Winner Take Nothing

klasyka
Simon & Schuster Audio
2008-04-01
2008-04-01

„Zwycięzca zostaje bez niczego” lub „Zwycięzca nic nie zdobywa” to możliwe tłumaczenia tytułu niniejszego zbioru krótkich opowiadań Ernesta Hemingwaya. Zaskoczyło mnie to, iż nie znalazłem tej pozycji w bazie danych portalu LC. Dlatego postanowiłem dodać. Chociaż przypuszczam, iż 14 opowiadań zawartych w tomie „Winner Take Nothing” zostały zawarte w innych antologiach krótkich opowiadań Hemingwaya, które były publikowane na różne sposoby przez różne wydawnictwa w ostatnich dziesięcioleciach.
Zbiór opowiadań „Winner Take Nothing” został wydany po raz pierwszy w roku 1933, cztery lata po publikacji „Pożegnania z Bronią”.
Niniejszy zbiór opowiadań potwierdza, iż Hemingway świetnie czuje się jako pisarz krótkiej formy. Całość przesłuchałem w formie audiobooka, którego długość to zaledwie cztery godziny. Całość zawiera 14 opowiadań, także średnio jedno opowiadanie trwa zaledwie kilka, kilkanaście, max. 20-30 minut. Po zakończeniu prawie każdego z opowiadań czułem wielki niedosyt, gdyż autor ledwie zapoznał nas z głównymi postaciami, ich okolicznościami życiowymi i nagle urywa niespodziewanie opowiadanie, kończy je w najmniej oczekiwanym momencie, pozostawiając u czytelnika chęć poznania dalszych losów bohaterów. Lecz niestety w każdym takim przypadku jedynie co możemy zrobić to sami domyśleć się dalszego rozwoju akcji, dalszych losów bohaterów.
W niniejszym zbiorze opowiadań poznajemy losy bardzo wielu osób. Opowiadania umiejscowione są w dość różnorodnych miejscach, różnych sytuacjach. Część opowiadań umiejscowiona jest w Stanach Zjednoczonych, na przykład w stanie Wyoming. Mamy też opowiadania umiejscowione w Europie, Hiszpanii, lub też gdzieś we Włoszech na froncie pierwszej Wojny Światowej.
Styl Hemingwaya jest dość specyficzny. Myślę, że twórczość Hemingwaya muszę dawkować w małych porcjach i nie jest to literatura zbytnio rozrywkowa. Jednak uważam ją za literaturę dobrą. Hemingway jakby maluje obrazy, opisuje zachowanie ludzi, scenerię. Jednak całość jest dość powierzchowna. Hemingway nie bawi się zbytnio w psychologię, nie opisuje tego co mogą wewnętrznie myśleć przeżywać jego postacie. Tego już my, czytelnicy musimy się domyśleć. Z psychologicznego punktu widzenia można by stwierdzić, iż twórczość Hemingwaya jest dość płytka lub jałowa. Jednak to ma swój cel i zamierzenie. Myślę, że autor z premedytacją nie wgłębia się za bardzo w psychikę swoich literackich postaci i koncentruje się na ich czynach, wypowiadanych słowach. Warto jest zapoznać się z takim podejściem do literatury z tym stylem. Nie jest to mój ulubiony styl, ale doceniam go i w mniejszych porcjach jestem w stanie się nim nawet delektować.

• -- FAB: GEN: Literatura piękna

Dodaj cytat z książki Winner Take Nothing