Oszustka

Okładka książki Oszustka Aleksandra Śmigielska
Nominacja w plebiscycie 2023
Okładka książki Oszustka
Aleksandra Śmigielska Wydawnictwo: Znak Seria: Znak Crime kryminał, sensacja, thriller
Znak Crime
Znak
2023-01-25
2023-01-25

„Oszustka” to debiut Aleksandry Śmigielskiej i powiem Wam szczerze, że jak rzadko zdarza mi się po debiuty sięgać, tak teraz sięgnęłam, bo było o nim głośno, i przyznaję, że się nie zawiodłam!

„Oszustka” jest to opowieść o kobiecie, która bardzo chciała odciąć się od przeszłości, która nie była dla niej łatwa, i chciała zacząć życie na nowo. Miała wspaniałego męża, cudowne dzieci i świetny zawód, ale niestety nie miała przeszłości, która wróciła do niej w najmniej oczekiwanym momencie.
Pewnego dnia pod jej domem ginie bezdomna kobieta. Jak się później okazuje, kobieta, którą zna nasza główna bohaterka. Jej śmierć niesie za sobą całe mnóstwo konsekwencji. Cała sytuacja rozkręca się z minuty na minutę, dzięki czemu thriller cały czas trzyma nas w napięciu i wciąga bez granic.

Autorka od pierwszych stron bawi się z nami w kotka i myszkę i nie pozwala odłożyć książki nawet na chwilę. Podejrzenia towarzyszyły mi do ostatnich stron, a jednak finalnie okazało się, że myślałam o czymś zupełnie innym, i to co przedstawiła nam autorka miało sens i było zaskakujące. POLECAM!

Obserwuje Cię, śledzę każdy twój ruch. Myślisz, że uciekłaś, ale ja doskonale wiem, co robisz. Wiem, o której wstajesz, co jesz na śniadanie i co robisz po pracy. Znam Cię dobrze, choć od lat starasz się przede mną schować. Wiesz, kim jestem? Twoją przeszłością.

"Oszustka" to debiut literacki Aleksandry Śmigielskiej, który przenosi czytelnika do świata brudnych interesów, tajemnic z przeszłości i moralnych dylematów głównej bohaterki. Marta wiedzie spokojne życie w Bydgoszczy. Jej egzystencja skupia się wokół pracy w przychodni weterynaryjnej, cudownych dzieci i ukochanego męża. Wszystko rozsypuje się jak domek z karta za sprawą nieoczekiwanego spotkania.

Autorka zafundowała czytelnikowi prawdziwą czytelniczą ucztę. Świetna fabuła, która miejscami wywołuje dreszcze na całym ciele. Wraz z główną bohaterką dosyć często przemierzamy trasę Bydgoszcz- Wrocław i odkrywamy mroczne sprawy obu miast. Uwielbiam, kiedy na życie bohaterów kładzie się cieniem ich przeszłość. W tym przypadku nie tylko cieniem, ale i całym horyzontem. Marcie nie raz przyszło zmierzyć się ze skrzętnie ukrytymi demonami, o których wolałaby zapomnieć i nigdy do nich nie wracać.

Wybornie się przy tym bawiłam. "Oszustka" to jak powiew świeżości. W końcu nie policjant, czy dziennikarka z Warszawy, a weterynarz z Bydgoszczy. Choć nie ukrywam, że liczyłam, że większy spacer po mieści niż tylko dreptanie po trasie praca-dom. Ogromny plus dla autorki za tempo akcji. Powolne, ale nie przeciągnięte. Wszystko miało swoje miejsce i czas. Nie ukrywam, że polubiłam główną bohaterkę za jej upór i dążenie do odkrycia prawdy. Fabuła mnie zaskoczyła, zaintrygowała i nie pozwoliła odłożyć książki na bok. Zakończenie, choć nie ukrywam, że nieco zakręcone, wywołało u mnie sporo emocji. Nie spodziewałam się takiego finału. Autorka w sposób zręczny i niezwykle śmiały wodzi czytelnika za nos i nie pozwala przewidzieć, kto jest dobry, a kto ma coś za uszami.

Z niecierpliwością czekam na kolejne propozycje. Nie ukrywam, że autorka wysoko postawiła poprzeczkę, więc tym bardziej mam ochotę na kolejne literackie spotkanie.

Ciekawy debiut, dobre pióro. Po wciągającym początku tempo trochę opadło, ale ogólnie na plus.

"Oszustka" to kryminał o lękach i serii niefortunnych zdarzeń.
Tytułowa Oszustka zrobi wszystko, by zminimalizować zagrożenie dla swojej rodziny, by dociec komu zależy na tym, by prawda wyszła na jaw. Przystosowuje się do zmiennych warunków otoczenia. Prowadząc podwójne życie stawia rodzinę na szali i przeszedł czas, w którym utrzymanie równowagi nie jest już możliwe. Systematycznie brnie w swych kłamstwach stwarzając nowe. Dzięki nim pozornie stara się utrzymać wiotką konstrukcję stworzonego przez siebie życia, równocześnie wpadając przez nie w coraz większe kłopoty.
Sięgnęłam po książkę zachęcona opisem oraz możliwością przeczytania debiutu. Znalazłam w niej trochę powiewu świeżości, jednak jej tempo jest nierówne. Mam wrażenie, że autorka miała za dużo pomysłów co widoczne jest w ilości tajemnic, które stworzyła porzucając część z nich.
Kryminał jest dobry, ale nie mogę powiedzieć, żeby mnie porwał.

"Oszustka" to kryminał o lękach i serii niefortunnych zdarzeń.

Plus za fajne pióro autorki i ciekawy wciągający początek, niestety im dalej w książkę tym gorzej.

Marta, to młoda kobieta, matka dwóch uroczych córek i żona kochającego męża. Jest weterynarzem, posiada swoją przychodnię weterynaryjną. Niczego nie brakuje jej do pełni szczęścia. Kiedy jednak do jej drzwi puka przeszłość, zaczynają wychodzić na jaw skrywane latami tajemnice. Marta nie może do tego dopuścić…
Kim była wcześniej?Jakie wiodła życie? I dlaczego ktoś próbuje zburzyć to, co udało jej się zbudować?

Książkę czytało mi się dobrze. Lubię polskie debiuty. Jednak momentami - jak dla mnie - było trochę za dużo opisów. Niby to thriller, a pewne sytuacje wyszły dość komicznie i zabawnie. Niemniej jednak zakończenie mnie zaskoczyło, a całość czytało się przyjemnie. Podobały mi się wątki weterynaryjne i pomysł na książkę, który nie był szablonowy.

Kim była wcześniej?Jakie wiodła życie? I dlaczego ktoś próbuje...

Uciec. Przed rodziną , bo czy brat nią nie jest? Jak na debiut to taki średni

Uciec. Przed rodziną , bo czy brat nią nie jest? Jak na debiut to taki średni

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo lubię debiuty, chętnie poznaję nowych autorów i daję szansę każdej historii. Nie inaczej było z książką Pani Aleksandry Śmigielskiej, zachęcona opisem, a także dobrymi opiniami na jej temat sięgnęłam po kolejną nową opowieść. No i niestety tym razem nastąpiło spore rozczarowanie. Potrafię czasem przymknąć oko na niedoskonałości początkujących pisarzy, ale teraz było tego zdecydowanie z dużo.
Może jednak po kolei. Książka zaczyna się naprawdę ciekawie, jest tempo, jest zagadka, trochę strachu, poznajemy główną bohaterkę z jej rodziną, jej pracę, kobieta jest weterynarzem, bardzo oddanym swoim podopiecznym. Początek zapowiada się naprawdę dość obiecująco, ma być thriller, kryminał, powinno być ciekawie. Niestety im dalej wchodzimy w tę historię, tym bardziej robi się kuriozalnie. Główna bohaterka jest tak niemożliwe naiwna, że aż ciężko uwierzyć, pomysły na rozwiązanie problemu rodem z piaskownicy, kompletnie niedorzeczne zachowania, fabuła jest dziwaczna, wątki przestają się w pewnym momencie składać w jakąś sensowną całość, coś jest urwane, coś pominięte, dodany jakiś losowy bohater, który niczego nie wnosi do historii. Ogólny chaos, lekkomyślność, a do tego absurdalne zakończenie, które rozłożyło mnie już całkiem na łopatki. Nie pamiętam czy kiedyś czytałam równie nierealną historię. Nie powiem, miałam ochotę zostawić to pewnym momencie i nie kończyć, ale wiecie, ja tak nie potrafię :))
Oczywiście to jest tylko i wyłącznie moja opinia i odczucia, komuś innemu ta książka może się podobać, także sugeruję przekonać się samemu, oczywiście jeśli macie chęć ;)

„ Oszustka ”.
Przeszłość złą oszukać chciała.
Uciec od tego, czym naznaczona była.
W iluzji idealnego życia pozory stwarzała
i płaszczem kłamstwa swoją tożsamość okryła.

Gdzie była jej matka, kiedy być nią miała?
Tam, na wrocławskim Trójkącie,
gdzie zamiast córce,
butelce wódki swoje serce oddała.

I nagle przeszłość w jej progi wkroczyła.
Śmiercią i lękiem ją naznaczyła.
Strachem o rodzinę jej umysł spowiła
i życie niby poukładane w proch obróciła.

Ona walkę o siebie podjęła,
o rodzinę, która jej spokojem była.
Granice swojego sumienia przekroczyła,
lecz człowieka zgubnego swoim zaufaniem obdarzyła.

Ciemna toń lęku wnętrze zatopiła,
mrocznym i lepkim niepokojem serce oblepiła.
Tam, gdzie w przeszłości własne życie utopiła,
tam, prawda na wierzch swoje ziarno wyrzuciła.

„ Oszustka ” to debiut, o którym z całym swoim przekonaniem mogę napisać - intrygujący. Może nie zachwycający, ale intrygujący i dający do myślenia. Powiało tutaj świeżością, jakiej ostatnio trochę mi brakowało w thrillerze. Główna bohaterka uwikłana w mroczną intrygę wpada w niepokojący taniec z własną przeszłością. Miota się w potrzasku zbudowanym z lęku o rodzinę i ukrywaną przez siebie prawdę o przeszłości. Nie budzi sympatii, irytuje, ale gdzieś podskórnie ja ją rozumiałam. Idealnym zagraniem było umieszczenie przez autorkę wstawek z życia lekarza weterynarii. Urozmaiciło to historię i dodało jej zastrzyku oryginalności. Ponadto akcja książki dzieje się w pobliskiej mi Bydgoszczy, co sprawia, że „ Oszustka ” stała mi się jeszcze bliższa. Polecam.

„ Oszustka ”.
Przeszłość złą oszukać chciała.
Uciec od tego, czym naznaczona była.
W iluzji idealnego życia pozory stwarzała
i płaszczem kłamstwa swoją tożsamość okryła.

Gdzie była jej matka, kiedy być nią miała?
Tam, na wrocławskim Trójkącie,
gdzie zamiast córce,
butelce wódki swoje serce oddała.

I nagle przeszłość w jej progi wkroczyła.
Śmiercią i lękiem ją...

Rozpoczęłam ten rok lekko, sięgnęłam po thriller, który czekał na mojej półce wstydu od kilku ładnych miesięcy. W tym luźniejszym noworocznym czasie lubię porzucić wszelkie literackie ambicje i dać się uwieść historii trzymającej w napięciu i mrożącej krew w żyłach. W związku z tym być może nie mam porównania i nie jestem obiektywną opiniotwórczynią, ale książka debiutantki Śmigielskiej zwyczajnie mnie wciągnęła. Szczególnie przypadły mi do gustu fragmenty akcji, przenoszenia trupa, które stawiały mi włosy na całym ciele. Martwiłam się o Martę i jej dzieciaki, a jej relacja z bratem totalnie mnie kołowała. To świetnie napisany, warty uwagi thriller w iście polskim klimacie i ja to szanuję.

• Kryminał
  • Przeczytane 2023