Czerwona Wilczyca

Cykl: Annika Bengtzon (tom 5) | Seria: Czarna seria
Wydawnictwo: Czarna Owca
Den röda vargen
kasia

Pewnej ciemnej zimowej nocy w wypadku samochodowym w Luleå, na północy Szwecji, ginie dziennikarz miejscowej gazety. Jego śmierć budzi zainteresowanie Anniki Bengtzon, która ostatnio współpracowała z dziennikarzem w związku ze sprawą pewnego ataku na bazę lotniczą w latach 60. ubiegłego wieku. Szybko okazuje się, że wypadek był upozorowany, a dziennikarz został zamordowany. Annika zostaje wciągnięta w sieć intryg. Podejrzewa, że zabójstwo ma coś wspólnego ze sprawą, którą razem się zajmowali, ale nikt nie chce jej wierzyć. Kiedy jej szef wręcz zakazuje jej zajmowania się sprawą, Annika postanawia działać na własną rękę. Ślady prowadzą do działającej wówczas grupy maoistycznej. Sprawa nabiera przyspieszenia, gdy odkrywa, że jedna z ówczesnych członków grupy, tytułowa Czerwona Wilczyca, jest ministrem w obecnym rządzie. Annika walczy teraz nie tylko z terrorystami sprzed lat, ale i z obecnym politycznym establishmentem.

źródło opisu: Wydawnictwo Czarna Owca, 2011

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl

gwiazdka | 2016-12-04
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016
Przeczytana: 04 grudnia 2016

Do największych zalet „Czerwonej Wilczycy” Lizy Marklund należy sposób narracji- bardzo skandynawski, ale taki właśnie lubię sobie czasem poczytać- do tego naprawdę ciekawą treść. Chyba ten tom przygód Anniki jest jednym z najciekawszych, jakie miałam okazję przeczytać do tej pory.

Niestety, książka ma też minusy i to bardzo duże, a są nimi postaci pokazane w tej książce. Szczególnie irytowały mnie kobiety, ich sposób bycia i patrzenia na świat: od postępowania na zasadzie po trupach do celu do głosów w głowie (takich to u nas się leczy, a nie daje im pracę dziennikarki i opiekę nad dziećmi), czy też wpadającej w alkoholizm, wiszącej na byłym mężu, postępującej nieetycznie. W zasadzie nie ma jednej kobiety bliżej opisanej, która byłaby w miarę przyzwoita czy choćby sympatyczna.

Tak wiec mamy po jednej stronie ciekawą intrygę, miłą narrację, a po drugiej niemiłych bohaterów. Do tego dochodzą powtórzenia: autorka ma chyba hopla na punkcie słowa „łono” i opisu chodzenia do...

BeataBe | 2013-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2013

Po prostu nuda. Brak akcji, brak emocji, brak atmosfery. Nie wiadomo po co sięgałam po tę książkę i przeczytałam prawie 200 stron. Z każdą stroną coraz większy brak zainteresowania. I temat beznadziejny. Terroryści. Sprzed 30 lat.

Kokos | 2013-08-02
Przeczytana: 2013 rok

Kolejna część serii o dziennikarce Annice Bengtzon. Znajomość poprzednich książek na jej temat na pewno pomaga zorientować się w szczegółach, ale nie jest niezbędna do orientowania się w fabule "Czerwonej Wilczycy".
Tym razem Annika pisząc artykuł o jednym z zamachów terrorystycznych w Szwecji trafia na trop poważnej sprawy, która zaczęła się w latach sześćdziesiątych, lecz trwa do dzisiaj. Bliższe zainteresowanie sprawą powoduje, że na niebezpieczeństwo narażeni są informatorzy Anniki, a także ona sama.
Książka wciągnęła mnie niemalże od pierwszych stron. Spodobała mi się akcja jak i wszystkie szczegóły dotyczące historii i społeczeństwa Szwecji, których autorka nie żałuje w tej powieści, ale nie przesadza też z ich ilością. Dużo pozornie niepowiązanych wątków bardzo urozmaica książkę. Wprawdzie niektóre opisy są nader szczegółowe, a przez to nieco nużące, ale ogólne wrażenie jest bardzo dobre.

Roman Dłużniewski | 2016-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2016

Jakoś nie trawię Anniki. Ani książkowej, ani kinowej. Książka niezła, ale nie rewelacyjna. Fakt, że szwedzka minister była uwikłana w maoizm nie dziwi. Można przeczytać.

Jak na razie największa pomyłka tego roku. To już nie pierwsza powieść autorki, którą przeczytałam, biorąc ją do ręki wiedziałam czego się spodziewać. Dobra fabuła, interesujące życie bohaterów. Nie ukrywam nie pisze ona porywających thrillerów, ani kryminałów, ale czytało się je dobrze, wciągały. Tutaj też to było, niestety reszta fatalna. Miałam wrażenie, że czytam coś strasznego, wracałam po kilka razy, nie wiedziałam kto do mnie przemawia (każdy z bohaterów mówił jako pierwsza osoba), a aniołki w głowie bohaterki to już przesada. Następny minus to dokładne opisywanie czynności np. parzenia kawy.

karola | 2011-07-03
Przeczytana: 02 lipca 2011

Annika Bengtzon nie ma łatwego życia. Wiemy to od początku, od pierwszej chwili kiedy ją poznajemy, wiemy, że jest uparta, ale i niezwykle skuteczna. Ma dziennikarskiego nosa i nie sprzedaje swoich przekonań. Przeszła piekło swojego chłopaka, maltretującego ją psychicznie, przeszła porwanie przez Zamachowca. Annika nie cofa się przed niczym – ani przed władzą, ani przed swoim szefostwem, ani przed niezadowoloną miną swojego męża. Nie jest typową kurą domową, choć czasem chciałaby nią być. Ale nie umie tak do końca, bo nawet gdy próbuje, czegoś jej brak. Pracy, pogoni za newsem, za historią… Annika nie jest łatwą bohaterką. Nie jest też tą, którą lubi się od razu. Ale kiedy się ją poznaje głębiej, nabiera się dla niej szacunku. Podąża za głosem serca, za swoim dziennikarskim niuchem, nie poddaje się, walczy o swoje, nie tylko w życiu zawodowym. Do tego jest rozsądna w swoim podejściu do życia, co widać przez drobiazgi jak korzystanie z komunikacji miejskiej lub chodzenie pieszo po...

Anna | 2016-03-22
Przeczytana: 20 marca 2016

Sięgnęłam po tą pozycję zachęcona przez panią bibliotekarkę. Rozumiem, że teraz skandynawskie kryminały są trendy, ale ta książka... Słaba, bardzo słaba. Główna postać, rozhisteryzowana neurotyczka, nie wiem jakim cudem w ogóle funkcjonuje, ba, w książce okazuje się być bohaterką!? Intryga, która miała być głównym clue zbrodni bardzo słaba i mało realistyczna. Tak po prawdzie to nawet nie wiem, jak zaklasyfikować tą książkę: kryminał to to nie jest, thiller tym bardziej, elementy sensacji jakieś tam są, ale... No właśnie, za dużo tych ale. Ogólnie nie polecam.

janka_agh | 2011-10-08
Na półkach: Przeczytane, Kryminały
Przeczytana: 08 października 2011

Kolejna część historii o Annice, bezkompromisowej dziennikarce śledczej. Tym razem, rzecz dotyczy komunistycznej siatki terrorystycznej. Ciekawy epizod z historii Szwecji, nie miałam pojęcia, że wśród Szwedów tak popularny był Mao. Dobra akcja, trzymająca w napięciu historia. Dodatkowo ciekawy wątek obyczajowy: do czego można się posunąć ratując małżeństwo. Bardzo dobra sensacja, z polityką w tle.

Ma_Ruda | 2013-09-08
Przeczytana: 05 września 2013

Ciężko było. Z książki na książkę Annika Bengzton staje się coraz bardziej irytującą bohaterką. I jeszcze te śpiewające w głowie aniołki? Ja nie wiem, skąd autorka bierze takie marne pomysły. Nie polecam. Strata czasu. Mi już tylko ambicja nakazuje ukończyć zakupiona serię.

Morango | 2013-06-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Kryminał
Przeczytana: 29 czerwca 2013

Książkę znalazłam na promocji w supermarkecie za jakieś 10zł, a że jestem wielką fanką szwedzkich kryminałów nie wahałam się ani chwili. I szczerze powiedziawszy jest warta dokładnie tej ceny. Jak na kryminał mocno przeciętna, nie wciągnęła mnie, nie siedziałam do późna w nocy, żeby skończyć jeszcze jeden rozdział. Rozkręca się dopiero pod koniec. Bohaterka i jej przyjaciółka zachowują się chwilami zupełnie głupio, a nagłe filozoficzne przemyślenia o swoim miejscu na świecie i sensie życia kompletnie nie pasują do całej powieści. Zdecydowanie lepiej jest poświęcić pieniądze i czas na ciekawszą lekturę.