Życie polskie w dawnych wiekach

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
historyczna

W dzienniku zmarłego na emigracji Jana Lechonia znajdujemy opis snu, w którym poeta widział stare ryciny przedstawiające barwne postacie XVII stulecia, husarzy i lisowczyków, a wszystko razem przypominało mu Źycie polskie w dawnych wiekach Władysława łozińskiego. Ten pierwszy w naszej literaturze historycznej całościowy opis staropolskich obyczajów szlacheckich po dziś dzień urzeka barwnością i urodą stylu literackiego, który autor zademonstrował już w Oku proroka czy Skarbie watażki. Współcześni odebrali dzieło łozińskiego jako swego rodzaju ekspiację za czarny obraz obyczajów nakreślony przez niego w Prawem i lewem. Niczym puchar sarmackiego miodu miało zatrzeć nieco piołunowy smak poprzedniego utworu. Dzięki temu pięknie i bogato ilustrowanemu wydaniu czytelnik może zajrzeć do siedzib magnaterii oraz zamożnego ziemiaństwa, podziwiać ich aubiory i splendorya, towarzyszyć im w życiu publicznym i rodzinnym, na co dzień i od święta, a także w podróżach po tak rozległej niegdyś Rzeczypospolitej oraz w wojażach do dalekich krajów. z życia polskiegoa czerpano podobną otuchę, co z Trylogii Henryka Sienkiewicza. Pokrzepieniu serc służyły bowiem opisy wspaniałych siedzib, jak również rycerskich przewag dawnych Sarmatów. Rozbudzały nadzieję, że kiedyś, podobnie jak to już miało miejsce, Polacy wezmą górę nad sąsiadami, którzy najechali i podzielili ich ojczyznę. łoziński przypomniał, że Polska nie tylko zawsze stanowiła integralną część Europy, lecz także zapisała piękne karty w dziejach jej kultury

Koronczarka | 2013-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2013

Przyjemność czytania tej książki jest dwojaka. Po pierwsze pokazuje obyczajowość szlachecką w XVI i XVII wieku, co jest niesłychanie ciekawe. Książka podzielona jest na kilka działów. Omawia Łoziński życie magnatów, życie średniozamożnej szlachty i tych szaraczków. Widzimy Sarmatów w podróży, w czasie uczty, w domu. Łoziński pisze o tym, co się podobało, co interesowało, jaki był stosunek do kobiet, o wpływach tureckich, rusińskich i innych na naszą kulturę. Druga przyjemność polega na tym, że książka powstała na początku XX wieku (i jak na książkę historyczną zadziwiająco jest aktualna, o czym świadczą niezliczone ilości jej wydań) i sama jest już źródłem historycznym. W 1907 roku Polska była jeszcze pod zaborami, a Łoziński pisząc ją wyraźnie próbował umoralniać i wychowywać czytelnika. Słowa nagany dla magnackiego zbytku, współczucie dla wyzyskiwanego chłopa, potępienie marnotrawstwa, wszystko to nabiera specjalnego smaczku w ustach pisarza-patrioty tworzącego w chwili, kiedy...

Michał_K-ski | 2016-02-10

Książka jest oczywiście znakomita. Nie miała natomiast szczęścia do ilustracji w powojennych wydaniach - w starszych edycjach Wydawnictwa Literackiego był błąd w podpisie do zdjęcia arrasu wiszącego za tronem w Sali Poselskiej (ofiarodawcą był owszem Krzysztof, ale nie Komorowski, lecz Krupski, starosta horodelski, dworzanin Zygmunta Augusta). W tym wydaniu z kolei jakiś debil umieścił na okładce pruską szablę tzw. "Blücherówkę" z 1811 roku, co w przypadku książki o życiu staropolskim jest wyjątkowo perwersyjne (zwłaszcza, że o polskich karabelach słyszały nawet dzieci, więc nie wierzę by projektant okładki nie wiedział).

Magdalena | 2013-06-25

Władysław Łoziński to badacz, znawca i miłośnik kultury staropolskiej. Zmarł w 1913 roku. Pisał ku pokrzepieniu serc. Oprócz publikacji naukowych pisał również powieści historyczne m.in.: "Skarb".

"Życie polskie w dawnych wiekach" to niezwykła pozycja. Książka ta po raz pierwszy ukazała się drukiem w 1907 roku i od razu została entuzjastycznie przyjęta przez czytelników, którzy szybko wykupili cały jej nakład.

Książkę podzielono na kilka działów, w tym m.in. - zamki i pałace, gdzie szczegółowo autor opisał siedziby arystokracji. W następnym pochylił się nad dworkami szlacheckimi. W kolejnym scharakteryzował stroje oraz klejnoty magnaterii i zamożniejszego ziemianństwa. W ostatnim zatytułowanym: "Dom i świat" historyk opisał: życie rodzinne, przyjęcia, sposoby spędzania wolnego czasu oraz podróże po kraju i zagraniczne wojaże.

Najbardziej zainteresował mnie rozdział poświęcony dworkom. Łoziński podkreśla w nim, że były one symbolem - sielskości....

Katarzyna | 2015-03-23
Przeczytana: 23 marca 2015

Szczegółowo i barwnym językiem opisana obyczajowość szlachecka.

czytelnik | 2013-12-26

[Recenzja pochodzi z bloga: librimagistri.blogspot.com]

Suto zastawione stoły i wystawne bankiety. Olśniewające przepychem uroczystości pogrzebowe i skromne szlacheckie podróże zmierzające do krajów Europy Zachodniej. Drewniane dwory i murowane pałace. Bogate wyposażenie siedzib magnackich i proste umeblowanie szlacheckich gniazd rodzinnych. To wszystko poznamy z książki Władysława Łozińskiego. Podróż w czasie umila barwny język autora, wartka narracja i reprodukcje uroczych starych map.

Część pierwsza przenosi nas do zamków i pałaców, do wystawnego życia magnaterii, zwyczajów najzamożniejszych oraz wyposażenia okazałych rezydencji. W drugiej części poznamy subtelną różnicę dzielącą dwór od dworku, tradycje kultywowane przez szlachtę średnią oraz ich codzienne życie. Najbardziej w ilustracje obfituje rozdział trzeci, gdzie autor pokusił się o przedstawienie zmian w stroju polskim na przestrzeni stuleci. "Dom i świat" to zaś przekrój poprzez polski charakter narodowy.

Tytuł jest...

kjonca | 2016-10-29
Przeczytana: 01 września 2016

Podaje dużo anegdot z życia szlachty.
Właśnie:
a) anegdot - raczej nie jest to głębokie opracowanie nt. zjawiski w przedrozbiorowej Polsce
b) szlachty - innych stanów w tej książce nie ma.

Monika | 2016-08-30
Przeczytana: 18 września 2016