"Witajcie w niesamowitym świecie fantastycznych przygód, których nigdy nie zapomnicie. Genialny naukowiec próbuje pokrzyżować plany złowrogiego doktora, którego machinacje mogą doprowadzić do końca świata. Odważny kapitan Napier toczy walkę z diabolicznym Królem Karlem oraz PhyrePhoxem. Wynalazca Cosmo Cowperthwait zmuszony jest chronić Królową, ponieważ Bóg nie wie nic o dziwkarstwie. Panie z Klubu Księżycowego Ogrodnictwa, planują upiększenie Księżyca, ale najprawdopodobniej jedynie uwolnią swoje piękne miasto od śmierdzącego problemu.
Steampunk to połączenie wiktoriańskiej elegancji z nowoczesną technologią. Znajdziecie tu roboty na parę, podrasowane dyliżanse, szalonych naukowców, ciasno dopasowane surduty oraz ogromne sterowce napędzane romansami w świetle lamp gazowych. Prosto od redaktorów doskonałej antologii "The New Weird", oto steampunk!
Przygotujcie się na ostrą jazdę."

Zawartość antologii:
- Jeff VanderMeer, Ann VanderMeer - Przedmowa
- Jess Nevins - Wstęp: XIX-wieczne korzenie steampunka (Introduction: The Nineteenth Century Roots of Steampunk)
- Rick Klaw - Parowy Wehikuł Czasu: Ujęcie Popkulturowe (The Steam-driven Time Machine: A Pop Culture Survey)
- Bill Baker - Steampunk graficzno-sekwencyjny: steampunk w komiksach (The Essential Sequential Steampunk)
- Michael Moorcock - Błogosławieństwo: fragment powieści Warlord of the Air (Benediction: Warlord of the Air)
- James Blaylock - Maszyna Lorda Kelvina (Lord Kelvin’s Machine)
- Ian MacLeod - Dar Ust (The Giving Mouth)
- Mary Gentle - Słońce na Poddaszu (A Sun in the Attic)
- Jay Lake - Nadciąga Bóg Klaun (The God-Clown Is Near)
- Joe Lansdale - Spotkanie Parowego Człowieka z Prerii i Mrocznego Jeźdźca: Powieść Wagonowa (The Steam Man of the Prairie and the Dark Rider Get Down: Dime Novel)
- Molly Brown - Klub Księżycowego Ogrodnictwa (The Selene Gardening Society)
- Ted Chiang - Siedemdziesiąt Dwie Litery (Seventy-Two Letters)
- Paul Di Filippo - Wiktoria (Victoria)
- Rachel E. Pollock - Odbite Światło (Reflected Light)
- Stepan Chapman - Minuty Ostatniego Spotkania (Minutes of the Last Meeting)
- Neal Stephenson - Ustęp z Trzeciego i Ostatniego Tomu Plemion Wybrzeża Pacyfiku (Excerpt from the Third and Last Volume of the Tribes of the Pacific Coast)

źródło opisu: nota wydawcy

źródło okładki: wydawca

Niflheim | 2013-01-13
Przeczytana: styczeń 2013

Co tu dużo prawić? Uwielbiam steampunk! Z tego też powodu ocena może być zawyżona, ale cóż poradzić, skoro lektura zaprawdę sprawiła mi radość, mimo iż nie obyło się bez paru mniej lub bardziej rzucających się w oczy zgrzytów...

Sam pomysł wydania takiej kompilacji jest dla mnie strzałem w dziesiątkę, czytelnik nie tylko ma możliwość zapoznania się z różnymi opowiadaniami w klimatach steampunka, lecz może także nieco się dowiedzieć o samym tym gatunku, czy też raczej już subkulturze, czytając teksty umieszczone pod koniec książki, a także wprowadzenie do niej.

Jednakowoż najważniejsze są opowiadania, a jak one wypadły? Osobiście jestem z nich zadowolony, były różnorodne, mniej lub bardziej steampunkowe. Pierwsze chyba najlepiej oddawało charakter gatunku, lecz nie tylko ono, w "Wiktorii" mamy istny podrasowany wiktoriański klimat i cóż jest bardziej parowego, jak nie parowy człowiek z tekstu Lansdale'a? Jeszcze zwróciłbym uwagę na "Minuty Ostatniego Spotkania", ponieważ tu...

Siemomysła | 2015-07-23
Przeczytana: 22 lipca 2015

Prawdopodobnie, gdyby ta antologia stanowiła moje pierwsze spotkanie ze steampunkiem, to nasza przygoda szybko, by się skończyła. Zebrane w tomie opowiadania w znakomitej większości nie trafiały w mój gust. Albo mnie nudziły, albo obrzydzały, albo były po prostu przeciętne - takie, że po przeczytaniu natychmiast wietrzeją z głowy i trudno sobie przypomnieć nazwisko autora. Spośród dwunastu opowiadań wyróżnia się jak dla mnie Ian R. MacLeod (Dar Ust) i Ted Chiang (Siedemdziesiąt Dwie Litery). To jedyne opowiadania w antologii, których lektura sprawiła mi przyjemność w taki, czy inny sposób. MacLeod pisze po prostu tak, jak lubię. Chiang wzbudził zainteresowanie tematem.

Obszerniejsze słowo: http://ziarnomysli.blogspot.com/2015/08/steampunk-antologia-pod-redakcja-ann-i.html

Miroslaw Kowalski | 2012-03-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 26 marca 2012

Zbiór kilku dość ciekawych, ale nieszczególnie w większości porywających historii mniej lub bardziej (w moim odczuciu jednak mniej) steampunkowych. Poza nielicznymi wyjątkami, antologia nieszczególnie mnie do siebie przekonała, aczkolwiek trudno mi powiedzieć, żebym żałował poświęconego na nią czasu. Odczucia mieszane.

Mamerkus | 2012-10-26
Przeczytana: 10 kwietnia 2012

Na ostatnim Pyrkonie Krzysiek Piskorski miał niezmiernie interesującą prelekcję o genezie steampunka, która przyciągnęła przy okazji niewiarygodne, jak na tematyką literacką, tłumy. Pod wpływem tegoż panelu sięgnąłem po widoczną ostatnimi czasy na rynku antologię Steampunk.
Antologia świetna pod względem koncepcyjnym, nieco gorzej wypadają poszczególne opowiadania. Najlepszym pomysłem jest niewątpliwie publicystyka, przybliżająca nieco historię steampunka, jego ujęcie popkulturowe oraz graficzne, z podaniem skromnej bibliografii. Takie rozwiązanie stanowi sporą atrakcję dla czytelnika chcącego wejść nieco głębiej w steampunk.

Z opowiadań rozczarowuje Blaylock, z jego ponoć kultową "Maszyną Lorda Kelvina". Steampunk jest to faktycznie klasyczny, ale fabuła mizerna i poszarpana jak sieć pijanego rybaka, męczyłem się z tym długo.

Straszne męczarnie przeżywałem czytając Macleoda. Niektórzy recenzenci uznają "Dar Ust" za najlepsze w antologii, ale się z tym absolutnie nie zgadzam -...

Łukasz Śmigiel | 2011-05-30
Przeczytana: 2011 rok

Dobre, wreszcie trochę pary, gazu i klimatu, którego w PL jak na lekarstwo. Uwaga - książka mocno średnio tłumaczona, za to dwie gwiazdki mniej.

minimima | 2016-05-28
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Zbiór fragmentów powieści i całych powieści o tematyce Steampunk, a nawet Cyberpunk. Jednym słowem przekrój przez te gatunki. Jak to w takich zbiorach bywa, niektóre przypadają bardzo do gustu czytelnika, a inne mniej.
Tak było w moim przypadku. Polecam bo warto poznać więcej spojrzeń autorów na ten gatunek. I uważam ze każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Szczególnie osoby którym steampunk nie jest obcy.

Victor_Mancha | 2012-08-14
Przeczytana: sierpień 2011

Pomijając ultralewacką publicystykę, to dobra książka. Kilka świetnych tekstów, kilka wymuszonych (po co opowiadanie Stephensona? Nie ma nic wspólnego z tematem?)

Oswald Blazer | 2013-02-15
Przeczytana: 2012 rok

Jest różnie. Raz na parowej furmance, a raz pod nią... Da się dojechać do ostatniej stacji, choć są momenty, że tłoki owej machiny nie pracują tak jak powinny...

Triceratops | 2012-09-11
Przeczytana: 09 września 2012

Rozpoczynając czytanie miałem "fazę" na steampunka. Podczas czytania moje zafascynowanie tego rodzaju literaturą powoli malało, by opaść poniżej zera przy obleśnym opowiadaniu "Spotkanie parowego człowieka...". Dwie gwiazdki jedynie dlatego, że przebrnąłem do końca (jedną daję takim książką, które muszę odłożyć w trakcie czytania).

Steamborg1889 | 2015-09-16
Na półkach: Steampunk, Przeczytane
Przeczytana: 2011 rok

Gdzie zaczyna się i kończy steampunk? Antologia małżeństwa VanderMeerów na to pytanie nie odpowiada, tłumacząc to rozległymi granicami gatunku. Zamiast tego pokazuje wszystko na co czytelnik może natknąć się po drodze. Cała recenzja: http://steampunk.info.pl/recenzja-steampunk-antologia/