I tylko czarna ścieżka

Tłumaczenie: Beata Walczak-Larsson
Cykl: Rebeka Martinsson (tom 3)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Svart stig
978-83-08-04727-9
Ag2S

Jedna z najlepszych szwedzkich serii kryminalnych. Kolejna część cyklu kryminałów z utalentowaną prawniczką Rebeką Martinsson w roli głównej. Rebeka pod wpływem silnych przeżyć popada w stan psychotyczny i zostaje poddana leczeniu psychiatrycznemu. Po długiej rekonwalescencji przeprowadza się ze Sztokholmu do rodzinnej Kurravaary na północy Szwecji, gdzie zaczyna pracować jako asesor...

Jedna z najlepszych szwedzkich serii kryminalnych.

Kolejna część cyklu kryminałów z utalentowaną prawniczką Rebeką Martinsson w roli głównej. Rebeka pod wpływem silnych przeżyć popada w stan psychotyczny i zostaje poddana leczeniu psychiatrycznemu. Po długiej rekonwalescencji przeprowadza się ze Sztokholmu do rodzinnej Kurravaary na północy Szwecji, gdzie zaczyna pracować jako asesor prokuratury w Kirunie. Półtora roku później na zamarzniętym jeziorze w okolicy Kiruny wędkarz odkrywa zwłoki kobiety. Zamordowana to jedna z ważniejszych osób w zarządzie firmy Kallas Mining. Rebeka Martinsson zaczyna badać działalność spółki. Wkrótce na jaw wychodzą mroczne tajemnice firmy. Morderca znów uderza.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2011

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

książek: 2008

W moim odczuciu najlepszy, z dotychczas przeczytanych, tom cyklu o Rebece Martinsson.

Autorce właśnie tutaj udało się idealnie wyważyć proporcje pomiędzy akcją, zagęszczaniem atmosfery a portretami psychologicznymi bohaterów. Nie ma tu przestojów, a fabuła wciąga jak bagno.

Jest kilka niedociągnięć i potknięć, ale moim zdaniem, nie rzutują mocno na odbiór całości.

Nie będę nic pisać o fabule, ponieważ nie chcę za dużo zdradzić. Warto to przeczytać samemu.

Polecam.

książek: 1903

Pomysł wydawał sie ciekawy, ale wykonanie już niestety nie. A szkoda. W trakcie lektury wydawało mi sie nawet, ze ta cześć jest nieco lepsza od poprzednich. Ale niestety zakończenie zepsuło wszystko. W zamierzeniu pani Larsson było ono z pewnością dramatyczne w moim odczuciu wręcz kuriozalne. A już zachowanie naszej "cudownej pary" policjantów w końcowej scenie tak nieprofesjonalne, ze aż nieprawdopodobne. I jeszcze te podziękowania " teraz przyjdę i cię zjem"? Ileż ona ma lat? 9? Muszę sobie odpuścić ciąg dalszy, bo to zdecydowanie atrakcje nie na moje nerwy. Może kiedyś dokończę serie - jak już zapomnę o tym co przeczytałam do tej pory.

emindflow | 2013-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2013

Cykl z Rebeką Martinsson wyraźnie rozkręca się, a Asa Larsson wydaje się być w coraz lepszej formie.
Ponownie mamy możliwość zachwycać się zimową scenerią północnej Szwecji, w której policja próbuje rozwikłać zagadkę morderstwa odkrytego na lodowej arce. Muszę przyznać, że autorka potrafi budować klimat w sposób, który sprawia, że czytelnik "wsiąka" w lekturę. Trochę przeszkadzały mi nieustanne retrospekcje i zmiany planów czasowych, ale to jest patent autorki na rozwinięcie wielowymiarowych postaci. Sam wątek kryminalny może nie powala, ale zakończenie swoją dynamiką i rozmachem pozostawia duże wrażenie.
Pewnie nie każdemu spodoba się ta książka, ale mnie zachęciła do sięgnięcia po kolejną pozycję z cyklu.

kasandra_85 | 2012-05-17
Przeczytana: maj 2012

zaczytana | 2014-10-20

Moim zdaniem najlepsza z serii - oczywiście z do tej pory przeczytanych, czyli I, II i III części.

darkangel | 2012-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2012

Dobry kryminał aczkolwiek nie to co ostatni czyli "Aż gniew twój przeminie", widać gołym okiem że Asa Larsson wprawia się coraz bardziej z kolejną książką, jednak polecam.

Olinka | 2012-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2012

Spotkanie z Asą Larsson spowodowane było interesującymi informacjami w mediach. Autorka cyklu powieści kryminalnych została prawie okrzyknięta królową kryminału. Chciałam to sprawdzić i w moje ręce trafiła trzecia część serii o Rebece Martinsson.
Książka nie wywarła na mnie piorunującego wrażenia. Postaci są bezbarwne i jest ich stanowczo za dużo. Para detektywów, Anna Maria i Sven Erik, to para nieudolnych i bez charakteru policjantów, którzy coś tam próbują, coś tam robią, niby działają, a sprawa sama się rozwiązuje. Pomaga im w tym główna bohaterka całego cyklu Rebeka, prawniczka z epizodem na oddziale psychiatrycznym. Do tego wszystkiego szamanka, a może jasnowidzka z zacięciem malarskim, kilo narkotyków, brat zamordowanej- systematyczny ćpun, morderca z trudnym dzieciństwem, jego żona i dzieci zupełnie zbędni i wychodzi z tego zupa zupełnie niezjadliwa.
Język prosty, zdania krókie, cała wypowiedź przypomina raport policyjny zupełnie wyprany z uczuć. Może tak miało być, a może...

WMagdalena | 2016-05-16

Historia którą autorka opowiada w "Czarnej Ścieżce", to dalsze losy prawniczki Rebeki Martinsson, policjantki Anny Marii i jej partnera Svena Erika. Tym razem zamordowana została Inna Watrang - pracownica zasiadająca w zarządzie międzynarodowej firmy zajmującej się inwestycjami. Asa Larsson potrafi całkiem nieźle prowadzić akcję, jako szybka lektura faktycznie potrafiłaby wciągnąć niejednego czytelnika. Przeszkadzały mi trochę wstawi ze zjawiskami paranormalnymi, za dużo autorka miejsca poświęciła problemom głównej bohaterki a pozatym książka szybko przeczytana, spędzonych kilka fajnych chwil.

elianka | 2012-10-28
Przeczytana: 28 października 2012

Nie podobało mi się.

W każdej książce ważne są dla mnie dwie rzeczy - o czym jest opowieść i jak jest napisana. Co do pomysłu autorki na fabułę nie mam żadnych zastrzeżeń, ale sposób "podania" jest dla mnie nieprzyswajalny. Miliony niepotrzebnych retrospekcji, w których gonie wątek właściwy, zupełnie zbędna metafizyka ( jasnowidząca siostra o.O), historie ludzi zupełnie nieistotnych w historii... to nie dla mnie. Kiedy tylko wczuwałam się w atmosferę, tak charakterystyczną dla szwedzkich kryminałów - Asa Larsson wyciągała mnie za głowę opisując coś zupełnie "od czapy". Opowieść snuła się i snuła, a ja niecierpliwie przewracałam kartki "gdzie ta akacja? gdzie ten mroczny kryminał?". A na sam koniec strzelanina z rozbryzgami krwi i zastrzelonym niemowlęciem :/ Szkoda mojego czasu.

Lily76 | 2014-01-25
Przeczytana: 24 stycznia 2014

Bardzo lubię książki tej autorki, choć są w gruncie rzeczy smutne, lecz także dzięki temu poruszające, pociągające, sprawiają, że nie potrafię się oderwać od tekstu. Z tą częścią było podobnie, mimo że nie zgodziłabym się z tezą z okładki, jakoby była to najlepsza jak dotąd. Cieszę się z wyzdrowienia Rebeki, bo polubiłam tę postać, lubię czytać o komisarz Melli, Svenie Eriku Stalnackem i jego upodobaniu do kotów, do którego się nie przyznaje. Jednak tym razem trochę znudziły mnie wątki związane z prowadzoną sprawą - takie bardziej biznesowo-gospodarczo-polityczne. Osobiście preferuję bowiem te obyczajowe. Mimo to z przyjemnością sięgnę po następną część.