rozwiń zwiń

Serialowy Harlan Coben, filmowy Hemingway oraz naziści w Norymberdze z gwiazdorską obsadą

Ewa Cieślik Ewa Cieślik
12.12.2023

Gotowi na cotygodniową dawkę wiadomości książkowo-filmowych? W najnowszym artykule z serii „Najpierw książka, później film” piszemy o nowym serialu na podstawie thrillera Harlana Cobena, filmach na podstawie książek Ernesta Hemingwaya oraz Ottessy Moshfegh, a także o hollywoodzkiej produkcji o nazistach z laureatami Oscarów w rolach głównych.

Serialowy Harlan Coben, filmowy Hemingway oraz naziści w Norymberdze z gwiazdorską obsadą

Bukolika w cieniu kominów z Auschwitz, czyli „Strefa interesów”

„Strefa interesów”  Martina Amisa (wydawnictwo Rebis), opowieść o banalności zła oraz miłości w nieludzkiej scenerii, stanowi punkt wyjścia dla filmu Jonathana Glazera. Oba dzieła – i to książkowe, i filmowe – ukazują Zagładę z niecodziennej perspektywy. Martin Amis pisał o zakazanym romansie oficera SS z żoną komendanta, natomiast reżyser ukazuje życie komendanta obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau Rudolfa Hössa i jego żony Hedwigi. Prowadzą oni zwykłe życie, wychowując dziecko i dbając o ogród. Niezwykłe jest jednak ich sąsiedztwo – małżeństwo mieszka tuż obok obozu Auschwitz-Birkenau.

Produkcja oparta jest na skontrastowaniu idyllicznej codzienności bohaterów z terrorem, którego istnienia świadomy jest widz. Film polską premierę będzie miał 1 marca 2024 roku i wymieniany jest wśród produkcji startujących w wyścigu o tegoroczne Oscary. Twórcy „Strefy interesów” na koncie mają już ważne nagrody (Grand Prix Festiwalu w Cannes, nagrodę FIPRESCI na festiwalu EnergaCAMERIMAGE).

Główne role w produkcji zagrali Sandra Hüller oraz Christian Friedel. Autorem zdjęć jest polski operator Łukasz Żal (dwukrotnie nominowany wcześniej do Oscara za „Idę” i „Zimną wojnę”).

Oto teaser produkcji:

Harlan Coben znów na Netflixie 

Już 1 stycznia na platformie Netflix premierę będzie miał serial na podstawie thrillera Harlana Cobena „Już mnie nie oszukasz”.

Produkcja będzie składać się z ośmiu odcinków. Reżyserami produkcji zostali David Moore i Nimer Rashed. Na ekranie zobaczymy Michelle Keegan jako Mayę oraz Richarda Armitage’a w roli jej męża, Joego (aktor znany m.in. z „Hobbita: Bitwy Pięciu Armii”).

O czym opowie serial na podstawie książki wydanej w Polsce przez wydawnictwo Albatros?

„Już mnie nie oszukasz” śledzi losy Mayi Stern (Michelle Keegan), która próbuje pogodzić się z brutalnym morderstwem swojego męża Joego (Richard Armitage). Jednak kiedy Maya instaluje kamerę, aby mieć oko na swoją córkę, przeżywa szok. W jej domu pojawia się bowiem mężczyzna, którego od razu rozpoznaje. To jej mąż, o którym myślała, że nie żyje… Detektyw sierżant Sami Kierce (Adeel Akhtar) prowadzi śledztwo w sprawie zabójstwa Joego, zmagając się jednocześnie z własnymi sekretami. Siostrzenica i siostrzeniec Mayi – Abby i Daniel – próbują odkryć prawdę o morderstwie ich matki, do którego doszło kilka miesięcy wcześniej. Czy te dwie sprawy są ze sobą powiązane? „Już mnie nie oszukasz” śledzi losy tych bohaterów i ich ekscytujące poszukiwania, które ujawnią szokujące tajemnice i zmienią ich życie na zawsze.

Obejrzyj zwiastun „Już mnie nie oszukasz”:

Od „Igrzysk śmierci” do Hemingwaya

Czy widzieliście już najnowszą filmową odsłonę świata znanego z „Igrzysk śmierci”? W kinach wciąż wyświetlana jest „Ballada ptaków i węży”, przedstawiająca historię dojrzewania Coriolanusa Snowa (film pod patronatem medialnym Lubimyczytać, a pisaliśmy o nim między innymi tutaj). W główną rolę wcielił się 28-letni Tom Blyth. Młody gwiazdor zagra też w nadchodzącej ekranizacji dzieła Ernesta Hemingwaya pt. „Pożegnanie z bronią” (Wydawnictwo Marginesy).

Powieść ta została wydana w 1929 roku (w Polsce dwa lata później). To historia poniekąd autobiograficzna, oparta na doświadczeniach autora podczas I wojny światowej. Główny bohater, Frederick Henry – amerykański ochotnik i porucznik w armii włoskiej, zakochuje się w angielskiej sanitariuszce. Uczuciu staje na drodze wojenna zawierucha, a porucznik musi wybierać między miłością a powinnością. „Pożegnanie z bronią”, dzieło traktujące o bezsensowności i okrucieństwie wojny, uznaje się za jedno z najwybitniejszych dzieł Hemingwaya. Wcześniej w postać Fredericka Henry’ego wcielali się tacy aktorzy, jak Gary Cooper (1932 rok), Rock Hudson (1957) oraz George Hamilton (1966).

Film będący ekranizacją książki ma już reżysera – został nim Michael Winterbottom („Na tym świecie”, „Droga do Guantanamo”, „Genua. Włoskie lato”). Zdjęcia mają się rozpocząć we Włoszech w 2024 roku.

Ottessa Moshfegh w świecie literatury i kinematografii 

Na odbywającym się w listopadzie 2023 roku American Film Festivalu polscy widzowie mieli okazje oglądać „Eileen”, film powstały na podstawie powieści Ottessy Moshfegh „Byłam Eileen”, autorki znanej też z „Mojego roku relaksu i odpoczynku” (Wydawnictwo Pauza). Obecnie wiemy już, że przeniesiona na duży ekran zostanie również krótka powieść kryminalna autorki zatytułowana „McGlue”.

Akcja „McGlue” toczy się w 1851 roku na okręcie, a jego bohaterem jest tytułowy marynarz. Budzi się skacowany i związany w ładowni pod pokładem. Jest oskarżony o zbrodnię – miał rzekomo zabić innego marynarza. Problem w tym, że Johnson był jego najlepszym przyjacielem, a McGlue nie pamięta niczego z poprzedniej nocy.

Nie wiadomo jeszcze, kto wcieli się w tytułową rolę, lecz znamy już nazwisko reżysera. Za kamerą stanie Andrew Haigh, który ma na koncie niedawny sukces filmu „Dobrzy nieznajomi”, uhonorowanego siedmioma statuetkami British Independent Film Awards 2023. Scenariusz przygotowuje sama Ottessa Moshfegh.

Russel Crowe jako Hermann Göring

Znamy coraz więcej szczegółów dotyczących projektu na podstawie książki o nazistowskich zbrodniarzach wojennych. Film będzie miał gwiazdorską obsadę. Wystąpią w nim zdobywcy Oscarów: Russell Crowe („Gladiator”) oraz Rami Malek („Bohemian Rhapsody”).

Film jest ekranizacją książki wydanej po polsku pod tytułem „Göring i psychiatra. Tragiczny pojedynek umysłów”, autorstwa Jacka El-Hai (wydawnictwo Prószyński i S-ka).

Jak czytamy w opisie, autor książki zdaje relację z wyjątkowej więzi, jaka zrodziła się między psychiatrą a byłym marszałkiem Rzeszy. Powraca też do fundamentalnych pytań o winę i odpowiedzialność, zadawanych przez amerykańskiego badacza.

„Wraz z Hermannem Göringiem do amerykańskiego centrum śledczego Mondorf-les-Bains w Luksemburgu trafił tuzin ozdobionych monogramami waliz, zawierających mundury, jedwabną bieliznę, ranne pantofle, termofor, cztery pary okularów oraz całe mnóstwo zegarków, spinek do krawatów i mankietów, cennych papierośnic, pierścieni z brylantami i rubinami i odznaczeń. To właśnie tam były marszałek Rzeszy po raz pierwszy zetknął się z Douglasem M. Kelleyem, wojskowym psychiatrą, który zamierzał wyjaśnić, jakie cechy osobowości nazistowskich przywódców uczyniły z nich zbrodniarzy. Po wielu rozmowach z Göringiem, Rudolfem Hessem, Hansem Frankiem i innymi nazistami, którzy mieli wkrótce zasiąść na ławie oskarżonych w Norymberdze, Kelly doszedł do wniosku, który zaszokował nawet jego samego. Naziści nie byli potworami. Za ich zbrodnie nie były również odpowiedzialne żadne specyficzne cechy, które można byłoby odnaleźć tylko u Niemców. Naziści byli podobni do nas i wyłącznie sprzyjające okoliczności, które pozwoliły im dojść do władzy, sprawiły, że mogli wcielać w życie najśmielsze i najbardziej potworne wytwory własnej wyobraźni. 15 października 1946 r. Hermann Göring popełnił samobójstwo, zażywając cyjanek potasu. W Nowy Rok 1958 r. doktor Doulgas M. Kelly uczynił dokładnie to samo.

W rolę nazistowskiego zbrodniarza Hermanna Göringa wcieli się Russell Crowe, natomiast Rami Malek zagra psychiatrę Douglasa M. Kelly’ego. W obsadzie znalazł się również Michael Shannon („Droga do szczęścia”, „Zwierzęta nocy”) – przypadła mu w udziale rola sędziego Sądu Najwyższego USA Roberta H. Jacksona. To właśnie Jackson pełnił funkcję głównego oskarżyciela w Norymberdze. Za reżyserię odpowiedzialny jest James Vanderbilt („Niewygodna prawda”).

Zdjęcia ruszą na Węgrzech w lutym 2024 roku.

„Smok Diplodok” w nowej animacji

Znacie komiks Tadeusza Baranowskiego wydany w końcówce lat osiemdziesiątych? Jesienią 2024 roku do kin trafi zainspirowany nim film animowany. Produkcję wyreżyserował Wojtek Wawszczyk. Będzie ona skierowana do dzieci w wieku od sześciu lat oraz do ich rodziców – bo to przygodowo-komediowe kino dla całej rodziny.



Żądny przygód Diplodok marzy, by życie nabrało odrobiny koloru. Na rodzinnym bagnie jest szaro i wieje nudą. Kiedy spokojne życie przerywa pojawienie się tajemniczej mgły, Diplodok wyrusza w niezapomnianą podróż, by odnaleźć zaginioną rodzinę i przywrócić utracony porządek. Zwiedza magiczne miejsca, spotyka osobliwe stwory i poznaje niebywałych mieszkańców najdziwniejszych światów. Razem z niezdarnym czarodziejem Hokusem Pokusem, zakręconym Profesorkiem Nerwosolkiem i bystrą pilotką Entomologią odkryją wielki sekret. Wspólnie przekonają się, że ich rzeczywistość to tak naprawdę… strona w komiksie pogrążonego w kryzysie twórczym rysownika Tadka. Spróbują uratować rodziców Diplodoka i rozwikłać zagadkę podstępnej mgły.

Głosu bohaterom i bohaterkom „Smoka Diplodoka” użyczą polskie gwiazdy – Małgorzata Kożuchowska (Entomologia), Borys Szyc (Hokus Pokus) oraz Arkadiusz Jakubik (Profesorek Nerwosolek). Tytułowy Diplodok przemówi głosem Mikołaja Wachowskiego – 10-letniego aktora, który szturmem podbija warszawskie sceny teatralne i świat dubbingu.

Polski „Smok Diplodok” na rok przed premierą został sprzedany już do ponad 100 krajów, w tym między innymi do Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Skandynawii, krajów Beneluksu, a także do Korei.

Pamiętajcie, że jeszcze więcej książkowo-filmowych newsów czeka na Was na Facebooku „Najpierw książka, później film”.

A jeśli chcecie kupić którąś z książek, na podstawie których powstały wymienione produkcje, ustawcie sobie na nie alert cenowy LC!


komentarze [3]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Mateusz Kubus 19.12.2023 11:20
Czytelnik

ostatnio była premiera mini serialu na podstawie powieści "W niemieckim domu"  W niemieckim domu

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 W niemieckim domu
Krzysztof Gromadzki 12.12.2023 13:57
Czytelnik

Strefa interesów czytałem i jest to książka bardzo dobra, ale czytając ją czułem, że pisarz wypuścił z rąk wielką szansę na stworzenie arcydzieła i nie do końca wykorzystał świetny potencjał, jaki na początku miała ta historia. Co do  Pożegnanie z bronią to uważam, że Hemingway w...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Strefa interesów  Pożegnanie z bronią  Komu bije dzwon
Ewa Cieślik 12.12.2023 13:00
Bibliotekarz | Redaktor

Zapraszam do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post