Aleksander

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Trylogia Antyczna". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Edition 2000
historyczna
Moriana

Inne wydania

Wielkorządca Antypater wracał z objazdu kraju do stolicy, postanawiając wysłać list do Aleksandra z prośbą o uwolnienie uwięzionego zięcia swego, księcia Lynkestis. Córka przestała już nalegać o to, sprawa była drażliwa. Lynkestis, podejrzany o udział w zamachu na Filipa, a przynajmniej o zamiar wykorzystania go dla zagarnięcia berła Macedonii, tylko dzięki Antypatrowi uniósł głowę...

Iskander | 2012-06-19

Prawdziwa tragedia. Nie, nie mam na myśli książki jako takiej, (Przeciwnie). Nawet znając historię i losy Aleksandra Wielkiego, to zwieńczenie jego życia, a także innych postaci, które poznawałem przez 2 poprzednie książki, napawa i smutkiem i triumfem. Świetna odskocznia od suchych faktów, cała trylogia trzyma wd. mnie, bardzo wysoki poziom, jasne, można przyczepiać się co do zgodności historycznej tu i ówdzie. Ale to tak jakby czepiać się Quo Vadis w podobnej materii.

Antoniuss | 2016-03-13
Przeczytana: luty 2015

Podobnie jak w poprzednich tomach, tytuł niezupełnie odpowiada zawartości, gdyż większa część akcji (na szczęście!) rozgrywa się w Atenach, a fabuła trwa w najlepsze (ba, tak naprawdę dopiero wtedy się na prawdę rozkręca) nawet po śmierci Aleksandra. Opisy wydarzeń rozgrywających się na dworze w Babilonie po raz kolejny mnie nudziły (czyżby za dużo kronik i biografii na ten temat?), ale wspaniale to naprawiali Ateńczycy. Ich ambicje, ograniczone horyzonty polityczne (wspaniała scena, gdy pieniądze przeznaczone na przekupienie Aleksandra z trudem wystarczają na gospodę w stolicy) i wieczne spory, ponuro opisywane ciętym językiem Diogenesa to najlepsza część powieści.

Rose | 2011-01-17

Świetna książka, przybliżająca losy Aleksandra Wielkiego i ludzi z jego otoczenia!

apl | 2015-08-19
Przeczytana: 31 lipca 2015

Zakończenie trylogii - odrobinę obniża loty poprzednich części. Wciąż opis wydarzeń jest ciekawy, wciągający, ale już nie tak płynny jak poprzednio. Przedstawienie Aten - konsekwentnie pokazuje, że mentalność Ateńczyków istniejących 'po Peryklesie' jest niezmienna i nie ma co liczyć na ich rozsądek... Sama historia - tragiczna, smutna... szczególnie uwzględniając co działo się po śmierci Aleksandra Wielkiego (z jego Państwem, jego rodziną, jego "ciałem" ...)

Puzel3 | 2014-05-04
Przeczytana: 04 maja 2014