Człowiek bez psa

Wydawnictwo: Czarna Owca
Människa utan hund
Lotta

Inne wydania

Pierwsza z czterech planowanych części cyklu Håkana Nessera o inspektorze Barbarottim. Grudzień w Kymlinge. Rodzina Hermanssonów zbiera się, by uczcić szczególną okazję: nestor rodu Karl-Erik kończy sześćdziesiąt pięć lat, a jego najstarsza córka Ebba – czterdzieści. Jednak uroczystości nie przebiegają tak, jak się wszyscy spodziewali. Rodzinne spotkanie ma nieprzewidziane, tragiczne...

Grudzień w Kymlinge. Rodzina Hermanssonów zbiera się, by uczcić szczególną okazję: nestor rodu Karl-Erik kończy sześćdziesiąt pięć lat, a jego najstarsza córka Ebba – czterdzieści. Jednak uroczystości nie przebiegają tak, jak się wszyscy spodziewali. Rodzinne spotkanie ma nieprzewidziane, tragiczne następstwa. W przeddzień wielkiego jubileuszu przepada bez śladu Robert – wyrodny syn Karla-Erika, który wbrew woli rodziny wziął udział w kontrowersyjnym reality show Więźniowie Koh Fuk. Następnego wieczoru również bez śladu znika syn Ebby, Henrik. Czy to przypadek, że dwóch blisko spokrewnionych ludzi znika w odstępie zaledwie dwudziestu czterech godzin?
Z tą zagadkową sprawą musi się zmierzyć inspektor kryminalny o włoskich korzeniach, Gunnar Barbarotti, który powoli odkrywa najmroczniejsze tajemnice tej rodziny.

Człowiek bez psa to pierwsza z planowanych czterech części cyklu Håkana Nessera o inspektorze Barbarottim. Wkrótce kolejny tom – Całkiem inna historia.

źródło opisu: Wydawnictwo Czarna Owca, 2011

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl

allison | 2013-11-03
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 03 listopada 2013

Było to moje trzecie spotkanie z kryminałem Nessera i równie udane jak dwie poprzednie lektury.

Wątek kryminalny nie jest szczególnie oryginalny, ale zaciekawił mnie, jednak za największy plus uważam umiejętne połączenie treści obyczajowych i sensacyjnych.
Lubię powieści, których fabuła nie skupia się jedynie na zbrodni i dochodzeniu - pewnie dlatego "Człowiek bez psa" przypał mi do gustu.

Autor bardzo realistycznie odmalował zawiłe relacje rodzinne, pokazując, że uchodząca w powszechnym rozumieniu za przeciętną rodzina może kryć wiele sekretów, uprzedzeń, konfliktów... One z kolei mogą prowadzić do wielu nieszczęść, a nawet do tragedii.

Nesser podejmuje też w tej powieści inne ważne i aktualne tematy, np. stosunek do homoseksualizmu, destrukcyjny wpływ niektórych mediów na osobowość człowieka.

Przeczytałam "Człowieka bez psa" szybko i z zainteresowaniem. Polecam z czystym sumieniem nie tylko miłośnikom kryminałów.

vandenesse | 2012-01-25
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 25 stycznia 2012

Szwedzkie kryminały mają w sobie coś tak niesamowitego, że gdy tylko mam okazję, to sięgam bez namysłu po każdy.
"Człowiek bez psa" to pierwsza część cyklu o inspektorze Barbarottim, którego miałam już okazję poznać w trzeciej części cyklu. Nieopatrznie sięgnęłam najpierw po "Drugie życie pana Roosa", czego trochę żałuję i radzę trzymać się kolejności. Każda część jest osobną historią ale przyjemniej czytać je po kolei.
Poznajemy szacowną szwedzką rodzinę w momencie niebanalnym - senior rodu Karl-Erik obchodzi 65 urodziny a najstarsza córka Ebba - równą czterdziestkę. Z tej okazji szykuje się oczywiście imprezka. Ale opowieść zaczyna się niesamowicie, bo od snu seniorki rodu - Rosemarie, w którym ukazują się jej dwie opcje - zabić siebie albo zabić swojego męża Karla-Erika. Cały późniejszy wątek kryminalny nie dotyczy bezpośrednio naszego szacownego małżeństwa, ale te pierwsze strony robią wrażenie. Jak zdesperowaną musi być Rosemarie, że jedynym słusznym wyjściem jest dla niej...

Tosiaczek | 2015-03-01
Przeczytana: 28 lutego 2015

Rodzina frustratów – to pierwsze co przyszło mi do głowy i to praktycznie zaraz na początku książki. Kolejne określenie pasujące do nich to patologia. Cóż innego może się kojarzyć z osobnikami, którzy niby są ze sobą spokrewnieni, a tak naprawdę jeden drugiego utopiłby w przysłowiowej łyżce wody? Chore relacje, nikt nie mówi prawdy i nie ma znaczenia, że mogłoby to pomóc w znalezieniu zaginionych członków rodziny. Najważniejsze dla nich to ukryć swoje mroczne tajemnice.

Początek książki jest irytujący, ale kiedy już przez niego przebrniecie i do akcji wkroczy inspektor Gunnar Babarotti zacznie się w końcu coś dziać. Wniesie on powiew normalności.

Z czym przyjdzie mu się zmierzyć? O tym to już sami musicie się przekonać. Zachęcam Was do tego serdecznie.

Ania | 2016-05-31
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 31 maja 2016

Po przeczytaniu "Człowieka bez psa" czuję rozczarowanie i niedosyt. Zapowiadało się świetnie i długo tak było. Autor pisze z polotem, sprawnie rozwija fabułę i starannie tworzy wątki, powoli prowadząc czytelnika do punktu kulminacyjnego. Stopniowo poznajemy bohaterów i łączące ich relacje, napięcie narasta i pewne jest to, że coś musi się wydarzyć. Zagadka jest ciekawa, ale rozwiązujący ją inspektor Barbarotti już nie. To on okazał się najsłabszym punktem książki. Przesadnie grzeczny i uprzejmy, troskliwy ojciec, myśliciel. Za dużo gadania, za mało robienia. Szkoda, że czytelnik tak wcześnie poznaje rozwiązanie, oczekiwanie na poznanie go przez inspektora nudzi.
Mam nadzieję, że kolejne części będą lepsze, bo mam do przeczytania cały cykl.

Ledarg1916 | 2016-09-03

To moje drugie spotkanie z twórczością Nessera. Dawno temu, gdy jeszcze pożyczałem książki z biblioteki, a nie kupowałem, przeczytałem "Drugie życie pana Roosa", bo akurat wpadło mi w ręce. Na "Lubimy czytać" wystawiłem tylko ocenę tej książki, bez opinii. Dlaczego? A no dlatego, że trudno było mi ją opisać. Czytałem i...podobała mi się, jednak nie jako kryminał. O dziwo spodobał mi się ten niezwykle długi wątek obyczajowy. Nawet wiem, dlaczego. Mimo że młodszy od pana Roosa, miałem w swoim życiu bardzo podobny moment jak on. Toteż z pasją śledziłem jego losy, życząc mu szczęścia i spokoju w jego samotni oraz owym drugim życiu.
Później nastąpił wątek kryminalny i zapamiętałem go jako bardzo słaby, bez polotu... Pościgi po hotelach i takie tam, o ile dobrze pamiętam, co ciekawe, wątek obyczajowy cały czas mam w głowie. Jakiś czas później wkręciłem się w kryminały (głównie skandynawskie). Czytałem wszelkich klasyków gatunku, ale Nessera pomijałem, bo "Drugie życie..." jako...

Mika220 | 2014-01-04

To szósta książka Hakana Nessera, którą przeczytałam. Moim zdaniem jest dobra, ale brakuje jej do innych jego książek, które czytałam. Wciągnęła mnie i podobała mi się, ale nie tak bardzo jak one. Na plus jak dla mnie dokładne przedstawienie całej rodziny. Intryga trochę mnie zawiodła, bo w porównaniu do innych książek Nessera, gdzie naprawdę mocno mnie zaskakiwał, a tutaj niestety zaskoczenia zbyt nie było i intryga jest prosta. Jednak myślę, że jest to też plusem, bo uświadamia nam, że niektóre sprawy są po prostu bardzo proste, tak jak to w życiu bywa. Tutaj mamy też komisarza Barbarottiego, wreszcie poznałam jego losy od początku. Bardzo lubię tego komisarza, a zwłaszcza jego rozmowy z Bogiem. Oprócz tego plusem książki jest to, że porusza ważne tematy, bardzo "na czasie". Jak każdą książkę Nessera tę też czytało mi się bardzo dobrze. Szkoda tylko, że jedna zbrodnia tak słabo wyjaśniona moim zdaniem.Polecam tę książkę, co tu dużo mówić Hakan Nesser to dla mnie klasa sama w...

BagatElka | 2013-09-27

Ciekawy kryminał i jeśli tylko w bibliotece pojawią się kolejne części chętnie przeczytam ,nie jest to jednak seria bez której nie potrafię się obejść i na pewno nie dołączy do mojej domowej biblioteczki.
Możliwe,iż czuję przesyt skandynawską sensacją a może to zmęczenie spowodowane tymi wszystkim nazwiskami,imionami i uczuciem ,że mam usta pełne kamieni podczas czytania tych niemożliwych do zapamietania nazw.

Nicość | 2014-02-19

Bardzo fajny kryminał. Polecam ciepło!

Beata | 2015-07-30
Przeczytana: 24 lipca 2015

Mogę powiedzieć ,że pierwsza powieść Håkana Nessera zrobiła na mnie dobre wrażenie.Zupełnie inny schemat prowadzenia śledztwa niż u Lakcberg czy Nesbo.Bardziej porównałabym do powieści Mankella, skrupulatnie prowadzone dochodzenie w sprawie zaginięcia dwóch mężczyzn pozwala czytelnikowi na wczucie się w klimat .Zagadka łatwa nie jest, mamy moment ,że wyczerpują się wszystkie wskazówki, ślady się urywają,brak punktu zaczepienia a zagadkę trzeba rozwiązać.To właśnie zachwyciło mnie w kolejnym skandynawskim kryminale dlatego sięgnie po kolejne powieści tego autora.

Wojciech Chmielarz laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru 2015

Przewodnicząca Jury Janina Paradowska w laudacji powiedziała, że Jury z pełnym przekonaniem, determinacją i poczuciem odpowiedzialności postanowiło nie czekać na siódmą, ósmą, dziewiątą powieść Chmielarza. Postanowili iść na całość i przyznać nagrodę już po trzeciej