Kampania afgańska

978-83-7510-022-8
Historia, Aleksander Wielki
historyczna
Marcin

W drodze do Indii Aleksander Wielki musiał pokonać ziemie dzisiejszego Afganistanu... To opowieść o geniuszu wojskowym Aleksandra, kronika okrutnej batalii, która zmusiła Macedończyków do zmiany sposobu myślenia, ale głównie relacja ze zderzenia dwóch światów – Zachodu i Wschodu – z ich religią, mentalnością i różnicami kulturowymi. Opisując konfrontację Wschodu i Zachodu, Pressfield tworzy...

Opisując konfrontację Wschodu i Zachodu, Pressfield tworzy paralelę do taktyki, terroru i niepowodzeń towarzyszących współczesnym konfliktom w Iraku i Afganistanie.

Marduk | 2016-04-23

Nie tego się spodziewałem, biorąc się za lekturę „Kampanii afgańskiej”. Chciałem przeczytać książkę historyczną, w której przeważa wątek militarny. Tutaj, niestety, było tego jak na lekarstwo.
Autor bardziej skoncentrował się na ukazaniu życia obozowego w armii Aleksandra, na obyczajach panujących wśród podbitej i podbijanej ludności, a także na aspektach na wskroś „gospodarczo-ekonomicznych”, czyli np. ile zwierząt domowych można wymienić za kobietę, i coś w ten deseń.
Książka na pewno znajdzie swoich wiernych fanów, niestety ja się do tego grona nie zaliczę.

Menandros | 2016-09-16

No cóż, napisać dobrą powieść historyczną dziejącą się w starożytności i tak jest bardzo trudno (gdy jest dobra nie jest historyczna, i vice versa), więc nie miałem zbytnich wymagań. W tym wypadku najbardziej odstręczał mnie tytuł, zaprojektowany tak, aby zdobyć amerykańskich czytelników- jacy to Afgańczycy zdaniem autora żyli na terenach Baktrii i Sogdu w tych czasach? Dalej jest już lepiej, bowiem Pressfield dobrze opisuje te bardziej brudne, rzadko obecne w literaturze aspekty wojny. Nie ma tu zbyt wielu pozytywnych bohaterów, a w pamięci pozostają brutalne sceny pacyfikacji baktryjskich wsi. Narracyjnie drażni pewna amerykańska maniera pisarska polegająca na "uwspółcześnianiu" doświadczeń żołnierzy antycznych i ich języka, która nieomal położyła na łopatki (skądinąd bardzo dobre) "Ogniste wrota". Mimo tego książka wyróżnia się na tle morza miernych powieści historycznych.

andziapa | 2013-03-02

Kampania afgańska dała mi obraz ludzi zamieszkujących tereny dzisiejszego Afganistanu, bo czytając ja miałam wrażenie, że tak naprawdę niewiele się tam zmieniło w mentalności ludzi od czasów Aleksandra Wielkiego do dnia dzisiejszego. Zrozumiałam, dlaczego wojny tam toczone nigdy nie zostaną wygrane przez obce armie. Dlaczego? Odpowiedź jest w tej książce :)

mateusz | 2016-07-29

Zaskakująco dobra książka, chociaż niektórym czytelnikom może wydać się ponura
i dołująca. Niepotrzebna wojna, w której żołnierze Aleksandra giną żeby zaspokoić
jego ambicję i zdobyć parę osr**ych przez kozy pagórków.

puppyfister | 2016-05-12
A_R_O | 2015-11-19