Zrodzony

Okładka książki Zrodzony Jeff VanderMeer
Nominacja w plebiscycie 2018
Okładka książki Zrodzony
Jeff VanderMeer Wydawnictwo: Mag Seria: Uczta Wyobraźni fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
2018-10-12
Data 1. wydania:
2017-06-15
Robert Waliś
fantastyka literatura amerykańska niebezpieczeństwo postapokaliptyczny świat poszukiwanie własnej tożsamości rywalizacja spotkanie uczucie walka o byt walka o przetrwanie zagrożenie
Inne

Okładka książki Secret Life Theo Ellsworth, Jeff VanderMeer
Ocena 0,0
Secret Life Theo Ellsworth, Jef...
Okładka książki The Big Book of Classic Fantasy Ann VanderMeer, Jeff VanderMeer
Ocena 0,0
The Big Book o... Ann VanderMeer, Jef...

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Na półkach: , , , , ,

Świat został zniszczony i zostały po nim jedynie zgliszcza. Miasto pozbawione imienia jest podzielone między kilka sił, a jedną z nich jest upadająca Firma, zajmująca się niegdyś niebezpiecznymi eksperymentami. Rachel to młoda zbieraczka, która mieszka wraz z partnerem w Balkonowych Klifach. Pewnego dnia znajduje stworzenie wyglądające jak ukwiał i nadaje mu imię Zrodzony.

Jeff VanderMeer czasem mnie przytłacza, a czasem zachwyca. Tym razem, na całe szczęście, udało mu się to drugie. Bo choć „Zrodzony” ma w sobie nieco z absurdu (za którym nie przepadam) to przede wszystkim ta powieść jest po prostu naprawdę solidnym i klimatycznym post-apo, które wykorzystuje postać tajemniczej istoty do opowiedzenia historii o zagubionej kobiecie.
To nie jest typowa powieść akcji. Owszem, trochę się tutaj dzieje, ale wszystko skupia się raczej na relacji Rachel ze Zrodzonym oraz jej partnerem. To mała historia, przez większą część czasu zamknięta we wspomnieniach bohaterki, w jej mieszkaniu oraz Mieście, do którego z ostrożnością wychodzi w poszukiwaniu nowych fanów. I o ile finał jest nieco większy i bardziej rozbudowany, to skala powieści jest dość skromna, wręcz kameralna. Ale to właśnie jest jej siłą.
Jest coś wciągającego w stylu VanderMeera. W tym, jak prowadzi relacje, jak powoli odkrywa kolejne karty, jak stopniowo prowadzi czytelnika przez stworzony świat. Należy jednak pamiętać o tym, że to nie jest autor, który odkrywa wszystkie karty. Ta książka zostawia po sobie trochę pytań pozbawionych odpowiedzi. Ale dla mnie to właściwie kolejna zaleta: autor nie musi wykładać mi wszystkiego, jeśli to nie jest konieczne, a w przypadku tej powieści mam wrażenie, że wyjaśnione zostało wystarczająco. Niemniej, osoby czytające głównie dość proste powieści mogą się poczuć nieco zagubione, dlatego warto o tym pamiętać.
Choć widzę tu, jak w każdej powieści VanderMeera, trochę artystycznego podejścia, to w dalszym ciągu uważam, że „Zrodzony” jest dobrą powieścią również pod względem scricte rozrywkowym. Właściwie dla mnie to idealny balans, pomiędzy książką, która wnosi coś nieco więcej, próbuje analizować i stawia trudne pytania, a historią, która ma po prostu bawić. I nie oszukujmy się, to jest właśnie to, czego szukam w fantastyce.
Pod koniec książki wydanej w ramach serii Uczta Wyobraźni możemy znaleźć również krótkie opowiadanie, którego akcja rozgrywa się równolegle do powieści. I choć rozumiem, czemu zostało tam umieszczone, to szczerze mówiąc: osobiście kompletnie go nie potrzebowałam. Było nieco dziwne, a przy okazji odkrywało niepotrzebnie niektóre karty. Niemniej, jak jest, to jest: cóż poradzić.
Jeff VanderMeer to nie jest autor dla każdego i doskonale o tym wiem. Ale ja jego twórczość naprawdę lubię i wydaje mi się, że warto dać mu szansę choćby po to, by poznać jakiegoś ciekawego twórcę.

"Zrodzony" to książka, która zrobiła na mnie piorunujące wrażenie. Kreacja świata balansuje na granicy realności, a sam Zrodzony jest fascynujący. W tym wszystkim mamy dobrze wykreowaną bohaterkę i trudne relacje oraz pewnego rodzaju zmagania wewnętrzne.

"Zrodzony" to kolejna powieść tego autora, którą miałam okazję przeczytać. Widać też już pewną powtarzalność motywów, ponieważ również w tej książce, jak w poprzednich, widać zamiłowanie Jeffa VanderMeera do, mniej lub bardziej makabrycznych, mutacji i przekształceń biologiczno-technologicznych.

Nie inaczej jest w "Zrodzonym". Mamy tu tajemnicze miasto zamieszkałe, np. przez dzieci z oczami os czy ludzi z twarzami nietoperzy, terroryzowanymi przez gigantycznego latającego niedźwiedzia. W mieście tym na porządku dziennym są biotechnologiczne eksperymenty i ich wytwory, wykorzystywane praktycznie do wszystkiego, od pożywienia do leczenia czy obrony. Postać Zrodzonego nie odbiega więc od normalności, choć jest on osobliwością nawet w tym świecie. Gdy znajduje go główna bohaterka i narratorka o imieniu Rachel, razem z nią odkrywamy tajemnice ośmiornico-podobnej istoty, towarzyszymy w jej rozwoju, a także obserwujemy radykalne zmiany, jakie dokonują się w mieście. W to wszytko wpleciona jest historia relacji nie tylko pomiędzy Rachel a Zrodzonym, ale także jej związek z Wickiem, partnerem, który ma również swoje tajemnice.

Historia była naprawdę ciekawa, choć naprawdę rozkręciła się dopiero w trzeciej części powieści. Nie była też trudna stylistycznie, jak w przypadku trylogii Southern Reach, więc jest bardziej przystępna dla czytelnika, a dodana na koniec nowelka "Dziwny Ptak" przepięknie uzupełnia główną treść i dodaje jej głębi. Polecam :)

Nie inaczej jest w "Zrodzonym". Mamy tu tajemnicze miasto zamieszkałe, np....

Na półkach: , , , ,

Pięknie czyta się tą książkę napisaną w formie wspomnień narratorki - słowa i obrazy spokojnie i swobodnie płyną do samego końca, co jest zasługą zarówno autora, jak i tłumacza. Bardzo ciekawie wykreowany świat, oryginalne pomysły, chociaż nieco ciężki nastrój, bo wydarzenia dzieją się w lokalizacjach zniszczonych wojnami i eksperymentami biotechnologicznymi. Sceny są tak wyraźne i zrozumiale opisane, że równie dobrze prezentowałyby się w formie komiksu.
W zasadzie nie ma tu głównego bohatera, bo narratorka raz przechyla szalkę na siebie, raz na Zrodzonego, potem na jej partnera Wicka, potem na Magiczkę, a na końcu dostajemy dodatkową opowieść z perspektywy Dziwnego Ptaka, nawiązującą do już uprzednio zrelacjonowanych wydarzeń, plus bonusy o Laboratorium.
Przeczytałam w 2 dni, tak wciągnęła mnie ta opowieść, i żal, że się skończyło! Jeśli kiedyś powstanie ekranizacja (jestem za filmem animowanym!), to mam nadzieję, że nie zostanie zniekształcona. Polecam gorąco!

Ciekawe spojrzenie, trochę Metro bez metra. Raczej fantasy niż scifi, czary i kocopoły, ale biotechnoapokalipsa jest względnie rzadkim motywem, a Zrodzony jest uroczy.

Jedna z najciekawszych i najbardziej klimatycznych książek łączących w sobie klimaty postapokalipsy i SF. Składa się z dwóch powieści (w zasadzie z jednej powieści i drugiej mikropowieści), przy czym druga jest dopełnieniem pierwszej. Mimo tego, że wiele kwesti pozostaje niedopowiedzianych a miejscami przedstawienie świata jest w sposób oniryczny nigdy nie czułem się zagubiony (a przed sięgnieciem po tą lekturę miałem obawy, że będzie niezrozumiała lub ciężka do zrozumienia). Kilka rozwiązań fabularnych z pewnością zapadnie w pamięć.

Książka dziwna, ale to u VanderMeera typowe. W mojej ocenie pomysł jest w dużej mierze fuzją cykli Ambergris oraz Southern Reach, nie jest więc siłą rzeczy równie oryginalny. Jeśli ktoś jest fanem VanderMeera - nie będzie zawiedziony, jeśli jednak nie - książka może go zmęczyć. Główna wartość dodana to jakże urocza postać Zrodzonego.

Zrodzony jest niekwestionowaną gwiazdą tej książki.

Zrodzony jest niekwestionowaną gwiazdą tej książki.

Zmęczyła mnie ta książka, narracja bardzo monotonna.

Zmęczyła mnie ta książka, narracja bardzo monotonna.

Historia ciekawa, chociaż chciałbym więcej odpowiedzi, za dużo tu tajemnic.

Historia ciekawa, chociaż chciałbym więcej odpowiedzi, za dużo tu tajemnic.

Dodaj cytat z książki Zrodzony