Dochodzenie

Okładka książki Dochodzenie
David Hewson Wydawnictwo: Marginesy Cykl: Sarah Lund (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Ewa Penksyk-Kluczkowska
Ewa Penksyk-Kluczkowska

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Książka na podstawie scenariusza serialu. Przy scenariuszu pracował autor Kasztanowego ludzika, a przysposobić duńską rzeczywistość na powieść postanowił Anglik. I wyszło mu całkiem nieźle. Prawie 800 stron było nieco przerażające ale kiedy zaczęło się czytać, strony same się przewracały. Podczas wyborów na burmistrza Kopenhagi zostają znalezione zwłoki młodej kobiety - kilka dróg prowadzi do ratusza, co nie jest na rękę politykom. Jednak nieco szalona i zdeterminowana śledcza, Sarah Lund, nie odpuszcza, jej polityczne gierki nie interesują, chce dorwać zabójcę. Niesamowite zwroty akcji, byłam pewna, że wytypowałam sprawcę, jednak w ostatnich zdaniach okazało się, że autor wyprowadził mnie w pole. Na szczęście są kolejne części, bo bardzo przyjemnie się czyta i bohaterowie dają się lubić :)

Książka szyta na moją miarę. Wszystko mi tu pasuje. Trochę świetna sensacja, trochę kryminał o zaskakującej intrydze, dużo elementów political fiction, co bardzo lubię. Przede wszystkim zaś powieść z silną i nietuzinkową postacią kobiecą. Tutaj to Sarah Lund, detektyw z wydziału policji w Kopenhadze. Babka barwna, błyskotliwa, z kobiecą intuicją i wieloma przywarami, trochę dziwaczka, mocno niepokorna, ale da się lubić. Przypomina mi bezkompromisową tropicielkę złoczyńców Jane Rizzoli z powieści Tess Gerritsen i choć tamta to Amerykanka, a ta Dunka, w sumie całkiem podobne kobiety.
Gdy zostaje zamordowana 19-letnia dziewczyna, Sarah rusza do boju i wkrótce wykrycie sprawcy staje się jej obsesją. Morderstwo zostało popełnione w czasie trwania kampanii wyborczej na burmistrza Kopenhagi, a że ślady prowadzą również do ratusza... TU STOP..., będzie bez spojlerów. Niech starczy tyle: Sarah prowadzi śledztwo, podejrzanych zmienia jak rękawiczki, a autor jak to w dobrych kryminałach bywa, tak myli tropy, że czytelnikowi ciągle się wydaje, że jest bardzo sprytny i już odkrył prawdę, a tu figa z makiem.
Gdybym na bezludną wyspę mogła wziąć tylko trzy kryminały, to wszystkie byłyby z charakternymi damskimi detektywami. Numer 3 - wspomniana Rizzoli, numer 1 - bezapelacyjnie Suprbohaterka Liz Salander i numer 2: właśnie Sarah Lund i „Dochodzenie”, tym bardziej, że książka ma jeszcze dwie kolejne części. Za Sarę ekstra -specjalna gwiazdka.

Fabuła bardzo ciekawa, książka napisana fajnym językiem, lubię krótkie rozdziały, barwni i tajemniczy bohaterowie. Jednak zakończenie..... Przekombinowane. A cała książkę można było zmieścić w max 400 stronach. Bardzo rozwleczone to dochodzenie. Jak nie ma nic innego, ciekawszego do czytania to może być.

Początkowo przerażała mnie ilość stron, ale jak już zaczęłam to całkiem mnie wciągnęło. Liczne zwroty akcji, mnóstwo mylnych tropów i zaskakujące zakończenie. Tu nie ma miejsca na nudę, autor przyciąga uwagę czytelnika od pierwszych stron i nie puszcza, aż do zamknięcia książki.

Ta książka ma 880 stron, z czego 500 jest niepotrzebnych.
Zaczne do tego, że jest to powieść na podstawie serialu, którego nie ogladałm i nie wiem czy obejrzę.
Głównej bohaterki nie polubiłem, ma ona zbyt dużą obsesje na punkcie sprawy nad którą pracuje, i to w ten negatywny sposób. Inni bohaterowie, także nie wpadli mi do głowy, wszyscy byli jakcyś tacy ‘nijacy’, może przez to, że ich było strasznie dużo jak na taką ksiażkę. Akcja rozwija się powoli, a zwroty akcji są nudne i denerwujace (przynajmniej dla mnie), a co najgorsze nie trzymała mnie w napięcu, co jak chodzi o książkę z gatunku kryminał to troche słabo. Nie ma tutaj także tego byyśmy sami mogli ‘rozwiązać’ zagadkę, bo policjanci co chwila (serio, co 2/3 strony) odkrywają nowe poszlaki, afery i kłamstwa. Nie wiem czy przez to autor chciał wydłużyć książkę czy myślał, że takie zwroty akcji będą fajne, no ale nie udało mu się.
Czy żałuję, że przeczytałem książkę? Absolutnie nie. Jest to jedna z niewielu książek, która (w sumie) dobrze opisuje prace policji. Funkcjonariusze jeżdzą od domu do domu, pytają ludzi, wykonują swoją prace, a nie to jak bywa w wielu ksiażkach, że przepytają 2-3 osoby i już mają sprawe rozwiązaną. Pod tym względem „Dochodzenie” jest naprawde dobre, i nawet myślałem czy nie dać 5 oceny, to jednak biorę całośc pod uwagę, a całość już nie była taka świetna.
Podsumowując, myślę że ambicja troche wzieła górę nad autorem.

Ta książka ma 880 stron, z czego 500 jest niepotrzebnych.

Powieść, która „wsysa” czytelnika od pierwszej do ostatniej strony napisana na podstawie scenariusza najlepszej produkcji kryminalnej ostatnich lat!
Dochodzenie to rewelacyjna powieść sensacyjna oparta na serialu „The Killing”. Autorką scenariusza i producentką amerykańskiego serialu jest Veena Sud – twórczyni „Dowodów zbrodni". „Dochodzenie” to amerykańska wersja duńskiego serialu o tym samym tytule („Forbrydelsen").
Powieść powraca formą do klasycznego kryminału, w którym czytelnicy podążają tropem razem z detektywami odkrywając z czasem kolejne fakty powiązane ze śledztwem. Morderstwo młodej dziewczyny z kochającego i szczęśliwego domu wstrząsa nie tylko rodziną i przyjaciółmi ofiary. Kto i dlaczego mógłby chcieć zamordować uroczą, niewinną i wspaniałą Sarę? Coraz więcej wątków, coraz więcej podejrzanych, zacieśnia i jednocześnie rozrasta się krąg osób, którym pomimo wszelkich pozorów mogłoby zależeć na morderstwie dziewczyny. Kiedy tylko wydaje się, że jesteśmy bliżej rozwiązania zagadki następuje zwrot akcji i znów niczego nie jesteśmy pewni. Mgliste, niejasne wskazówki, kłamstwa i stłumione emocje to klimat książki i tego skomplikowanego śledztwa. Z czasem wszystko, co powiązane jest w jakikolwiek sposób z morderstwem przypomina ogromny, skomplikowany spisek.
Książka wciąga od pierwszej do ostatniej strony , mroczna , z politycznymi watkami . Teraz zabieram sie za serial , o którym słyszałam dużo pozytywnych opinii :)

Nie mogłam się oderwać. Polecam

Nie mogłam się oderwać. Polecam

Kryminał z elementami polityki. Zaginęła młoda dziewczyna, ślady doprowadzają do bagien. Zagadkę rozwiązuje detektyw Sarah Lund, postać barwna i nieprzewidywalna, ale z tego świata. Jeden z lepszych kryminałów, które czytałam. Świetnie, że jest kontynuacja.

Na początku przeraziła mnie ilość stron. Okazało się jednak, że książkę czyta się zdecydowanie szybciej, niż przypuszczałam. Akcja jest bardzo dynamiczna. Miałam również obawy co do wątku politycznego (nie przepadam za polityką), ale i w tym przypadku czekało mnie miłe zaskoczenie. Lund i Meyer przypadli mi do gustu. Jedyne o co mogę się przyczepić, to zakończenie - zbyt przekombinowane - już tego wszystkiego było za dużo. Ogólnie - książka podobała mi się :-)

Trzymające w napięciu. Liczne zwroty akcji. Nieoczywiste rozwiązanie.

Trzymające w napięciu. Liczne zwroty akcji. Nieoczywiste rozwiązanie.