Wyzwanie czytelnicze LC

Oni nie skrzywdziliby nawet muchy

Tłumaczenie: Jakub Szacki
Wydawnictwo: W.A.B.
They Would Never Hurt a Fly. War Criminals on Trial in The Hague
978-83-7414-199-4
literatura faktu

Jedenaście po mistrzowsku nakreślonych portretów zbrodniarzy wojennych z okresu wojny na Bałkanach po rozpadzie Jugosławii. Autorka, chorwacka eseistka i publicystka, odtwarza ich świat wewnętrzny, rekonstruuje motywacje i drogi życiowe, które ostatecznie doprowadziły ich do sali rozpraw Trybunału Międzynarodowego w Hadze. Są wśród nich politycy – jak Slobodan Milošević, jest jego żona...

Są wśród nich politycy – jak Slobodan Milošević, jest jego żona Mirjana Marković czy Radovan Karadžić, ale też ludzie tacy, jak Goran Jelisić, policjant-ochotnik, który zastrzelił wielu ze swoich więźniów, lub Dražen Erdemović, uczestnik masakry siedmiu tysięcy muzułmanów w Srebrenicy. To właśnie zwyczajność sprawców zbrodni, fakt, że były popełnione nie przez regularne wojsko, ale dawnych kelnerów, kierowców i wędkarzy, powoduje, że są one tak szokujące.

Dzieło Drakulić, doskonale znającej rzeczywistość społeczno-kulturalną dawnej Jugosławii, ma ogromną wartość dokumentalną: autorka przysłuchiwała się rozprawom, studiowała literaturę przedmiotu, weryfikowała fakty. Jest ono też niezwykłe pod względem literackim – łącząc rzeczową analizę z refleksją moralną, Drakulić udaje się opisać to, co niewyobrażalne, i uniknąć przy tym egzaltacji. Te wstrząsające relacje, poruszające portrety psychologiczne morderców i gwałcicieli, wrogów, którzy w luksusowym więzieniu w Hadze zgodnie grają w karty, to przede wszystkim ostrzeżenie przed banalnością i powszechnością zła, próba odpowiedzi na pytanie „jak to było możliwe?”.

źródło opisu: nota wydawcy

Rita | 2015-12-18

Pisząc pracę o MTK w Hadze trafiłam na książkę i pomimo, iż nie jest relacja z wojny jugosłowiańskiej w tym znaczeniu, że przepełniają ją fakty, daty czy analizy prawno-polityczne, to pozwoliła mi lepiej zrozumieć to o czym pisze. Autorka po mistrzowsku przedstawiła mi świat przerażającej codzienności bałkańskiego kotła. Przedstawienie historii konkretnych ludzi pozwala na pełniejszy ogląd sytuacji, a także daje możliwość poznania ich prawdziwych emocji... Dla mnie najbardziej poruszająca okazała się historia Lavara, który zginął od wybuchy podłożonej w jego samochodzie zaparkowanym przed domem, bomby, a rodzina którą pozostawił spotkała się z ostracyzmem, znieczulicą lub wręcz wrogościom tylko dlatego że dziennikarz współpracował z trybunałem haskim dążąc do wyjaśnienia i ujawnienia niewyobrażalnych zbrodni dokonanych w XX wieku w sercu Europy. Daje do myślenia jak łatwo i z błahych powodów może dojść do bratobójczych walk i jak krótka jest droga do zburzenia ładu i pokoju, w...

Jacek Michalkowski | 2018-11-11
Na półkach: Reportaże, Przeczytane
Przeczytana: październik 2018

Siódmy już rok mieszkam i pracuję na Bałkanach. Nigdy się nie wypowiadam jako ich znawca. Bo nim nie jestem. Ale na podstawie moich doświadczeń m.innymi z pracy w Srebrenicy, bardzo wysoko oceniam książkę Slavenki Darkulic - Chorwatki. Kilku oceniających wcześniej krytykowało jej wtręty w relacjonowane historie. Ale to jest właśnie czucie bałkańskiego ducha - patriarchalizmu, tradycji, obawy przed silniejszym. Polecam tym, którzy mijając postrzelane domy w Chorwacji lub opuszczone wioski w Federacji BiH - chcieliby dowiedzieć się więcej o tym co sąsiedzi zgotowali sąsiadom w cywilizowanym XX wieku. Książka nie jest łatwa i nie jest przyjemna. Ale jest bardzo prawdziwa.

Samanta Makurat | 2013-09-13
Przeczytana: 13 września 2013

Skłania do myślenia.Nie jest szczególnie okrutna w opisach. Głęboka analiza powstawania zła w człowieku, tworzenia go przez środowisko - budzenia nienawiści. A co, jeśli mi znaleźlibyśmy się w sytuacjach, w których życie postawiło największych katów, ludobójców wojny na Bałkanach ? To też byli ludzie, nikt z nich nie urodził się potworem. I to chyba najbardziej przerażające. Zło wkrada się niezauważone, a potem jest już za późno. Warto przemyśleć, również w kontekście dzisiejszej nagonki na pewne grupy społeczne. Czy my również nie jesteśmy manipulowani, czy ktoś nie chce wzbudzić w nas nienawiści ?

Marcin Hajdasz | 2014-06-29
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 29 czerwca 2014

doskonale pokazany temat zwyczajnych zdawałoby się ludzi, którzy w "sprzyjających" okolicznościach stają sie zupelnie innymi osobami. Autorka próbuje też odpowiedzieć na pytanie "dlaczego" i nie robi tego bynajmniej w naiwny i oklepany sposób. A finalny opis gdy w Haskim areszcie zbrodniarze - walczący niedawno po przeciwnych stronach - żyją w zgodzie, gotują sobie bałkańskie przysmaki i grają razem w remika - niesamowite...

prawyakapit | 2013-08-28
Przeczytana: sierpień 2013

Trudno mowić, o książce rewelacyjna, jeśli historia jest oparta na autentycznym ludobójstwie. Jednak mimo to nie mogę inaczej jej ocenić.
W fotel wbił mnie rozdzial o Drazenie Erdemoviciu, młodym żołnierzu zmuszonym do zabicia kilkudziesięciu mężczyzn.
Zdecydowanie polecam.

dziwnakacha | 2010-07-01

Wstrząsająca, długo pozostająca w pamięci.

marionelo | 2017-01-17
Na półkach: Przeczytane, 2017

W innych opiniach ludzie nazbyt często piszą, że nie ma w tej książce drastycznych opisów - są (wzmianki o zapachu palonego noworodka, gwałtach - choć te widać nie są dla niektórych okrutne, już samo to o czym ta książka traktuje jest szeroko rozumianą drastycznością!).
Na plus: konstrukcja przemyślana, szybko się czyta, temat
Na minus: czasami zbyt prosty język, niejednokrotnie ton bardziej plotkarski niż język rzetelnej informacji
Książka warta przeczytania.

Anka | 2018-10-23
Przeczytana: 23 października 2018

Najbardziej cyniczna okazała się Plavšić. W książce chwalona za odwagę cywilną za wzięcie odpowiedzialności za zbrodnie. Gdy po kilku latach opuszczała więzienie stwierdziła, że zrobiła to, aby ugrać mniejszy wyrok.

schwarzebiene | 2017-08-05
Przeczytana: sierpień 2017

Książkę czyta się szybko i przyjemnie. Jest napisana bardzo przystępnym i prostym językiem, szczególnie w kontraście do podejmowanego tematu. Niestety coś za coś. Bardzo dużo miejsca zajmują dygresje autorki, które z punktu widzenia podejmowanego tematu, nie mają żadnego sensu - np. o tym jak to Mladić grał ze swoją rodziną w "okręty", albo o tym dlaczego żona Milosevića przywdziewała kokardy bądź inne ozdoby do włosów. Zdecydowanie więcej miejsca można by poświęcić dla opisu faktycznych działań zbrodniarzy oraz tego co wydarzyło się w Hadze. Z drugiej strony wiem, że Drakulić jest dziennikarką i nie jest to kompleksowa praca na temat tych procesów, więc moje "widzi-mi-się" nie jest tu tak istotne. Poza tym książka bardzo dobra, szczególnie dla osób nie zaznajomionych z tematem i ze skalą zbrodni w Jugosławii.

Jest jednak jedna duża wada tej pozycji, chodzi mianowicie o przedostatni rozdział, gdzie autorka opisuje przypadek Biljany Plavsić. Jest to kobieta, która jako jedna z...

BookBasset | 2016-08-17
Przeczytana: 13 sierpnia 2016

Książka była ostatnio polecana w artykule o książkach, które warto przeczytać o Chorwacji. Jako pomysłodawca tego wpisu poczułem się, więc zobowiązany po nią sięgnąć i w żadnym wypadku tego nie żałuję.

Pragnę zaznaczyć na samym początku, że w niniejszej pozycji nie ma drastycznych opisów metod jakimi posługiwali się zbrodniarze tamtych wydarzeń. Autorka stara się raczej patrząc na zeznających przed trybunałem osądzanych odpowiedzieć na pytanie, które nurtuje ludzi od II wojny światowej. Co powoduje, że zwykli ludzie: nasi sąsiedzi, przyjaciele, koledzy z pracy, stają się nagle katami i mordercami? Trudno oczywiście o jednoznaczną odpowiedź. Książka przedstawia nam podstawowe informacje o tych wydarzeniach, do których po doświadczeniach II wojny światowej nie powinno było dojść. Prz okazji przybliża nam sylwetki mniej lub bardziej słynnych postaci tych bratobójczych wojen. Co ciekawe nie pokazuje ich na polu bitwy lub w gabinecie rządowym, lecz od strony prywatnej, próbując dociec...