Zmiłuj się

Tłumaczenie: Wiktoria Melech
Wydawnictwo: Albatros
Miserere
Marcin

Najnowszy szokujący śmiałością thriller mistrza nowego thrillera francuskiego, Jeana Christophe'a Grange, autora między innymi bestsellerowego 'Imperium Wilków', oraz 'Purpurowych rzek' - książek, w których ekranizacjach wystąpił międzynarodowej sławy aktor, Jean Reno. Lionel Kasdan, emerytowany komendant Brygady Kryminalnej policji przejmuje śledztwo dotyczące morderstwa w ormiańskim...

Lionel Kasdan, emerytowany komendant Brygady Kryminalnej policji przejmuje śledztwo dotyczące morderstwa w ormiańskim kościele Saint-Jean-Babtiste w Paryżu. Organista Wilhelm Goetz zostaje zamordowany. Ciało znaleziono bez widocznych obrażeń – poza jednym: z uszu zmarłego sączyła się krew. W jaki sposób zginął? Sekcja ujawnia uszkodzenie narządów słuchu – przebite bębenki. Nieoficjalne śledztwo rozpoczyna emerytowany komisarz brygady kryminalnej, Lionel Kasdan. Znalezione na miejscu zbrodni ślady wskazują, iż bestialskiej zbrodni mogło dopuścić się dziecko. Dziecko zabójca?

Kasdan odkrywa, że kilku chłopców z chłopięcych chórów prowadzonych przez organistę zniknęło bez wieści w ostatnich latach. Jest też drugi trop – Goetz był uchodźcą politycznym z Chile. Przeszedł tortury za czasów dyktatury Pinocheta. Po ucieczce do Francji ciągle czegoś się bał. Czy padł ofiarą dawnych agentów junty? Z jakiego powodu? Czy wiedział coś o byłych nazistowskich oprawcach z obozów koncentracyjnych, którzy znaleźli schronienie na chilijskiej ziemi? A szczególnie o jednym z nich – muzyku specjalizującym się w okrutnych eksperymentach na ludziach?

źródło opisu: Albatros, 2013

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,844,2542,zmiluj-sie.html

onika | 2014-12-15
Przeczytana: grudzień 2014

Dość długo czytałam „Zmiłuj się”. Była to jednak kwestia czynników zewnętrznych, a nie tego, że od lektury wiało nudą. Powieść Jean-Christophe’a Grange’a jest niezwykle hipnotyzująca i wciągająca. Brutalne morderstwo, którego ofiarą padł organista i kierownik chóru chłopięcego ormiańskiego kościoła Saint-Jean-Babtiste w Paryżu, jest zaledwie preludium do całej symfonii następujących po sobie zabójstw. Na szczęście na własną rękę śledztwo poprowadzi emerytowany szef Brygady Kryminalnej - Lionel Kasdan, przy pomocy oficera z problemami - Cédrica Volokine’a.

Mnogość wątków występujących w tej książce przywodzi na myśl barokowy ornament. Momentami czułam się przytłoczona kolejnymi faktami, jakie wypływały w trakcie śledztwa. Tajemnicze narzędzie zbrodni, orientacja seksualna zamordowanego organisty, jego przeszłość, ślady dziecięcych butów i zaginieni chłopcy, kolejne makabryczne morderstwa i na dokładkę trudna przeszłość obu „nielegalnych” detektywów – no istna stajnia Augiasza....

Strega | 2013-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2013

Pomysł na fabułę jest oryginalny, oczywiście okrutny, a opisy z miejsc zbrodni naprawdę przerażające. Dla mnie dużym plusem są fragmenty związane z autentycznymi wydarzeniami z historii, czyli wstawki dotyczące reżimu Pinocheta w Chile. Po przeczytaniu tego thrillera od razu mam ochotę na odświeżenie sobie w pamięci historii dyktatury Pinokia, bo tak był nazywany wspomniany dyktator.

A wracając do książki...systematycznie pojawiające się nowe fakty i prowadzący dochodzenie sklejający kolejne fragmenty w całość szybko i błyskotliwe sprawiły, że przeczytałam ją "jednym tchem".

Jak dla kogoś, kto rzadko ma do czynienia z tym gatunkiem literatury, była to warta spróbowania odmiana.

Ewelinka5 | 2017-09-28
Przeczytana: 28 września 2017

Sześćdziesięciotrzyletni emerytowany policjant z brygady kryminalnej, Lionel Kasdan jest pierwszą osobą, która zjawia się na miejscu zbrodni w ormiańskim kościele Saint-Jean-Baptiste w Paryżu. Ofiarą jest Wilhelm Goetz, organista, muzykolog i dyrygent chłopięcych chórów, chilijski uchodźca polityczny o niemieckim pochodzeniu, ofiara reżimu Pinocheta. Ciało nie posiada żadnej widocznej rany, choć jego głowa leży w kałuży krwi. W pobliżu, technik znajduje odcisk buta w rozmiarze 36. Kasdan upatruje świadka w jednym z chłopców. Z racji tego, że zbrodni dokonano w jego parafii (jest Ormianinem) postanawia na własną rękę poprowadzić nielegalne śledztwo. Dzięki pomocy dawnych kolegów z brygady kryminalnej, wyprzedza o krok kapitana Erica Vernoux, oficjalnie przydzielonego do tej sprawy.
Wkrótce okazuje się, że śmierci denata towarzyszą dziwne okoliczności. Sekcja zwłok wykazuje, że zmarł on na atak serca wywołany szokiem, jakiego doznał po uszkodzeniu uszu. Brak w nich jednak śladu po...

Historia opisuje w sprawie zabójstwa homoseksualnego organisty Wilhelma Goetza kościoła Saint-Jean-Baptiste, który pochodził z Chile.Kierował on tylko kilkoma chórami chłopięcymi. Nieoficjalne śledztwo rozpoczyna emerytowany komisarz brygady kryminalnej Lionel Kasdan w duecie z bardzo uzależnionym od heroiny Volokine funkcjonariusza z wydziału ochrony nieletnich. Znalezione na miejscu zbrodni ślady na to mogą wskazywać, iż tego zabójstwa mogło dopuścić się dziecko. Oboje policjanci próbują za wszelką cenę rozwikłać tę zagadkę, ale bardzo jest skomplikowana. Czy zamordowany mężczyzna był jedynie niewinną ofiarą? Czy wiedział coś o byłych nazistowskich oprawcach z obozów koncentracyjnych?

Thriller francuskiego pisarza zaskakuje od samego początku,trzymał mnie w napięciu do ostatnich stron,zbudowana świetna fabuła, niesamowite, szybkie zwroty akcji,wspaniali bohaterowie.
Emerytowany komisarz policji z bardzo mroczną przeszłością tworzy zgrany, doskonały duet z młodym niepokornym...

Meszuge | 2016-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2016

Lektura tej książki stała się dla mnie okazją do rozważań na temat kultury, a konkretnie współczesnej kultury polskiej przesiąkniętej na wskroś amerykańską. Przyznam, że nie spodziewałem się, iż aż tak bardzo przesiąkniętej. W czym rzecz? Nigdy nie byłem w USA, jak większość Polaków, ale okazuje się, że jakoś nie mam problemów z odróżnieniem FBI od CIA, wiem (mniej więcej), czym zajmuje się koroner, jaką władzą dysponuje szeryf; nazwy miast, ulic, urzędów nie stanowią dla mnie większego wyzwania. W przypadku Francji, kraju zdecydowanie bliżej położonego, jest zupełnie inaczej, niestety.

„Zmiłuj się” to powieść adresowana do mieszkańców Paryża, Francuzów najlepiej. W każdym razie tak mi się w pewnym momencie zaczęło wydawać. Po lekturze pierwszych stron poczułem się przytłoczony, a nawet zasypany elementami składającymi się na topografię miasta, nazwami ulic, skrótami nazw rozlicznych urzędów i instytucji, egzotycznymi (dla mnie!) nazwiskami, czasem tylko imionami polityków, bo...

Pola | 2016-03-15
Przeczytana: marzec 2016

Niestety z tych które do tej pory przeczytałam, dużo słabsza powieść J. Ch. Grange. Daję 5 gwiazdek z uwagi na poprzednie, które były rewelacyjne.

Edyta Zawiła | 2017-09-24
Przeczytana: 11 września 2017

"...Fale dźwiękowe potrafią wprawić przedmioty w wibrację.
Może je skruszyć. To odkrycie potwierdziło się w Auschwitz. Ojciec słuchał krzyków Żydów pędzonych pod prysznice. Natężenie ich głosów było tak silne, że żarówki pękały niczym skorupki jajek. Pod wpływem fali dźwiękowej pękały kraty. Więźniom sączyła się krew z uszu od ich własnych krzyków. Aparat słuchowy to niezbadany teren.(...)W komorach gazowych ojciec poznał szczególną siłę dziecięcych głosów.(...)Bóg podsunął mu tę broń; krzyk, który zabija..."

W enigmatycznych okolicznościach kościoła Saint - Jean - Baptiste w Paryżu, znaleziono zwłoki dziwnie ułożone organisty, Wilhelma Goetz'a.
Na miejscu zbrodni pozostał ślad obuwia dziecięcego...z okresu II wojny światowej...
Śledztwo podejmuje dość oryginalny duet ; Lionel Kasdan i Cedric Volokine, zderzenie doświadczenia z pasją młodości, traumatycznych przeżyć z młodości emerytowanego komisarza, z trudnym dzieciństwem, uzależnieniem od heroiny młodego policjanta.
Zawoalowana...

SeVIIen | 2015-06-28
Przeczytana: 26 czerwca 2015

Każde spotkanie z Grange'm jest moim osobistym świętem. Również ucztę z wydanym w 2008 roku Misèrere, odznaczyłem grubą krechą w kalendarzu. Choć nie jest to wzorcowe czytadło, francuz potrafi mnie zdematerializować na cały meeting.

Pierwsze stronicę wrzucają nas do ormiańskiego kościoła Saint-Jean-Bapitiste, które stało się miejscem brutalnej zbrodni. Poznajemy głównego bohatera Lionela Kasdan'a, stary, policyjny wyga, którego charakter jest nie mniej chłodny niż mury S-J Baptiste, rozpoczyna własne, nieoficjalne śledztwo. Oczywiście do tańca trzeba dwojga, więc do śledztwa włącza się Cedric Volokine. Młody śledczy podobnie jak mentor, również nie grzeszy cnotliwością. Duet mocno zainspirowany Purpurowymi Rzekami pasuje do mrocznego i toksycznego środowiska. Jak na Grange'a fabuła również jest dość standardowa.

Francuz wrzuca na do kotła z letnią zupą i stopniowo podkręca temperaturę, tak samo jak to robił w poprzednich odsłonach. Choć sama intryga jest szyta grubymi nićmi,...

McRap1972 | 2016-07-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, E-booki, 2016
Przeczytana: 13 lipca 2016

Mam problem z oceną tej książki. Z jednej strony powieść czytało się dobrze, styl jak to u Grange'a jest bezbłędny. Z drugiej strony jakoś nie bardzo wciągnęła mnie wymyślona przez autora historia. Przyzwyczaiłem się już, że fabuły francuskiego mistrza kryminału są mało prawdopodobne. To mi właściwie nie przeszkadza, ba nawet ma to swój urok. Jednak tym razem autor lekko przesadził.

Pomimo tego jeszcze raz powtórzę, książkę czytało mi się dobrze. Pomijając wątek kryminalny, znów można było dowiedzieć się sporo o Ameryce Południowej. Widać, że Grange'a ten rejon świata bardzo interesuje. Mamy też w książce sporo ciekawych dygresji z historii najnowszej. Sam wątek kryminalny średni. Nawet jak na tego pisarza, zbyt wydumany i nieprawdopodobny.

Czy polecić komuś "Zmiłuj się"? Sam nie wiem. Najlepiej jeśli każdy przekona się sam i przeczyta. Moja ocena to 6/10. Powiedzmy, że taka "szóstka" z minusem.

Agro | 2016-10-25
Przeczytana: 25 października 2016

Bez zaskoczeń. Grange w swoim stylu, mocno, konkretnie, z oryginalną jak to u niego tematyką. To jest autor, który nawet jeśli pisze o okrutnych zbrodniach czy wydarzeniach, bardzo się do tego przykłada. Wszystko ma swoje miejsce. Jest mrok i bestialstwo, ale też jest ciekawie i pouczająco. Widać ogrom pracy jaki wykonuje. Od początku akcja brnie do przodu, poszczególne elementy są dobrze zgrane i dokładnie przedstawione co tylko wpływa korzystnie na całość.
I jak to Grange – w jego książkach można naprawdę spodziewać się niekonwencjonalnych wątków i dużych zwrotów akcji.
Zwyczajnie lubię Go.