Zmiłuj się

Tłumaczenie: Wiktoria Melech
Wydawnictwo: Albatros
Miserere
Marcin

Najnowszy szokujący śmiałością thriller mistrza nowego thrillera francuskiego, Jeana Christophe'a Grange, autora między innymi bestsellerowego 'Imperium Wilków', oraz 'Purpurowych rzek' - książek, w których ekranizacjach wystąpił międzynarodowej sławy aktor, Jean Reno. Lionel Kasdan, emerytowany komendant Brygady Kryminalnej policji przejmuje śledztwo dotyczące morderstwa w ormiańskim...

Lionel Kasdan, emerytowany komendant Brygady Kryminalnej policji przejmuje śledztwo dotyczące morderstwa w ormiańskim kościele Saint-Jean-Babtiste w Paryżu. Organista Wilhelm Goetz zostaje zamordowany. Ciało znaleziono bez widocznych obrażeń – poza jednym: z uszu zmarłego sączyła się krew. W jaki sposób zginął? Sekcja ujawnia uszkodzenie narządów słuchu – przebite bębenki. Nieoficjalne śledztwo rozpoczyna emerytowany komisarz brygady kryminalnej, Lionel Kasdan. Znalezione na miejscu zbrodni ślady wskazują, iż bestialskiej zbrodni mogło dopuścić się dziecko. Dziecko zabójca?

Kasdan odkrywa, że kilku chłopców z chłopięcych chórów prowadzonych przez organistę zniknęło bez wieści w ostatnich latach. Jest też drugi trop – Goetz był uchodźcą politycznym z Chile. Przeszedł tortury za czasów dyktatury Pinocheta. Po ucieczce do Francji ciągle czegoś się bał. Czy padł ofiarą dawnych agentów junty? Z jakiego powodu? Czy wiedział coś o byłych nazistowskich oprawcach z obozów koncentracyjnych, którzy znaleźli schronienie na chilijskiej ziemi? A szczególnie o jednym z nich – muzyku specjalizującym się w okrutnych eksperymentach na ludziach?

źródło opisu: Albatros, 2013

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,844,2542,zmiluj-sie.html

Komig | 2018-10-05
Przeczytana: 05 października 2018

carrie_white | 2018-08-23

Nie wkradła się, owa książka, w moje łaski tak łatwo. Po pierwszym spotkaniu powiedziałam - nie, dziękuję. Odstawiłam. Minęło czasu trochę i postanowiłam dać jej jeszcze jedną szansę. I co się okazało?
Ano, moi drodzy, okazało się, że wnętrze ma o wiele bogatsze niż wcześniej przypuszczałam. Ma w sobie to, szeroko pojęte, COŚ. Pochłania i nie daje o sobie zapomnieć. No cóż, my nie tylko się polubiłyśmy, a wręcz zakochałyśmy! I zostałyśmy ze sobą do końca. Było warto, zdecydowanie.
Długo czekałam na taki kawał dobrego kryminału.
Niebywała fabuła, ciekawe postacie, no i ten klimat!
Dajcie tej książce, która gdzieś tam leży zapomniana, drugą szansę!
Może to właśnie ta pozycja, na którą czekaliście.

Na początku myślałam, że się nie wciągnę. Duża ilość różnych wątków sprawiła, że miałam duży mętlik w głowie.Długo czytałam tę książkę ale nie było to spowodowane tym, że lektura była nudna. Zadziwił mnie sposób zamordowania dyrygenta chóru. Ta powieść ma w sobie coś, co sprawiło, że nie tak prędko o niej zapomnę.

Historia opisuje w sprawie zabójstwa homoseksualnego organisty Wilhelma Goetza kościoła Saint-Jean-Baptiste, który pochodził z Chile.Kierował on tylko kilkoma chórami chłopięcymi. Nieoficjalne śledztwo rozpoczyna emerytowany komisarz brygady kryminalnej Lionel Kasdan w duecie z bardzo uzależnionym od heroiny Volokine funkcjonariusza z wydziału ochrony nieletnich. Znalezione na miejscu zbrodni ślady na to mogą wskazywać, iż tego zabójstwa mogło dopuścić się dziecko. Oboje policjanci próbują za wszelką cenę rozwikłać tę zagadkę, ale bardzo jest skomplikowana. Czy zamordowany mężczyzna był jedynie niewinną ofiarą? Czy wiedział coś o byłych nazistowskich oprawcach z obozów koncentracyjnych?

Thriller francuskiego pisarza zaskakuje od samego początku,trzymał mnie w napięciu do ostatnich stron,zbudowana świetna fabuła, niesamowite, szybkie zwroty akcji,wspaniali bohaterowie.
Emerytowany komisarz policji z bardzo mroczną przeszłością tworzy zgrany, doskonały duet z młodym niepokornym...

Zabawka | 2017-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2017

Kolejna bardzo dobra książka tego autorka. Jak to u niego bywa w bardzo mrocznym klimacie. Bardzo wciąga, nie można przestać czytać. Przynajmniej ja, nie mogłam się oderwać. Akcja powieści nie zwalnia do samego końca. Trzyma w napięciu i to co lubię u tego autora - zakończenie nie da się przewidzieć co jest podstawą dobrego kryminału. Szczerze polecam ☺

AndyDufresne | 2017-11-05
Przeczytana: 2016 rok

Grange jest bez wątpienia jednym z najlepszych europejskich "kryminalistów". Jego książki doczekały się ciekawych ekranizacji, ale trzeba przyznać, że nie każdemu się spodobają. "Zmiłuj się" jest jedną z lepszych, jednak styl autora jest specyficzny - widać, że wkłada mnóstwo pracy w research, momentami bywa to męczące dla osób, które nie chcą tak głeboko wchodzić w szczegóły. Szanuję go za to, choć ma to dobre i złe strony: o ile tematyka danej książki cię zainteresuje, wsiąkasz w nią jak gąbka, jeśli jednak nie trafi w twój gust, zwyczajnie się męczysz. Grange jest detalistą, wręcz masochistą szczegółów, wchodzi w tematyke o której pisze cały, dlatego możesz być pewien, że odrobił zadanie domowe i podzieli się z tobą swoją wiedzą. Jego książki to nie tylko merytoryka, jest tam sporo zwrotów akcji, zagadek i niespodziewanych rozwiązań. Polecam.

Edyta Zawiła | 2017-09-24
Przeczytana: 11 września 2017

"...Fale dźwiękowe potrafią wprawić przedmioty w wibrację.
Może je skruszyć. To odkrycie potwierdziło się w Auschwitz. Ojciec słuchał krzyków Żydów pędzonych pod prysznice. Natężenie ich głosów było tak silne, że żarówki pękały niczym skorupki jajek. Pod wpływem fali dźwiękowej pękały kraty. Więźniom sączyła się krew z uszu od ich własnych krzyków. Aparat słuchowy to niezbadany teren.(...)W komorach gazowych ojciec poznał szczególną siłę dziecięcych głosów.(...)Bóg podsunął mu tę broń; krzyk, który zabija..."

W enigmatycznych okolicznościach kościoła Saint - Jean - Baptiste w Paryżu, znaleziono zwłoki dziwnie ułożone organisty, Wilhelma Goetz'a.
Na miejscu zbrodni pozostał ślad obuwia dziecięcego...z okresu II wojny światowej...
Śledztwo podejmuje dość oryginalny duet ; Lionel Kasdan i Cedric Volokine, zderzenie doświadczenia z pasją młodości, traumatycznych przeżyć z młodości emerytowanego komisarza, z trudnym dzieciństwem, uzależnieniem od heroiny młodego policjanta.
Zawoalowana...

Sandra Jasona | 2017-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2017

"Zmiłuj się" autorze, za każdym razem jak biorę książkę, zastanawiam się, czy znów mnie zaskoczy. Tak jest i tym razem, mamy zabójstwo dyrygenta chóru, mamy dwóch policjantów, jeden na emeryturze, po przejściach, drugi po narkotykach, obydwoje z czarną jak smoła przeszłością. Mamy też dyktatury Ameryki, Afryki, mamy ludobójstwa, mamy sekty, mamy okrutne zbrodnie, mamy nazistów, mamy eksperymenty - cóż wymieniać można by było jeszcze sporo (nawet miejsca tortur w Polsce są wymienione). Wszystko tak splecione ze sobą, wypełnione masą informacji, od historii po muzykologię, psychologii po architekturę, czyta się z ogromną przyjemnością. Mało prawdopodobne, no cóż, taką literaturę też lubię, można wymyślić całkowite bzdury, otoczyć realnie i mam przykład tego co kocha czytelnik - Grange w pełnym stylu. Aha, po pierwszych kilku rozdziałach nie byłam aż tak zachwycona, Kasdan nie był typem, którego dałoby się polubić.

Agnieszka | 2017-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2017

Ledwo przebrnęłam przez początek ale potem już tylko lepiej.

Nie jest to może najlepsza powieść Grange, ale każda z nich jets na naprawdę świetnym poziomie!
Szybko się czyta. Jak zwykle podróżujemy z Grange, tym razem zasięgając historii dyktatury.
Na pewno nie nazwałabym go "francuskim Cobenem" bo to pisarze o kompletnie różnych klimatach moim zdaniem. Fanom Cobena taki mroczny klimat i nie zawsze dobrze kończące się powieści może co najmniej nie prypaść do gustów, a miłośników cięższych kliamtów może ta rekomendacja odstarszyć.
Jak każdego Grange , warto przeczytać, by wejść w zupełnie inny świat i oderwać się od codzienności.