Krucha jak lód

Handle with care
dziecko, choroba, aborcja,
Lemma

Inne wydania

Rodzice oczekujący narodzin dziecka mają tylko jedno życzenie: żeby było zdrowe. Nie musi być idealne. Charlotte i Sean O’Keefe – małżeństwo z kilkuletnim stażem – także wybraliby zdrowie dla swojego dziecka. Niestety, kiedy na świat przychodzi ich młodsza córka Willow, okazuje się, że cierpi na rzadką chorobę genetyczną objawiającą się niezwykłą łamliwością kości. Ich życie staje się pasmem bezsennych nocy, rosnących długów, współczujących spojrzeń innych rodziców i, co może najgorsze, nieustannego rozpamiętywania: co by było gdyby? Gdyby o chorobie Willow było wiadomo odpowiednio wcześnie? Gdyby urodziła się zdrowa?
Ciążę Charlotte prowadziła jej najlepsza przyjaciółka – Piper. Po jednym z niewinnych upadków Willow, który kończy się złamaniem obu kości udowych, Charlotte i Sean szukają pomocy u prawnika. Ten doradza im wytoczenie Piper procesu o błąd w sztuce lekarskiej… Wygranie sprawy gwarantowałoby rodzinie odszkodowanie, a co za tym idzie, lepszą opiekę nad córką. Jest tylko jedno ale – matka musi przyznać, że usunęłaby ciążę, gdyby wiedziała o chorobie córki. Czy zdecyduje się na taki krok? Jak wiele poświęci z miłości do dziecka?

źródło opisu: okładka

źródło okładki: zdjęcie własne

Dostałam dokładnie to, czego z całych sił pragnęłam: cudowną córeczkę. Czy mogłabym więc się zdobyć na wyznanie, że jesteś największym cudem, ale też największym trudem mojego życia?"

Osteogenesis imperfecta, czyli zespół samoistnej łamliwości kości jest chorobą o podłożu genetycznym, charakteryzuje się ogromną ilością złamań kości, począwszy od okresu życia płodowego. Osoby z OI w ciągu życia doświadczają setek złamań, często nie mogą chodzić, mają zdeformowane stawy, osłabione mięśnie, zniekształcony kręgosłup oraz kości czaszki, czyli ogólną wadę postawy. Ich wygląd zewnętrzny wyróżnia się między innymi filigranową i niską budową ciała oraz niebieskim zabarwieniem twardówek oka. Dodatkowo u osób z OI mogą pojawić się problemy z oddychaniem, występuje tendencja do powstawania dużych blizn, siniaków, tętniaków itp. Natomiast rozwój umysłowy u ludzi dotkniętych zespołem samoistnej łamliwości kości bywa ponadprzeciętny. Słyszałam już o tym zaburzeniu, jednak do chwili, kiedy nie...

Lenalee | 2010-06-01
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 01 czerwca 2010

Jeżeli ktoś spodziewał się po tej książce czegoś naprawdę ekstra, to mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że z pewnością się nie zawiedzie. Książka, jak to bywa z powieściami pani Picoult, jest naprawdę wstrząsająca, ale zarazem niesamowicie wciągającą i przyjemną historią. Czyta się ją szybko, czytelnik ledwo zauważy, jak minie mu to 600 stron. Znajdzie się na końcu i zachłyśnie z zachwytu. Ale przede wszystkim, przede wszystkim ogromnie zaskoczy go zakończenie. Tak przynajmniej było ze mną, gdyż mnie osobiście zakończenie tej książki wbiło w fotel i nadal nie mogę się otrząsnąć, jak coś takiego mogło się wydarzyć... Jestem pewna, że osoby, które przeczytały tę książkę, również się ze mną zgadzają. Jodi słynie z niesamowitych zakończeń oraz nieprzewidywalnych zwrotów akcji, ale w tym momencie, uważam, że pobiła samą siebie.

"Krucha jak lód" podejmuje bardzo ważny temat, jakim jest aborcja. Czytając tę książkę, miałam wrażenie, że zdanie na ten temat przechyla się na jedną tylko...

Ulka | 2014-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2014

Ile rodzice zdołają poświęcić dla dobra dziecka?
Czy inni zdołają zrozumieć,że jest to poświęcenie z miłości a nie dla pieniędzy?
Czy poświęcając się z miłości, można skrzywdzić innych?
Uważam,że czytając tą powieść częściowo możemy sobie odpowiedzieć na te pytania. Obserwując postawę bohaterów widać,że każde z nich kocha Willow. Jednak pomoc i miłość jaką chcą okazać dziewczynce ma różne sposoby.
Powieść napisana w niezwykły sposób,bowiem możemy dostrzec odczucia każdego z bohaterów.
Wierzę,że ta historia poruszyła niejedno serce.

anya | 2013-10-02
Przeczytana: 02 października 2013

I znowu długo nie otrząsnę się po tej książce:(
Bardzo mnie poruszyła historia Willow i jej rodziny. "Żyłam" z ta rodziną parę dni. I chce mi sie krzyczeć" dlaczego takie zakończenie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!???????????????

adorable | 2010-09-18
Na półkach: Przeczytane, Ulubione ♥

Tematyka bliska książce "Bez mojej zgody", jednak dotykająca trochę innych problemów.. Czytając ją, współczułam nie tylko Willow, która była biedną, chorą, wiecznie łamiącą sobie kości, dziewczynką. Współczułam również jej rodzinie, która każdego dnia musiała o nią dbać i pilnować, aby każdy jej ruch nie skończył się połamaną nogą lub ręką. Czułam podziw dla samej Willow, która mimo takiej choroby, była radosna, potrafiła śmiać się i w miarę własnych możliwości cieszyć się z życia.
Książka porusza też ważny problem, a mianowicie aborcję. Należy zadać sobie pytanie - czy zgodził(a)byś się na usunięcie dziecka, wiedząc, że urodzi się dotknięte straszną, nieuleczalną chorobą? Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to, widząc obok siebie - śliczną, kochaną córkę, bez której nie wyobraża się życia.
Jednak wszyscy wiemy, że życie polega na podejmowaniu trudnych decyzji.

Dorota_1988 | 2011-05-19
Przeczytana: 18 maja 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Zakochałam się w tej dziewczynce od pierwszych stron a tu taki straszny finał. Znowu Picoult powaliła mnie na kolana. Rewelacyjna książka.

Kiwi_Agnik | 2012-11-30
Przeczytana: 17 września 2012

Wyciskacz łez.
Historia pasjonująca, która pokazuje trudy codziennego życia z nieuleczalną chorobą.

Polecam!

Przebudzona | 2016-09-17
Przeczytana: 05 września 2016

Miałam przyjemność w tamtym roku zapoznać się a raczej "liznąć" trochę twórczości pani Jodi, gdy zabrałam się za "19 minut", ALE los tak chciał, że coś mnie rozkojarzyło i przerwałam czytanie (teraz wznowiłam, ALE nie jest wcale lepiej, niestety, choć magiczne 111str przebrnęłam).

I tak to w oko wpadła mi ta książka (jak inne tej pisarki, również grube tomisko, które okazało się, że szybko się czyta) i to był strzał w dziesiątkę. Zainteresowała mnie swoją fabułą z tego względu, że jest ona świetna jeśli chodzi o dyskusje w kwestiach moralnych/etycznych. A to jest ciekawe, trzeba przyznać. Plus, a co by było gdybym to ja była na jej miejscu.

Jako że przeczytałam tę powieść na początku WRZEŚNIA a mamy bliżej do października niż dalej to emocje, które towarzyszyło mi podczas jej lektury w większości opadły i dzięki temu mogę/postaram się bardziej obiektywnie ją ocenić.

Z pewnością jest to powieść pełna WZRUSZEŃ, bądź co bądź mamy do czynienia w niej z rodziną, która ma bardzo chore...

UpsyDaisy | 2010-06-11
Przeczytana: czerwiec 2010

Ta książka nie wciąga. Ona angażuje. Od kosmyków na czubku głowy po koniec palców u stóp. Historia opowiedziana z 5 zasadniczych perspektyw każe z każdą kolejną stroną współodczuwać lub powątpiewać, zgadzać się lub buntować. Śledząc fabułę, jednocześnie toczyłam w swoim wnętrzu walkę jako obserwator z zewnątrz, jako matka, jako człowiek. Zakończenie nie pozwalało o sobie zapomnieć przez kilka kolejnych dni. Wrosło we mnie.

Agnieszka | 2013-03-19
Przeczytana: 10 marca 2013

Bardzo dobra książka :-) lubię twórczość Jodi Picoult, każda z jej książek mi się podobała, jedne bardziej, inne mniej. Szczerze mówiąc zakończenie wcale mnie nie zaskoczyło, już na początku "obstawiałam" że tak to się skończy. Jej książki są w pewien sposób do siebie podobne, ale i tak jest jedna z moją ulubionych autorek :-)