Zapomniane narody Europy

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
7,04 (80 ocen i 10 opinii) Zobacz oceny
10
5
9
5
8
13
7
36
6
12
5
6
4
1
3
2
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788379763214
liczba stron
396
kategoria
historyczna
język
polski

Były w Europie narody, które mocno zaznaczyły swoją obecność, ale wyginęły wytępione lub rozpłynęły się w innych dynamicznie rozwijających się społecznościach. W epoce między starożytnością a średniowieczem, w okresie wędrówek ludów, upadku imperiów, w latach wojen i zamętu, w czasie tworzenia się nowej mapy Europy ich dzieje były jednak tak intrygujące, że warto o nich pamiętać. Na kartach...

Były w Europie narody, które mocno zaznaczyły swoją obecność, ale wyginęły wytępione lub rozpłynęły się w innych dynamicznie rozwijających się społecznościach. W epoce między starożytnością a średniowieczem, w okresie wędrówek ludów, upadku imperiów, w latach wojen i zamętu, w czasie tworzenia się nowej mapy Europy ich dzieje były jednak tak intrygujące, że warto o nich pamiętać.

Na kartach tej książki poznajemy tajemniczy lud Wenetów, germańskich Swebów i Longobardów, skośnookich, stepowych Alanów i malujących się na niebiesko Piktów, Chazarów wyznających judaizm i zagadkowych Wiślan, wymarłe plemiona słowiańskie Obodrzyców i Drzewian połabskich oraz Jaćwięgów, do wyginięcia których przyczynili się Polacy. Ze strzępów przekazów, kronik i nielicznych pozostałości archeologicznych autor odtworzył fascynujące historie zapomnianych narodów Europy.

 

źródło opisu: Wydawnictwo Poznańskie, 2015

źródło okładki: www.wydawnictwopoznanskie.com/

pokaż więcej

Brak materiałów.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (325)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 4923
Wkp | 2015-12-05

O TYCH, KTÓRYCH JUŻ NIE MA

Wiele było narodów, które zniknęły z powierzchni ziemi, a to ginąc w wyniku chorób, a to wytępieni przez inne nacje, to znowu rozcieńczając się wśród innych ludów. Część z nich pamiętamy, część stanowi znaczący aspekt kultury i tradycji współczesnych ludzi, ale jest też część, o której zapomnieliśmy i o której praktycznie się nie mówi. Jerzy Strzelczyk postanowił przypomnieć nam o nich, a przynajmniej o tych, którzy należeli do europejskiej braci. I jak zwykle zrobił to w znakomity sposób.

Jaki lud nieżydowskiego pochodzenia jako jedyny przyjął judaizm? Cóż za naród dał Wenecji swoją nazwę? Albo dlaczego tak wielki lud, jak Słowianie, praktycznie pojawił się znikąd, bez wcześniejszych wzmianek historycznych? Wraz z autorem przemierzamy świat faktów i domysłów, opowieści, legend i prawd historycznych dotyczących dziesięciu nacji, których już nie ma. Wenetowie, Swebowie, Alanowie, Piktowie, Longobardowie, Wiślanie, Chazarowie, Obodrzyci, Jaćwięgowie i...

książek: 187
Gracjan Triglav | 2014-05-21
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 21 maja 2014

Publikacja nie jest wyczerpującym opracowaniem tematu narodów które odeszły w zapomnienie, pozostawiając jedynie subtelny ślad w etnogenezie obecnych Europejczyków – to subiektywny wybór autora. Czy reprezentatywny? Niekoniecznie – niemniej rzecz ciekawa i warta uwagi. Strzelczyk pisze o tych ludach, które są dlań najwyraźniej intrygujące, i na których zna się lepiej niż na innych, dzięki temu informacje są rzetelne, wnioski trafne, a syntezy zgrabne. Temat jest bardzo obszerny, i żeby podjąć go jak trzeba, konieczne byłoby dzieło kilkunastotomowe, wykraczające poza możliwości jednego człowieka. Jednak ideą autora było ni mniej, ni więcej niż to co zostało wydane – naukowe przybliżenie kilku grup etnicznych które rozpłynęły się w zawierusze dziejów. Jako takie – zdaje egzamin.

Strzelczyk opisuje w ośmiu rozdziałach kim byli starożytni Wenedzi, omawia losy arcygermańskich Szwabów, barwnych Piktów, zdeterminowanych Longobardów, swojskich Wiślan, Chazarów-konwertytów, zaprawionych w...

książek: 299
Koval | 2013-03-17
Przeczytana: 17 marca 2013

Wielce zasłużone dla popularyzacji nauk humanistycznych wydawnictwo Zakładu Narodowego im. Ossolińskich w serii „Zrozumieć Europę” próbuje przybliżyć nieznane szerszemu ogółowi problemy związane z naszym kontynentem – zarówno z jego przeszłością, jak i teraźniejszością. Książka prof. Jerzego Strzelczyka, bardzo dobrego poznańskiego historyka dziejów średniowiecznej Słowiańszczyzny, poświęcona jest narodom (choć może lepszym terminem byłyby „ludy”), których na próżno szukać we współczesnej Europie. W obszernych esejach autor ciekawie przedstawia historię i kulturę ośmiu ludów zamieszkujących Europę, które przed wiekami definitywnie zeszły z dziejowej sceny.

Kolejne rozdziały autor poświęcił na poły mitycznym Wenedom, germańskim Swebom i Longboardom, zamieszkującym obszary współczesnej Szkocji Piktom oraz słowiańskim Wiślanom i Obodrzycom. Dwa ostatnie eseje to próba zarysowania złożonych dziejów Chazarów zasiedlających południowo-wschodnie kresy Europy i bliższych nam geograficznie...

książek: 1045
Elevander | 2016-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2016

Prof. Strzelczyk podjął w swoich pracach naukowych taką masę tematów, że w oparciu o materiał już przepracowany może napisać jeszcze sporo nowych rzeczy. Co więcej, czyni to w sposób ciekawy i oryginalny. Ma już w swoim dorobku monografię Iroszkotów, Longobardów, Słowian Połabskich, teraz więc omawia problematykę tych ludów w "Zapomnianych narodach Europy". Opowiada w sposób przystępny i wciągający. Książka Strzelczyka budzi niewątpliwie zadumę nad tym, jak wiele narodów (no, może lepiej powiedzieć: ludów) jakoś zniknęło bezpowrotnie z kart dziejów Europy. W największym stopniu dotyczy to chyba Słowian Połabskich (w drugim wydaniu poświęcone im są dwa rozdziały) stopniowo wyniszczanych przez germanizację. Z naszej polskiej perspektywy niezwykle frapującym problemem są także Wiślanie, którzy nagle zniknęli, choć przecież początkowo to oni byli ludem stojącym wyżej kulturowo od Polan. W tym kontekście nie może oczywiście zabraknąć również sporów o tzw. obrządek słowiański i kwestie...

książek: 198
bastek497 | 2016-07-16
Na półkach: Przeczytane, historia

Mam mieszane uczucia po przeczytaniu tej książki. Z jednej strony super sprawa, że autor zajął się ludami, o których rzadko się wspomina (dla samych Chazarów, o których chciałem się więcej dowiedzieć sięgnąłem po tą pozycję), a z drugiej to moim zdaniem temat nie został wyczerpany do końca. Plusem jest bibliografia do każdego rozdziału, w tym polskojęzyczna. Czytając poszczególne opisy, w których umiejscawiano ludy zabrakło mapek, które niewątpliwie byłyby pomocne, biorąc pod uwagę mnogość nazw. Ogólnie książka na plus, myślę, że to dobre wprowadzenie do dalszych poszukiwań informacji o zapomnianych już ludach Europy.

książek: 229
Małgorzata | 2018-03-29
Na półkach: Przeczytane

Bardzo ciekawy opis zaginionych ludów (narodów - jak twierdzi Autor) Europy. Fajnie opisane tak tajemnicze ludy jak Wenetowie czy Piktowie. Wszystko podane - tak jak powinno być w pracy popularnonaukowej - przystępnie i treściwie. Życzyć można byłoby sobie sequelu - w końcu do zaginionych narodów zaliczają się takie fascynujące plemiona jak Ligurowie, Etruskowie, Herulowie itd.

książek: 170
PabloS Szewczyk | 2016-01-31
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

Bardzo dobra pozycja dla pasjonatów tematu napisana przystępnym językiem. Dzieło z literatury popularnonaukowej podające przyjęte przez naukę fakty, opierajace się na źródłach historycznych pisanych w mniejszym stopniu na osiągnięciach archeologii. Dobór zapomnianych narodów bardzo trafny. Dobrze napisana. Polecam!

książek: 656
doliwaq | 2011-12-13

Książka pisana trudnym językiem, jednak ciekawa.
Niezwykłe narody, które zniknęły i już się nie pojawią. Narody zapomniane... Czy aby na pewno? Ja na pewno nigdy nie zapomnę o dzielnych Obodrytach, szalonych Piktach, potężnych Chazarach czy tajemniczych Jaćwingach.

książek: 313
Jarosław Wróbel | 2016-10-22
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 10 października 2016

Pożyteczna pozycja dla każdego kto pragnie gruntownie poznać historię europy i nabrać odporności na zalewającą nas coraz częściej falę "mitów", które z historią mają niewiele wspólnego. Niestety czytelnik będzie musiał przebrnąć przez bardzo ciężką i trudną narrację. Pozycja zdecydowanie skierowana do oczytanych poszukiwaczy wiedzy, którzy sięgną po tą książkę nie zachęceni tytułem, lecz mając świadomość tego, że jest to pozycja naukowa.

książek: 153
sloniatko | 2017-12-21

Książka bardziej popularno naukowa niż naukowa jednak czyt ją się dość ciężko. Mimo opisywania dość ciekawej tematyki to jednak sposób narracji autora zupełnie mi nie odpowiada - po 1/3 lektury zrezygnowałem ... co w zasadzie mi się nie zdarza.

zobacz kolejne z 315 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd