Jesteś tylko diabłem

Cykl: Joe Alex (tom 3) | Seria: Klasyka Kryminału
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Liliowa

Inne wydania

Wywodząca się ze starego angielskiego rodu Patrycja Lynch umiera w dziwnych okolicznościach. Policja stwierdza samobójstwo, a rodzina z bólem przyjmuje ten fakt do wiadomości. Jedynie narzeczony sprzed lat, Alexander Gilburn, nie wierzy, że jego dawna miłość mogłaby targnąć się na swoje życie. Czy śmierć kobiety jest spełnieniem kilkusetletniej klątwy, ciążącej na dziedzicach Norford Manor?...

Czy śmierć kobiety jest spełnieniem kilkusetletniej klątwy, ciążącej na dziedzicach Norford Manor? Czy jest to zbrodnia absolutna, za którą stoi sam Diabeł?
W rozwikłaniu zagadki pomóc ma znany autor powieści kryminalnych i detektyw amator. Czy Joe Alex zdoła odkryć, kto uknuł tę diabelską intrygę, nim spełni się przepowiednia o śmierci kolejnej osoby?

źródło opisu: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2011

źródło okładki: publicat.pl/wydawnictwo-dolnoslaskie

Jacek | 2016-12-25
Przeczytana: 24 grudnia 2016

Tłumacz Szekspira i nie tylko musi jakoś zarobić na realizację dzieła życia, czyli translacji całej spuścizny wielkiego Anglika. Pisuje więc pod pseudonimem Joe Alex (tak, jak nazywa się jego bohater) kryminały osadzone w "zgniłym Zachodzie". Bo Słomczyński napisał powieść ponad pół wieku temu. Wtedy, dla zarobku (tak też jest na s. 18 powieści - Joe Alex "pisał powieści kryminalne, lecz ich nie znosił. Pisał je, bo dawały duży dochód, a poza tym - nie musiał robić niczego innego."), dziś okazuje się że jednak ta chałtura nie jest taka zła. Wciąż są nowe wydania, wciąż jest na nie zapotrzebowanie. A czy się nie zestarzały? Trochę tak. Jednakże trzeba autorowi oddać, że tworzy całkiem zgrabną fabułę, osnutą wokół śmierci kobiety, która nie mogła nie popełnić samobójstwa. A winę ponosi Diabeł i klątwa sprzed wieków. Racjonalny detektyw nie wierzy jednak w ingerencję sił nadprzyrodzonych.
Książka jest dość lekkim utworem, czyta się to lekko i przyjemnie, choć zakończenie jest...

yaola | 2013-11-18
Przeczytana: 17 listopada 2013

Książka w stylu Agathy Christie. Stara dobra klasyka kryminału. Lubię to, bez nadmiernych opisów brutalnych mordów, autor skupia się bardziej na analizie problemu. Dla mnie klasa

gwiazdka | 2013-07-29
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 29 lipca 2013

Świetna lektura dla wszystkich miłośników tradycyjnych kryminałów. Śledztwo prowadzi jak zawsze niezawodny Joe Alex, który z wielu wydawałoby się nic nieznaczących szczegółów potrafi odtworzyć nawet najbardziej zagmatwaną prawdę. Tym razem morderstwa zostały upozorowane na samobójstwa, w dodatku w sprawę zaplątany jest sam…. Diabeł. Jak zawsze u Alexa zbrodnia dokonuje się w zamkniętym środowisku, gdzie nie mógł przeniknąć nikt z zewnątrz. Logika naszego sympatycznego bohatera pozwoli jak zawsze wytropić prawdę i udowodnić przed policją, że tylko ten i nikt inny w taki a nie inny sposób tejże zbrodni mógł dokonać. Uwielbiam to.

teri | 2012-09-17
Na półkach: 2012, Przeczytane
Przeczytana: 17 września 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kryminal w starym stylu,ktory momentami wciaga ale w przewazajacej wiekszosci niestety nuzy.Strasznie przegadany.Kto jest morderca,domyslilam sie dosyc szybko ale nie wiedzialam,ze ma w
spolnika...Noioso....
Serdeczne podziekowania dla mojej Malgosi!

Mako | 2014-03-30
Przeczytana: 30 marca 2014

Powieści Joe Alexa kojarzą mi się nie wiem czemu z teatrem telewizji. Może dlatego, że nasi rodzimi aktorzy nieraz zwracali się tam do siebie angielskimi imionami, grając w zagranicznych sztukach. Być może anturaż przypomina mi nieco dekoracje teatralne.
Nie zmienia to jednak faktu, że kryminały Macieja Słomczyńskiego bardzo lubię. Za lapidarność, zwięzłość i piękne nawiązania do klasyki literatury.
W tej powieści Joe Alex musi zmierzyć się z samym Diabłem. A przynajmniej wszystko na to wskazuje, że za pozornym samobójstwem mogą stać tylko siły nieczyste.
Jeśli ktoś nie lubi zagadek typu "zamknięty pokój", to nie znajdzie tu dla siebie nic nowego. Aczkolwiek miłośnicy gatunku powinni być usatysfakcjonowani. Widoczna jest erudycja autora, który nie tylko znakomicie zna literaturę klasyczną, swobodnie żonglując cytatami, adekwatnie odnosząc je do poszczególnych nici fabuły, ale dobrze przygotował się z historii diabła i jego ewolucji w kulturze, opierając na tym zgrabnie trzon...

Hana | 2015-08-11
Na półkach: Alex Joe, Przeczytane
Przeczytana: 11 sierpnia 2015

Diabeł czai się wszędzie.Ciekawe otoczenie i ludzie bardzo wyraziści. Każdy z nich to indywidualność. Jedna z lepszych książek z serii. Joe Alex nadal młodzieńczy, wysportowany, inteligentny, ale mniej zadziera nosa. Takiego go wolę .Szkoda, że została mi już tylko jedna książka z cyklu. Będę tęsknić też za ucieleśnieniem angielskiej dystynkcji Higginsem, wiecznie zdumionym i zaskoczonym a czasami dostojnie zniesmaczonym.

Roman Dłużniewski | 2016-12-29

Moim zdaniem to najlepsza książka Joe Alexa z Alexem i Benem Parkerem. Diabeł. Czy rzeczywiście to on stoi za samobójstwem Patrycji ? Czy mieszka w Diabelskiej Grocie ? Warto przeczytać!!

Ella | 2015-07-03

Książka w klimacie i konstrukcji jako żywo przypomina mi kryminały Agathy Chriestie z Herkulesem Poirotem.
Położona na odludziu, mroczna, angielska posiadłość ze służbą, tajemnicza śmierć - jedna, potem druga i błyskotliwy detektyw, który musi znaleźć zabójcę zanim uderzy znowu. Zaczyna się wyścig z czasem, bo mordercą jest któryś domowników.
Ja dopiero cztery strony przed końcem, domyśliłam się kto nim jest.
Dla podgrzania atmosfery w tle mamy jeszcze czające się nieopodal posiadłości, w Diabelskiej Grocie szatańskie moce....
Świetny kryminał w staroangielskim stylu, czyli dokładnie moja bajka :) A czytanie egzemplarza w starym wydaniu, na pożółkłym papierze to dodatkowa przyjemność.
Mam w zapasie jeszcze kilka takich starych "alexów" i już zabieram się za następny.
Gorąco polecam.

amadar1 | 2014-05-19
Przeczytana: 18 maja 2014

Dobry kryminał. Moim zdaniem najlepsza książka Joe Alexa jaką napisał. Udało mu się w książce oprócz kryminału zawrzeć pewną atmosferę niesamowitości związanej z miejscem wydarzeń i jego historią. Sprawił, że gdzieś na pograniczu naszego jakże realnego, rzeczywistego świata, na granicy wzroku i odczuć czai się gdzieś ślad historii średniowiecza. Jak flesze aparatu pomiędzy logicznym rozumowaniem dwudziestowiecznego detektywa migają obrazy stosów z czarownicami, miejsca kultu i szaleństwa tamtych wieków. To właśnie tamten czas, miejsca i pamięć ludzi może być wykorzystana przez genialnego mordercę do popełnienia zbrodni.

To moja naj...naj...najukochańsza książka Alexa. Trzymająca w napięciu intryga, wspaniały Joe Alex, nie mniej wspaniały Ben Parker, ale przede wszystkim niesamowity klimat powieści.
Te wszystkie opowieści o czarownicach i diabłach, to one właśnie mnie urzekły.