Sprężyna

Okładka książki Sprężyna Małgorzata Musierowicz
Okładka książki Sprężyna
Małgorzata Musierowicz Wydawnictwo: Akapit Press Cykl: Jeżycjada (tom 18) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Jeżycjada (tom 18)
Akapit Press
2008-01-01
2008-01-01

Okładka książki Na Jowisza 2! Nadal uzupełniam Jeżycjadę Emilia Kiereś, Małgorzata Musierowicz
Na Jowisza 2! ... Emilia Kiereś, Małg...
Okładka książki Poczytaj mi, mamo. 15 bajek na 100 lat Helena Bechlerowa, Wanda Chotomska, Maria Kowalewska, Tadeusz Kubiak, Barbara Lewandowska, Hanna Łochocka, Małgorzata Musierowicz, Joanna Papuzińska, Janina Porazińska, Elżbieta Szeptyńska, Julian Tuwim, Danuta Wawiłow
Poczytaj mi, m... Helena Bechlerowa, ...

Ostatnie części tej serii czytałam dobre pięć lat temu, poprzednie - dekadę albo i więcej, więc niestety podczas lektury książki średnio kojarzyłam, kto jest kim, ale na szczęście autorka mimowolnie co jakiś czas co nieco dopowiadała i wszystkie moje trybiki zdołały w miarę poukładać drzewo genealogiczne Jeżycjady. W "Sprężynie" są lepsze i słabsze momenty, bardzo irytujące postacie, ale też takie, których nie da się nie lubić. Bardzo irytuje postać Łusi i jej obsesja na punkcie polonisty i poprawności gramatycznej, Kazimierza-Ziutka, ale też niestety Ignacego Borejko. Za to historia miłosna Tygryska jest po prostu urocza! I tak się spodziewałam, że to właśnie będzie TEN Adam 🥹

Warto czytć i dać 10 dla cudownego portretu dziecka-Łusi.

Warto czytć i dać 10 dla cudownego portretu dziecka-Łusi.

Łusia Pałys postanawia zostać sprężyną zdarzeń, Tygrysek dostała się w końcu na wymarzoną uczelnię i zastanawia się nad sensem związku na odległość z Wolfim, a Józinek i Ignaś dorastają i wciąż ze sobą rywalizują... Jak zawsze zabawnie, bardzo sympatycznie, choć z nutką smutku w tle.

O wiele lepsza część od Czarnej Polewki. Kibicowałam Laurze i Adamowi, którzy mijali się przez całą książkę. Liczę, że Adam bardziej poradzi sobie z charakterem Tygryska, niż Wolfgang.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dorosłość w jeżycjadzie biegnie swoim torem. Jest i śmiesznie i smutno. Ale zawsze czyta się super

Sympatyczna kontynuacja Jeżycjady - spotykamy wciąż bohaterów z pierwszych tomów, ale w nieco unowocześnionej wersji. Dorośliśmy my, dorastają i oni. Uwielbiam plot twisty na przedostatniej stronie - człowiek niby przez całą książkę domyśla się, jak się skończy historia, a jednak mimo wszystko poddaje się uroczemu zaskoczeniu i roni łezkę, a czasem dwie. Jedyne, co mnie nieco mierzi, to fakt, że niektóre rzeczy kiepsko się czyta z dzisiejszej perspektywy - wspomniane zostały rzeczy typu Nasza Klasa, co sprawia, że historia starzeje się szybciej niż te z lat 70. czy 80., ale to jedynie wina pędzącego rozwoju. Za mną już większość serii, przede mną jeszcze cztery tomy i "O rety! Uzupełniam Jeżycjadę", ale już wiem, że żadne inne książki nie dadzą mi takiego poczucia bezpieczeństwa i wrażenia powrotu do domu przy otwarciu każdego kolejnego tomu, jak właśnie ta seria.

Zacznę może od postaci, która kryje się pod tytułem książki, jak i została sportretowana na okładce, co sugeruje nam, że powinna być ona tutaj postacią wiodącą. Otóż jest to ok. chyba 10-letnia Łucja, córka Idy, która w zasadzie od początku całkiem dobrze się zapowiada. Mała Łusia już w poprzednich tomach dawała się poznać, jako dziecko z dużym potencjałem intelektualnym i ogólnie dająca się lubić - moim zdaniem bardzo fajna postać, jak do tej pory. Szkoda, że wbrew oczekiwaniom, to jednak nie o niej jest ta książka. W zasadzie to Łucji jest tu raczej niewiele - niestety to tylko drugoplanowa postać z pewną rolą do odegrania.
Na pierwszy plan po raz kolejny wysuwa się Laura i jej nowa historia miłosna. Już na wstępie mamy załatwioną sprawę Wolfiego, z którym Laura zrywa oficjalnie, na piśmie i na odległość, bo Wolfi siedzi w UK na saksach. Szast prast i możemy zapomnieć o tej żenującej historii. Laura znowu nie ma chłopa, więc uwaga, bo wjeżdża, znany już skądinąd, tryb tygrysicy w rui. 😛
Historie Laury, która ugania się za każdą parą spodni w zasięgu wzroku już mamy za sobą, więc nawet w sumie nie dziwiło mnie bardzo, jak laska zobaczyła całkowicie obcego faceta na ulicy, który wyróżnił się tym, że dość uważnie słuchał granej akurat na żywo muzyki klasycznej + oczywiście był przystojny, i to totalnie wystarczyło, aby Laura wpadła w obsesję na jego punkcie i zaczęła wyczuwać romantyczną "złotą nić", która złączyła ją z tym człowiekiem. Tak, śledziła typa, aby później w dość żenujący i kompromitujący sposób zwracać na siebie jego uwagę, kiedy już ogarnęła, że facet mieszka w sąsiedniej miejscowości, przy sklepie ogrodniczym, będącym rodzinnym biznesem. Są trzy kluczowe słowa, którymi można opisać cały ten romansowy wątek:
- żenada
- kicz
- harlequin
Tak, harlequin - totalne cukierkowe romansidło, słuchajcie, były takie momenty, że naprawdę się zastanawiałam, czy autorce nie pokichały się gatunki literackie 😃 Przez praktycznie całą książkę Laura i ten Adam prawie nie zamienili ze sobą słowa, a mimo to ich relacja rozwijała się niesamowicie, i to nawet obustronnie, bo nie da się ukryć, że i z jego strony widać było pewne oznaki podobnego, bezpodstawnego zauroczenia. W dodatku wszechświat dookoła pracował na ich korzyść - nawet dziadek Borejko uwielbiał już gościa, zanim w ogóle jeszcze wiedział, kto to jest i o co biega, w sumie zanim nawet go poznał. Tak że wiecie, totalne przeznaczenie, połączenie dwóch dusz magiczną złotą nicią. Miło, że na sam koniec książki w końcu się tak naprawdę ze sobą zapoznali.
Dramatyzmu całej książce dodał wątek wypadku samochodowego Gabrieli, która z dość poważnymi obrażeniami wylądowała w szpitalu. Tak przy tej okazji, odnoszę już wrażenie, że pani Musierowicz serio ma jakieś uprzedzenia do motoryzacji. Już wcześniej przewijał się motyw szalonej, niebezpiecznej jazdy - najpierw było to wtedy, kiedy Nutria chciała dogonić Robrojka i bez prawa jazdy wsiadła do cudzej furgonetki, po czym naparzała ulicami w taki sposób, jakby jej życie było niemiłe. Druga taka sytuacja była jakoś na początku "Żaby", kiedy to nauczycielka, pani Sznytek, zabrała do samochodu Żabę i Piotrka, w celu zawiezienia tej pierwszej do lekarza, po tym, jak ta wpadła - swoją drogą - pod samochód. Opisany styl jazdy pani Sznytek jako żywo przypominał eskapadę Natalii - po drodze przejechała na czerwonym świetle i cudem uniknęła kolizji z tramwajem, co w sumie dosyć dziwi, jak na kobietę poważnego zawodu i mającą już swoje lata. Choć z drugiej strony, kiedy męscy bohaterowie np. prowadzili samochody do Pobiedzisk i tak dalej, jakoś nigdy takich sytuacji nie było, co zaczyna mi trochę podejrzanie pachnieć stereotypami o babach za kierownicą. No, a wracając do "Sprężyny" - tutaj mamy już profetyczne słowa ojca Ignacego, który przestrzega Gabrysię, że to bardzo niedobrze, że ona jedzie samochodem do swojej siostry Pulpecji, bo te samochody są przecież takie niebezpieczne... No i co - no i w drodze powrotnej faktycznie mamy wypadek, choć tutaj autorka chociaż Gabę oszczędziła i nie obarczyła jej piętnem szalonej i fatalnej kierowczyni, bo wypadek nie był na szczęście z jej winy, tylko ktoś inny wjechał w nią, zamiast zatrzymać się na skrzyżowaniu. Ale chociaż stwierdza się, że Gaba dobrze prowadzi, to i tak kochający członkowie rodziny stanowczo odradzają jej dalsze kierowanie samochodem i wszyscy się cieszą z tego, że auto po wypadku trafiło do kasacji (wow, hura, co za powód do radości),tylko jakoś nikt nie skumał, że będąc pasażerem - czy to auta osobowego, czy nawet komunikacji publicznej - ryzyko ucierpienia w wypadku samochodowym spowodowanym przez innego uczestnika ruchu jest w zasadzie dość podobne, jak i będąc kierowcą.

Zakończenie bardzo przewidywalne. Pomimo tego, miło wejść w świat ulubionych bohaterów Jeżycjady :)

161/2023 (A)
czyta autorka

161/2023 (A)
czyta autorka

Nieco ciężki klimat, charakterystyczny dla tomów z perypetiami Laury, rozświetlony postacią Łusi i jej językowych łamigłówek. Trochę zabawnie, trochę refleksyjnie, trochę stereotypowo i przewidywalnie. Ale lubię ten musierowiczowski rodzinny chaos.

• Jeżycjada
  • Małgorzata Musierowicz