Skryba

Escriba
powieść hiszpańska, 21w
historyczna
kulaczynka

Znakomita powieść historyczna osnuta wokół jednego z największych fałszerstw w historii - Donacji Konstantyna, na mocy której cesarz Konstantyn Wielki nadaje rzekomo Kościołowi liczne dobra i przywileje. Cesarstwo rzymskie, rok 799, rządy cesarza Karola Wielkiego. Tajemniczy dokument o wielkiej wadze trafia w ręce bizantyjskiego skryby, Gorgiasa. Cesarz zleca mu dokonanie przekładu i zobowiązuje do zachowania absolutnej tajemnicy. Co zawiera pismo? Gorgias nieoczekiwanie przepada, a jedyną osobą, która może kontynuować pracę skryby, jest Theresa, jego córka i czeladniczka. Dziewczyna nie wie, że zniknięcie ojca ciśnie ją w wir intrygi, która zaważy na losach współczesnego świata. Działając w najgłębszej konspiracji, uwikłana w konflikt angażujący mędrców i polityków, Theresa musi zważać na każdy krok - w tej wojnie nie bierze się jeńców, a każde posunięcie może być ostatnim.

Anna | 2016-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2016

To książka dziwna.. Czasem porywająca, że dech zapiera, a czasem znów nudna. Czasem jak ekscytujący kryminał, a za chwilę autor tak miesza wątki, że trudno się w nich połapać.. Ogólnie powieść raczej dobra, z gatunku, jakie mi odpowiadają. Sama sobie na pewno bym ją poleciła - szczególnie na wakacje... ;))

Krzysztof Baliński | 2011-11-03
Na półkach: Przeczytane, Kcnk
Przeczytana: 03 listopada 2011

Mamy tutaj całkiem przyzwoitą książkę, powieść historyczną, częściowo kryminał. Autor bardzo ciekawie pokazuje jak zwykli ludzie zostali wmieszani w wichry wydarzeń historycznych, a więc intryg politycznych, które wygenerowały zdarzenia natury typowo kryminalnej. Bo tam gdzie władza, tytuły, a więc też pieniądze, tam mamy namiętności z tym związane, chociażby śmierć niebezpiecznych ludzi.

Bardzo ciekawy jest motyw falsyfikatu donacji cesarza Konstantyna, który rzekomo oddawał Kościołowi władzę nad Italią, a przynajmniej jej częścią, do której po przegonieniu stamtąd Longobardów przez wojska Karola Wielkiego, uzurpuje sobie Konstantynopol. Nie po to goni się precz takich Longobardów, żeby oddawać te ziemię w ramach promocji komuś innemu, a że politycy tej epoki potrzebowali jakiegoś starożytnego świadectwa w tej sprawie, że robią coś słusznego miłego Bogu, to ta donacja była im potrzebna. Dokument ten miał uprawomocnić koronację na cesarza Karola Wielkiego. Jak nie trudno...

allison | 2011-04-18
Przeczytana: wrzesień 2010

Bardzo dobra powieść historyczna, chociaż wątek ojca-kopisty trochę mi się "ciągnął". Za to kreacja głównej bohaterki - przekonująca i bez zarzutu. Przeczytałam jednym tchem...

"Z ranami od noża jest jak z dziećmi: wszystkie robi się w ten sam sposób, ale nigdy nie wychodzą dwie takie same."

"Nie ma nic szybszego od oszczerstwa, nic tak łatwo nam się nie wymyka, nic nie jest tak łatwo przyjmowane i nic nie rozprzestrzenia się bardziej na powierzchni ziemi."

"Wszyscy mężczyźni są tacy sami, chyba że piją, bo wówczas robią się jeszcze gorsi."

"Kulawy mężczyzna jest jak kobieta bez biustu."

"Chrześcijanie przeciw chrześcijanom... niedorzeczne, prawda? Ale czym jest polityka, jeśli nie żądzą władzy, zazdrością, która pchnęła Kaina do zabicia własnego brata?"

"Czasem mała iskra może wzniecić wielki ogień."

Asia | 2012-04-10
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 08 kwietnia 2012

Powieść historyczna "Skryba" Antonio Garridio mimo, że wielostronicowa łatwo przykuwa uwagę i wciąga. Losy bohaterów sprytnie wplecione w jedno z największych fałszerstw w historii - Donację Konstantyna. Dopatrzyłam się także wątku feministycznego (Theresa - główna bohaterka, córka skryby, umiejąca czytać i pisać).
Fantastycznie przedstawiona postać mnicha Alkuina z Yorku, od momentu Jego pojawienia się nie wiadomo czy jest tym dobrym czy złym. Jednak Jego umiejętność kojarzenia faktów i obserwacja ludzi i świata to po prostu mistrzostwo szpiegostwa.
Ponadto w książce znajdziemy problemy z jakimi boryka się społeczeństwo średniowieczne, a mianowicie głód, choroby, prostytucja, wojny.
Problemy sercowe Theresy dodają smaczku całej powieści.
Niejednokrotnie musiałam korzystać z encyklopedii, aby wyjaśnić co oznacza dane słowo (brawa dla autora!)

Podsumowując jeśli ktoś ma ochotę na podróż do średniowiecza to ta książka jest idealna. Nie pozwala się nudzić ani przez chwilkę,...

Ania | 2016-07-05

Powala na kolana ogrom pracy, jaką autor włożył w napisanie powieści - olbrzymie ilości przeczytanych dokumentów, książek, setki odbytych rozmów z historykami i badaczami czasów Karola Wielkiego. Powieść czyta się szybko, mimo chwilami utykającej akcji i treści o "niczym", ciekawią losy córki skryby - Theresy. Wątek kryminalny zadowoli miłośników sensacji. Dla mnie to taka kolejna wersja "Imienia róży", oczywiście nie dorastająca powieści wielkiego Umberto do pięt.

Ania | 2010-08-14
Przeczytana: 03 lipca 2010

Książka ta przyciągnęła moją uwagę ładną szatą graficzną, bardzo pasującą do treści. Zainteresował mnie także opis.

Główną bohaterką była utalentowana (jak na tamte czasy) Theresa. Umiała pisać i czytać, co nie zdarzało się wtedy często. Nie za bardzo ją jednak polubiłam. Na początku wzbudzała we mnie sympatię, ale z czasem się to zmieniło. Budziła we mnie raczej współczucie. Czasami wydawała mi się też naiwna. Ci, których uważała za swoich przyjaciół oszukiwali ją i zdradzali.

Jeśli chodzi o fabułę to muszę przyznać, że była dosyć ciekawa i wciągająca. Było dużo śledztw. Spodobał mi się również wątek historyczny.

Ardnaskela95 | 2011-08-20
Przeczytana: sierpień 2011

Genialna książka. Nie tylko dla zainteresowanych historią ;) Wciaga niesamowicie. O dziewczynie, która zostaje wciągnięta w "zamieszanie' kościelnych dokumentów.

martolina | 2015-12-20
Przeczytana: 19 grudnia 2015

opowieść pełna przygód, miłości i zabójstw, trochę z atmosferą "Imienia Róży"

Mario | 2014-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2014

Warta przeczytania jeżeli interesuje kogoś zapomniana czy też zatajona historia.