościach pisarskich Autora. Jednak opowieść o Jakubie, człowieku z korporacji katowskiej, profesjonaliście w swoim fachu, ma niesamowity potencjał. Rzecz o „mistrzu małodobrym”, który wędruje wykonując swoje niełatwe obowiązki. Niejako przy okazji dowiadujemy się tajników profesji oprawcy z XVI wieku. Zachęca do poznania we własnym legendarnej Akademia Katowska choć tak do końca nie jestem pewien, czy w Bieczu funkcjonowała instytucjonalna szkoła tego typu. Gdy byłem kilka lat temu w tym mieście opowiadano, iż w tym pogranicznym przed wiekami mieście takowa nie istniała, natomiast prawdą są liczne egzekucje dokonywane na schwytanych beskidnikach oraz wypożyczanie miejskiego kata do wykonywania wyroków w okolicy. Fabuła jest żywa i realistyczna, choć wątki są nieco rwane, co wynika raczej z wewnętrznych rozważań i rozterek głównego bohatera. Nie wiem, czy ten tytuł jest dedykowany dla każdego czytelnika, ale ja ze swojej strony przyznaję mocne siedem.

Mocna książka, naprawdę mną wstrząsnęła. Opis tortur był tak realistyczny, że trudno nad nim przejść do porządku dziennego. Bywa przerażająco, co nieźle świadczy o umiejętnościach pisarskich Autora. Jednak opowieść o Jakubie, człowieku z korporacji katowskiej, profesjonaliście w swoim fachu, ma niesamowity potencjał. Rzecz o „mistrzu małodobrym”, który wędruje wykonując...

więcej Pokaż mimo to

avatar
47
18

Na półkach:

Jak kilka osób wcześniej wspomniało. Bardzo dobrze się zapowiada jako seria... ale kontynuacji brak.

Jak kilka osób wcześniej wspomniało. Bardzo dobrze się zapowiada jako seria... ale kontynuacji brak.

Pokaż mimo to

avatar
389
185

Na półkach:

Co tu dużo mówić - rewelacyjne, nieoczywiste, mroczne fantasy w którym pojawiają się postaci historyczne. Szkoda, że nie ma kontynuacji.

Co tu dużo mówić - rewelacyjne, nieoczywiste, mroczne fantasy w którym pojawiają się postaci historyczne. Szkoda, że nie ma kontynuacji.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    529
  • Chcę przeczytać
    271
  • Posiadam
    104
  • Ulubione
    30
  • Fantasy
    13
  • Fantastyka
    13
  • Chcę w prezencie
    8
  • Audiobooki
    5
  • 2014
    4
  • Audio
    2

Cytaty

Więcej
Rafał Dębski Gwiazdozbiór Kata Zobacz więcej
Rafał Dębski Gwiazdozbiór Kata Zobacz więcej
Rafał Dębski Gwiazdozbiór Kata Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także