Cztery pory roku

978-83-7359-073-1
Zbigniew A. Królicki
opowiadania zbrodnia strach

Okładka książki Śpiące królewny Owen King, Stephen King
Śpiące królewny Owen King, Stephen ...
Okładka książki Blizna Anthony Kiedis, Larry Sloman
Blizna Anthony Kiedis, Lar...
Okładka książki Twarz w tłumie Stephen King, Stewart O'Nan
Twarz w tłumie Stephen King, Stewa...
Okładka książki Tygrys tu, tygrys tam... Joan Aiken, Isaac Asimov, Ambrose Bierce, Robert Bloch, Ray Bradbury, Ramsey Campbell, Roald Dahl, Stephen King, Richard Matheson, William F. Nolan, R.L. Stine
Tygrys tu, tyg... Joan Aiken, Isaac A...

"Cztery pory roku" to znakomity zbiór tekstów Stephena Kinga. Każde z czterech krótkich mini powieści były bardzo dobre. "Skazani na Shawshank" zachwyciły tak jak i film. "Pojętny uczeń" moim zdaniem był najmroczniejszym tekstem, który początkowo wydaje się całkiem niewinny, lecz z każdą następną stroną coraz bardziej zwala z nóg. "Ciało" było klimatyczną opowieścią, momentami nawet bardzo zabawną, a ostatni tekst p.t. "Metoda Oddychania" był wręcz genialny i w zasadzie porywająca w nim nie tylko jest sama opowieść opowiedziana przez McCarrona, lecz wątek tajemniczego "klubu", który w zasadzie nie był żadnym klubem. Krótko mówiąc bardzo polecam tą książkę. Za całokształt mogę dać 8/10, gdyż jednak nie były to wcale teksty wybitne. Dało się odczuć dreszczyk emocji, czasami były momenty śmieszne, czasami straszne aczkolwiek na ocenę 10/10 zasługują tylko "Pojętny Uczeń" i "Metoda Oddychania", reszta była po prostu dobra.

Recenzja Stephen King: Cztery Pory Roku

Pierwszy zbiór opowiadań Stephena Kinga jaki czytałem, kupiony głównie ze względu na Skazanych na Shawshank, ale ku mojemu zaskoczeniu reszta opowiadań wcale nie była gorsza. Mówiąc szczerze były naprawdę genialne. Każde wciągające i zostające w głowie czytelnika na dłużej - szczególnie zakończenia "Pojętnego Ucznia" czy "Metody oddychania". Uwielbiam te książkę, wszystkie jej opowiadania naraz i każde z osobna. Polecam ją każdemu kto chce poczuć dreszcz emocji, doświadczyć mocnych zwrotów akcji i przeczytać coś czego nie zapomni bardzo długo. Moja ocena 5/5 ⭐⭐⭐⭐⭐

#książki #books #book #książka #czytambolubie #książkoholik #maniakksiążkowy
#recenzjaksiążki #książkiżyciem #książkomania #dobraksiążka

Recenzja Stephen King: Cztery Pory Roku

Genialnie bawiłem się czytając Skazani na Shawshank i Pojęty Uczeń! Cały zbiór opowiadań to karuzela różnych emocji. Polecam.

"Większość z nich to zwyczajna literatura dla zwyczajnych ludzi, literacki odpowiednik Big Maca i frytek u McDonalda." - ja bardzo lubię Big Maca i frytki z Mca.

Skazani na Shawshank - 7/10, film mimo lekkiego przerysowania jednak lepszy
Pojętny Uczeń - 8/10
Ciało - 4.5/10, nie wiem czy to kwestia że King przerysowuje zachowanie młodzieży, czy to kwestia tłumaczenia, czy różnicy pokoleń i kultur, ale zwyczajnie nie kupuje dialogów tych dzieciaków. Same wątki obyczajowe są ok, ale niestety historia strasznie się ciągnie (jak to u Kinga, każdy postać poboczna musi mieć rozpisany życiorys na 5 stron mimo że pojawia się w jednej scenie).
Metoda Oddychania - 5/10, brakuje "mięsa" ale ogólnie ciekawe. Zarówno opowieści jak i tło które się z nimi wiąże. Tak jak powyżej, tytułowa historia mogłaby być dużo krótsza a wywołałaby podobny efekt i zrobiła by miejsce na poszerzenie tajemnicy w tle lub na inną opowieść w klubie.

Skazani na Shawshank - 7/10, film mimo lekkiego przerysowania jednak lepszy
Pojętny Uczeń - 8/10

Nie ulegam hura entuzjazmowi wokol Kinga, ale wysoko oceniam jego tworczosc.
W "Czterech porach roku" mamy 4 nie powiazane ze soba opowiadania. Dwa pierwsze zostaly zrealizowane jako filmy.
Przebrnalem przez nie i mam pewne wnioski, ale najwazniejszy jest taki, ze King nie chcial byc zaszufladkowany jako tworca horrorow - stad obyczaj albo i dramat.
- Skazani na Shawshank - troche mi sie dluzyl w lekturze, ale adaptacja filmowa jest genialna;
- Pojety uczen - rewelacyjna lektura i strasznie okrojony film;
- Cialo i Metoda oddychania nie przypadly mi do gustu, pierwsza jest niemozebnie rozwleczona, a drugiej ewidentnie czegos brakuje.
Polecam lekture do polowy :)

Nie ulegam hura entuzjazmowi wokol Kinga, ale wysoko oceniam jego tworczosc.
- Skazani na Shawshank -...

Cztery opowiadania Kinga , kilka słów o nich,. Na początek Skazani na Showshanks ,krótka opowieść ,zaledwie 100 stron a film ponad godziny . Do więzienia przybywa Andy ,nie słusznie skazany bankier ,za zabicie żony i kochanka .Wszystko widzimy oczami Rudego który opowiada nam to , a później zaczyna marudzieć. Film o wiele lepszy . 7/10. Pojętny Uczeń ,to najlepsza z tego zbioru. Młody Todd wpada na trop hitlerowskiego zbrodniarza który ukrywa się pod innym nazwiskiem. Stary na początku nie przyznaje się ale w końcu pęka , i poddaje się szantażowi chłopca . Todd nie chce pieniędzy ,woli opowieści o obozach. Młody fascynuje się tym co mu opowiada stary i popada w obłęd który prowadzi do zguby. Zemsta,krzywda,zbrodnia wg Kinga .9/10.Ciało. Czterech chłopaków wybiera się w daleką drogę aby zobaczyć martwego chłopca. Idą i gadają ,klną,uciekają ,gdzieś pomiędzy wdziera się autobiografia autora,jak to było fajnie. Oj ,nie kończące się dłużyzny męczą i nużą .5/10.Metoda Oddechowa.Do tego opowiadania trzeba się najpierw doczytać.Na początku trzeba dostać się do klubu którego dewizą brzmi- ważna jest opowieść ,nie opowiadający- .Sama opowieść jest o pewnej nie zamężnej pannie ,która zaszła w ciążę ,a opowiada to lekarz prowadzący,końcówka makabryczna.6/10.

King w niezłej formie, najbardziej podobało mi się chyba "Lato zepsucia". "Zimowa opowieść" rozciągnięta jak guma od gaci, chociaż gdyby Steve przeszedł od razu do sedna, historia zajęła by maksymalnie trzy strony. Co nie znaczy, że sam "miąższ" był zły.

Świetne cztery opowieści nie powiązane ze sobą, czytając pierwszy raz Skazani na Shawshank cały czas widziałem twarz Morgana Freemana, świetny relaks. Jednakże najlepsza i najbardziej interesująca opowieścią był Uczeń. Świetny zbiór

Świetne.

Świetne.