Zmiłuj się

Tłumaczenie: Wiktoria Melech
Wydawnictwo: Albatros
Miserere
Marcin

Najnowszy szokujący śmiałością thriller mistrza nowego thrillera francuskiego, Jeana Christophe'a Grange, autora między innymi bestsellerowego 'Imperium Wilków', oraz 'Purpurowych rzek' - książek, w których ekranizacjach wystąpił międzynarodowej sławy aktor, Jean Reno. Lionel Kasdan, emerytowany komendant Brygady Kryminalnej policji przejmuje śledztwo dotyczące morderstwa w ormiańskim...

Lionel Kasdan, emerytowany komendant Brygady Kryminalnej policji przejmuje śledztwo dotyczące morderstwa w ormiańskim kościele Saint-Jean-Babtiste w Paryżu. Organista Wilhelm Goetz zostaje zamordowany. Ciało znaleziono bez widocznych obrażeń – poza jednym: z uszu zmarłego sączyła się krew. W jaki sposób zginął? Sekcja ujawnia uszkodzenie narządów słuchu – przebite bębenki. Nieoficjalne śledztwo rozpoczyna emerytowany komisarz brygady kryminalnej, Lionel Kasdan. Znalezione na miejscu zbrodni ślady wskazują, iż bestialskiej zbrodni mogło dopuścić się dziecko. Dziecko zabójca?

Kasdan odkrywa, że kilku chłopców z chłopięcych chórów prowadzonych przez organistę zniknęło bez wieści w ostatnich latach. Jest też drugi trop – Goetz był uchodźcą politycznym z Chile. Przeszedł tortury za czasów dyktatury Pinocheta. Po ucieczce do Francji ciągle czegoś się bał. Czy padł ofiarą dawnych agentów junty? Z jakiego powodu? Czy wiedział coś o byłych nazistowskich oprawcach z obozów koncentracyjnych, którzy znaleźli schronienie na chilijskiej ziemi? A szczególnie o jednym z nich – muzyku specjalizującym się w okrutnych eksperymentach na ludziach?

źródło opisu: Albatros, 2013

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,844,2542,zmiluj-sie.html

onika | 2014-12-15
Przeczytana: grudzień 2014

Dość długo czytałam „Zmiłuj się”. Była to jednak kwestia czynników zewnętrznych, a nie tego, że od lektury wiało nudą. Powieść Jean-Christophe’a Grange’a jest niezwykle hipnotyzująca i wciągająca. Brutalne morderstwo, którego ofiarą padł organista i kierownik chóru chłopięcego ormiańskiego kościoła Saint-Jean-Babtiste w Paryżu, jest zaledwie preludium do całej symfonii następujących po sobie zabójstw. Na szczęście na własną rękę śledztwo poprowadzi emerytowany szef Brygady Kryminalnej - Lionel Kasdan, przy pomocy oficera z problemami - Cédrica Volokine’a.

Mnogość wątków występujących w tej książce przywodzi na myśl barokowy ornament. Momentami czułam się przytłoczona kolejnymi faktami, jakie wypływały w trakcie śledztwa. Tajemnicze narzędzie zbrodni, orientacja seksualna zamordowanego organisty, jego przeszłość, ślady dziecięcych butów i zaginieni chłopcy, kolejne makabryczne morderstwa i na dokładkę trudna przeszłość obu „nielegalnych” detektywów – no istna stajnia Augiasza....

książek: 1969
Strega | 2013-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2013

Pomysł na fabułę jest oryginalny, oczywiście okrutny, a opisy z miejsc zbrodni naprawdę przerażające. Dla mnie dużym plusem są fragmenty związane z autentycznymi wydarzeniami z historii, czyli wstawki dotyczące reżimu Pinocheta w Chile. Po przeczytaniu tego thrillera od razu mam ochotę na odświeżenie sobie w pamięci historii dyktatury Pinokia, bo tak był nazywany wspomniany dyktator.

A wracając do książki...systematycznie pojawiające się nowe fakty i prowadzący dochodzenie sklejający kolejne fragmenty w całość szybko i błyskotliwe sprawiły, że przeczytałam ją "jednym tchem".

Jak dla kogoś, kto rzadko ma do czynienia z tym gatunkiem literatury, była to warta spróbowania odmiana.

Meszuge | 2016-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2016

Lektura tej książki stała się dla mnie okazją do rozważań na temat kultury, a konkretnie współczesnej kultury polskiej przesiąkniętej na wskroś amerykańską. Przyznam, że nie spodziewałem się, iż aż tak bardzo przesiąkniętej. W czym rzecz? Nigdy nie byłem w USA, jak większość Polaków, ale okazuje się, że jakoś nie mam problemów z odróżnieniem FBI od CIA, wiem (mniej więcej), czym zajmuje się koroner, jaką władzą dysponuje szeryf; nazwy miast, ulic, urzędów nie stanowią dla mnie większego wyzwania. W przypadku Francji, kraju zdecydowanie bliżej położonego, jest zupełnie inaczej, niestety.

„Zmiłuj się” to powieść adresowana do mieszkańców Paryża, Francuzów najlepiej. W każdym razie tak mi się w pewnym momencie zaczęło wydawać. Po lekturze pierwszych stron poczułem się przytłoczony, a nawet zasypany elementami składającymi się na topografię miasta, nazwami ulic, skrótami nazw rozlicznych urzędów i instytucji, egzotycznymi (dla mnie!) nazwiskami, czasem tylko imionami polityków, bo...

SeVIIen | 2015-06-28
Przeczytana: 26 czerwca 2015

Każde spotkanie z Grange'm jest moim osobistym świętem. Również ucztę z wydanym w 2008 roku Misèrere, odznaczyłem grubą krechą w kalendarzu. Choć nie jest to wzorcowe czytadło, francuz potrafi mnie zdematerializować na cały meeting.

Pierwsze stronicę wrzucają nas do ormiańskiego kościoła Saint-Jean-Bapitiste, które stało się miejscem brutalnej zbrodni. Poznajemy głównego bohatera Lionela Kasdan'a, stary, policyjny wyga, którego charakter jest nie mniej chłodny niż mury S-J Baptiste, rozpoczyna własne, nieoficjalne śledztwo. Oczywiście do tańca trzeba dwojga, więc do śledztwa włącza się Cedric Volokine. Młody śledczy podobnie jak mentor, również nie grzeszy cnotliwością. Duet mocno zainspirowany Purpurowymi Rzekami pasuje do mrocznego i toksycznego środowiska. Jak na Grange'a fabuła również jest dość standardowa.

Francuz wrzuca na do kotła z letnią zupą i stopniowo podkręca temperaturę, tak samo jak to robił w poprzednich odsłonach. Choć sama intryga jest szyta grubymi nićmi,...

Pola | 2016-03-15
Przeczytana: marzec 2016

Niestety z tych które do tej pory przeczytałam, dużo słabsza powieść J. Ch. Grange. Daję 5 gwiazdek z uwagi na poprzednie, które były rewelacyjne.

McRap1972 | 2016-07-13
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam, E-booki
Przeczytana: 13 lipca 2016

Mam problem z oceną tej książki. Z jednej strony powieść czytało się dobrze, styl jak to u Grange'a jest bezbłędny. Z drugiej strony jakoś nie bardzo wciągnęła mnie wymyślona przez autora historia. Przyzwyczaiłem się już, że fabuły francuskiego mistrza kryminału są mało prawdopodobne. To mi właściwie nie przeszkadza, ba nawet ma to swój urok. Jednak tym razem autor lekko przesadził.

Pomimo tego jeszcze raz powtórzę, książkę czytało mi się dobrze. Pomijając wątek kryminalny, znów można było dowiedzieć się sporo o Ameryce Południowej. Widać, że Grange'a ten rejon świata bardzo interesuje. Mamy też w książce sporo ciekawych dygresji z historii najnowszej. Sam wątek kryminalny średni. Nawet jak na tego pisarza, zbyt wydumany i nieprawdopodobny.

Czy polecić komuś "Zmiłuj się"? Sam nie wiem. Najlepiej jeśli każdy przekona się sam i przeczyta. Moja ocena to 6/10. Powiedzmy, że taka "szóstka" z minusem.

Agro | 2016-10-25
Przeczytana: 25 października 2016

Bez zaskoczeń. Grange w swoim stylu, mocno, konkretnie, z oryginalną jak to u niego tematyką. To jest autor, który nawet jeśli pisze o okrutnych zbrodniach czy wydarzeniach, bardzo się do tego przykłada. Wszystko ma swoje miejsce. Jest mrok i bestialstwo, ale też jest ciekawie i pouczająco. Widać ogrom pracy jaki wykonuje. Od początku akcja brnie do przodu, poszczególne elementy są dobrze zgrane i dokładnie przedstawione co tylko wpływa korzystnie na całość.
I jak to Grange – w jego książkach można naprawdę spodziewać się niekonwencjonalnych wątków i dużych zwrotów akcji.
Zwyczajnie lubię Go.

Dorian_LC | 2015-07-09
Przeczytana: 08 lipca 2015

NIE MA ZMIŁUJ...

7,5

...J.C.Grange'a nie można nie czytać. Wszystkich wielbicieli thrillerów psychologicznych, którzy jeszcze nie zaznajomili się z twórczością tego autora gorąco zachęcam, aby nadrobili zaległości.

Autor Zmiłuj Się wykorzystuje w swojej powieści schemat, który sprawdził się w jego najsłynniejszych dziełach: Purpurowe Rzeki i Imperium Wilków. Dwaj policjanci, działający na zasadzie mentor-uczeń, próbują rozwikłać serię zagadkowych zbrodni, które wstrząsają Paryżem. I jak to zwykle u tego pisarza bywa: intryga jest misternie skonstruowana, bohaterowie niejednoznaczni, klimat mroczny, a także nie brakuje makabrycznych opisów - rodem z powieści Jack'a Ketchum'a.

Powieść utrzymuje wysoki poziom z poprzednich książek autora, ale w miarę jak dobiega końca można odnieść wrażenie, że tym razem pisarz nieco przeszarżował. To, co udało się choćby w Imperium Wilków, w Zmiłuj Się pozostawia pewien niedosyt. No cóż mieszanie gatunku thriller'a z sensacją nie zawsze wychodzi...

Marysieńka | 2011-05-05
Przeczytana: 2010 rok

Na terenie jednego z paryskich kościołów znaleziono zwłoki organisty, który prowadził chóry chłopięce. Nieoficjalne sledztwo prowadzi emerytowany policjant Lionel Kasdan. W trakcie dochodzenia wychodzi na jaw, że w ciagu ostatnich lat zaginęło kilku chłopców. Wkrótce dochodzi do kolejnych zabójstw a do Kasdana dołącza młody policjant Volokine, który przerywa na ten czas terapię antynarkotykową. Obaj działaja niekonwencjonalnie, są doskonałymi fachowcami a ich wspólne śledztwo doprowadzi do niezwykle zaskakującego rozwiązania tej zagadki, sięgającej w przeszłość, w czasy nazizmu...Kto dokonuje tych dziwnych zbrodni, czym się kieruje, jakie mroczne tajemnice skrywa???
Żeby się dowiedzieć, wystarczy przeczytać. To świetna powieść, do przeczytania której zachęcam wszystkich lubiących mocne thrillery...

Maaarz | 2012-07-08

Niesamowita,intrygująca,przezajebista!:D jest u mnie nr 1 razem z "czarna linia" :D

Cedric Volokine zbuntowany anioł,który zawładnął mym serduchem!