Wszyscy na Zanzibarze

Nominacja w plebiscycie 2015
John Brunner Wydawnictwo: Mag Seria: Artefakty fantastyka, fantasy, science fiction
Stand on Zanzibar
fantastyka, fantasy, science fiction
Wojciech Szypuła
Artefakty
Inne

Ze wszystkich moich Artefaktów na półce ten konkretny leżał nieprzeczytany najdłużej. Odstraszała mnie ta specyficzna forma powieści, o której tylu użytkowników się już wypowiedziało. Niedawno jednak w jednym after credits do serialu Westworld (sezon 3) Jonathan Nolan powiedział, że pomysł na superkomputer przyszłości będący w stanie z ogromną precyzją przewidywać przyszłe...

Trochę podziwiam, a trochę się zgubiłam.
W wielkim skrócie: na początku umierasz z nudów, a potem nie wiesz co się dzieje. W obu przypadkach książka cię pochłania i nie daje się odłożyć na półkę. Na pewno do niej wrócę, chociaż raczej nieprędko.

Masz dużo czasu, lubisz dystopie, (baaardzo) powolne wprowadzenie w akcję i jak szczęka opada Ci z wrażenia kilkukrotnie (kilkunastokrotnie?) w ciągu czytania książki? Sięgnij po niniejszą pozycję!
Czytanie tej książki było dla mnie początkowo nie lada wyzwaniem, później już szaleńczą jazdą bez trzymanki. "O co tu chodzi?", "Dlatego to są takie flaki z olejem?" pytałem sam...

O ile treść książki zasługuje na ocenę '8' a może nawet '9' o tyle forma napisania powstrzymuje mnie. Klasyka literatury, zaskakująca aktualna.

Na półkach: , , , ,

Groteska. Czarna komedia pełna białodupców i brązowych kinoli, wścieków i odjazdyny (pokłony dla tłumacza). Świat przyszłości, który pokazuje Brunner jest światem niewolników, z jednym malutkim wyjątkiem, ukrytym na największym zadupiu Afryki. Brunner nie bierze jeńców. Krok po kroku, a raczej należałoby powiedzieć, pędząc w szalonym zwidzie, pokazuje migawki z przyszłości,...

To nie tylko klasyka sf, to także "must-read", jak mawiają Amerykanie, dla każdego, kto ceni niebanalny warsztat pisarski. Powieść, jak wiadomo, traktuje o przeludnieniu świata, snuje katastroficzne wizje, które na szczęście nie okazały się prawdziwe, pokazuje także świat przyszłości, czyli mniej więcej naszej obecnej teraźniejszości, i tu się nie myli, roztaczając panoramę...

I gdy zamknął powieść, zakrzyknął: "O kurka wodna i stu milicjantów, jakie to było dobre." (właściwie to zamiast kurki wodnej i stu milicjantów wystąpiły inne epitety, ale można to zbyć milczeniem)
Właśnie w jednym zdaniu podsumowałem swoją opinię o powieści Brunnera. Zasiadałem do niej w ciemno gnany ciekawością. Nie mogłem się oderwać.
Z pozoru opowieść jest strasznie...

uzasadnienie oceny:

Zdanie najlepsze: “Miasto było jak wymarłe, ulice przywodziły na myśl osuszone z krwi żyły, na których ospałe śmieciarki i maszyny czyszczące przypominały samotne, zabłąkane leukocyty toczące beznadziejną walkę z napierającą chorobą”.

I numer drugi: “Jestem gorszym więźniem okoliczności historycznych niż najstarszy pekiński czerwonogwardzista!”

I numer trzeci: "Cały czas...

Dyskusje

1 286