Króliczek

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
83-7506-025-9
młodzi, start
Kincaco

Istnieje takie powiedzenie, że pesymiści to dawni optymiści, którzy poznali wszystkie fakty. Kiedy wraz z przyjaciółmi opuszczałem aulę uczelni z dyplomem ukończenia studiów w kieszeni, byłem optymistą - jak wszyscy. Rok później poznałem fakty. To był początek lat dziewięćdziesiątych. Jedni żyli ideami, inni żyli z idei. Pęd do sukcesu stał się religią, religia stała się polityką, a polityka...

To był początek lat dziewięćdziesiątych. Jedni żyli ideami, inni żyli z idei. Pęd do sukcesu stał się religią, religia stała się polityką, a polityka nie mogła istnieć bez pieniędzy. Króliczek, którego poznałem zupełnie przypadkowo, był optymistą - a właściwie optymistką. Jego losy - których byłem biernym obserwatorem - uświadomiły mi, że wszyscy należymy do "Pokolenia Zero", a nasze problemy staną się wspólne dla wszystkich następnych pokoleń ludzi rozpoczynających dorosłe życie. Miastem, w którym rozgrywa się historia Króliczka, jest Częstochowa i każdy, kto zna ją choć trochę, łatwo zidentyfikuje wszystkie opisane przeze mnie miejsca - jednak to czysty przypadek sprawił, że tutaj właśnie los skierował Króliczka: równie dobrze takim miejscem mogłoby stać się każde miasto w Polsce, a autorem tej historii ktoś zupełnie inny. To los jednak wybiera swoich bohaterów i scenerię ich życia.

Opowieść jest zbeletryzowanym zapisem tamtych wydarzeń, na tyle jednak wiernym, aby nikt z bohaterów opowiadania nie posądził mnie o nieprawdę, i na tyle uczciwym, abym mógł nazwać go prawdziwym.

Niben | 2012-05-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 04 kwietnia 2012

Już po pierwszych stronach wiadomo, że Króliczek nie będzie miłą i niewinną lekturą, jak sugeruje tytuł. Olgierd Dudek od początku konfrontuje czytelnika z monotonią życia, smutną rzeczywistością, która mimo wszystko jest przyjmowana ze spokojem, bohaterowie zdają się nie oczekiwać od życia niczego więcej, a ich postawa wobec otoczenia jest obojętna. Na pozór, bo po skończeniu książki wiadomo już, że jest ona o czymś głębszym i prawdziwszym.

Króliczek składa się z dwóch jakoby odrębnych części, które łączą tylko postaci drugoplanowe. Książka pisana jest w przystępny sposób, składa się na dialogi ukazujące realia życia w latach dziewięćdziesiątych. Akcja rozgrywa się w Częstochowie, lecz tak naprawdę osoby tam przedstawione oraz ich losy mogą być nam znane z naszego własnego otoczenia, dlatego też książka ta jest fikcją, ale jednocześnie czystą prawdą.

Na plus i minus składa się język w jakim napisana jest książka. Z jednej strony – prosty
i zarazem przyjemny w odbiorze....

talitha_kum | 2011-10-04
Przeczytana: 03 października 2011

Od rana myślę co by można napisać na temat tej pozycji.
Składa się z dwóch opowiadań, które łączą jedyne postacie drugoplanowe. Według mnie możnaby spokojnie napisać dwie, fajne książki rozwijając obydwa wątki. O ile pierwszą część czytało się średnio przez kilka dni, o tyle druga była dużo lepsza, bardziej wciągająca i czytanie zajęło mi zaledwie jeden wieczór. Nie mogłam się oderwać od opowieści o Arturze, koniec trzymał w napięciu.
Książka skłania do refleksji, zawiera piękne przemyślenia, momentami nudzi ale i zachwyca. Pełna skrajności w moim odczuciu. Pesymistyczna...? Tak, ale przez to, że może przedstawia smutne, polskie realia.

korcia | 2012-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2012

Bardzo lubię wyszukiwać wśród tanich książek perełki. Czasami niestety trafiam na szmiry, ale za parę złotych można zaryzykować.
Tym razem ryzyko się opłaciło.

Króliczek składa się z dwóch części, obie rozgrywają się w Częstochowie.
Obie też są o rozterkach, trudnościach, konsekwencjach życiowych wyborów, finansowych problemach, ale też o miłości. Jest to bardzo pouczająca lektura, zmusza nas ona do refleksji nad własnym życiem.

Książka jest ciekawie napisana. Chociaż nie jest to lektura łatwa, miła i przyjemna, to jednak czyta się ją szybko i trudno o niej zapomnieć.

Michał Joński | 2012-02-24
Przeczytana: 23 lutego 2012

Książka trafiła w moje ręce zupełnie przypadkiem, kupiona w księgarni za oszałamiającą kwotę 2 ( słownie dwa ) złote.
Widząc taką cenę nie spodziewałem się żadnej rewelacji i po przeczytaniu książki muszę stwierdzić, że już dawno tak bardzo się nie pomyliłem w swoich przypuszczeniach.
Muszę jeszcze dodać, że pewną zachętą do przeczytania tej książki był lokalny patriotyzm ponieważ opowiadania toczą się w mieście, w którym się urodziłem i nadal mieszkam. No i autor jest również z tego miasta.
Przeczytałem "Króliczka" w 3 godziny, po prostu nie mogłem się oderwać od lektury.
Wydawało by się, że są to dwie zwykłe historie, o zwykłych młodych ludziach próbujących poradzić sobie ze swoimi problemami w bardzo zwykłym mieście.
Dwa dni po przeczytaniu książki, nie mogę pozbyć się tych historii z głowy i mam ochotę przeczytać je po raz kolejny.
Tylko trochę szkoda Króliczka ...

Agata | 2012-01-12
Przeczytana: 22 grudnia 2011

Pierwsza część tej książki podobała mi się, aczkolwiek jakoś ciężko mi się czytało. za to druga część była świetna. Dosłownie ją pochłonęłam, ciekawa i wciągająca, a koniec rewelacyjny. Polecam

tikichomiktaki | 2012-05-15

Panie i Panowie, przedstawiam Wam znakomity przykład tego, iż przyjemność z czytania można znaleźć chociażby za 2 zł. Tak jest, oczyska Was nie mylą. Tyle przyszło mi wydać na tę dość niepozorną i o niezbyt wdzięcznym tytule książkę. Po lekturze śmiem zuchwało stwierdzić, że było to najlepiej wydane przeze mnie 2 zł w ostatnim czasie. Fabuła, a właściwie fabuły, ponieważ "Króliczek" zawiera w sobie 2 opowiadania, są niezwykle proste i tutaj należy się dodatkowy ukłon w stronę autora, ponieważ udowadnia nam tym samym, że o zwykłych "zwykłościach" można pisać w niezwykły sposób.

Bohaterami obu opowiadań są panowie (kolejno: Klemek oraz Artur) i to z ich męskiego punktu widzenia obserwujemy za każdym razem przebieg zdarzeń. Spoiwem łączącym obie opowieści jest miejsce, gdzie rozgrywa się akcja - Częstochowa oraz kilku bohaterów drugoplanowych.

Klemek to tzw człowiek na dorobku, za stary, by żyć na utrzymaniu rodziców (których notabene już stracił), lecz za młody, by czegoś się już...

Kamil Kwećka | 2011-08-29

Moja ulubiona.