Jezioro osobliwości

literatura młodzieżowa
Akapit Press
2007-01-01
1969-01-01

Ach, powrót do lat młodości!

Ach, powrót do lat młodości!

Czytałam tę książkę dwa razy - jako nastolatka i jako dorosła. W obu przypadkach niesamowicie mnie wciągnęła.
Dawne powieści dla młodzieży mają dla mnie niepowtarzalny urok. Zaskakujące jest to, jak autorzy pokroju Siesickiej, nie bali się poruszać trudnych i kontrowersyjnych tematów. Próżno tu szukać cukierkowej bajeczki dla nastolatków. Jest za to opisany ogrom wciąż aktualnych i poważnych problemów. Powtórne małżeństwo matki, trudna relacja z ojczymem, uczucie pomiędzy dwojegiem przybranego rodzeństwa - to tylko kilka z głównych wątków. Oprócz tego bardzo ważną rolę odgrywają przeżywane przez nastolatki emocje, takie jak bunt, zazdrość, czy nawet agresja. Wszystko to opisane jest w bardzo realistyczny sposób. Postaci są żywe, realistyczne, potrafią budzić nie tylko współczucie, sympatię, ale też mogą nieźle zaskoczyć czy wręcz zaszokować odbiorcę.
Dla mnie to książka o tym jak młodzież każdej epoki szuka swojego miejsca w relacjach z innymi. Ale przede wszystkim o tym, jak ważne jest ponoszenie konsekwencji swoich działań.
Nie ma czegoś takiego jak szkoła życia. Nastolatki nie mają prób przed wejściem w dorosłość. Uczymy się życia po prostu żyjąc. I nagle dociera do nas, że pewne decyzje musimy podjąć sami. I podobnie - sami musimy ponieść ich konsekwencje.

Zaskakująco aktualna, choć napisana dla młodzieży lat 60 XX wieku. Postaci pełnokrwiste, autentyczne, choć nie zgadzam się z narracją autorki przedstawiającą Martę - tj. główną bohaterkę - jako jedyną winną licznych nieporozumień w rodzinie. Owszem, Marta nie jest osobą łatwą, często szuka usprawiedliwienia, aby wbić szpileczkę ojczymowi, który swoim pojawieniem zmienił jej świat na gorsze, równocześnie jednak z całej plejady bohaterów wydaje mi się najbardziej poszkodowana. Tkwi w nieszczęśliwym związku(?)/relacji z Michałem, który swoją zaborczością wypacza ich miłość, czuje się odtrącona, niechciana i niezrozumiana przez matkę, co doprowadza ją do nieprzemyślanych czynów. Nie jest krystaliczna, lecz równocześnie nie jest przesiąknięta zepsuciem do cna. Zastanawia mnie też fakt, że relacja romantyczna między przybranym rodzeństwem przeszła bez echa. Z biologicznego punktu widzenia nie są rodziną, jednak czy ich miłość uznałoby prawo i obyczajowość, to już inna kwestia.
Mimo pewnych wątpliwości, czas spędzony z tą historią nie uważam za stracony. To mój pierwszy kiedy zetknęłam się z prozą Siesicką i niewątpliwie jeszcze się z nią zmierzę, kiedy będę potrzebowała czegoś swojskiego i lekkiego.

Mocno się zestarzała, niestety

Mocno się zestarzała, niestety

Jest to powieść najbliższa mojemu sercu i przeczytana wielokrotnie. To dzięki głównej bohaterce, noszę swoje imię i za każdym razem, gdy czytam ją kolejny raz przekonuje się jak jesteśmy sobie bliskie. Książka choć ma juz słuszny wiek i w niektórych momentach czuć, że język, którym się posługuje jest archaiczny, niesie ze sobą przekaz, który jest wciąż aktualny. Jak wielu z nas w okresie nastoletnim czuło się zagubionym, buntowało się dla samej możliwości sprzeciwu. Cenię sobie również, że poruszono tu temat rozwodu i właściwie to on wywołał lawinę, która nieomal nie skończyła się tragicznie, a przecież rozwody mają być plagą obecnych czasów. To książka, która pokazuje proces dojrzewania głównej bohaterki w prosty sposób. Chociaż brakuje mi rozwinięcia kilku wątków, nie miałyby one być może wpływu na fabułę, ale zapewne pozwoliłyby uzupełnić postać Marty.

Nastoletnia Marta uległa poważnemu wypadkowi i leży w szpitalu. W trakcie rekonwalescencji postanawia naprawić swoje stosunki z ojczymem, Wiktorem i przekazuje mu swoje pamiętniki prosząc go, aby je przeczytał i dzięki temu spróbował ją zrozumieć. Wraz z Wiktorem, czytamy pamiętniki Marty, tym samym dowiadujemy się, jaki splot wydarzeń doprowadził do wypadku. Śledzimy losy Marty, jej chłopaka Michała i "tego trzeciego", czyli zakochanego w Marcie Patryka.
To była jedna z moich ulubionych książek, gdy byłam nastolatką. Przeczytałam ją niedawno i z przyjemnością stwierdzam, że nie straciła na swojej aktualności. Wnikliwe rysy psychologiczne wszystkich postaci, zwroty akcji, prosty, ale literacki język, wartości moralne - to wszystko składa się na tę piękną, lecz tragiczną powieść. Polecam wszystkim nastoletnim czytelniczkom.

Czas najwyższy przeczytać ją jeszcze raz! Powrót do dzieciństwa..

Czas najwyższy przeczytać ją jeszcze raz! Powrót do dzieciństwa..

To książka mojej młodości którą chętnie czytałam jako nastolatka i teraz po latach też mnie zachwyca jak zresztą inne książki Pani Krystyny Siesickiej.Polecam😍

📍Autorka książki Krystyna Siesicka wielokrotnie w wywiadach mówiła o tym, że wiele lat po ukazaniu się książki wciąż dostaje wiadomości od fanów z pytaniem jak dalej potoczyły się losy Marty i Michała😉📍
"Jezioro osobliwości" Krystyny Siesickiej to książka, którą już czytałam, wiele lat temu więc uznałam, że wpasuje się ona w jeden z moich celów czytelniczych na ten rok - Więcej polskich klasyków!
Książkę, pochłonęłam w jeden wieczór i nie mogłam się od niej oderwać. W trakcie lektury miałam przebłyski z poprzedniego czytania co do niektórych wydarzeń, ale to mi nie przeszkadzało i mega cieszyłam się lekturą.
Książka ta została napisana 55 LAT TEMU, a jest tak niesamowicie aktualna i porusza odwieczny problem świata - poszukiwania wspólnego języka młodych ludzi zaczynających życie na własny rachunek z ich rodzicami.
Książka jest przede wszystkim o dojrzewaniu. O miłości - nie tylko tej romantycznej (choć ta tu jest, i to niełatwa!),o przyjaźni, o rodzinie, zrozumieniu i szukaniu swojego miejsca w świecie przez młode osoby, które dopiero wchodzą w dorosłe życie.
Główna bohaterka, jest typową dziewczyną, nie jest wyidealizowana, jej wady są wyraźnie zarysowane, nie jest łatwa "w obsłudze", ale dzięki temu jest tak prawdziwa.
Każda postać jest autentyczna, a świat wykreowany przez Siesicką jest tak bardzo realny.
Autorka w bardzo inteligentny sposób, nie "matkując" i nie "przynudzając" przeprowadziła główna bohaterkę, Martę przez wiele kłopotów i sytuacji, pozostawiając czytelnika z wyciągniętą z tej lektury nauką, której odbycia w trakcie czytania książki nawet nie odnotował, gładko płynąc przez jej strony.
Warty odnotowania jest język jakim napisana została tą książka. Mimo tego, że została napisana tak dawno temu język jest bardzo prosty.
Myślę, że fakt, że akcja książki rozgrywa się w moim mieście (a mało takich książek jak na razie przeczytałam),sprawił, że jeszcze bardziej zżyłam się z bohaterami, choć to tylko moje subiektywne odczucie 😉
Polecam tą lekture nastolatkom, ale uważam, że osoby takie jak ja (20+) również będą miały z niej mega frajdę 😍

Najlepsza z czasów "Małolata"

Najlepsza z czasów "Małolata"

• Dzieciństwo
  • Z dzieciństwa