Wołanie kukułki

Okładka książki Wołanie kukułki Robert Galbraith Patronat LC
Okładka książki Wołanie kukułki
Robert Galbraith Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Cormoran Strike (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller

Mogą Ciebie zainteresować

Oficjalne recenzje i

Kukułka i kormoran

932 55 94

Książka „Wołanie kukułki” napisane pod pseudonimem Robert Galbraith to tak naprawdę twórczość J.K. Rowling.
Pierwszy tom cyklu o słynnym weteranie wojennym, Cormoran'ie Strike'u.
Ciało modelki Luli Landry zostaje znalezione pod jej balkonem. Policja stwierdza samobójstwo, jednak jej brat nie wierzy w to. Zatrudnia weterana, który obecnie przechodzi kłopoty finansowe i pragnie odbić się od dna. Nawet ie wie, ile czeka na niego niebezpieczeństw.
Książka posiada wiele utartych schematów za co można ją polubić lub wręcz przeciwnie odrzucić.
Przyznam szczerze, że dużą zaletą jest lektor audiobooka, jakiego wysłuchałam.

Pierwszy tom cyklu o słynnym weteranie wojennym, Cormoran'ie Strike'u.

Jakież to było… rozczarowanie. Kiedy sięgnęłam po książkę autorki, która stworzyła ikoniczną wręcz serię o Harrym Potterze, oczekiwałam, że znów coś zaskoczy, będzie nieszablonowe i nieoczekiwane. No niestety, „Wołanie kukułki” to może niezły, ale bardzo sztampowy i przegadany kryminał, ze schematycznymi postaciami, powielającymi stereotypowe wyobrażenia. Jak detektyw, to musi być po przejściach, jak modelka, to na bank głupia, jak gwiazda pop, to koniecznie musi kląć, ćpać i robić bajzel w mieszkaniu. To wszystko okraszone jest szczegółowymi relacjami nawet najmniej istotnych szczegółów Gdyby wyciąć z tej książki połowę nikomu niepotrzebnych opisów, fabuła bardzo by zyskała.

James Patterson powiedział o Rowling (Galbright) bardzo prawdziwą rzecz: ona jest po prostu bardzo dobrą pisarką. Mało jest autorów, którzy potrafią zmaterializować słowami praktycznie każde okoliczności przyrody i życia. W jej opisach zanurzam się jak w ciepłej wannie z bąbelkami. Akcja oczywiście trzyma za gardło do ostatniej chwili, nie będąc jednocześnie zadyszaną i chaotyczną.

Czasami trafiam na książki, których fabuła jest mocno zbliżona do fabuły dopiero co przeczytanej książki. Dla niektórych mogłoby to być irytujące, ja jednak doceniam takie zbiegi okoliczności. Mam wtedy szansę sprawdzić inny punkt widzenia i sposób poprowadzenia historii, której początek brzmiał znajomo, ale jej finał może już być zupełnie inny.

Ostatnio trafiły mi się dwie takie bliźniacze fabuły i zapewniam, że nie miałam na to wpływu. Po “Wołanie kukułki” sięgnęłam z polecenia i totalnie nie zawracałam sobie głowy sprawdzeniem, cóż to takiego. Po prostu zaczęłam słuchać (audiobooki polecają się do puzzli) i nawet nie wiem kiedy wylądowałam za połową.

Londynem wstrząsa śmierć supermodelki, Luli Landry, której ciało znaleziono pod balkonem jej apartamentu. Szybko zostaje postawiona teza o samobójstwie. Są jednak tacy, którzy nie do końca wierzą w tę wersję wydarzeń. Na scenę wkracza więc Cormoran Strike – weteran wojenny prowadzący agencję detektywistyczną, nietuzinkowa postać. W prowadzeniu śledztwa pomaga mu nowa tymczasowa asystentka, Robin. Obie postacie są ciekawe, barwne i intrygujące, a swoimi charakterami idealnie uzupełniają fabułę.

Jestem świadoma, że na rynku wydawniczym jest sporo lepszych i gorszych kryminałów. Sama już niejeden i nie dwa przeczytałam, ale ten ma w sobie coś takiego, co czyni go wyjątkowym. Ciężko mi to nazwać, ale na pewno da się wyczuć wyjątkowy klimat tej opowieści. Może to J.K. Rowling nawet pisząc pod pseudonimem przelewa na kartki odrobinę magii... W każdym razie myślę, że ta historia zostanie w mojej pamięci na długo.

Ostatnio trafiły mi się...

Pierwszy tom, więc ocenię od razu za całość ;) I daję dziesiątkę, za niesłychanie równy, bardzo wysoki poziom wszystkich części tego cyklu. Co więcej, nie widać tego z pierwszego tomu, to oczywiste, ale każda z nich przedstawia trochę inny typ dochodzenia, prowadzony w innym środowisku i z innymi problemami - to nie są produkowane taśmowo kryminały-klony, nakładające kolejnego sprawcę na już gotowy schemat.
Akurat w "Wołaniu kukułki" mamy do czynienia ze światem mody i najbardziej klasycznym przypadkiem: popełniono morderstwo, tylko kto zabił? I jak? Robin nie ma jeszcze zbyt wiele do powiedzenia.

Kolejna, świetna część!

Kolejna, świetna część!

Książka rozczarowuje: zero napięcia, przegadana, zalewa falą celebryckich plotek. Utrwala negatywne stereotypy dotyczące adopcji. Przewidywalne zakończenie. Wysłuchałam do końca wyłącznie ze względu na fantastyczną postać lektora. Maciej Stuhr to ogromna wartość dodana tego audiobooka.

Książka dobra, ciekawa, intryga inteligentna, postacie całkiem dobrze zarysowane (choć to pierwsza część, więc oczekuję rozwinięcia w kolejnych), jednak zbyt przegadana i "przeszczegółowiona". Czasami miałem wrażenie, że czytam scenariusz jakiegoś filmu/serialu, bo tyle szczegółowych informacji scenograficznych się pojawiało. Czy naprawdę takie ważne jest, że na stoliku stał niebieski wazonik, średniej wielkości, w którym były takie to a takie kwiaty a obok wazonika była gazeta złożona w pół, a na ścianie wisiał portret itd. itp. i tak właściwie w każdym opisywanym miejscu. Rozumiałbym, gdyby to miało znaczenie dla fabuły, zagadki, ale tutaj to tylko sztuczne przedłużanie historii. Podobnie z przesłuchaniami poszczególnych świadków. 1/3 takiego przesłuchania dotyczy wątków, które nie mają zupełnie znaczenia dla sprawy. Rozumiem, że tak się prowadzi przesłuchania w realu, ale książka na tym zdecydowanie traci na płynności. No i jak dla mnie kompletnie niezrozumiałe, idiotyczne i w istocie niewyjaśnione (pojawia się jedno zdanie w końcówce) zostały motywy postępowania i podjęcia decyzji przez wiecie kogo...trzeba ostro operować zawieszeniem niewiary, żeby takie zachowanie uznać za sensowne.

Dobry kryminał, z cyklu do czytania na urlopie, ale bez zachwytu.

Dobry kryminał, z cyklu do czytania na urlopie, ale bez zachwytu.

Momentami trochę mi się dłużyła, ale ogólnie nie jest źle. Większość książki to drobiazgowe śledztwo Cormorana, przesłuchania i rozmowy. Powoli poznajemy też przeszłość, głównego bohatera oraz jego charakter. Zakończenie i rozwiązanie zagadki jest też zadowalające. Aha, jeszcze poznajemy Robin sekretarkę, a raczej współpracownicę Cormorana, postać, która znakomicie uzupełnia głównego bohatera. W sumie dobry kryminał.