rozwiń zwiń

Nowości wydawnicze 2023. Co będziemy czytać w nowym roku?

Konrad Wrzesiński Konrad Wrzesiński
03.01.2023

Rok 2023 ledwie się zaczął, a wydawcy już rozpieszczają nas książkowymi nowościami. Jesteście ciekawi, czym będzie emocjonował się literacki świat w najbliższych tygodniach? Listę najciekawszych pozycji znajdziecie poniżej. Tych wydawniczych premier i wznowień nie wolno przegapić.

Nowości wydawnicze 2023. Co będziemy czytać w nowym roku? George Milton/Pexels

Liczę, że zdążyliście odespać już sylwestra i pięknie rozpoczęliście nowy rok czytelniczy. Liczę też, że piętrzące się przy waszych łóżkach kupki wstydu i słowa przyjaciół, którzy namawiają, byście „przeczytali najpierw to, co już macie”, nie są wam straszne. Jeśli powoli planujecie książkowe zakupy – od gwiazdki minął przecież szmat czasu! – poniższa lista powinna posłużyć wam za niezbędnik.

Oto pierwsze książkowe zapowiedzi na 2023 rok. O nowościach wydawniczych będziemy, rzecz jasna, informować na bieżąco. Upewnijcie się więc, że będziecie z nami.

Premiery książek 2023 – Styczeń

Ana Huang, „Miłość. Seria Twisted” (Czwarta Strona)
Premiera: 11.01.23

[OPIS WYDAWCY] Opis książki „Miłość. Seria Twisted”. Tom 1

On ma serce z lodu, ale dla niej… mógłby spalić cały świat.
Alex Volkov to diabeł ukryty pod maską anioła. Dręczy go klątwa przeszłości, od której nie może uciec. Napędzany tragedią oraz bezwzględnymi dążeniami do sukcesu i zemsty, nie pozwala sobie na to, by zawładnęła nim miłość.
Gdy zostaje zmuszony do zaopiekowania się siostrą swojego najlepszego przyjaciela, rodzą się w nim nieznane dotąd uczucia. Wewnętrzny lód jego serca:
pęka,
topnieje,
płonie ogniem, który może strawić znany mu świat.

***

Ava Chen jest wolną duszą nękaną przez koszmar z dzieciństwa, którego nie pamięta.
Pomimo trudnej przeszłości nigdy nie przestała dostrzegać piękna świata… nawet w spowitym lodową powłoką sercu mężczyzny, którego nie powinna pożądać.
Najlepszego przyjaciela jej brata.
Jej sąsiada.
Jej wybawienia i zguby.
Ich miłość nigdy nie może się wydarzyć – ale jeśli się wydarzy, może ujawnić sekrety, które zniszczą nie tylko ich oboje, ale i… wszystko, co dla nich ważne.

Mariusz Czubaj, „Półmistrz” (Znak)
Premiera: 11.01.23

Pierwsza premiera spod szyldu Znak Crime – nowej serii kryminalnej wydawnictwa Znak – nadchodzi wielkimi krokami. Już w pierwszej połowie stycznia w ręce czytelników trafi wyczekiwana przez fanów nowa powieść zdobywcy dwóch Nagród Wielkiego Kalibru Mariusza Czubaja. „Półmistrz”, bo o nim mowa, zadebiutuje 11 stycznia.

[OPIS WYDAWCY] W tej rozgrywce każdy zły ruch będzie śmiertelny.

W przededniu drugiej wojny światowej z Gdyni do Buenos Aires polska reprezentacja wyrusza na olimpiadę szachową na pokładzie transatlantyku „Przyszłość”. Wkrótce na statku dochodzi do wyjątkowo brutalnej zbrodni, a w oczodole ofiary morderca umieszcza szachowy pion.

Śledztwo w tej nietypowej sprawie prowadzi tajemniczy pasażer, Edward Abramowski. I ma powody, aby przypuszczać, że za morderstwem kryje się coś więcej.

Wśród znakomitych pasażerów znajdują się między innymi: ekscentryczny literat Witold Gombrowicz, genialni szachiści Savielly Tartakower i Mieczysław Najdorf, a także strzegąca swych sekretów Nina, która do stracenia ma niemal tak wiele jak sam Abramowski.

W luksusowych wnętrzach statku rozpoczyna się gra o najwyższą stawkę.

Aleksandra Śmigielska, „Oszustka” (Znak)
Premiera: 25.01.23

Dwa tygodnie później na rynku pojawi się „Oszustka”, drugi tytuł z logo Znak Crime, debiut absolwentki Maszyny Do Pisania i laureatki licznych konkursów na opowiadania kryminalne – Aleksandry Śmigielskiej, utrzymany w nurcie thrillera psychologicznego, którym zachwycił się sam Wojciech Chmielarz.

[OPIS WYDAWCY] Przeszłości nie da się zmienić.

Można ją jednak oszukać.

Moje poprzednie życie było tajemnicą. Udało mi się oszukiwać wszystkich na tyle długo, że sama wreszcie zapomniałam, kim kiedyś byłam.

Aż do dziś.

Ktoś postanowił mi przypomnieć brud i zło, które zostawiłam za sobą. Ktoś, komu bardzo zależy na tym, aby moje kłamstwa wyszły na jaw. Kto chce zburzyć moje poukładane życie i odebrać mi to, co najważniejsze – mojego kochanego Piotra i nasze dziewczynki.

A ja nie pozwolę na to, aby stała im się krzywda. I zrobię wszystko, aby uchronić ich przed prawdą.

Benjamin Alire Sáenz, „Arystoteles i Dante przepadają w toni życia” (We need YA)
Premiera: 11.01.23

[OPIS WYDAWCY] Arystoteles i Dante zakochali się w sobie. Teraz muszą odkryć, co to właściwie znaczy budować związek w świecie, który zdaje się kwestionować ich istnienie.

Ari praktycznie przez całe liceum ukrywał to, kim jest. Zawsze był cichy i niewidzialny. Sądził, że ostatni rok w szkole będzie wyglądał podobnie. Ale coś w nim pękło. Coś się zmieniło i nie można tego cofnąć. Zakochał się w Dantem.

W jednym momencie odkrywa, że może mieć przyjaciół, przeciwstawić się dręczycielom i sprawić, że jego głos stanie się słyszalny. A do tego wszystkiego jest przy nim Dante. Marzycielski i dowcipny, potrafiący równie dobrze wzbudzić irytację i rozbudzić pożądanie.

Chłopcy są zdeterminowani, by wytyczyć sobie ścieżkę w świecie, który ich nie rozumie. Kiedy Arystoteles staje w obliczu szokującej straty, będzie musiał walczyć jak nigdy przedtem, aby stworzyć życie, które będzie prawdziwie szczęśliwe.

Niecierpliwie wyczekiwana kontynuacja docenionej przez krytyków, wielokrotnie nagradzanej powieści „Arystoteles i Dante odkrywają sekrety wszechświata” to romantyczna i czuła opowieść, która z pewnością oczaruje fanów Adama Silvery.

Alice Oseman, „Solitaire” (Jaguar)
Premiera: 11.01.23

Debiut autorki kultowego „Heartstoppera”, który ukazał się w 2014 roku. W styczniu „Solitaire” po raz pierwszy ukaże się po polsku. W debiutanckiej książce Alice Oseman po raz pierwszy pojawiają się szkice postaci, które stały się inspiracją do stworzenia ukochanej przez czytelników serii powieści graficznych o przygodach Nicka i Charliego.

[OPIS WYDAWCY] Czuła i szczera opowieść o dojrzewaniu, trudnych relacjach z rówieśnikami, samotności i nieustającym poszukiwaniu siebie.

Tori Spring jest uczennicą dwunastej klasy. Lubi spać i blogować. Nie ma zbyt wielu przyjaciół. Najbardziej ceni sobie swoje własne towarzystwo.

Nieoczekiwanie w jej życiu pojawia się Michael Holden – tajemniczy chłopak, który powoduje, że w Tori budzą się uczucia, o które nigdy by siebie nie podejrzewała. Trudno ich skomplikowaną relację jednoznacznie nazwać „prawdziwą przyjaźnią”. Michael wydaje się tak wyjątkowy i nieprzystający do tego, co dzieje się wokół, że Tori zastanawia się nawet, czy… on istnieje naprawdę.

W tym samym czasie w szkole pewna grupa przejmuje władzę. Z pozoru niewinne żarty, dotykające głównie nauczycieli, okazują się jednak tragiczne w skutkach. Tori stara się zapobiec katastrofie i próbuje dowiedzieć się, kto za tym wszystkim stoi. Niestety, dziewczyna nie potrafi sobie nawet wyobrazić, jakie to będzie miało dla niej konsekwencje…

Życie nastolatki diametralnie się zmieni pod wpływem szkolnych wydarzeń i nieoczekiwanych powrotów do przeszłości.

Czy na lepsze?

Jaume Cabré, „Spaleni w ogniu” (Marginesy)
Premiera: 11.01.23

[OPIS WYDAWCY] Barcelończyk Ismael nie miał łatwego dzieciństwa, ale udało mu się zdobyć wykształcenie i podjąć pracę jako nauczyciel języka i literatury. Pewnego dnia, szukając guzików, zagląda do pasmanterii, gdzie natyka się na koleżankę z dzieciństwa. Powoli zaczyna rozwijać się między nimi uczucie. Jednak przypadkowe spotkanie ze znajomym ze szkoły wywraca życie Ismaela do góry nogami. Budzi się on w podejrzanym szpitalu i nie wie, kim są dziwni lekarze ani jak sam ma na imię. Jedynie odzyskanie pamięci pozwoli mu zrozumieć, w jakich opałach się znalazł, ale okaże się to niezwykle trudnym zadaniem.

Cabré przeplata dramatyczne zdarzenia z życia Ismaela z przygodami rezolutnego dzika o zacięciu filozoficznym, który – podobnie jak Stephen W. Hawking w „Krótkiej historii czasu” – zastanawia się nad kierunkiem strzałki czasu.

W „Spalonych w ogniu” czytelnik znajdzie wszystko, co najlepsze: wciągającą intrygę, niepokojące, niejednoznaczne postaci oraz nieoczekiwane, zabawne literackie nawiązania – gwarancję prawdziwej przyjemności i nostalgicznej refleksji.

Annie Ward„Klub kłamców” (Czarna Owca)
Premiera: 11.01.23

[OPIS WYDAWCY] Zemsta, zbrodnia i szokujące sekrety. Losy trzech kobiet połączone przez zagmatwaną sieć kłamstw.

Natalie, asystentka administracyjna w elitarnej prywatnej szkole położonej w górskim miasteczku w stanie Kolorado, marzy o życiu takim jak to prowadzone przez matki uczniów, z którymi codziennie ma do czynienia. Kobiety pokroju Brooke – zabójczej dziedziczki fortuny, która szaleńczo kocha swoją córkę i regularnie zdradza męża – czy Ashy, nadopiekuńczej mamy podejrzewającej swojego męża o romans. Losy wszystkich trzech bohaterek splatają się za sprawą przystojnego wicedyrektora do spraw sportowych, Nicholasa, którego Natalie kocha, Brooke pożąda, zaś Asha – potrzebuje.

Pewnego ranka ze szkoły zostają wyniesione dwa ciała. Napięcia pomiędzy kobietami rywalizującymi o względy mężczyzn oraz mroczne sekrety skrywane przez wszystkich roztrzaskują piękną fasadę położonego na uboczu, zamożnego miasteczka, którego mieszkańcy nie mają żadnych hamulców w pogoni za tym, na czym najbardziej im zależy.

Katarzyna Bonda, „Do cna” (Muza)
Premiera: 11.01.23

[OPIS WYDAWCY] Spowite mrokiem miasto budzi zwierzęce instynkty. Bez śladu znika młody mężczyzna, a w parku porzucono reklamówki pełne ugotowanych ludzkich kości.

Kim jest grasujący w Żyrardowie psychopata? Zabija dla mięsa czy dla rozrywki? Jeśli detektyw Jakub Sobieski chce być dla niego godnym przeciwnikiem, będzie musiał sporo zaryzykować…

Anton Stadnicki od kilku dni nie kontaktował się z bliskimi. Ślad po młodym mężczyźnie urywa się w Żyrardowie, ale jego matka, mimo obaw, nie chce zgłosić zaginięcia na policję. Odnalezienie syna zleca Jakubowi Sobieskiemu. Detektyw szybko orientuje się, że rodzina Stadnickich skrywa wiele mrocznych tajemnic. Te najpilniej strzeżone dotyczą Antona i jego nietypowych fantazji - mężczyzna pragnął być… zjedzony.

Choć Sobieski początkowo podchodzi do tej informacji z rezerwą, wszystko zmienia się, kiedy w parku Dittricha przypadkowa para kochanków trafia na reklamówki pełne ludzkich szczątków. Kości, uprzednio ugotowane i przyprawione, jeszcze pachną rosołem.

Nikt nie ma już wątpliwości, że w okolicy krąży wyrachowany, diabelnie niebezpieczny morderca. I że wkrótce znów ruszy na łowy…

Sobieskiego oplata sieć intryg, kłamstw i układów stworzonych przez ludzi, którzy posuną się do wszystkiego, by tylko uniknąć odpowiedzialności. Detektyw działa niemal po omacku. A gdy tylko zbliży się do prawdy, ofiar zacznie przybywać.

Katarzyna Bonda serwuje czytelnikom pierwszorzędną rozrywkę! Mroczny, pełen strachu, szaleństwa i chorych fantazji kryminał długo nie da o sobie zapomnieć. To istna uczta dla fanów gatunku!

Olivia Laing, „Miasto zwane samotnością. O Nowym Jorku i artystach osobnych” (Czarne)
Premiera: 18.01.23

[OPIS WYDAWCY] Samotnym można być wszędzie, ale w wielkim mieście, pośród milionów ludzi ma to szczególny charakter – sama fizyczna bliskość nie wystarczy, by rozproszyć poczucie izolacji.

Co to właściwie oznacza: być samotnym? Olivia Laing szuka odpowiedzi na to pytanie i mistrzowsko przeplata własne doświadczenie osamotnienia w Nowym Jorku z życiorysami najbardziej znanych kronikarzy miejskiej samotności. Edward Hopper, Andy Warhol, David Wojnarowicz, Billie Holiday czy Klaus Nomi to tylko kilkoro z jej bohaterów. Przytaczając biografie wielkich nowojorskich twórców, Laing rysuje uniwersalny portret samotników nie z wyboru, a także analizuje skomplikowane związki między samotnością a sztuką.

Wśród blichtru i zgiełku współczesności karmi się nas przekonaniem, że samotność da się okiełznać, a społeczna izolacja jest sprawą prywatną. Poczucie osamotnienia jest jednak zbiorowe – w mieście zwanym samotnością mieszka sporo ludzi: to miasto samo w sobie.

Jennette McCurdy, „Cieszę się, że moja mama umarła” (Prószyński i S-ka)
Premiera: 24.01.23

[OPIS WYDAWCY] Światowa sensacja i popkulturowy fenomen – debiut Jennette McCurdy („iCarly”, „Sam i Cat”). To książka, o której mówią całe Stany Zjednoczone.

Poruszające wspomnienia jednej z najsłynniejszych dziecięcych aktorek amerykańskich i pełen emocji zapis zmagań dziecka, które wbrew własnej woli zostało wrzucone w środek piekielnej machiny amerykańskiego show-biznesu. „Cieszę się, że moja mama umarła” to przejmująca opowieść o wychodzeniu z zaburzeń odżywiania, uzależnień i toksycznej relacji z przemocową matką, a także o mozolnym odzyskiwaniu kontroli nad własnym życiem.

Jennette McCurdy od dziecka marzyła o tym, żeby zostać pisarką, jednak jej mama miała wobec niej inne plany. Dziewczynka miała sześć lat, kiedy po raz pierwszy wzięła udział w castingu, a jej świat zmienił się na zawsze. Debra zdecydowała, że jedyna córeczka zrobi karierę aktorską. Cena nie grała roli. Liczyła jej kalorie, wydzielała racje żywnościowe, opóźniała jej dojrzewanie, ważyła pięć razy dziennie, a nawet kąpała do szesnastego roku życia! Jennette, pragnąc za wszelką cenę zadowolić najważniejszą osobę w swoim życiu, godziła się na ten okrutny układ.

Marzenie Debry o sławie córki w końcu się spełniło, ale status gwiazdy najważniejszych seriali Nickelodeonu (w „Sam i Cat” grała obok Ariany Grande) Jennette przypłaciła zaburzeniami odżywiania, masą niszczących i toksycznych relacji damsko-męskich, alkoholizmem i depresją. Kiedy jednak odkryła, że terapia może pomóc jej wydobyć się z piekła, odważyła się rzucić aktorstwo i robić to, co od zawsze pragnęła – pisać.

Pełna czarnego humoru i przenikliwych spostrzeżeń na temat życia przejmująca biograficzna opowieść „Cieszę się, że moja mama umarła” stanowi fascynujący zapis walki o niezależność, własne granice i czerpanie radości z życia.

Anthony Doerr, „Światło, którego nie widać” (Wydawnictwo Poznańskie)
Premiera: 25.01.23

[OPIS WYDAWCY] Kultowa i oszałamiająca powieść wyróżniona Nagrodą Pulitzera!

Niewidoma Marie-Laure mieszka w Paryżu w okolicy Muzeum Historii Naturalnej, gdzie pracuje jej ojciec. Ma dwanaście lat, kiedy naziści okupują jej miasto i wraz z ojcem musi uciekać do Saint-Malo w Bretanii. Traf chce, że mają przy sobie pewien klejnot, jeden z najcenniejszych zabytków muzeum.

W górniczym miasteczku w Niemczech osierocony chłopiec, Werner Pfenning, oczarowany słucha radia, które dostarcza mu wiedzę na temat świata i przenosi w odległe krainy. Wkrótce Werner staje się ekspertem w budowaniu i naprawianiu urządzeń i zostaje wcielony do elitarnej jednostki nazistowskiej, której zadaniem jest namierzanie wrogich radiostacji.

Zręcznie przeplatając życie Marie-Laure i Wernera, Doerr unaocznia, w jaki sposób, wbrew wszelkim przeciwnościom, ludzie starają się być dla siebie dobrzy i przetrwać okrucieństwo wojny.

Åsa Larsson, „Niegodziwość ojców” (Wydawnictwo Literackie)
Premiera: 25.01.23

[OPIS WYDAWCY] Rebeka Martinsson powraca! Brawurowy finał bestsellerowej serii Åsy Larsson.

Najlepsza Szwedzka Powieść Kryminalna 2021 roku.

Ragnhild wraca po latach do rodzinnego domu i znajduje w nim martwego brata i wygłodniałego psa. W zamrażarce odkrywa kolejne zwłoki. Sekcja potwierdza, że to zaginiony w 1962 ojciec boksera i mistrza olimpijskiego Börjego Ströma.

Patolog sądowy, Lars Pohajnen, błaga Rebekę Martinsson o pomoc w wyjaśnieniu tej przedawnionej zbrodni. Jednak kobieta nie chce mieć nic wspólnego z tą sprawą. Ale jak odmówić przyjacielowi, który w dodatku przeczuwa, że nie pozostało mu wiele życia?

Tymczasem w Kirunie odbywa się brawurowy eksperyment: władze miasta postanawiają przenieść zabytkowe centrum miasta o kilka kilometrów na wschód, by uratować zabytki przed zagrażającą im kopalnią rudy żelaza. Inwestycja okazuje się gratką dla spekulantów działających na rynku budowlanym. Macki przestępczości zorganizowanej sięgają coraz dalej…

Szósta i ostatnia książka o prawniczce Rebece Martinsson. Niesamowite zakończenie jednego z najlepszych szwedzkich cykli kryminalnych, uwielbianego na całym świecie. Akademia Szwedzkich Pisarzy Kryminalnych uznała „Niegodziwość ojców” za Najlepszą Szwedzką Powieść Kryminalną 2021 roku. Tym samym Åsa Larsson otrzymała to wyróżnienie po raz trzeci w swej karierze – w 2004 za „Krew, którą nasiąkła”, a w 2012 za „W ofierze Molochowi”. Jej pierwszą powieść, "Burzę słoneczną", uznano za najlepszy debiut.

B.A. Paris, „Uwięziona” (Albatros)
Premiera: 25.01.23

[OPIS WYDAWCY] Przekłady na 40 języków. Ponad 3,5 miliona sprzedanych egzemplarzy „Za zamkniętymi drzwiami” - w tym ponad 400 tysięcy w Polsce. 3 nominacje do tytułu Książki Roku lubimyczytać.pl w kategorii Kryminał, sensacja/thriller.

Jest ciemno. Nie wiesz, gdzie jesteś. Słyszysz zbliżające się kroki.

A potem... krzyki swojego męża.

Misterna, porywająca fabuła pełna zwrotów akcji!

Autorka międzynarodowego fenomenu wydawniczego, „Za zamkniętymi drzwiami”, powraca z nowym mrocznym thrillerem, który nie pozwoli ci zasnąć.

Kiedyś

Amelie zawsze musiała sama o siebie zadbać. Ojciec osierocił ją, gdy była nastolatką, ale zanim wpadła w tryby opieki społecznej, udało jej się uciec i zacząć życie od nowa w Londynie. Poznała wpływowych przyjaciół i zdobyła pracę w redakcji luksusowego magazynu. Wkrótce zgodziła się poślubić jego właściciela, miliardera Neda Hawthorpe'a.

Ich związek dla obojga był układem, ale dla Amelie okazał się śmiertelnie niebezpieczną pułapką.

Teraz

Amelie budzi się w ciemnym pokoju bez okien. Nie ma pojęcia, dokąd ją zabrano i dlaczego. Kim są jej tajemniczy porywacze? I dlaczego czuje się w tym więzieniu bezpieczniejsza niż u boku swojego męża Neda?

Olga Tokarczuk, Joanna Concejo, „Pan Wyrazisty” (Wydawnictwo Format)
Premiera: 25.01.23

Noblistka powraca w duecie, który przed kilkoma laty zachwycił czytelników książką „Zgubiona dusza”. „Pan Wyrazisty” zadebiutuje już 25 stycznia.

[OPIS WYDAWCY] Twarz Pana Wyrazistego natychmiast zapada w pamięć. Jest rozpoznawany błyskawicznie – wystarczy, że pojawi się na ulicy i wszyscy z daleka się do niego uśmiechają. Kiedyś zagrał nawet w reklamie – gratulowano mu sukcesu i chwalono, że jego twarz tak dobrze sprzedała produkt.

Pan Wyrazisty bardzo podoba się sam sobie. Kupił supertelefon i z upodobaniem robi tysiące selfie. Jego niepoliczalne wizerunki wędrują po sieci. Pewnego dnia staje jednak przed lustrem i z przerażeniem zauważa, że jego rysy się zatarły, a twarz stała się rozmytą plamą. Z każdym kolejnym zdjęciem blednie wyrazistość Pana Wyrazistego.

Czy Pan Wyrazisty odzyska swój utracony skarb – nieskazitelnie piękną twarz? Czy ci, których spotka w mrocznych zakamarkach dzielnicy na przedmieściu, pomogą mu znaleźć rozwiązanie? Czy świat będzie na powrót go podziwiał, a on sam będzie znowu dla siebie jedyny i wyjątkowy?

W swojej nowej opowieści Olga Tokarczuk i Joanna Concejo zabierają nas w fikcyjny świat, do złudzenia przypominający czasy, w których przypadło nam żyć – z rozbuchanym „ja”, natręctwem autoprezentacji, kultem młodości, imperatywem szczęścia i obsesją lansu. Czy wyjdziemy z tego świata cało?

Virginia Woolf, „Orlando” (Wydawnictwo Literackie)
Premiera: 25.01.23

Dzieło, które Jorge Luis Borges uznał za jedną z najbardziej niezwykłych powieści swych czasów. Kultowy „Orlando” Virginii Woolf doczekał się pięknego, nowego wydania w tłumaczeniu Tomasza Bieronia. Jeśli szukaliście okazji, by poznać lub odświeżyć sobie klasyka autorstwa jednej z największych pisarek XX wieku – trudno o lepszą.

[OPIS WYDAWCY] „Och nie, mam już po dziurki w nosie mego obecnego «ja». Chcę innego”.

Wiecznie młody Orlando pewnego dnia budzi się jako piękna kobieta.

Błyskotliwa i pełna humoru powieść rozpoczęta jako „żart” oraz „pisarskie wakacje” okazała się jednym z najważniejszych tekstów ruchu feministycznego. To hymn ku wewnętrznej wolności kobiety i jej twórczej ekspresji. Wydanie książki – w 1928 roku – zbiegło się z przyznaniem Brytyjkom pełni praw wyborczych. Kwestionując stereotypy związane z płcią, Orlando w ożywczy sposób zapowiada wyobrażenia queerowej tożsamości XXI wieku. Virginia Woolf zadedykowała powieść biseksualnej poetce i pisarce Vicie Sackville-West, z którą pozostawała w romantycznej relacji. Z tej racji mówi się, że jest to „najdłuższy i najbardziej czarujący list miłosny w literaturze”.

Elżbieta Sieradzińska, „Wrócimy po was. Historie alpejskie” (Marginesy)
Premiera: 25.01.23

[OPIS WYDAWCY] „Wrócimy po was. Historie alpejskie” to sześć dramatycznych historii, które w swoim czasie nie schodziły z pierwszych stron gazet we Francji, w Szwajcarii i we Włoszech. Wszystkie wydarzyły się w Alpach, każda odcisnęła swój ślad w świadomości społecznej. Łączy je jedno: tajemnica.

Co zachwiało legendą psów-ratowników z Wielkiej Przełęczy Świętego Bernarda? Czy wspinający się na szczyt Mont Blanc wiedzą, że stąpają po cmentarzysku, i czy Homi Bhabha – twórca indyjskiej atomistyki – musiał zginąć w katastrofie samolotowej w okolicach tej góry? Czy można przetrwać noc na wysokości 3500 metrów nad poziomem morza w sari i w pantofelkach? Co skłoniło Henryka Mückenbrunna, jednego z „tatrzańskich diabłów”, do wyprawy przez Alpy w śnieżną zawieruchę? Czy wola życia może wygrać z administracyjnym bezwładem, ludzką obojętnością i głęboko zakorzenioną tradycją?

By odpowiedzieć na te pytania, Elżbieta Sieradzińska, autorka biografii Wandy Rutkiewicz, odtwarza losy bohaterów historii, które rozegrały się w alpejskim krajobrazie. Ich scenariusz napisały życie i góry. Epilogu być może nie poznamy nigdy.

Nowości książkowe 2023 – Luty

Leopold Tyrmand, „Filip” (Wydawnictwo MG)
Premiera: 22.02.23

[OPIS WYDAWCY] Autor przedstawił w powieści losy młodego Polaka, którego wojenne drogi wiodą do Frankfurtu n. Menem, gdzie pracuje w jednym z hoteli jako kelner w grupie młodzieży z krajów okupowanych przez Niemcy.

Książka odznacza się wybitnymi walorami literackimi i specyficznym humorem, prezentując spojrzenie na młodość swego bohatera, które stało się wzorem i modą w środowiskach inteligenckich.

Proza Tyrmanda w „Filipie” powraca dziś triumfalnie do czytelnika młodszego jako dokument losów człowieka nieprzeciętnego, którego młodość naznaczyły okupacja, polityka i emigracja.

George Orwell, „Droga na molo w Wigan” (Vis-á-Vis/Etiuda)
Premiera: 24.02.23

[OPIS WYDAWCY] George Orwell (1903-1950) - angielski pisarz, dziennikarz, uczestnik wojny hiszpańskiej po stronie republikańskiej (opisał ją w książce „W hołdzie Katalonii”), socjalista z przekonań, ale zarazem radykalny przeciwnik systemów totalitarnych. Uznawany za twórcę najwybitniejszych dystopii w historii literatury – „Folwark zwierzęcy” i „1984”. W napisanym znacznie wcześniej, w 1937 roku, fascynującym krytycznym reportażu „Droga na molo w Wigan” z jednej strony opisuje przerażające obrazy z życia robotników, zwłaszcza górników w północnej Anglii (z miasteczkiem Wigan jako chyba najbardziej przejmującym obrazem nędzy), zaś z drugiej (dokładnie to w drugiej części książki, która tu już przybiera charakter eseju) poddaje krytyce brytyjski ruch socjalistyczny.

Nowości książkowe 2023 – Marzec

Agneta Pleijel, „Lord Nevermore” (Karakter)
Premiera: 01.03.23

Marzec przyniesie wznowienie wyjątkowej powieści Agnety Pleijel, szwedzkiej poetki i powieściopisarki, której bohaterami są Bronisław Malinowski i Stanisław Ignacy Witkiewicz

Wydany przez Karakter „Lord Nevermore” w tłumaczeniu Justyny Czechowskiej zadebiutuje 1 marca.

[OPIS WYDAWCY] Bronisław – pełen wdzięku, refleksyjny, acz niepozbawiony próżności antropolog. Staś – niespokojny artysta, w którym „chłód bezustannie miesza się z żarem”. Obaj wierzą, że chaos świata skrywa jakiś porządek i że to oni będą jego odkrywcami. Bronio i Staś. Co łączy tych dwóch mężczyzn? Wieloletnia przyjaźń, wzajemna fascynacja – a może coś jeszcze? Wspólna wyprawa na wyspy Pacyfiku odciśnie osobliwe piętno na ich relacji. Jego tajemnica będzie nurtować trzecią bohaterkę – Ellie Rose, żonę Bronisława, która pragnie zrozumieć mapę męskości i kobiecości.

W monumentalnej powieści Agnety Pleijel wątki przyjaźni, miłości i zagadki płci splatają się z refleksją o poszukiwaniu tożsamości, odkrywaniu nieznanego, pamięci i umieraniu. Śledząc fascynujące losy bohaterów, przenosimy się z Zakopanego do Melbourne i na Wyspy Koralowe, z Adelajdy do Petersburga, Londynu i Warszawy. Z perspektywy trzech pełnokrwistych postaci przyglądamy się najważniejszym wydarzeniom i sporom pierwszych dekad XX wieku – od wojen po debaty dotyczące literatury, sztuki, psychologii i filozofii. I choć z góry znamy zakończenie, dajemy się porwać nurtowi tej wspaniałej, mieniącej się tysiącem barw powieści. Nowy przekład pozwala w pełni docenić jej literacką maestrię i egzystencjalną głębię.

Jolanta Brach-Czaina„Rzeczywistość komponowana” (Dowody na Istnienie)
Premiera: 06.03.23

[OPIS WYDAWCY] „Rzeczywistość komponowana" to wybór najważniejszych esejów i wywiadów prasowych Jolanty Brach-Czainy, autorki wybitnych książek filozoficznych: „Szczeliny istnienia” i „Błony umysłu”.

Jolanta, córka Ireny, wnuczka Bronisławy, prawnuczka Ludwiki – jak sama o sobie pisała na okładce „Błon umysłu” – na początku swojej kariery naukowej zajmowała się estetyką i teatrologią, w kolejnych dziesięcioleciach jej zainteresowania kierowały się w stronę etyki i literaturoznawstwa. W latach 90. dała się poznać jako zaangażowana feministka, obrończyni praw kobiet do decydowania o sobie. Na początku XXI wieku pisała artykuły poświęcone „radykalnej sztuce kobiecej” czy odezwy w obronie wolności artystycznej. Niniejszy zbiór – poprzedzony wstępem Elizy Kąckiej – pokazuje tę ewolucję zainteresowań filozofki.

W „Lubiewie” Brach-Czaina odnajdywała nadzieję, że przed „zniewoleniem i terrorem monolitycznych zasad” ochroni nas „przegięcie”. W czasach, gdy jeszcze nie mówiono o niebinarności, filozofkę fascynowały momenty, w których „ujawniają się inne, niż znane dotychczas formy człowieka”. W artykule dla „Rzeczpospolitej” nazwała Radio Maryja „nieszczęściem polskiej kultury”. Stawała w swoich esejach w obronie wolności artystycznej, proponując, by ostrzeżenie przed możliwością „obrazy uczuć religijnych” było umieszczane na wystawach niezależnie od tego, co prezentują. W tekście „Progi polskiego feminizmu”, opublikowanym w 1995 roku, podkreślała, że „wartości głoszone w obu systemach, komunistycznym i katolickim, były na ogół sprzeczne, ale skutki nakazów często sumowały się”.

Dla Jolanty Brach-Czainy esej filozoficzny to „próba wyjścia z intelektualnej pułapki”, „ryzykowna przygoda”, która „wymaga niekonwencjonalnych rozwiązań”. W „Rzeczywistości komponowanej” odnajdziemy wiele niekonwencjonalnych rozwiązań i przeżyjemy niejedną ryzykowną przygodę intelektualną. Będą też pułapki.

Virginia Feito„Pani March” (Wydawnictwo Echa)
Premiera: 03.2023

[OPIS WYDAWCY] Najnowsza powieść Georgeʼa Marcha robi furorę. Jego żona, pani March, jest dumna ze sławnego męża. Prowadzi spokojne życie w eleganckiej dzielnicy Upper East Side w Nowym Jorku. Pewnego ranka właścicielka ulubionej cukierni sugeruje jej, że jest pierwowzorem literackim bohaterki ostatniej powieści Georgeʼa – odrażającej kobiety o imieniu Johanna.
Ta rzucona mimochodem uwaga powoduje, że pani March nabiera wobec męża coraz więcej podejrzeń… Szperając w jego gabinecie, znajduje wycinek prasowy o zaginionej kobiecie.
Czy George miał coś wspólnego z jej zniknięciem? Zadręczając się, spędza samotne noce ze swoimi myślami. Na domiar złego w jej mieszkaniu pojawiają się karaluchy i słychać dziwne dźwięki. Narastający niepokój i zaciekła determinacja w odkrywaniu sekretów męża stopniowo zaczynają zagrażać całemu jej otoczeniu…

Po lekturze „Pani March” spojrzycie na swoje odbicie w lustrze innym wzrokiem.


komentarze [74]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Arkadiusz Siejda - awatar
Arkadiusz 10.05.2023 21:44
Czytelnik

Witam,

Polecam książkę Dominiki Szostak "Miłość w czasach pandemii" z 30 kwietnia 2023 roku.

Dominika Szostak, przedstawia historię swojej siostry Moniki, której
pandemiczne służby zniszczyły nie tylko zdrowie, ale również przyczyniły
się do rozpadu więzi rodzinnych i koleżeńskich. Monika – kobieta o
wysokiej reputacji społecznej, która przez długie lata pracowała przy...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Robert  - awatar
Robert 10.03.2023 15:51
Czytelnik

Polecam  „Nikodem Skotarczak „NIKOŚ” - Ruletka życia” to jest pierwsza część, ale autorka już zapowiedziała w Dzienniku Bałtyckim i na swoim Facebooku część drugą, ma być w tym roku, pewnie w najbliższych miesiącach. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 „Nikodem Skotarczak „NIKOŚ” - Ruletka życia”
Danuta  - awatar
Danuta 03.02.2023 12:00
Czytelniczka

Przestańcie wreszcie, wszyscy, mówić o stosach wstydu czy kupkach hańby!
Chcemy czytać, ale trzeba spać choć trochę, zarabiać na życie, zająć się dziećmi, wyprowadzić psa itd., itp.. A książek przybywa i stare też są interesujące ...
Dopóki doba się nie wydłuży, nie ma siły by być z czytaniem na bieżąco, by w kolejce były najwyższej dwie książki.
I dlatego uważam, ze to nie...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
z-ksiazkoholiczka  - awatar
z-ksiazkoholiczka 18.01.2023 12:08
Czytelnik

Oho, widzę, że kilka ciekawych pozycji się zbliża, więc czekam niecierpliwie robiąc dla nich miejsce na półeczce. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
electric_cat  - awatar
electric_cat 16.01.2023 08:18
Bibliotekarka

Debiut autorki kultowego „Heartstoppera”, który ukazał się w 2014 roku. W styczniu „Solitaire” po raz pierwszy ukaże się po polsku.   - a czy nie przypadkiem książka ukazała się pod tytułem "Pasjans" w YA w 2016?  😈 Bo opis brzmi tak podejrzanie podobnie, że ciężko dać wiary w ten pierwszy raz.
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/300000/pasjans   

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Marian  - awatar
Marian 15.01.2023 14:42
Czytelnik

"Światło którego nie widać", "Filip" i "Droga na molo w Wigan" to nie żadne nowości, tylko co najwyżej wznowienia 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Moni  - awatar
Moni 15.01.2023 11:43
Czytelniczka

Czekam na olśnienie w stylu "Empuzjonu", "Dygotu" lub "Gorzko, gorzko". W nowościach wydawniczych niczego takiego nie widzę.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
ZaaQazany  - awatar
ZaaQazany 30.01.2023 21:59
Czytelnik

Tu nie mamy wszystkich "nowości wydawniczych" tylko "wyselekcjonowane" w ramach współpracy marketingowej z wydawnictwami. Więc warto szukać w wielu miejscach ;) 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Moni  - awatar
Moni 31.01.2023 08:55
Czytelniczka

Jasne.  😀 Jedną już znalazłam. To Tarnina Marty Kucharskiej. Czekam na kuriera, ale wiem, że książka będzie przepiękna i się nie zawiodę.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
ZaaQazany  - awatar
ZaaQazany 31.01.2023 21:16
Czytelnik

Chociaż ani książki, ani autorki nie znam, wierzę że tak będzie. Myślę, że znamy swoją czytelnicza intuicję :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Karo  - awatar
Karo 09.03.2023 17:21
Czytelniczka

Ech, moja czytelnicza intuicja zacięła się ostatnio, zaliczam sporo "nietrafionych" książek, więc w celu przełamania tej passy pozostanę bezpiecznie z "Wrócimy po Was".  😊

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
PIOTR  - awatar
PIOTR 14.01.2023 18:58
Czytelnik

dawno nie było Elli Frank

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Anna  - awatar
Anna 14.01.2023 15:19
Bibliotekarka

Z załączonego zestawienia kilka tytułów wpadło mi w oko. Sądzę, że złapię się za polskie Oszustka pani Śmigielskiej,  Półmistrz pana Czubaja. Z zagranicznych  Klub kłamców Uwięziona oraz marcową nowość  Pani March

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Oszustka  Półmistrz  Klub kłamców  Uwięziona  Pani March
Matthias  - awatar
Matthias 14.01.2023 11:21
Czytelnik

Nowość w literaturze tak naprawdę oznacza wtórność. Dlatego staram się czytać, jak najstarsze książki, aby próbować dowiedzieć się, kto był pierwszy.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post