Jak Matka Boska trafiła na księżyc

2011-02-01
2011-02-01
Ryszard Wojnakowski
Karpaty Europa Wschodnia wolność tęsknota wyzwolenie literatura niemiecka

Miłość, komunizm i podbój kosmosu...

2020 52 51

Powieść przede wszystkim barwna i żywiołowa. Okraszona lekko surrealistycznym poczuciem humoru sprawia, że trudno się oderwać.

Chylę czoła przed autorem, który z tak nieciekawych czasów jak głęboki komunizm, z zapadłej karpackiej dziury jak wioska rumuńska (?) potrafił stworzyć taką książkę. Mogę śmiało dodać, że Niemcy mają aż dwóch świetnych pisarzy Tomasza Manna oraz Rolfa Bauerdicka - kolejność przypadkowa.

530 stron nawet nie wiem kiedy zleciało

530 stron nawet nie wiem kiedy zleciało

Jak to dobrze, że pomysły autora nie skończyły się tylko na bardzo przyciągającym tytule. Zabawna i niejednowymiarowa fabuła, a te postacie, jakie barwne i tak realistycznie skonstruowane. Takie troszkę Tortilla Flat po rumuńsku, bardzo polecam!

„Don’t judge a book by its cover” mówi angielskie przysłowie. Ja przyznaję się bez bicia, że postępuję dokładnie na odwrót. Nic tak nie wpływa na moją decyzję kupna książki jak pociągająca okładka. Niestety, bardzo często przekonuję się, że za piękną okładką kryje się nieciekawa treść. Na szczęście, nie zdarzyło się to tym razem.

W książce „Jak Matka Boska trafiła na księżyc” autorowi udało się kunsztownie spleść ze sobą różne wątki: historia socjalistycznej Rumunii, pełen uroku portret życia i mieszkańców zapadłej wioski, osobista tragedia doświadczonej przez życie kobiety oraz zagadka kryminalna. A to wszystko, jak klamra, łączy ze sobą pewien fragment z księgi Apokalipsy, z którego autor czerpał inspirację: „Potem ukazał się wielki znak na niebie: Niewiasta obleczona w słońce i księżyc pod jej stopami (...) Ukazał się też inny znak na niebie: Oto wielki Smok ognisty. Smok stanął przed mającą urodzić Niewiastą, ażeby skoro tylko porodzi, pożreć jej Dziecko.”

Poszukiwanie Matki Boskiej na księżycu nie jest bynajmniej tylko wyrazem naiwnej religijności ludowej bohaterów. W rzeczywistości jest to poszukiwanie odpowiedzi na pytania o istnienie Boga, o godność ludzkiego ciała i życia. Co prawda, rozważania te czasami za bardzo ocierają się o deizm i monofizytyzm, jednak z drugiej strony, co mnie bardzo porusza, jest też afirmacja dla każdego ludzkiego życia.

Tym, co wzbudza moje uznanie dla książki Bauerdicka są również niezwykle wyraziste sylwetki bohaterów, oraz umieszczenie w niej takich ważnych motywów jak: przyjaźń, tolerancja, solidarność, nonkonformizm.

W książce „Jak Matka Boska trafiła na...

NIE MASZ CWANIAKA NAD RUMUŃSKIEGO CHOJRAKA
Powieść „Jak Matka Boska trafiła na księżyc” osadzona jest w realiach powojennej Rumuni. Historia tego kraju to dramatyczne poszukiwanie tożsamości i sojuszy obronnych, warto wspomnieć, że w 1940 roku Rumunia stanęła po stronie faszystowskich Niemiec, po czym w 1944 roku zawiązała sojusz z Aliantami, aby w 1947 roku całkowicie wejść w orbitę wpływów ZSRR i utworzyć Rumuńską Republikę Ludową. Krnąbrny duch rumuńskiego narodu dał się we znaki bratniemu narodowi już w 1965 roku gdy do władzy doszedł Nicolae Ceausescu, który proklamował zakończenie budowy socjalizmu i początek nowej „Złotej Epoki” tworzenia niezależnego od Rosji państwa komunistycznego przy wsparciu kapitału zachodniego. W rzeczywistości Ceausescu wykorzystał ideologię socjalizmu i zachodnie dewizy do stworzenia okrutnej dyktatury z aparatem terroru na czele
Na tym tle rozgrywa się akcja powieści, którą można opisać jako bajka o tym jak grupa spryciarzy z „zabitej deskami” wioski, w imię obrony Matki Boskiej i zemsty za upodlenie kobiety prowadzi niebezpieczną grę z lokalnymi kacykami oraz z tajną policjąsecuritate, która to gra zmienia losy kraju. A wszystko to doprawione pseudomagicznymi wywodami na temat teologii jak również polityki ogólnoświatowej.
Moim zdaniem Autor nie wykorzystał potencjału jaki tkwi w historii Rumuni i wyjątkowej naturze jej mieszkańców: Rumunów, których nazwa oznacza „ obywatele Rzymu", Niemców i Cyganów. Reasumując w powieści mało jest magii a i realizm przygód bohaterów jest mocno wątpliwy.

NIE MASZ CWANIAKA NAD RUMUŃSKIEGO CHOJRAKA

Jedna z najciekawszych, najbarwniejszych powieści jakie w życiu czytałam. Ilia, Dimitru i Paweł to James Bond w 3 osobach!

Ta książka zauroczyłam mnie niemal od pierwszej strony. Zresztą wystarczy jedno spojrzenie na okładkę...

Akcja toczy się w małej, odciętej od świata miejscowości Baia Luna. Już sama nazwa tej miejscowości, ma w sobie coś niesamowicie magicznego. Mieszkańcy wioski żyją z dala od zgiełku wielkiego świata. Życie toczy się wokół szynku Ilji Boteva, który służy też jako sklep. Narratorem jest Pavel Botev, jego wnuk, który wspomina wydarzenia, jakie miały miejsce od 1957 roku.

Ilia wraz z Cyganem Dimitru postanawiają odnaleźć Matkę Boską, która wraz z ciałem została wzięta do nieba. Ich obsesja rozpoczyna się w dniu, kiedy słyszą o locie radzieckiego sputnika. Mają obawy kto pierwszy, czy Rosjanie czy Amerykanie odnajdzie w kosmosie Maryję i sprowadzi ją na ziemię. Przyjaciele podporządkowują swoje życie badaniom nad losami Matki wziętej do nieba.

Chociaż jest to jeden z głównych wątków książki, nie brakuje w niej innych, takich jak morderstwo, samobójstwo, polityka rumuńska i miłość.

Troszkę obawiałam się lektury, ze względu na pięćdziesięcioletnią historię Rumuni i jej politykę (mimo, że fikcyjną). I tutaj wielkie brawa dla autora, który wplótł historię w sposób prawie niezauważalny dla czytelnika, a zarazem pozwalający się z nią doskonale zapoznać. I o ile normalnie polityka mnie męczy, tutaj była podana w wyjątkowo przystępny sposób.

Książka, jak pisałam już wyżej, niemal od pierwszej strony wprowadza czytelnika w trans i nie sposób się od niej oderwać. Mimo iż chwilami cała historia wydaje się wręcz absurdalna, a pomysły przyjaciół, którymi nas raczą , wydają się być pomysłami dwóch wariatów, to wszystko jest podane w taki sposób, że ja sama zaczęłam wierzyć, że Matka Boska zamieszkała na księżycu.

Liczyłam na trochę więcej cygańskiego życia, ponieważ autor podczas swojego pobytu w Rumuni dokumentował ich życie. Niestety w tej książce zwyczajów i przyzwyczajeń cygańskich jak na lekarstwo i trochę nad tym ubolewam. Ale to jedyne rozczarowanie jakie mnie spotkało podczas całej lektury.

Myślę że porównanie do prozy Marqueza jest jak najbardziej trafne. Ta książka pełna jest realizmu magicznego, przenosi nas do sennej zapomnianej przez świat wioski w Karpatach i na kilka godzin możemy oderwać się od trudów dnia codziennego.

Krótko pisząc... Jestem zachwycona... na ponad 500 stron trafiłam do innego świata i niechętnie powróciłam do rzeczywistości... mogłam się pośmiać i wzruszyć, wraz z Pavlem rozwiązywać kryminalną zagadkę i pomścić znękaną kobietę. A autor nawet na ostatniej stronie potrafił mnie zaskoczyć...

Polecam z czystym sumieniem!

5,5/6

5,5/6