Kosiarz

Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Cykl: Świat Dysku (tom 11)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
1 199
1 514
1 527
Reaper Man
fantasy, humor, parodia, Świat Dysku

Śmierć zaginął, zapewne już gdzieś odszedł. A to prowadzi do chaosu, jaki pojawia się zawsze, kiedy ulega załamaniu ważny społecznie sektor usług. Pan Reg Shoe, aktywista Martwych Praw nagle ma więcej pracy, niż mógłby sobie wymarzyć. A niedawno zmarły mag Windle Poons budzi się w trumnie i odkrywa, że powrócił na świat jako zwłoki.

Marzena | 2018-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2018

Śmierć musi umrzeć...
Więc od kiedy dociera do niego, że jego czas też jest ograniczony postanawia go SPĘDZIĆ.
Ten czas...
Skutk decyzji o porzuceniu przez Śmierć dotychczasowego "zajęcia" jako pierwszy odczuwa Windle Poons 130letni Magik, który umarł, ale...żyje, tylko jakby mniej...
W Ankh - Morpork zaczynają się dziać dziwne rzeczy.
Bardzo.
I bardzo groźne, potencjalnie, bardzo groźne.
To wszystko przez nadmiarowe efekty życiowe tych, którzy nie powinni wykazywać żadnych efektów życiowych...
Do walki o przywrócenie porządku staje bardzo liczna grupa na czele z Magami z Niewidocznego Uniwersytetu...
To wcale nie wróży że wszystko wróci do normy, ale może akurat???
Na pewno będzie ciekawie, zabawnie i fantastycznie - dosłownie i w przenośni.
Kolejny genialny tom, jestem coraz bardziej zadowolona z rozpoczęcia przygody ze Światem Dysku!!!
Polecam!

jatymyoni | 2018-06-11
Przeczytana: czerwiec 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Na poprawę nastroju zawsze najlepszy jest Pratchett. Czytam go zawsze z uśmiechem na twarzy. Uwielbiam jego inteligentny humor, ironię, podteksty i parodie. Przestraszyłam się, że zniknie moja ulubiona postać, ale Bill Brama okazał się sympatycznym gościem. Dowiadujemy się, kto stworzył hipermarkety i dlaczego. To jest książka przy, której nie sposób się nudzić. Czasami trzeba pomyśleć aby odkryć wszystkie znaczenia i podteksty, ale odkrycie ich sprawia olbrzymią frajdę.

„Jeśli przeszłość jest widoczna, a przyszłość ukryta, tłumaczą, to znaczy, że musimy stać tyłem do przodu. Wszystko, co żyje, porusza się tyłem.”
„Nikt nie wie, gdzie był człowiek zanim się urodził, ale kiedy już się urodził, dość szybko odkrył, że przybył ze skasowanym biletem powrotnym.”
Polecam , bo pod tą ironią i humorem kryje się prawda o życiu.

MountainTobacco | 2014-03-03

"Kosiarz" to jedna z moich najbardziej ulubionych historii napisanych przez Terrego Pratchett'a. Cała opowieść składa się z filozoficznych rozważań tytułowej postaci Śmierci z tak typowym dla Terrego Pratchett'a, wręcz legendarnym poczuciem humoru. Trzeba przyznać, że ten autor potrafi okiełznać nawet najtrudniejszą do zaakceptowania rzeczywistość i przemienić ją w jedną wielką farsę, a Jego twórczość jest najlepszym dowodem na to, jak bliska jest fantastyka rzeczywistości, a może raczej na odwrót...;) Osobiście czytam utwory Terrego Pratchett'a, żeby dzień stał się jeszcze piękniejszy:)

anika | 2015-08-31
Przeczytana: 30 sierpnia 2015

Śmierć jest moim ulubionym bohaterem ze Świata Dysku, tak więc już sięgając po książkę wiedziałam, że się nie zawiodę. Dostałam to co zazwyczaj serwuje Pratchett - inteligentny humor, ironia, a przy tym sporo cennych spostrzeżeń dotyczących życia.
Gorąco polecam!

skubasowa | 2016-05-26
Przeczytana: 26 maja 2016

"Kosiarz" Terry'ego Pratchett'a to jedyny powód, dla którego można polubić...Śmierć. Osobowość, której posiadać ten jegomość nie powinien, oczarowuje czytelnika (jeśli ma ochotę na dużą dawkę ironii - nie aronii- i cynicznego podejścia do współczesności). Sir Pracz doskonale splata fantastykę z realizmem, co wydawałoby się niemożliwe do dokonania.

Sporo inteligentnego humoru, pod którym kryje się bardzo mądra prawda o życiu i wpisanej w nie śmierci. Cytując jednego z bohaterów książki: "życie to nałóg, z którym bardzo trudno zerwać...".

Szczerze polecam :)

Sylwka | 2018-07-13
Na półkach: Przeczytane, Czytnik
Przeczytana: 24 czerwca 2018

Audytorzy i Windle Poons.
Śmierć wylatuje z roboty w trybie natychmiastowym. Problem jednak polega na tym, iż w momencie, gdy Audytorzy podjęli tę zaskakującą decyzję, nie mieli jeszcze nawet w myślach kandydata, który mógłby przejąć właśnie zwolnione stanowisko.

Wiążą się z tym pewne, acz może mało istotne komplikacje. Każdy może cieszyć się życiem, nawet gdy jego serce i ciało przestały właśnie funkcjonować. Dobitnie przekonał się o tym 130-letni mag Windle Poons. Do tego wszędzie zaczynają się kręcić druciane wózki na kółkach, a dopełnieniem szaleństwa jest pojawiające się tajemnicze „plop”.

A gdzie w tym wszystkim jest bezrobotny Śmierć? Znajduje zatrudnienie na farmie, by tam w oczekiwaniu na swój koniec poznać, jak smakuje życie.

Życie po śmierci bez Śmierci.
Po raz kolejny Terry Pratchett mnie nie zawiódł. :)

Dzięki rozwijaniu akcji dwutorowo, gdzie z jednej strony obserwujemy „żywego” Śmiercia, a z drugiej martwego maga Windle Poons’a, będziemy mogli obserwować, jak...

Wiedźma | 2010-09-16

I tutaj czeka na nas niespodzianka sprezentowana przez pana Pratchetta i nie jest nią wyłącznie dowcipne nazwanie głównego bohatera "Billem Bramą", co przywodzi na myśl pewnego znanego całemu światu bogacza.
Śmierć zaginął, pojawia się masa pomniejszych Śmierci - wśród nich niejaki Śmierć Szczurów ze swoim słynnym "PIP!" oraz wiele dodatkowych atrakcji związanych ze zniknięciem "Pana w czerni" i działalnością klubu "Od Nowa".

Opowieść o tym, że umiejętność władania kosą nie jest wyłącznie domeną Śmierci ;-)

| 2014-12-03
Przeczytana: grudzień 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Każda z książek Pratchetta jest wypełniona ukrytymi znaczeniami, jednak czasem ma się wrażenie, że znaczenia jakoś szczególnie przemawiają do nas i starają się przemocą wręcz zmusić nas do głębszego zastanowienia się na tym lub tamtym. Tak ma się rzecz z "Kosiarzem", który jeszcze parę godzin po lekturze sprawiał, że głęboko rozmyślałam nad życiem i jego formą.

Czy Śmierć może umrzeć? Zdawałoby się, że nie, ale gdy Azrael wydaje wyrok, wydaje się, że nic nie powstrzyma Kosiarza przed zebraniem plonu. Życia przybywa, mnożą się rozmaite pomniejsze śmierci, magowie muszą gonić za wózkami, a pewien pan Brama rozpoczyna pracę na farmie...jak skutecznie, można się samemu domyślić. Nawet jeśli kosi jedno źdźbło na raz.

"Kosiarz" to naprawdę piękna opowieść. Nie tylko śmieszna, choć jest śmieszna niezwykle (zwłaszcza, gdy bliżej przyjrzymy się relacjom i choćby rozmowom magów NU). Zakończenie, podczas gdy...ah, ale nie mogę wam zdradzić, bo zepsułabym zabawę. Jest jednak wzruszające i w...

Azja | 2010-06-05

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jedna z najlepszych książek Terrego. Wypełniona po brzegi filozoficzno-humanistycznymi rozważaniami ŚMIERCI, pełna humoru i absurdalnej karykatury naszej rzeczywistości.
Śmierć odszedł na emeryturę. Do czasu zatrudnienia zastępcy usługi w tej dziedzinie są zawieszone. Nie mogący umrzeć ludzie pozostawieni samym sobie muszą się zmierzyć z kolejnym zagrożeniem - z olbrzymim miejskim pasożytem, którego obecność manifestują małe, poręczne, metalowe wózki.
Książka niezwykle śmieszna, ale też oszukańcza. Odkładając ją na półkę czytelnik zdaje sobie sprawę, że autor pod płaszczykiem dobrej zabawy porusza najbardziej istotne dla naszej duszy dylematy. I nagle okazuje się, że to już nie takie zabawne...

Konwalia | 2011-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2011

Śmierć w roli głównej - to jest to! Nieumarły Windle Poons, klub Od Nowa, banda zwariowanych magów, Człowiek -Wiadro i strach Schleppel jeszcze dodają uroku. Duże nagromadzenie mądrych przemyśleń Śmierci na temat życia, śmierci, ludzkości. Na pewno jedna z moich ulubionych Pratchetta :)