978-83-247-2623-3
Ag2S

Współczesna powieść obyczajowa. Małżeństwo młodej emigrantki w Paryżu okazuje się dramatyczną porażką. Po rozstaniu z mężem poznaje słynnego reżysera Laskiego, od lat mieszkającego i tworzącego we Francji. Miłość do starszego artysty to wyrafinowana sado-masochostyczna gra. Intrygująca, napisana ostrym językiem, powieść „z kluczem” o miłosnym „transie”, seksie, narkotykach, niemocy twórczej i toksycznym uzależnieniu.

źródło opisu: Nota Wydawcy

źródło okładki: Wydawca

Mavericus | 2011-05-19
Przeczytana: 26 czerwca 2011

Manuela Gretkowska ponownie szokuje swoją niecenzuralną postawą feminizującej się "bohaterki dnia codziennego". Każda kobieta, która czerpie z niej wzorzec przekonuje się jak wiele ma do zaoferowania stłamszonym kobietom.

Trans jako powieść to książka, która jest odpowiedzią na "Nocnik" opluwający znaną aktorkę. Za to tylko, że nie dała się osadzić wraz z nieczystościami jakie reprezentował mężczyzna, z którym była.

To odpowiedź dla mężczyzn, że czerpanie "hedonistycznej" przyjemności seksu, który jest uwłaczający i oddzierający kobietę z jej godności. Ich przekonanie o tych upokorzeniach zaświadcza doświadczenie kobiecych wnętrz.

Jaką krzywdę potrafi wyrządzić mężczyzna kobiecie i vice versa doczytacie w książce. Faktem, który nie pozostawia złudzeń.
To co dzieje się w związkach jest nieraz przedsionkiem odmętów najczarniejszych myśli. Naszym przykrym losem. Własnym złudzeniem, którym karmimy się każdego dnia powtarzając, że będzie lepiej.

Trans jako aluzja do tego,...

Monika Adamczyk | 2011-07-23
Przeczytana: 07 lipca 2011

Kobieta wyjadająca mężczyźnie mózg. Szamanka. Wiedźma.

Mając zaledwie piętnaście lat, kiedy film Andrzeja Żuławskiego, na podstawie scenariusza Manuelii Gretkowskiej trafił do kin, czułam nieustające obrzydzenie, gdy rodzice wróciwszy po seansie, opowiedzieli mi ten najgorszy i najbardziej szokujący film, jaki widzieli w życiu. Nie oglądnęłam „Szamanki” nie rozumiejąc, jaki mógłby być zamysł wymyślenia czegoś podobnego. Dopiero „Trans” uzmysłowił mi, jak głęboka może być ta odstręczająca metafora oraz jak bardzo ciekawa pod względem psychologicznym mogłaby być analiza tego zagadnienia.

W pierwszym rozdziale książki poznajemy główną bohaterkę, która przebrnęła przez romans ze sławnym reżyserem, o nazwisku Laski, do którego ostatniego filmu, nakręconego tym razem w rodzimym kraju, napisała scenariusz. Od samego początku dowiadujemy się, że fabuła filmu „Wiedźma” ma być zemstą za lata toksycznego związku, w jakim tkwiła główna bohaterka.

W dalszej części książki autorka opowiada o...

kajsa | 2011-09-03
Przeczytana: 03 września 2011

Ufff, wreszcie koniec.Otwierając tę książkę, liczyłam,że odczuję choć gram transu przeżywanego przez główną bohaterkę. No bo przecież zakochała się w nie byle kim, jednym z nielicznych reżyserów polskich, którzy zaistnieli na Zachodzie, mężczyźnie, który mógł na pewno wzbudzać i pożądanie, i namiętność i uwielbienie, szczególnie w dziewczynie z Bałut, której nie układało się życie we Francji.
Niestety, pani Gretkowska mnie rozczarowała. Z trudem przedzierałam się
przez kolejne rozdziały, śledząc naiwność bohaterki i uzależnienie od faceta będącego mistrzem manipulacji
i uosobieniem egoizmu(wszak to przecież artysta).Choć niewiele dostrzegłam w nim magnetyzmu i męskości.
Książka męcząca i nudna. I nawet dosadny język nie wpłynie na jej wartość.Niesmak zamiast transu,ot co przeżyłam.

Katherina87 | 2013-09-04

Powszechna historia kobiety i mężczyzny, czyli opowieść o tym, jak wielka miłość zamienia się w dramat.

Wnikliwe i bezkompromisowe studium toksycznego uzależnienia.

Vendie | 2011-06-30

NIE!. Zdecydowanie nie moje klimaty, nie odpowiada mi słownictwo i jak dla mnie za dużo wydumanego nazewnictwa i detali...;)... To druga i ostatnia książka tej autorki , którą przeczytałam.

piotrek1983 | 2015-06-29

Albo nie zrozumiałem tej książki albo ta książka jest poprostu słaba.

Dariusz Karbowiak | 2011-10-01
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 25 września 2011

Książkę kupiłem pod wpływem artykułów m.in. w Newsweek. Książka ma być odpowiedzią na "Nocnik" Żuławskiego. "Nocnika nie kupiłem, bo an Allegro osiągnął cenę 300 pln i doszedłem do wniosku nie dam się zwariować. Po lekturze "Transu" cóż można napisać. "Trans" miał być rewanżem za Esterkę i mimo usilnego przedstawiania reżysera Laskiego jako zmanierowanego i zepsutego erotomana, dochodzi się do wniosku, że główna bohaterka sama wiedziała z kim zaczyna zabawę. Kiedyś usłyszałem z ust jednej z czołowych feministek w Polsce mniej więcej takie zdanie - kobieta jest najpiękniejszym kwiatem, niestety w pełni rozkwita tylko w cieniu właściwego mężczyzny. I tak właśnie było w "Transie". Gdyby nie reżyser to o czym miała by napisać narratorka o sposobie wyrzucania zakurzonej pościeli w tanim hotelu, o przymieraniu głodem w którejś barce na Sekwanie, o braku w uzębieniu. To właśnie ten nikczemny wstrętny facet wprowadza w towarzystwo i stwarza możliwości. I jako kolejna osoba odchowana przez...

BeataBe | 2011-09-18
Przeczytana: 26 sierpnia 2011

Lubię Gretkowską i już. Jej książki w jakiś sposób zaspokajają mój głód współczesnej dobrej prozy polskiej. Język dla wielu szokujący, dla mnie jest koniecznym uzupełnieniem. Jednocześnie autorka wzbudza moje zadziwienie swoją brutalną czasem szczerością. Niektóre momenty powieści - majstersztyk literacki.

Monka | 2011-12-18
Przeczytana: 17 grudnia 2011

"Trans" to książka będąca wnikliwym studium uzależniania od siebie dwojga ludzi. Miłość w tej historii bardzo szybko przemienia się w dramat i staje się miłością toksyczną. Gretkowska w tej książce epatuje seksualnością, wulgarnością, dosłownością i przesadą, ale pewnie dzięki temu w pełni możemy zrozumieć rozgrywający się na kartach tej książki dramat.

skumperlak | 2012-03-13
Przeczytana: 13 marca 2012

Nie mam nic do powiedzenia na temat tej książki. Dokładnie tak, jak autorka nie miała nic do powiedzenia czytelnikowi...