Opowiadania w formie listów miłosnych muszą być dojmująco szczere i pełne niezwykłych wyznań. I są! A za każdym listem kryje się wyjątkowa historia. Zaskakuje różnorodność, z jaką znani pisarze podeszli do tematu. ze skrzydełkami Miłosne listy łączą młodego wielbiciela baletu i słynną tancerkę, czeczeńskiego żołnierza i piękną Polkę czy parę dawnych kochanków-naukowców. Zdumiewający list, wysłany zza grobu, tłumaczy niesamowitą przygodę pewnego XIX-wiecznego pastora i oberżystki, a w innym zdradzona doktorantka przyznaje się do wyrafinowanej zemsty. Wszystkie opowiadają o najważniejszych ludzkich uczuciach... na serio i z humorem, romantycznie i ironicznie.

Zawartość zbioru:

- Joanna Szczepkowska: Kiedy gasną światła
- Monika Szwaja: Piękny to był epizod
- Janusz Leon Wiśniewski: Ranking emocji

[Świat Książki, 2008]

Ile to razy kusiło by wejrzeć za "kotarę" intymności i dostrzec pociągnięcia tuszu listów ukochanych pradziadków, babek i rodziców. To co czyni listy jedynymi w swoim rodzaju to owa "prostota" wyrażania uczuć wyrażana w taki sposób, że trudno nie przyznać racji zwolennikom korespondencji jako "twórczej" wysławiającej ludzkie wnętrze jak mało, która ludzka działalność.

Pożyczyłem tą książkę dla prozy Wiśniewskiego, Gretkowskiej i Kuczoka. Jednakże jak przeczytałem list miłosny Anny Boleckiej "Czeczeńska piosenka" uzmysłowiłem sobie jak mało wiemy o świecie. Postrzegamy kulturę czeczeńską jako "darmozjadów" żyjących z naszych podatków. Autorka listu do Czeczena pokazuje jego ludzką twarz, przystojnego, zagubionego mężczyzny, który przez wojnę przestał rozumiec co się dzieje wokół niego. Dopiero Polka dała mi powód by na nowo wierzyc w sens życia.

Gretkowska napisała nie dosłowny, ale można się domyśleć "Nieślubny list do męża". Jest on stworzony w taki sposób, że nie można...

Joanna JJ | 2015-09-27
Przeczytana: 27 września 2015

Podobały mi się listy Joanny Szczepkowskiej, Magdaleny Miecznickiej, Hanny Kowalewskiej, Janusza L. Wiśniewskiego.... no i Monika Szwaja oraz Inga Iwasiów też fajnie napisały. Czyli połowa. Nie jest źle :)

Justyna Wydra | 2015-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2015

Nie książka, ale czytadełko. Leciutkie, nieangażujące, idealne jako towarzysz sennego popołudnia nad basenem. Raczej okazja do tego, by poznać styl każdego z pisarzy, niż książka skłaniająca do głębszych rozmyślań, ale wątpię, by cel wydania był taki.

Ja osobiście najbardziej polubiłam tekst Joanny Szczepkowskiej. Wojciech Kuczok - ogromny plus za potraktowanie tematu zupełnie inaczej, z dystansem.

Zastanawia mnie jedno. Dlaczego większość autorów na zawołanie "listy miłosne" odpowiedziała tak smutno? Czyżby uważali, że prawdziwa miłość to wyłącznie ta niespełniona, szalona, nierealna?

Polecam, jeśli lubicie zabawę konwencją. Polecam, jeśli lubicie autorów zbiorku.

Konwalia | 2013-02-04
Przeczytana: 03 lutego 2013

Przyjemnie czytało mi się 3 ostatnie listy miłosne, szczególnie Joanny Sczepkowskiej i Moniki Szwaji oraz list Anny Boleckiej. Pozostałymi troszkę się zawiodłam.

Magdalena Gałaszewska | 2015-05-11
Przeczytana: 11 maja 2015

Ja, fanatyczka listów miłosnych, wiązałam ogromne nadzieje z tą książką. Myślałam, że nie będę mogła się od niej oderwać, a tym bardziej, że będę musiała czytać ją przez mgłę, którą przed oczami stworzą płynące z moich oczu łzy. Nic bardziej mylnego. Pan Wiśniewski trzyma poziom z cudownym listem, który chciałoby się myśleć, specjalnie umieszczono na końcu. Bo przecież jest najlepszy i wydaje mi się, że nie tylko przeze mnie wyczekiwany. Ale zanim go przeczytałam, nota bene po raz drugi, musiałam przebrnąć (tak, to dobre słowo) przez inne, lepsze czy gorsze listy. Niektóre były do zniesienia, ale niektóre chciałam jak najszybciej skończyć. Niestety w swoim zwyczaju mam czytanie od deski do deski, więc przeskok do Pana Wiśniewskiego był niemożliwy. Po takiej pozycji spodziewałam się czegoś o wiele lepszego. Tak mi przykro, że się zawiodłam.

Nika | 2015-01-09
Przeczytana: 2009 rok

Piękna książka z jeszcze piękniejszymi opowiadaniami. Każde opowiadanie zupełnie w innym tonie. Mimo, ze wszystkie mówią o miłości, różnią się całkowicie. Jedne pełne romantyzmu, drugie wręcz kiepskiego, szalonego uczucia. Znajdziemy w nich piękne uczucie, jak również ból. Zmieszane to wszystko bywa z humorem i sensacja. Polecam dla rozrywki serca.

Ewa K | 2012-08-20
Przeczytana: 18 sierpnia 2012

"Napisz proszę chociaż krótki list..." - dziś słowa piosenki wykonywanej niegdyś przez Halinę Frąckowiak straciły na aktualności. Możemy napisać sms-a, wiadomość e-mail, ale list? To dobre dla naszych dziadków. Co więcej, list miłosny kojarzy nam się już tylko z romansowymi opowieściami przemycanymi na kartach literatury. Wbrew panującej opinii, znalazła się jednak grupa literatów, która podjęła się wyzwania i napisała 11 tych mniej lub bardziej nowoczesnych listów o miłości. W ten sposób powstał zbiór opowiadań pod wymownym tytułem "Listy miłosne".

Na tę niewielkiej objętości publikację składają się opowiadania znanych i wysoko cenionych w środowisku literackim pisarzy. Kuczok, Iwasiów, Gretkowska, czy Wiśniewski to marka sama w sobie. Od tych autorów oczekuje się znacznie więcej, niż od przeciętnych literatów. Podejrzewam, że również pisarze świadomi presji ze strony odbiorców starali się zaspokoić nasze potrzeby czytelnicze. Choć nie wszystkim się to udało, to przyznam, że...

arven1989 | 2016-07-18
Przeczytana: 17 lipca 2016

nie miałam jakichś wielkich oczekiwań względem tej książki, choć nie ukrawam, że jakiś czas na nią polowałam, antologie opowiadań traktuje, jako zapoznanie się z potencjałem, niejednokrotnie czołowych nazwisk, których ja nie znam, albo takich, których znam, ale chcę zobaczyć, jak radzą sobie w krótkiej formie. Nie trafiły do mnie jednak te listy uważniej przeczytałam kilkadziesiąt stron i resztę na szybko, forma się wyczerpała, różne punkty widzenia, różne podejścia do tematu, ale nie porywa. Podobała mi się najbardziej początkowa Anna Bolecka

livhanna | 2014-01-20

Opowiadanie Magdaleny Miecznickiej spowodowało, że musiałam mieć tę książkę na swojej półce. Piękne i jeszcze raz piękne, w połączeniu z moim genialnym Wiśniewskim i innymi równie dobrymi autorami. Trzeba mieć pewnego rodzaju wrażliwość, by zrozumieć każdy z tych listów.

| 2010-04-01
Na półkach: Teraz czytam, Posiadam :)

Na razie oceniłam średnio. Jestem po 5 listach (czyli prawie w połowie) i żadna powiastka mnie nie zachwyciła. Nie wiem, czy autorzy nie mają daru pisania listów miłosnych, czy ja jestem nieczuła na nietypowe listy miłosne... Doczytam pewnie kiedyś, ale bez radości...