Elżbieta Sieradzińska

- Pisze książki: biografia, autobiografia, pamiętnik, reportaż, turystyka, mapy, atlasy
Elżbieta Sieradzińska – romanistka z zamiłowania i wykształcenia, tłumaczka z języka francuskiego, wieloletnia pracownica Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mińsku Mazowieckim i jej dyrektorka w latach 2014–2020. Trekkerka zachwycona Nepalem i Himalajami. Na pewnym życiowym zakręcie spotkała Cesárię Évorę i muzykę Wysp Zielonego Przylądka; dla nich zdradziła nie tylko góry, ale także Awinion i Prowansję. Autorka przekładów piosenek Cesárii Évory dla Sony-BMG na polskich wersjach płyt Voz d’Amor (2003) i Rogamar (2006). Z serca i duszy muzyk, wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów w języku polskim, francuskim i kreolskim. Z zespołem Costanova nagrała promocyjną płytę Voyage, obecnie przygotowuje drugą – Miraże. Autorka artykułów poświęconych górom i muzyce i kulturze Wysp Zielonego Przylądka oraz przekładów książek głównie o tematyce górskiej i o historii chrześcijaństwa. W latach 2007–2012 oficjalna blogerka w serwisie internetowym poświęconym Afryce (www.afryka.org). Autorka pierwszego polskiego przewodnika po Wyspach Zielonego Przylądka. Związana z Wydawnictwem Marginesy, w którym wydała biografie Cesária Évora (2015) i Wanda Rutkiewicz. Jeszcze tylko jeden szczyt (wyd. 2 popr. i uzup., 2022). Prawa do ekranizacji tej ostatniej książki wykupił TVN. Obecnie pracuje nad biografią Josephine Baker. Członkini honorowa Stowarzyszenia Pisarzy Południowej Francji Le Félibrige. Odznaczona brązowym medalem „Zasłużony dla Kultury” Gloria Artis (2006) i, w uznaniu za zasługi w działalności na rzecz rozwoju kultury, Złotym Krzyżem Zasługi (2015).
- 347 przeczytało książki autora
- 676 chce przeczytać książki autora
Książki i czasopisma
Cytaty
Alpinizm to smakowanie życia na krawędzi, sport najwyższego ryzyka. Sport? A może religia, filozofia, narkotyk, choroba? Uprawiają go ludzie o szczególnych predyspozycjach i potrzebach psychicznych. Zwłaszcza wspinaczkę solową. Potrzebują silnych emocji, przeżyć, zbliżenia się do krawędzi niemożliwego, sytuacji granicznych, opanowania lęku, własnych słabości, wyczerpania się do ostatka. Satysfakcja wynika z osiągnięcia stanu wewnętrznej równowagi pozwalającej działać.
Alpinizm to smakowanie życia na krawędzi, sport najwyższego ryzyka. Sport? A może religia, filozofia, narkotyk, choroba...
Rozwiń ZwińMagia. Po raz setny, tysięczny, enty. Wciąż tak samo, jak za pierwszym razem.
Magia. Po raz setny, tysięczny, enty. Wciąż tak samo, jak za pierwszym razem.
Góra należy do Ciebie dopiero wtedy, gdy z niej zejdziesz. Hans Kammerlander.
Góra należy do Ciebie dopiero wtedy, gdy z niej zejdziesz. Hans Kammerlander.