I tylko czarna ścieżka

Okładka książki I tylko czarna ścieżka Åsa Larsson
Okładka książki I tylko czarna ścieżka
Åsa Larsson Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Cykl: Rebeka Martinsson (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Rebeka Martinsson (tom 3)
Svart stig
Wydawnictwo Literackie
2011-01-01
2011-01-01
2012-01-01
978-83-08-04727-9
Beata Walczak-Larsson
literatura szwedzka Rebeka Martinsson

Nie wiem dlaczego cykl nazywa się Rebeka Martinsson. Mam wrażenie, że w kolejnych części jest coraz mniej Rebeki. Sama historia dosyć nudna, ciągnęła się w nieskończoność. Kiepsko ...

Strasznie przegadana, połowa treści zbędna. Tak samo z resztą jak "główna" bohaterka, wg mnie totalnie niepotrzebna. Przynajmniej połowa książki to jakieś nieistotne wspomnienia pobocznych bohaterów, też nic nie wnoszące do głównej fabuły. Początek i koniec ok, środek to trochę nuda.

Ach ta Kiruna... Tę część czytałam będąc akurat w podróży przez Skandynawię. Miałam okazję wstąpić do Kiruny oraz przejeżdżać północną częścią Szwecji. Kiruna klimatyczna, kolorowe domy a w tle kopalnia rudy żelaza. Klimat naprawdę bardzo surowy mimo iż był początek czerwca to tam padał śnieg i grad, także autorka wcale nie przesadza pisząc o tamtejszej aurze. Było to ciekawe przeżycie czytając kolejną część serii i mogąc na własne oczy zobaczyć miejsce w którym dzieje się cała akcja. Książka mnie osobiście wciągnęła. Może nie jest to szczyt marzeń jeśli chodzi o typową powieść kryminalną, ale czyta się dobrze i lekko. Rozwikłanie zagadki trochę zaskakujące. Bardzo zainteresował mnie wątek z przeszłości, który dotyczył siostry tego bogatego biznesmena z Kiruny (wyleciało mi z głowy jak miała na imię). Ogólnie polecam cała serię.

Co to było? Nudne, kompletnie nieprzekonujące, wątek biznesowy i wojny w Ugandzie najmniej wiarygodny, zakończenie z fajerwerkami, ale też czytane z niedowierzaniem. Zakończenie najgorsze jakie może być, nawet po przemęczeniu jakiegoś kryminału, zwykle pozostaje satysfakcja, że rzeczy wróciły na swoje miejsce, dobro zwyciężyło, winni zostaną ukarani i nawet tego autorka nam odmówiła.

Po raz pierwszy sięgnęłam po książkę pani Larsson i trafiłam na środkowy tom serii.
Intryga porównywalna do Jo Nesbo plus elementy magiczne.
Czytała się doskonale, przewidywane przez czytelnika tropy - mylone perfidnie, a rozwiązanie intrygujące.
Sięgnę po początek serii.
Gorąco polecam.

Intryga porównywalna do Jo Nesbo plus elementy magiczne.
Sięgnę po początek serii.
Gorąco polecam.

Trzecią część cyklu z Rebecą Martinsson bardzo dobrze mi się czytało. Dużo ciekawsza od drugiego tomu. Postać Rebeki pięknie się rozwija. Aby tak dalej. Teraz cześć czwarta :)

Świetna warstwa psychologiczno-obyczajowa, jak ja lubię takie studium osobowości! Brawo!

Intryga z pozoru w przesadzonym, amerykańskim stylu, za to wykonanie jak najbardziej skandynawskie.

Brnęłam, brnęłam i nie dobrnęłam do końca. A pozostałe części mi się podobały. Nie ta karma, po prostu :)

Ta książka to przede wszystkim studium osobowości bohaterów. Świetnie zarysowane, wielowymiarowe postaci. Cała akcja i wątek kryminalny istnieją sobie gdzieś tam w tle i ma się wrażenie, że nie są aż tak ważne. I pomimo tego, czyta się to naprawdę dobrze. Znalazłoby się co prawda kilka mankamentów, ale ogólne wrażenie jest pozytywne.

• Kryminały
  • Kryminał