Looking for Jake
Londyn
ola161

Odwiedźmy Londyn, w którym grasują nieziemskie istoty, całkowicie obce, a zarazem przerażająco znajome. W mikropowieści Chiny Miéville'a Lustra poznajemy motywy pchające najeźdźców do straszliwej zemsty. Kilka opowiadań pojawia się w tym zbiorze po raz pierwszy. Akcja jednego z nich rozgrywa się Nowym Crobuzon, podobnie jak seria znanych powieści, rozpoczynająca się Dworcem Perdido. Inne ma postać komiksu, narysowanego przez znanego rysownika Liama Sharpa. Zbiór dowodzi nadzwyczajnej potęgi wyobraźni Chiny Miéville'a.

W poszukiwaniu Jake'a to piąta książka Chiny Miéville'a i jego pierwszy zbiór opowiadań. Akcja większości z trzynastu opowiadań oraz jednej mikropowieści rozgrywa się w Londynie, ale niemal zawsze zmienionym w jakiś niezwykły, często trudny do zdefiniowania sposób, co stwarza niesamowitą atmosferę przesycającą wszystkie zawarte w zbiorze utwory.

Pierwszym opowiadaniem jest tytułowe W poszukiwaniu Jake'a. Ma ono postać listu od jednego londyńczyka do drugiego, tło zaś stanowi miasto, w którym większość mieszkańców zniknęła, a reszta pogrąża się w apatii. Jest krótkie, niesamowite i skutecznie wprowadza w nastrój całości. Fundamenty, utrzymane w podobnym klimacie, są zapewne najstraszniejszym opowiadaniem w całym zbiorze. Ich bohater widzi to, czego inni ludzie nie widzą.

Chowaniec to makabryczne opowiadanie o przetrwaniu i tożsamości, w którym nie brak również elementów czarnego humoru. Hasło z encyklopedii medycznej opiera się na interesującym pomyśle. To sterylna analiza z pozoru nadprzyrodzonego wydarzenia, zakończona wyjaśnieniem, które ma całkowicie naturalny charakter, lecz mimo to budzi grozę. Miéville zastawia tu na czytelnika zabawną pułapkę i trudno sobie wyobrazić, by choć na chwilę nie przejął się on konsekwencjami.

Szczegóły to kolejne psychologiczne opowiadanie grozy. Zapewne lepiej, żeby nie czytał go nikt cierpiący na nerwicę natręctw. Łącznika można uznać za interesujące spojrzenie na wojnę z terrorem. Bohater jest wykorzystywany przez jedną ze stron w nieznanym konflikcie i paraliżuje go niezdecydowanie: czy jego działania ratują ludziom życie, czy też skazują ich na śmierć?

Inne niebo zaczyna się od typowej dla fantasy sytuacji, ale starszy wiekiem narrator reaguje na nią zupełnie inaczej niż można by tego oczekiwać. Opowiadanie trafia w nasze lęki przed bezmyślną nienawiścią i prześladowaniami. Miéville w bardzo przekonujący sposób demonstruje nam sposób myślenia będącego już na emeryturze narratora. Koniec z głodem to celny komentarz na temat internetowych stron charytatywnych. Zakończenie opowiadania cechuje się mrocznym humorem.

Oto pora zapoznaje nas ze światem, w którym Boże Narodzenie uległo przesadnej komercjalizacji, ceny wykraczającą poza możliwości większości ludzi i trzeba wykupić licencję na choinkę. To może nieco zbyt oczywista metafora, ale ten niedostatek wynagradza dawka cynicznego humoru i udane zakończenie. Jack to obowiązkowa lektura dla fanów Dworca Perdido. Opowiadanie stanowi powrót do Nowego Crobuzon i przybliża nam postać Jacka Pół Pacierza. Ci, którzy zastanawiali się, co się z nim stało po zakończeniu powieści, znajdą tu odpowiedź, jakiej z pewnością się nie spodziewali.

Zbiór kończą dwa bardzo różne utwory. W drodze na front to krótkie opowiadanie graficzne ilustrowane przez Liama Sharpa., mówiące o tajemniczej wojnie toczonej na ulicach Londynu. To najbardziej wieloznaczne opowiadanie w zbiorze (już to jedno mówi wiele), dopuszczające wiele możliwych interpretacji. Natomiast "Lustra" są najdłuższym utworem w książce, długą na sto stron mikropowieścią, po raz pierwszy opublikowaną w roku 2002 przez wydawnictwo PS Publishing. Ów tekst stanowi podsumowanie nastroju całego zbioru. Londyn, a tym razem również cały świat, spustoszyła inwazja, której nikt się nie spodziewał. Jeden człowiek kieruje walką z najeźdźcami .Ale czy naprawdę? Zakończenie zaskakuje czytelnika, którego oczekiwania ukształtowały kręcone przez dziesięciolecia filmy SF oraz niektóre z mniej oryginalnych cykli fantasy..

W poszukiwaniu Jake'a jest zbiorem typowych dla Miéville'a tekstów: niesamowitych, oryginalnych, poetycznych, tajemniczych i nigdy nie sprawiających zawodu,. Niektóre z opowiadań mogą być słabsze od pozostałych, ale całość składa się na znakomity zbiór tekstów jednego z najlepszych autorów współczesnej fantastyki.

wiejskifilozof | 2017-04-16

Tylko Lustra dobre są,reszta takie sobie.

LOVE-KAR | 2016-02-06

Niestrawne.

Iga | 2011-04-21
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 21 kwietnia 2011

Jak to zbiory opowiadań - niektóre fragmenty mi się podobały, niektóre nie. W niektórych nawet nie wiedziałam o co chodzi, ale ogólnie czytało się całkiem dobrze.

actagaudi | 2014-08-19
Przeczytana: 06 sierpnia 2014

Niewielu pisarzy potrafi utrzymać równie dobry poziom we wszystkich opowiadaniach, osobiście miałam przyjemność poznać tylko dwóch takich autorów, i nie był to Miéville, a Robert Sheckley i Mike Resnick. Gwiazdce angielskiego rynku wydawniczego, niestety nie udało się to, choć wydaje mi się, że utrzymuje równy - kiepski poziom. Wiem, obrazoburczo oceniam uznanego autora, ale co tam, niech żyje wolność słowa.

Więcej na: http://zgryzliwympiorem.blogspot.com/2014/08/w-poszukiwaniu-jakea-i-inne-opowiadania.html

Juja | 2011-12-15
Przeczytana: 06 października 2011

Hmm... intrygująca, tajemnicza, skryta, amoralna, przewrotna... mogłabym tak do jutra wymieniać czym zachwyciła mnie ta książka. Jest przede wszystkim inna. Tworzy swego rodzaju intymny gatunek. Dostępny tylko dla wybranych, którzy zdecydowali się na tą pozycje. Opowiadania nie kończą się, co naprawde mnie denerwowało i zarazem intrygowało...Czytelnik sam może dopowiedzieć swoją historię. Polecam. Książka trudna w czytaniu, ale warta do przebrnięcia.

bekon | 2010-11-29
Przeczytana: 2010 rok

Wiele z tych opowiadań jest zupełnie oderwanych od rzeczywistości – opowiadają historie z mojej perspektywy pozbawione często sensu.

kadath | 2012-09-07

Znakomity zbiór opowiadań!
Szczególnie smakowitym kąskiem dla miłośników twórczości autora "Dworca Perdido" jest opowiadanie (doskonałe, wręcz wgniatające w fotel) "Jack" z akcją tocząca się w świecie Nowego Crobuzon. Pozostałe opowiadania osadzone są w Londynie, a właściwie w "nieco zmienionym" Londynie. W książce jest dużo elementów horroru/grozy. Mamy więc lovecraftowskie "Inne nieba", obrzydliwie-strasznego "Chowańca", niepokojący "Pokój kulek" oraz przerażające "Fundamenty". Większość pozostałych opowiadań również jest w jakiś sposób mroczna chociaż są również bardzo zabawne momenty - "Dzień dziś wesoły". Polecam !

Kerszi | 2015-04-05
Przeczytana: luty 2015

Po wcześniejszym przeczytaniu Koniec z głodem i Jack, myślałem że opowiadania będą ciekawsze. Złe nie były, ale nie rzuciły na kolana. W pamięci mi zapadły Lustra, które są ciekawą minipowieścią tłumaczącą czemu odbicie wampirów się nie odbija.

imaginaryLost | 2012-06-19

Kwintesencja tego, co najlepsze w twórczości Mieville'a.