Jesteś tylko diabłem

Cykl: Joe Alex (tom 3) | Seria: Klasyka Kryminału
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Liliowa

Inne wydania

Wywodząca się ze starego angielskiego rodu Patrycja Lynch umiera w dziwnych okolicznościach. Policja stwierdza samobójstwo, a rodzina z bólem przyjmuje ten fakt do wiadomości. Jedynie narzeczony sprzed lat, Alexander Gilburn, nie wierzy, że jego dawna miłość mogłaby targnąć się na swoje życie. Czy śmierć kobiety jest spełnieniem kilkusetletniej klątwy, ciążącej na dziedzicach Norford Manor?...

Czy śmierć kobiety jest spełnieniem kilkusetletniej klątwy, ciążącej na dziedzicach Norford Manor? Czy jest to zbrodnia absolutna, za którą stoi sam Diabeł?
W rozwikłaniu zagadki pomóc ma znany autor powieści kryminalnych i detektyw amator. Czy Joe Alex zdoła odkryć, kto uknuł tę diabelską intrygę, nim spełni się przepowiednia o śmierci kolejnej osoby?

źródło opisu: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2011

źródło okładki: publicat.pl/wydawnictwo-dolnoslaskie

yaola | 2013-11-18
Przeczytana: 17 listopada 2013

Książka w stylu Agathy Christie. Stara dobra klasyka kryminału. Lubię to, bez nadmiernych opisów brutalnych mordów, autor skupia się bardziej na analizie problemu. Dla mnie klasa

gwiazdka | 2013-07-29
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 29 lipca 2013

Świetna lektura dla wszystkich miłośników tradycyjnych kryminałów. Śledztwo prowadzi jak zawsze niezawodny Joe Alex, który z wielu wydawałoby się nic nieznaczących szczegółów potrafi odtworzyć nawet najbardziej zagmatwaną prawdę. Tym razem morderstwa zostały upozorowane na samobójstwa, w dodatku w sprawę zaplątany jest sam…. Diabeł. Jak zawsze u Alexa zbrodnia dokonuje się w zamkniętym środowisku, gdzie nie mógł przeniknąć nikt z zewnątrz. Logika naszego sympatycznego bohatera pozwoli jak zawsze wytropić prawdę i udowodnić przed policją, że tylko ten i nikt inny w taki a nie inny sposób tejże zbrodni mógł dokonać. Uwielbiam to.

teri | 2012-09-17
Na półkach: 2012, Przeczytane
Przeczytana: 17 września 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kryminal w starym stylu,ktory momentami wciaga ale w przewazajacej wiekszosci niestety nuzy.Strasznie przegadany.Kto jest morderca,domyslilam sie dosyc szybko ale nie wiedzialam,ze ma w
spolnika...Noioso....
Serdeczne podziekowania dla mojej Malgosi!

Mako | 2014-03-30
Przeczytana: 30 marca 2014

Powieści Joe Alexa kojarzą mi się nie wiem czemu z teatrem telewizji. Może dlatego, że nasi rodzimi aktorzy nieraz zwracali się tam do siebie angielskimi imionami, grając w zagranicznych sztukach. Być może anturaż przypomina mi nieco dekoracje teatralne.
Nie zmienia to jednak faktu, że kryminały Macieja Słomczyńskiego bardzo lubię. Za lapidarność, zwięzłość i piękne nawiązania do klasyki literatury.
W tej powieści Joe Alex musi zmierzyć się z samym Diabłem. A przynajmniej wszystko na to wskazuje, że za pozornym samobójstwem mogą stać tylko siły nieczyste.
Jeśli ktoś nie lubi zagadek typu "zamknięty pokój", to nie znajdzie tu dla siebie nic nowego. Aczkolwiek miłośnicy gatunku powinni być usatysfakcjonowani. Widoczna jest erudycja autora, który nie tylko znakomicie zna literaturę klasyczną, swobodnie żonglując cytatami, adekwatnie odnosząc je do poszczególnych nici fabuły, ale dobrze przygotował się z historii diabła i jego ewolucji w kulturze, opierając na tym zgrabnie trzon...

Hana | 2015-08-11
Na półkach: Alex Joe, Przeczytane
Przeczytana: 11 sierpnia 2015

Diabeł czai się wszędzie.Ciekawe otoczenie i ludzie bardzo wyraziści. Każdy z nich to indywidualność. Jedna z lepszych książek z serii. Joe Alex nadal młodzieńczy, wysportowany, inteligentny, ale mniej zadziera nosa. Takiego go wolę .Szkoda, że została mi już tylko jedna książka z cyklu. Będę tęsknić też za ucieleśnieniem angielskiej dystynkcji Higginsem, wiecznie zdumionym i zaskoczonym a czasami dostojnie zniesmaczonym.

To moja naj...naj...najukochańsza książka Alexa. Trzymająca w napięciu intryga, wspaniały Joe Alex, nie mniej wspaniały Ben Parker, ale przede wszystkim niesamowity klimat powieści.
Te wszystkie opowieści o czarownicach i diabłach, to one właśnie mnie urzekły.

Ella | 2015-07-03

Książka w klimacie i konstrukcji jako żywo przypomina mi kryminały Agathy Chriestie z Herkulesem Poirotem.
Położona na odludziu, mroczna, angielska posiadłość ze służbą, tajemnicza śmierć - jedna, potem druga i błyskotliwy detektyw, który musi znaleźć zabójcę zanim uderzy znowu. Zaczyna się wyścig z czasem, bo mordercą jest któryś domowników.
Ja dopiero cztery strony przed końcem, domyśliłam się kto nim jest.
Dla podgrzania atmosfery w tle mamy jeszcze czające się nieopodal posiadłości, w Diabelskiej Grocie szatańskie moce....
Świetny kryminał w staroangielskim stylu, czyli dokładnie moja bajka :) A czytanie egzemplarza w starym wydaniu, na pożółkłym papierze to dodatkowa przyjemność.
Mam w zapasie jeszcze kilka takich starych "alexów" i już zabieram się za następny.
Gorąco polecam.

emciaaxx | 2013-03-15
Przeczytana: 14 marca 2013

Jesteś tylko diabłem

Każdy w coś wierzy. Nawet jeśli nie wyznaje się konkretnej religii, wierzy się w - jak to mówi mój kuzyn - "siłę sprawczą", siłę będącej uosobieniem dobra i miłości. A jak wiadomo, każdy medal ma dwie strony, i tak jest również w przypadku naszego świata.. Gdzieś więc kryje się zło, ukrywające się w cieniach, gotowe by atakować. Chrześcijanie wierzą, że to wąż, Diabeł. Jednak po co Diabeł miałby popełniać jakiekolwiek morderstwo, skoro tak lubuje się w ludzkim cierpieniu?

Joe Alexa odwiedzają dwaj mężczyźni. Informują go oni o śmierci siostry jednego z nich, śmierci w dziwnych i niewyjaśnionych okolicznościach, a oficjalnie - samobójstwa w zamkniętym od wewnątrz pokoju. Typowany przez nich morderca to.. Diabeł. Joe podejmuje wyzwanie i stawia się na miejscu akcji. Szybko okazuje się, że nad rodziną zmarłej - Patrycji Lynch (będącej zarazem dziedziczką ogromnej fortuny) - krąży klątwa. Pojawia się coraz więcej znaków świadczących o tym, że morderca...

michall_1985 | 2016-01-17
Przeczytana: styczeń 2016

Książka operująca sprawdzonym schematem,jak te autorstwa Agathy Christie.

Joe Alex marzy o napisaniu powieści o morderstwie doskonałym,gdzie wszystko będzie wyglądało w taki sposób:nie ma motywu,nie ma sprawcy,nie ma śladów,narzędzia zbrodni.Marzy też o spotkaniu z kobietą,którą kocha.

Jednak zmienia swoje plany pod wpływem wizyty znanego adwokata i jego przyjaciela.Ukochana adwokata popełnia samobójstwo,w zamkniętym od środka pokoju.Na miejscu odkryto ślady kopyt pasujące do tych z podań o Diable.Takie same znaleziono w grocie pod Diablą Skałą,która znajduje się niedaleko domu samobójczyni.W dodatku nie znaleziono listu typowego dla samobójców.
Alex jedzie na miejsce zdarzeń i rzuca wyzwanie samemu Diabłu chcąc ochronic ród,na którym ciąży od kilkuset lat klątwa.

W tej książce logika,którą kieruje się detektyw miesza się z podaniami ludowymi,klątwami.Czy to diabelskie sztuczki czy ludzkie namiętności sprowadziły na dom Ecclestone'ów to nieszczęście?

W powieści jest kilka...

żabot | 2013-05-25

Wiele lat temu, kiedy byłem jeszcze nastolatkiem i rozpocząłem moje czytelnictwo kryminałów ktoś podsunął mi tę książkę. Przeczytałem z zapartym tchem w jeden dzień i nie mogłem uwierzyć, że tak świetną powieść mógł napisać Polak. Potem rzuciłem się na resztę książek Alexa. Na żadnej się nie zawiodłem. Ta powieść jest jedną z niewielu, którą chętnie przeczytałbym jeszcze raz, gdyby nie wychodziło tyle innych fascynujących książek :-(