Kosiarz

Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Cykl: Świat Dysku (tom 11)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
1 093
1 291
1 385
Reaper Man
fantasy, humor, parodia, Świat Dysku

Inne wydania

Śmierć zaginął, zapewne już gdzieś odszedł. A to prowadzi do chaosu, jaki pojawia się zawsze, kiedy ulega załamaniu ważny społecznie sektor usług. Pan Reg Shoe, aktywista Martwych Praw nagle ma więcej pracy, niż mógłby sobie wymarzyć. A niedawno zmarły mag Windle Poons budzi się w trumnie i odkrywa, że powrócił na świat jako zwłoki.

MountainTobacco | 2014-03-03

"Kosiarz" to jedna z moich najbardziej ulubionych historii napisanych przez Terrego Pratchett'a. Cała opowieść składa się z filozoficznych rozważań tytułowej postaci Śmierci z tak typowym dla Terrego Pratchett'a, wręcz legendarnym poczuciem humoru. Trzeba przyznać, że ten autor potrafi okiełznać nawet najtrudniejszą do zaakceptowania rzeczywistość i przemienić ją w jedną wielką farsę, a Jego twórczość jest najlepszym dowodem na to, jak bliska jest fantastyka rzeczywistości, a może raczej na odwrót...;) Osobiście czytam utwory Terrego Pratchett'a, żeby dzień stał się jeszcze piękniejszy:)

anika | 2015-08-31
Przeczytana: 30 sierpnia 2015

Śmierć jest moim ulubionym bohaterem ze Świata Dysku, tak więc już sięgając po książkę wiedziałam, że się nie zawiodę. Dostałam to co zazwyczaj serwuje Pratchett - inteligentny humor, ironia, a przy tym sporo cennych spostrzeżeń dotyczących życia.
Gorąco polecam!

skubasowa | 2016-05-26
Przeczytana: 26 maja 2016

"Kosiarz" Terry'ego Pratchett'a to jedyny powód, dla którego można polubić...Śmierć. Osobowość, której posiadać ten jegomość nie powinien, oczarowuje czytelnika (jeśli ma ochotę na dużą dawkę ironii - nie aronii- i cynicznego podejścia do współczesności). Sir Pracz doskonale splata fantastykę z realizmem, co wydawałoby się niemożliwe do dokonania.

Sporo inteligentnego humoru, pod którym kryje się bardzo mądra prawda o życiu i wpisanej w nie śmierci. Cytując jednego z bohaterów książki: "życie to nałóg, z którym bardzo trudno zerwać...".

Szczerze polecam :)

| 2014-12-03
Przeczytana: grudzień 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Każda z książek Pratchetta jest wypełniona ukrytymi znaczeniami, jednak czasem ma się wrażenie, że znaczenia jakoś szczególnie przemawiają do nas i starają się przemocą wręcz zmusić nas do głębszego zastanowienia się na tym lub tamtym. Tak ma się rzecz z "Kosiarzem", który jeszcze parę godzin po lekturze sprawiał, że głęboko rozmyślałam nad życiem i jego formą.

Czy Śmierć może umrzeć? Zdawałoby się, że nie, ale gdy Azrael wydaje wyrok, wydaje się, że nic nie powstrzyma Kosiarza przed zebraniem plonu. Życia przybywa, mnożą się rozmaite pomniejsze śmierci, magowie muszą gonić za wózkami, a pewien pan Brama rozpoczyna pracę na farmie...jak skutecznie, można się samemu domyślić. Nawet jeśli kosi jedno źdźbło na raz.

"Kosiarz" to naprawdę piękna opowieść. Nie tylko śmieszna, choć jest śmieszna niezwykle (zwłaszcza, gdy bliżej przyjrzymy się relacjom i choćby rozmowom magów NU). Zakończenie, podczas gdy...ah, ale nie mogę wam zdradzić, bo zepsułabym zabawę. Jest jednak wzruszające i w...

Azja | 2010-06-05

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jedna z najlepszych książek Terrego. Wypełniona po brzegi filozoficzno-humanistycznymi rozważaniami ŚMIERCI, pełna humoru i absurdalnej karykatury naszej rzeczywistości.
Śmierć odszedł na emeryturę. Do czasu zatrudnienia zastępcy usługi w tej dziedzinie są zawieszone. Nie mogący umrzeć ludzie pozostawieni samym sobie muszą się zmierzyć z kolejnym zagrożeniem - z olbrzymim miejskim pasożytem, którego obecność manifestują małe, poręczne, metalowe wózki.
Książka niezwykle śmieszna, ale też oszukańcza. Odkładając ją na półkę czytelnik zdaje sobie sprawę, że autor pod płaszczykiem dobrej zabawy porusza najbardziej istotne dla naszej duszy dylematy. I nagle okazuje się, że to już nie takie zabawne...

Wiedźma | 2010-09-16

I tutaj czeka na nas niespodzianka sprezentowana przez pana Pratchetta i nie jest nią wyłącznie dowcipne nazwanie głównego bohatera "Billem Bramą", co przywodzi na myśl pewnego znanego całemu światu bogacza.
Śmierć zaginął, pojawia się masa pomniejszych Śmierci - wśród nich niejaki Śmierć Szczurów ze swoim słynnym "PIP!" oraz wiele dodatkowych atrakcji związanych ze zniknięciem "Pana w czerni" i działalnością klubu "Od Nowa".

Opowieść o tym, że umiejętność władania kosą nie jest wyłącznie domeną Śmierci ;-)

Konwalia | 2011-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2011

Śmierć w roli głównej - to jest to! Nieumarły Windle Poons, klub Od Nowa, banda zwariowanych magów, Człowiek -Wiadro i strach Schleppel jeszcze dodają uroku. Duże nagromadzenie mądrych przemyśleń Śmierci na temat życia, śmierci, ludzkości. Na pewno jedna z moich ulubionych Pratchetta :)

Leelunia | 2013-02-18
Przeczytana: 17 lutego 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"(...)świat nie powinien się zachowywać, jakby był książką."
Chociaż często tego właśnie pragniemy. Ale kiedy stary Śmierć odchodzi, a nowy jeszcze nie nadszedł, pojawia się mnóstwo nieumarłych - nie zombie i wampirów, ale po prostu istot naturalnie nieumarłych, które odkrywają, że po śmierci pozostali tam, gdzie byli za życia, tj. w swoich ciałach. Ponadto Śmierć pierwszy raz ma Czas i zamierza go spędzić. Jednak odkrywa, że nie wierzy w nic, a przecież podobno "to, co nas spotka POTEM jest tym, w co wierzymy, że nas spotka". A nowy Śmierć okazuje się komediantem, a do tego przecież nie można dopuścić.
Jak poradzi sobie z tym Bill Brama? A co z nieumarłymi, wśród których jest m.in. były mag Windle Poons? No i pozostają jeszcze pani Cake, Człowiek-Wiadro i dziwne wózki (czyżby rzeczywiście stadium ruchome miast?)...

zabawnanazwa | 2015-02-14
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 14 lutego 2015

- Chodźmy, obejrzymy sobie pozostałe pryzmy.
- Tak jest! - zawołał dziekan, który wpadł w otchłań dzikiego, niemagowego machismo. - Jesteśmy twardzi! Tak! Jesteśmy twardzi.
Nadrektor uniósł brwi i zwrócił się do pozostałych.
- Jesteśmy twardzi?
- Tego... Czuję się w miarę twardy - przyznał wykładowca run współczesnych.
- A ja jestem zdecydowanie twardy i zły - zapewnił kwestor. - Przez to chodzenie bez butów - dodał wyjaśniająco.
- Będę twardy, jeśli wszyscy inni też będą - obiecał pierwszy prymus.
- Tak - odpowiedział nadrektor dziekanowi. - Wydaje się, że wszyscy jesteśmy twardzi.
- Yo! - zawołał dziekan.
- Yo co? - zdziwił się Ridcully.
- To nie było yo do czegoś, to było po prostu yo - wyjaśnił pierwszy prymus. - Takie pozdrowienie uliczne, powszechnie stosowane w zamkniętych grupach militarnych, mające silne podteksty męskiego rytuału połączenia.
- Co? Jak? Coś w rodzaju "a niech mnie"?
- Z grubsza biorąc, nadrektorze - przyznał z wahaniem pierwszy prymus.
Ridcully był...

Anvariel | 2013-08-26
Przeczytana: 14 sierpnia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Recenzję tę znajdziesz Drogi Czytelniku również pod tym adresem: http://byl-sobie-mol.blogspot.com/2013/08/terry-pratchett-kosiarz.html#more

„Kosiarz” to kolejna książka Terry’ego Prattcheta z cyklu o ŚMIERCI. W Świecie Dysku zaczyna się dziać coś dziwnego. Ludzie i nie tylko ludzie przestają umierać. Nieśmiertelność może wydawać się całkiem fascynująca gdy jest się żywym, jednak gdy już się umrze, a właściwie tak-prawie-umrze okazuje się być ona rzeczą mocno niewygodną. Mag Windle Poons przekonuje się o tym na własnej skórze. Tymczasem gdzieś na wsi u pewnej staruszki do pracy najmuje się Bill Brama. Jest jakiś taki wysoki i podejrzanie chudy a do tego przyszedł z kosą. Brzmi znajomo, prawda? Okazuje się bowiem, że ŚMIERĆ naraził się wyższym bytom i został skazany na życie i w konsekwencji śmierć.

Skąd Terry Pratchett bierze pomysły na swoje książki? Nie ma pojęcia. Składnica ta wydaje się jednak niewyczerpana ponieważ fabuła jest ponownie oryginalna aż do granic...

Terry Pratchett nie żyje

Z przykrością informujemy, że w wieku 66 lat zmarł Terry Pratchett - angielski pisarz, autor prześmiewczych powieści fantasy dziejących się w Świecie Dysku.