Do cna

Okładka książki Do cna Katarzyna Bonda
Okładka książki Do cna
Katarzyna Bonda Wydawnictwo: Muza Cykl: Jakub Sobieski (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Jakub Sobieski (tom 3)
Muza
2023-01-11
2023-01-11
literarura polska śledztwo policja tajemnica Jakub Sobieski morderstwo

Trzecia część serii z Jakubem Sobieskim. Detektyw dostaje zlecenie od ekstertycznej, bogatej księżnej, Grażyny Studnickiej. Jego zadaniem jest odnalezienie jej syna. Śledztwo jest trudne, natrafia na mur milczenia, intrygi i tajemnice. Trop wiedzie do grasującego mordercy kanibala. “Kto tak naprawdę jest w stanie rozpoznać, czy je mięso królika, wieprza czy człowieka? A jednak tego smaku nie da się podrobić. Każdy, kto raz go spróbował, będzie chciał jeszcze i jeszcze.”
"Regularnie jedliście ludzkie mięso. Taki rodzaj fanaberii. Jedni ćpają, inni sprowadzają cygara z Kuby, grają w golfa albo transportują drogie samochody do Genewy, żeby porajdować. Wy mieliście swoje uczty." Podejrzanych jest dużo coraz innych, podobnie jak zwrotów akcji. Zakończenie trochę za szybkie, aresztowany, nie przyznaje się do winy i to by było na tyle.

Ta książka jest dla ludzi o mocnych nerwach. Akcja niczym z nieziemskiego horroru, dużo krwi, kanibalizm itp. Jesteś odważny? Nie brzydzisz się scen z krojeniem ludzkiego ciała i jego spożywaniem? To przeczytaj.

„Do cna” to już trzecia odsłona cyklu z detektywem Jakubem Sobieskim. Tym razem poruszana tematyka jest nieszablonowa, gdyż mamy do czynienia z bestialskim mordercą - kanibalem. Opowiadana historia wzbudza w nas niepokój i nie da się wobec niej przejść obojętnie. W książce znajdziemy opisy wielu drastycznych scen, a co gorsze kilka przepisów kulinarnych…na dania z mięsa ludzkiego. Fabuła skrywa w sobie wiele intryg, a autorka sprytnie podsuwa nam mylne tropy i podejrzanych. Książkę, mimo niesmacznych treści czyta się zaskakująco dobrze. Zasadniczo poza wątkiem kryminalnym otrzymujemy tylko kilka zdawkowych informacji z życia prywatnego bohaterów. Akcja jest bardzo dynamiczna, a w pewnym momencie pojawiają się skoki i skróty w chronologii zdarzeń. Pomimo, że cała intryga może wydawać się nieracjonalna to Katarzyna Bonda stworzyła mroczny i odrażający thriller, który ma swój unikatowy charakter i trzyma w napięciu do samego końca. Cykl z każdym kolejnym tomem jest coraz lepszy, czekam na więcej!

Bardzo nie prawdopodobna historia.

Bardzo nie prawdopodobna historia.

Zdecydowanie nie jeść przy czytaniu! Autorka łapie stereotypy. Włącznie z tym stereotypem iż autorami najbardziej krwawych dzieł są faceci. Ten tom można po przeczytaniu odłożyć na półkę z nazwą "chore"!!!

Do cna” to trzecia część cyklu, w którym głównym bohaterem jest detektyw Jakub Sobieski. Ten kryminał bardzo różni się od tych, które do tej pory napisała Katarzyna Bonda. To bardzo mroczny, odrażający, trzymający w napięciu thriller, bardziej zbliżony charakterem do twórczości innych, poczytnych pisarzy. Ciekawa jestem co skłoniło panią Kasię do takiej zmiany.

Akcja książki jest bardzo dynamiczna. Tym razem prywatny detektyw Sobieski dostaje zlecenie od bardzo bogatej Grażyny Studnickiej. Ma odnaleźć jej syna, który ma niezwykłe marzenie, chce zostać zjedzony. Matka obawia się, że chłopak mógł zrealizować swoje plany.

Tematyka powieści nie jest nagminnie wykorzystywana w literaturze, ale autorka całkiem dobrze sobie poradziła z tym niezwykłym tematem. Książka oryginalna. Jest w niej sporo obrazów drastycznych scen i kilka przepisów kulinarnych, na dania z mięsa ludzkiego. W tej powieści dużo miejsca jest poświęconego tematowi związanego z kanibalizmem. Opowiadana historia mrozi krew w żyłach, wywołuje dreszczyk emocji, oraz niepokój. Opisuje skomplikowane relacje rodzinne, sekrety oraz chore fantazje. Odczuwa się duszny klimat wywołany gęstą siecią intryg. Autorka bardzo dobrze ukazała psychologiczny obraz ludzkiego umysłu. Pokazuje, do czego jest zdolny człowiek. Ten tom jest najbardziej przerażający i wstrząsający.
Większość akcji toczy się w Żyrardowie, małym klimatycznym miasteczku, oraz na jego peryferiach.

Muszę przyznać, że tą powieścią pani Katarzyna Bonda, pozytywnie mnie zaskoczyła. Ma charakter oraz odważną tematykę. Z pewnością usatysfakcjonuje niejednego czytelnika, ale u niektórych wywoła obrzydzenie i odrazę. Rasowy thriller pełen tropów i zagadek.

Książka bardzo mnie wciągnęła. Nie spodziewałam się takich emocji, wywołanych poprzez wizualizację makabrycznych scen i smaków opisanych potraw. Ludzki umysł nie zna granic.

Akcja...

Straszna jak kanibale tu są .

Straszna jak kanibale tu są .

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka jest skrajnie głupia i prostacka. Nic logicznie się w niej nie klei. Jest jednak trochę lepsza niż jej wcześniejsze części. Jest to literatura bez wątpienia kierowana przede wszystkim dla ludzi głupich. Tych co nie wymagają łączenia kropek. Aburdalizm wypocin tej autorki jest epicki.

Nie robi żadnego rozeznania w tematyce o jakiej pisze. Fabuła w ogóle logicznie się nie klei, ani nie ma podstaw logicznych. Zachowania bohaterów są strasznie głupie, jak i cała fabuła. To jak widać taki znak rozpoznawczy tej autorki. Niska jakość, ale i na nią jest dużo chętnych.

Jestem pewny że fani twórczości Bondy, to są te same osoby - które na występie kabaretów - gdy pada słowo wulgarne to nagle zaczynają się śmiać. Ludzie nie wymagający niczego po za prostacką i głupią rozrywką.

Pierwsza część słaba, więc drugą pominęłam, ale trzecia podobała mi się. Zawiła historia w stylu "trudnych spraw" ale dobrze i szybko się czytalo.

Słabe to.

Słabe to.