W ofierze Molochowi

Okładka książki W ofierze Molochowi Åsa Larsson
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki W ofierze Molochowi
Åsa Larsson Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Cykl: Rebeka Martinsson (tom 5) kryminał, sensacja, thriller
Rebeka Martinsson (tom 5)
Till offer åt Molok
Wydawnictwo Literackie
2013-01-24
2013-01-24
978-83-0305028-6
Beata Walczak-Larsson
literatura szwedzka Rebeka Martinsson

W sidłach klątwy

Ten tom serii nawet mi się podobał. Ciekawe tło obyczajowe, interesujący opis życia w regionie podbiegunowym, mnóstwo informacji na temat historii Kiruny i rozwoju jej niewielkiej zamkniętej społeczności. No i te wszystkie charakterystyczne dla Larsson ,,psie wątki,, - jako wielka psiara - z całą mocą popieram :). Niekiedy jednak postacie,bkreowane przez Szwedkę, są przerysowane, psychologia naiwniutka a rozwój wątków przewidywalny. Lektura wciągająca, pisarka zdolna, ale brak w jej książkach, tego czegoś, co decyduje o przywiązaniu czytelnika.

Myślę, że to najlepsza część z serii. Miło patrzeć jak postać Rebeki rozwija się z każdą częścią. Polecam

Bardzo dobra powieść. Ciekawie skonstruowana fabuła, nieprzegadane wątki, wciągająca. Polecam

Zdecydowanie lepsza od poprzednich czterech części. Lepiej napisana, lepiej skonstruowana. Z Rebeką też już jest lepiej, trzymam kciuki za ostatnią część, aby mnie nie rozczarowała.

Szwedzkie kryminały wraz z "Anią z Zielonego Wzgórza" i powieściami Jane Austen, to zdecydowanie moje comfort books. Jestem fanką przede wszystkim serii o Fjallbace Camilli Lackberg, dlatego też bardzo ciekawa byłam powieści Asy Larsson. Muszę przyznać, że się nie zawiodłam. Książka ma wszystkie moje ulubione elementy, piękne opisy okolicznosci surowej, skandynawskiej przyrody, ciekawe wątki obyczajowe, trzymająca w napięciu fabuła. Nawet sama kompozycja powieści jest zbliżona do tej, którą zazwyczaj stosuje Lackberg. Główna historia przeplatana jest retrospektywną opowieścią, których związek odkrywamy dopiero w toku opowieści. Bohaterowie książki są dość typowi, zachowawcza pani prokurator, kobieta z trudną przeszłością, która zamiast kariery w stołecznej kancelarii,wybiera pracę na dalekiej prowincji, prokurator karierowicz, któremu bardziej niż na rozwiązaniu sprawy, zależy na budowaniu własnego wizerunku, szlachetny policjant, który po traumatycznych przeżyciach czuje misję swojego zawodu. Klasyka gatunku, która choć typowa i przewidywalna, sprawia, że czytając ją czuje się jak domu. Wciągająca lektura, od której nie można się oderwać, póki nie pozna się zakończenia, to jedno moich ulubionych czytelniczych doświadczeń. Polecam!

Nie czytałam poprzednich czterech części, ale zupełnie nie przeszkadzało mi to w odbiorze. Mocno zarysowany wątek obyczajowy, tajemnice z przeszłości, które są źródłem współczesnych zbrodni, specyficzny klimat północnej Szwecji- wszystko to sprawia, że czyta się szybko i przyjemnie. Tylko... psiaków żal.

Bardzo mi się podobała ta część serii. Super wkomponowane dawne czasy w teraźniejszość. Tak jak w poprzednich częściach można poznać przyrodę, lokalne obyczaje z czasów teraźniejszych, tak w tej części możemy poznać życie mieszkańców Kiruny z dawnych czasów. Dla mnie fantastyczna lekcja. To taki edukacyjny kryminał z nutka romansu. Jak w każdej poprzedniej części pięknie ukazany szacunek Szwedów do natury. Rozwiązanie zagadki trochę mnie zaskoczyło, ale cóż w rzeczywistości jest podobnie, pieniądze zaślepiają ludzi. Tak jak autorka napisała (już nie pamiętam w której części),że bije Rebekę po głowie i zabija zwierzęta (psy) - to dla mnie to drugie jest ciężkie do przełknięcia.

I znowu genialne tło obyczajowe. Dochodzę do wniosku, że to mnie chyba trzyma przy tej autorce.

Moje pierwsze spotkanie z autorką i od razu bardzo udane. Fajny kryminał trochę obyczajówka, zgrabnie splecione watki, fajna główna bohaterka. Z pewnością sięgnę po inne części.

Moja pierwsza książka o Rebece Martinsson jest piątą częścią całego cyklu o pani prokurator, która rzuca pracę w Sztokholmie i wraca w rodzinne strony, gdzie rozwiązuje sprawy kryminalne. Mogę się z tego śmiać, ale tak trafiłam 😉
Całe szczęście, że książki Asy Larsson są tak skonstruowane, że nie trzeba znać pozostałych tomów, żeby oddać się lekturze środkowych części cyklu. Bo "W ofierze Molochowi" czyta się naprawdę dobrze, mimo że jakoś nie czuje się zafascynowana opowieścią, i na pewno nadrobię resztę książek. To jest ten rodzaj kryminału, który chętnie się bierze, żeby zapomnieć o rzeczywistości, ale, niestety, jakoś nie rzuca na kolana...
Przyjdzie czas na Rebekę Martinsson w mojej biblioteczce. Na pewno.

• Kryminał
  • Kryminały