Kup teraz - 6 ofert w cenie od 6.99 zł do 36.00 zł

Na fali szoku

John Brunner Wydawnictwo: Mag Seria: Artefakty fantastyka, fantasy, science fiction
Shockwave Rider
Michał Jakuszewski

Oficjalne recenzje i

Zagubiony w futurystycznej przeszłości

Link do recenzji

Nie należę do wybitnych miłośników tego typu literatury ale cykl Artefakty coraz bardziej mnie do tego gatunku przekonuję. Na fali szoku jest powieścią, która szokuje i skłania do przemyśleń. Czy naprawdę zmierzamy do do takiej rzeczywistości jaką pokazuje nam autor ? Przykra konkluzja , ale chyba tak . Powieść dość ciężka w odbiorze , ale porazajaco rzeczywista .

Brunner miał rację. Zarówno we "Wszyscy na Zanzibarze", jak i w tej książce. Nie wiem, skąd czerpał inspiracje. Może był po prostu świetnym obserwatorem? Nie wiem. Jego wizję przyszłości są trafione, chociaż trochę idealistyczne. Mi to nie przeszkadza, gdyż lubię bohaterów walczących z dotychczasowym reżimem. Chcących coś zmienić. A jak do tego dodamy interesującą fabułę......

Mam wielki problem z tą książką. Wizja przyszłości wydaje się być bardzo prawdopodobna i wiele aspektów naszego codziennego życia może przekształcić się w przedstawione w niej realia. Mimo trafnej, wręcz wizjonerskiej wizji przyszłości książka nuży niemiłosiernie stylem i fabułą, która nie przykuwa na dłuższy czas.

Tematyka może i nawet ciekawa, lecz książka napisana jest z gracją niemieckiego pociągu pancernego i zredagowana (mikrorozdziały) jak coś co pod niego wpadło. Jako ciekawostka pod kątem pre-cyberpunku. Generalnie umęczyłem się jakbym ten pociąg pchał.

7,5/10

Z trzech ksiązek Johna Brunnera wydanych w serii "Artefakty" Maga ta jest najlepsza dla mnie. Krótka historia, bez zbędnych ozdobników, szybka akcja.

Niestety, najsłabsza pozycja z cyklu, jaką do tej pory przeczytałem. A szkoda, po świetnym Wszyscy na Zanzibarze spodziewałem się podobnie wciągającej podróży.
A właściwie wszystko rozbija się o jedną rzecz. Brakuje mi wyrazistego, może nawet nie tyle antagonisty, co rywala dla głównego bohatera, jakby nie patrzył, całkowitego geniusza. I pojedynek umysłów w pewnym stopniu...

Bardzo żałuję, że nie mogłam przeczytać tej książki 40 lat temu. Trzeba byłoby czytać ją klęcząc. Mimo drobnych niedociągnięć śmiało można nią określać czy jest się fanem fantastyki czy nie.

Książka napisana w 1975 roku a nie traci na wartości. Podobnie jak "1983" i "Nowy wspaniały świat" pokazuje drogi, którymi możemy pójść jako ludzkość. Czarne te drogi, pesymistyczne. Cieszę się jedynie, że ani terapia psychodynamiczna, ani poznawczo-behawioralna nie stały się takimi karykaturami samych siebie, jakimi przedstawia je autor. A mogłyby...

Akcja powieści nie jest być może zbyt wyszukana, ani rozbuchana, narracja również nie porywa. Nie znaczy to jednak, że powieść skazana jest na porażkę – absolutnie nie. Siła prozy Johna Brunnera tkwi w zatrważająco precyzyjnym uchwyceniu kierunku rozwoju technologii komputerowych i teleinformatycznych i tego jakie problemy, czy też zagrożenia będą generować na przekór...

• Artefakty
  • Fantastyka