Na fali szoku

bestsellery TaniaKsiazka.pl

Oficjalne recenzje i

Zagubiony w futurystycznej przeszłości

1891 125 31

Fajnie poczytać jak wyobrażano sobie 40 lat temu naszą rzeczywistość. Zadziwiające jest jak dużo autor trafnie przewidział. Akcję zastępują dialogi, w których poznajemy uwarunkowania i mechanizmy. Sama powieść to spokojny przewodnik po wykreowanym świecie. Fabuła zdecydowanie słaba, autorowi bardziej zależało na podzieleniu się swoimi przemyśleniami o przyszłości, zagrożeniom i utopijnym wersjom naprawy świata.

ciężka . niby pomysł jest ale wszystko takie przewidywalne, bez finezji, kawa na ławę. Może się spodobać zwolennikom teorii spiskowych, ale wizja świata po to to czyste chciejstwo, nie zahaczyłam nawet jednej myśli abym miała uwierzyć. Nie polecam . I przeczytałam do końca!

Nie należę do wybitnych miłośników tego typu literatury ale cykl Artefakty coraz bardziej mnie do tego gatunku przekonuję. Na fali szoku jest powieścią, która szokuje i skłania do przemyśleń. Czy naprawdę zmierzamy do do takiej rzeczywistości jaką pokazuje nam autor ? Przykra konkluzja , ale chyba tak . Powieść dość ciężka w odbiorze , ale porazajaco rzeczywista .

Brunner miał rację. Zarówno we "Wszyscy na Zanzibarze", jak i w tej książce. Nie wiem, skąd czerpał inspiracje. Może był po prostu świetnym obserwatorem? Nie wiem. Jego wizję przyszłości są trafione, chociaż trochę idealistyczne. Mi to nie przeszkadza, gdyż lubię bohaterów walczących z dotychczasowym reżimem. Chcących coś zmienić. A jak do tego dodamy interesującą fabułę... Brawo, panie Brunner, brawo.

Mam wielki problem z tą książką. Wizja przyszłości wydaje się być bardzo prawdopodobna i wiele aspektów naszego codziennego życia może przekształcić się w przedstawione w niej realia. Mimo trafnej, wręcz wizjonerskiej wizji przyszłości książka nuży niemiłosiernie stylem i fabułą, która nie przykuwa na dłuższy czas.

Tematyka może i nawet ciekawa, lecz książka napisana jest z gracją niemieckiego pociągu pancernego i zredagowana (mikrorozdziały) jak coś co pod niego wpadło. Jako ciekawostka pod kątem pre-cyberpunku. Generalnie umęczyłem się jakbym ten pociąg pchał.

7,5/10

7,5/10

Z trzech ksiązek Johna Brunnera wydanych w serii "Artefakty" Maga ta jest najlepsza dla mnie. Krótka historia, bez zbędnych ozdobników, szybka akcja.

Niestety, najsłabsza pozycja z cyklu, jaką do tej pory przeczytałem. A szkoda, po świetnym Wszyscy na Zanzibarze spodziewałem się podobnie wciągającej podróży.
A właściwie wszystko rozbija się o jedną rzecz. Brakuje mi wyrazistego, może nawet nie tyle antagonisty, co rywala dla głównego bohatera, jakby nie patrzył, całkowitego geniusza. I pojedynek umysłów w pewnym stopniu występuje, jednak nie jest on wystarczająco pociągnięty.
Ogólnie, mój największy zarzut dotyczy postaci, które w większości przypadków są jednowymiarowe. Z wyjątkami, jak pewien czarnoskóry, czy też pewna młoda kobieta, która nieco łamie schematy odnośnie atrakcyjności postaci żeńskich. Jednak to wyjątki.
I przez ten zarzut książkę czytało mi się średnio przyjemnie. Sam zamysł był świetny, wszystko się rozbija o kartonowe wycinanki charakterów.
Mimo wszystko, to i tak książka, którą w jakimś stopniu warto poznać, jeśli tylko przymknie się oko na mój największy zarzut.

Bardzo żałuję, że nie mogłam przeczytać tej książki 40 lat temu. Trzeba byłoby czytać ją klęcząc. Mimo drobnych niedociągnięć śmiało można nią określać czy jest się fanem fantastyki czy nie.