Nawia. Szamanki, szeptuchy, demony

Okładka książki Mars. Antologia polskiej fantastyki Leszek Błaszkiewicz, Eugeniusz Dębski, Rafał Dębski, Mirosław Piotr Jabłoński, Krzysztof Kochański, Kacper Kotulak, Paweł Majka, Jan Maszczyszyn, Tadeusz Meszko, Andrzej Miszczak, Marek Oramus, Tadeusz Oszubski, Romuald Pawlak, Anna Sikorska, Wojciech Szyda, Marek Żelkowski, Andrzej Zimniak
Mars. Antologi... Leszek Błaszkiewicz...
Okładka książki Tarnowskie Góry Kryminalnie Iwona Banach, Dariusz Barczewski, Agnieszka Chodkowska-Gyurics, Rafał Dębski, Piotr Górski, Dawid Kain, Kazimierz Kyrcz jr, Bożena Mazalik, Piotr Rogoża, Arkady Saulski, Andrzej W. Sawicki, Jacek Sobota, Robert Ziębiński
Tarnowskie Gór... Iwona Banach, Dariu...

Zależnie od autora, jedne opowiadania były naprawdę dobre, drugie po prostu okej

Najlepsze opowiadanie Marty Krajewskiej i Bereniki Miszczuk.

Najlepsze opowiadanie Marty Krajewskiej i Bereniki Miszczuk.

Opowiadania naszych rodzimych pisarzy fantasy. Jest to lektura przyjemna i spójna.

“Nawia” to cudnie wydana antologia opowiadań z gatunku słowiańskiego fantasy. W każdym z tych tekstów codzienność przeplata się z niezwykłym światem, który daje nam zarówno szeptuchy i szamanki, jak i przedwieczne bóstwa, które pamiętają jeszcze czasy, w których w wioskach stały posągi Świętowita.
Wiadomo, jak w każdym zbiorze opowiadań, niektóre przypadają do gustu bardziej, inne mniej (moimi ulubieńcami były pierwsze dwa – “Płacz cichą nocą się niesie” i “Jezioro cię kocha”💚🏞️),ale koniec końców spędziłam świetny czas przy tej książce i zdecydowanie mogę Wam ją polecić, jeśli będziecie mieli ochotę na przeczytanie czegoś lekkiego i słowiańskiego.

Wiadomo, jak w każdym zbiorze opowiadań, niektóre przypadają do gustu...

Przyjemny zbiór opowiadań polskich autorów, nawiązujący do wierzeń słowiańskich, mających jakiś wiedźmy za bohaterów. Nic mnie specjalnie nie porwało ale kilka pomysłów było ciekawych, nawet zabawnych.

Zbiór opowiadań i jak to bywa w tego typu przypadkach - raz jest lepiej, raz mniej ciekawie. W tym wypadku nie znalazłam nic, co by mnie wbiło fotel, zachwyciło czy totalnie zapadło w pamięć.
Oto, krótkie historyjki z potencjałem. Jak ktoś lubi te klimat to polecam, bo parę konceptów jest naprawdę dobrych.

Część autorów trzyma poziom, niestety reszta musi jeszcze popracować. Ogólnie dobrze się to czyta. Polecam

Kolejna odsłuchana książka i kolejny strzał w dziesiątkę. Rewelacyjne opowiadania. Różne spostrzeżenia na świat Słowian i różnorodność literackich autorów sprawiło, że pokochałam tę książkę bardzo mocno.

Książkę przeczytałam ze względu na dwie autorki, dodatkowo spodobały mi się dwa dodatkowe opowiadania czyli w sumie pół książki, pozostałe nie do końca przypadły mi do gustu. Polecam każdemu kogo męczy czytanie serii.

Nie mogę chyba ocenić tej książki, bo nie będzie to sprawiedliwa ocena. Albo zbyt negatywna albo pozytywna.

Przede wszystkim, to co otwiera ten zbiór to jest jakaś abominacja. Mamy rok 2023, książka została wydana w 2021. Ciężko mi nie uznać, że pierwsze opowiadanie o tym, jak kobieta próbuje pozbyć się niechcianej ciąży i zostaje ukarana porońcem i kolejną ciążą nie jest jakąś tanią propagandą. To jest pierwsze opowiadanie w tym tomie i sprawiło, że bardzo aktywnie nie chcę mieć styczności z panią Miszczuk. Like, ever. Niesmak jest gigantyczny.

Podobały mi się za to opowiadania o wiedźmie przeprowadzającej "egzorcyzmy" dla wioski i to o wykopaliskach.
Dalej było to o Bogini.
Takie śmieszkowe i o jeziorze było okej, ale bez szału.
O wyprzedawaniu Nawii i to ostatnie mocno meh.

• Audiobooki

Martyna Raduchowska Nawia. Szamanki, szeptuchy, demony Zobacz więcej