historyczna
Mateusz Kuca

Powieść historyczna o Słowianach połabskich.

Raczej mało kto wyniesie z przeciętnych lekcji historii wiedzę, że przed wiekami naszymi zachodnimi sąsiadami byli Słowianie – próbujące tworzyć organizacje państwowe „plemiona” obodrzyckie, wieleckie, łużyckie – zgermanizowane bądź wytępione przez naszych sąsiadów późniejszych i obecnych (być może mało to poprawne politycznie). Trwałym śladem po istnieniu tych dawniejszych są słowiańsko brzmiące nazwy miejscowe oraz mniejszość słowiańska stale żyjąca na Łużycach. Książka miała na celu spopularyzować te tragiczne i zapomniane dzieje – z paru powodów, jeśli już ktoś dokopie się do niej w bibliotece czy antykwariacie, będzie to zadanie jałowe w starciu z przeciętnym współczesnym czytelnikiem; z paru innych warto się jednak z tą pozycją zapoznać, choćby w ramach ciekawostki.

Największym zarzutem, jaki kieruję w stronę „Troi Północy” jest hybrydowość gatunkowa – ani to książka stricte popularnonaukowa, ani beletrystyka, a coś pomiędzy, raz nieco bardziej w jedną, raz w drugą stronę....

Sebastian | 2016-10-02

Książka porusza mało popularną historię Słowian Połabskich od mniej więcej IX do XII w., a przy okazji również ich sąsiadów, m.in. Duńczyków, Niemców czy Polaków. Język jest mocno patetyczny i słabo wytrzymuje próbę czasu. Nie podobało mi się też ta hybrydowość konstrukcji: chwilami mocno naukowa, by zaraz potem przejść w podkoloryzowane dialogi, niczym z taniej beletrystyki.
Plusem na pewno jest spora ilość cytatów z pozycji źródłowych: Thietmar, Gall Anonim, Sakso Gramatyk, Widukind etc., oraz ciekawe mapki.
Pozycja w mojej ocenie dla fanów historii słowiańskiego średniowiecza, którzy mają nieco więcej wiedzy niż tylko z przeczytania kilku książek Elżbiety Cherezińskiej.

Mac_40 | 2015-04-04

Książka napisana jeszcze w powojennym paradygmacie zawsze groźnych Niemiec, które nie ważne na jakim etapie dziejów się właśnie znajdują, zawsze realizują politykę Drand Nacht Ost. Jednak ta wyjątkowa opowieść jest o słowiańskich plemionach, dzielnie opierająch się germanizacji, z których Mieszko I uczynił nasze pierwsze państwo. Szkoda, że na lekcjach historii tak mało czasu poświęca się "czasom pogańskim", bo tamte dzieje, o dziwo, dzięki wykopaliskom i ledwie kilku źródłom pisanym, są już dość dobrze poznane i - by zakończyć zachętą - są po prostu fascynujące. Droga prapolskich plemion do zagłady lub świetności utopiona była w morzu krwi, a niemieckie nazwy miast takich jak Lipsk czy Berlin (dawniej Barlin) przypominają gdzie niegdyś sięgała słowiańska kultura. Bardzo pouczająca i emocjonująca lektura wielkiej Zofii Kossak.

eweluian | 2017-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2017

Jedna z bardziej wartościowych książek. Ten zbiór opowiadań historycznych pozwolił na przywołanie do życia ludzi żyjących prawie tysiąc lat temu. Czytając książkę, czuje się tych ludzi, ich troski i plany, jakby byli tuż obok. Dzięki lekturze zainteresowałam się historią tego regionu i poszerzyłam wiedzę o historii Polski w bezbolesny sposób, bez zakuwania, ale poznając przyczyny i skutki. Język jest anarchiczny, co jednak moim zdaniem nie stanowi wady, bo pozwala się wczuć w opowiadania. Minusem jest stronniczość powieści. Mimo że autorzy zarzucają kronikarzom takim jak Helmold czy Widukind brak własnego zdania, sami wysuwają twarde wnioski na zakończenie. Ogólnie polecam!

Tonatio | 2012-11-16

Trudno jest znaleźć polskie opracowania do historii Słowian Połabskich. Zofia Kossak pierwsza w ogólnym zarysie przybliża te dzieje . Heroiczne, pełne dramatu. Może miejscami ujęte zbyt patetycznie. Pozycja obowiązkowa dla miłośników Słowiańszczyzny.

Frederik | 2014-11-16
Przeczytana: sierpień 2014

Na wstepie trzeba uswiadomic sobie kiedy zostalo wydrukowane pierwsze wydanie tej ksiazki (mam je w reku). Stalo sie to w roku 1960 prawdopodobnie na fali propagandy majacej wpoic nam Polakom ze mamy "odwieczne prawo do Ziem Zachodnich i Polnocnych" (Odsylam do znaczkow pocztowych z tego okresu).
Jednak musze stwierdzic, ze ksiazka jest dobra, bardzo dobra. Z przyjemnoscia ja prrzeczytalem.

WiesiekP | 2017-08-10
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Polecam. Rewelacyjna opowieść o historii, która mogła być naszym udziałem.

adalbert | 2017-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2017

Jak cząstkowa jest znajomość historii wyniesiona ze szkoły...Autorka kilkukrotnie dokonuje oceny mentalności Słowian i Niemców,co - niestety - i dzisiaj się te oceny sprawdzają.Rola Kościoła - uwydatniona,zarówno w pozytywnym,jak i negatywnym aspekcie.Niestety - powieści p.Cherezińskiej,aczkolwiek pisane z uwzględnieniem bardziej współczesnych wymagań czytelnika - nie dotrzymują kroku dziełom naszej wspaniałej Pisarki.

roberto29 | 2017-10-11
Przeczytana: 18 października 2017