Życie polskie w dawnych wiekach

Okładka książki Życie polskie w dawnych wiekach Władysław Łoziński
Okładka książki Życie polskie w dawnych wiekach
Władysław Łoziński Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry historia
historia
Wydawnictwo Iskry
2006-01-01
1946-01-01

Zacznę od tego, że moja ocena jest bardzo subiektywna. Wynika najbardziej z tego jak czytało mi się tę książkę. A czytało się jednak dość opornie mimo bardzo interesującego tematu. Przeczytałem ją chyba w końcu w trzech podejściach, z przerwami.
Książka ma już swoje lata, choć językowo tego nie czuć. Za w sposobie pisania już trochę tak.
Władysław Łoziński starał się przedstawić różne aspekty życia codziennego polskiej szlachty, głównie w XVII wieku zahaczając o XVI i XVIII. Opisane zostały siedziby szlachty i magnatów, rozrywki, jedzenie, podróże oraz obowiązki. Książka została podzielona na rozdziały poświęcone poszczególnym aspektom szlacheckiej codzienności. Autor niestety opisuje wszystko tak jakby "jednym tchem", wyliczając przykłady, podając po kilka nazwisk magnatów czy szlachciców. Sprawiało to, że często tekst nużył. Informacje zlewały się ze sobą.
Mimo wszystko myślę, że warto nadal sięgnąć po tę pozycję, zwłaszcza, że książek o życiu codziennym w Polsce w różnych okresach historycznych nie ma zbyt wiele.

Władysław Łoziński starał się...

Czuję niedosyt po przeczytaniu tej książki. Niby jest tutaj mnóstwo informacji, dokładnych danych oraz proporcji, to jednak publikacja wydała mi się nieciekawa. Chyba zbyt dużo statystyki, dokładnych opisów. Zbyt dużo konkretów, a mniej takich ogólnych zasad funkcjowania ludzi w tamtych czasach. Rozdziały poświęcone jedynie życiu szlachty. Nie znajdziemy tutaj mieszczaństwa, chłopstwa, co też moim zdaniem jest ogromnym minusem.

„Życie polskie w dawnych wiekach” to jedna z wielu publikacji historycznych w bogatym dorobku Władysława Łozińskiego. Urodzony w 1843 roku w Oparach nieopodal Lwowa Łoziński studiował na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Lwowskiego. Pracował w redakcjach wielu galicyjskich czasopism, m.in. „Przeglądzie Powszechnym”, „Dzienniku Literackim” i „Gazecie Lwowskiej”. W tej ostatniej piastował przez ponad 10 lat stanowisko redaktora naczelnego. Dzieła Władysława Łozińskiego odcisnęły wyraźny wpływ na kilka pokoleń historyków polskich…

Więcej na:

Nieco trącący myszką, ale piękny i barwny język. Dzięki temu książka jest odskocznią od współczesnych pozycji, czyta się ciekawie. Książka jest opisem nieruchomości (zamków i pałaców),a także wyposażenia, odzieży obyczajów i posiłków wyższych sfer z okresu XVI-XVIII w. Pozycja ilustrowana dawnymi rycinami. Daje wyobrażenie o życiu bogatych, w myśl przysłowia "zastaw się a postaw się". Szkoda, że nie ma nic o innych, szczególnie niższych warstwach społeczeństwa.

Władysław Łoziński "Życie Polskie w dawnych wiekach (wiek XVI-XVIII)"
Audiobook, czyta Magdalena Górska, 7 i pół godziny.

Stare, ale jare!

Ciekawe, że już na początku XX wieku Łoziński narzekał, że nie tylko po sprawach obyczajowych, ale nawet po wielu elementach kultury materialnej nie zostały realne ślady. Wspomina na przykład, że typowy dwór szlachecki powstawał metodą "odśrodkową" czyli przez dodawanie kolejnych przybudówek, nadbudówek i dobudówek, w związku z czym nie miał jednolitej formy urbanistycznej. Od razu przypomniał mi się opis dworu rodzinnego Wańkowicza ze "Szczenięcych lat"!

Intryguje także to, że już wówczas bardzo mocno, i to z podaniem przykładów, krytykował on rozpasanie i rozrzutność polskiej szlachty. Życie nad stan i na pokaz.

Świetna książka, choć może lektorka nie do końca na najwyższym poziomie. Ale do słuchania w czasie pracy w wirydarzu - genialna!

Władysław Łoziński "Życie Polskie w dawnych wiekach (wiek XVI-XVIII)"
Audiobook, czyta Magdalena Górska, 7 i pół godziny.

Stare, ale jare!

Piękny, barwny język, zadziwiająco współczesny. Autor swoim tekstem potrafił przykuć moją uwagę. Lektorka nie zdołała mnie uśpić swoim jednostajnym tonem głosu. Jedna myśl kołacze mi się po głowie – ile z tych opisywanych wspaniałości, szlacheckich i magnackich - budynków, sprzętu, zastaw, biżuterii i strojów – przetrwało dwie wojny światowe i nadal jest w Polsce do dziś?

Spore, pozytywne zaskoczenie. Ze wstydem przyznaję, że nazwisko Władysława Łozińskiego nic mi nie mówiło, a czytałem wydanie z lat 70-tych. Spodziewałem się więc książki w pewnym stopniu poddanej marksistowskiej autocenzurze. Tymczasem... jak napisał ktoś w jednej z recenzji, lektura daje podwójne wrażenia: można poczuć realia życia szlachty XVI-XVIII, a także "wejść w myśli" autora z początku XX wieku.
Faktem przy tym jest, że zamiast "Życie polskie..." lepszym tytułem byłoby "Życie szlacheckie...", bo o żadnych innych stanach nie usłyszymy ani słowa - ale to też urok czasów, w których książka była napisana.

1982

Książka jest oczywiście znakomita. Nie miała natomiast szczęścia do ilustracji w powojennych wydaniach - w starszych edycjach Wydawnictwa Literackiego był błąd w podpisie do zdjęcia arrasu wiszącego za tronem w Sali Poselskiej (ofiarodawcą był owszem Krzysztof, ale nie Komorowski, lecz Krupski, starosta horodelski, dworzanin Zygmunta Augusta). W tym wydaniu z kolei jakiś debil umieścił na okładce pruską szablę tzw. "Blücherówkę" z 1811 roku, co w przypadku książki o życiu staropolskim jest wyjątkowo perwersyjne (zwłaszcza, że o polskich karabelach słyszały nawet dzieci, więc nie wierzę by projektant okładki nie wiedział).

Podaje dużo anegdot z życia szlachty.
Właśnie:
a) anegdot - raczej nie jest to głębokie opracowanie nt. zjawiski w przedrozbiorowej Polsce
b) szlachty - innych stanów w tej książce nie ma.

Podaje dużo anegdot z życia szlachty.
Właśnie:
b) szlachty - innych stanów w tej książce nie ma.

Dostałem audiobooka od ojca... Odradzam! Stanowczo, strata czasu.

Dostałem audiobooka od ojca... Odradzam! Stanowczo, strata czasu.

• historia
  • Historyczne
  • Historia Polski

Dodaj cytat z książki Życie polskie w dawnych wiekach