Ludzie

Philippe Labro
978-83-7508-316-3
samotność, Paryż, San Francisco
niebieska

Jest ich trójka: Maria, młoda dziewczyna z przeszłością , która przybywa z Kalifornii do Paryża wraz z ambasadorem Stanów Zjednoczonych; Caroline, trzydziestolatka o skomplikowanym życiu uczuciowym; Marcus Marcus, zadufany w sobie telewizyjny prezenter, który traktuje swoich gości niczym mięso armatnie rzucone na pastwę sondaży i wyciąga korzyści ze swojej złośliwości. Ich drogi się krzyżują , a wówczas wychodzi na jaw ich prawdziwa natura. Obowiązkowa lekcja życia.
Ze szczyptą pikanterii, kontrastu, prawdziwych emocji i humoru, Philipe Labro zabiera nas z równą łatwością w podróż w głąb Paryża, jak i San Francisco. Po mistrzowsku udało mu się ująć psychologię jednostki, ale też najsubtelniejsze drganie świata.

źródło opisu: wydawca

źródło okładki: wydawca

miedzystronami | 2011-07-25
Przeczytana: 24 lipca 2011

„Nieznany ślepy zwrotniczy, którego jedni z braku lepszego określenia nazywają przypadkiem, inni zaś, szczęśliwsi, Bogiem, sprawił, że ich toczące się równolegle żywoty przecięły się pewnego dnia. Niektóre zbiegły się ze sobą, inne wkrótce znowu skręciły w swoją stronę i już nie były równoległe. Dziś na kolejowej mapie tych kilku żywotów widać trasy już nieistniejące. Wiemy, że wszystkie linie zmierzają w jednym kierunku, każdy to samo ma przed sobą.”

Ten cytat doskonale oddaje główną istotę książki. I dotyczy nie tylko głównych bohaterów ale każdego z nas, nas i ludzi, których spotykamy na swojej drodze.
Bo o nas właśnie jest ta powieść, o ludziach.

Sam tytuł, przeraźliwie wręcz banalny, ale jednak wierzcie mi idealny dla tej powieści. Bo właśnie losy Marii, Caroline i Markusa są symbolem, pokazują nam zależności między ludźmi, istotę więzi i relacji międzyludzkich.
Maria, to młoda dziewczyna po przejściach, uciekła z domu, od przybranych rodziców, błąka się po Ameryce aż...

Patrycja | 2014-05-25

Do sięgnięcia po tę książkę zachęcił mnie blurb z tylnej okładki. Książkę przeczytałam w jeden wieczór, jednak nie ukrywam, że trochę mnie rozczarowała. Owszem, jest w niej kilka trafnych myśli, fabuła - tak, jak jest to obiecane - splata losy bohaterów, niemniej brakuje mi w tej książce polotu. Polecam ze względu na błyskotliwe sentencje, łatwość i przyjemność w lekturze.

Fami | 2012-10-13
Przeczytana: 13 października 2012

Książka bardzo dobra. Napisana zwyczajnym, łatwym językiem, bez niepotrzebnych udoskonaleń. Trzy historie życia trójki bohaterów są takie jak w życiu codziennym. Czytając o ich życiu nie zaskakuje nas nic w szczególny sposób, nie odnosimy wrażenia iż czytamy bajkę, która nie mogłaby się wydarzyć. Philippe Labro opisuje historie ludzi, którzy mogą żyć obok nas, historie życia które mogą istnieć naprawdę. Każda z tych osób dostaje prezent od losu, ale musi na niego zapracować swoim wcześniejszym życiem i każdym cierpieniem przez które przeszła. Nic nie dostaje za darmo. Książkę czyta się z przyjemnością przede wszystkim dlatego, iż sprawy o których autor pisze są tak bardzo prawdziwe, a bohaterowie których opisuje mogliby żyć obok nas.

ohuu | 2013-06-20

jak dla mnie świetna książka o zwykłych ludziach.
Doczytalam z zaciekawieniem do ostatnich stron a to rzadkość,
zdecydowanie książka warta rekomendacji i przeczytania!

Anna | 2016-03-19

Może niezbyt spektakularna ale na pewno warta przeczytania. Bardzo rzeczywiści bohaterowie.

variete | 2013-06-08
Przeczytana: 04 czerwca 2013

Fajnie ukuta fabuła, ciekawa konstrukcja powieści i ciągłe poczucie w trakcie jej czytania, iż zbyt często zapomina się o przewrotności ludzkich losów. Nic nie jest "na zawsze" i "na pewno", a wychodząc poza własny ból, strach i schematy, można dotrzeć do miejsca, które przynosi ukojenie i szczęście, choć nigdy wcześniej nie marzyło się o tym, aby w nim być. Na skrzyżowaniach ludzkich ścieżek "nic nie dzieje się bez powodu".

"Każdy ma swją dumę. (...) Duma nikogo nie gubi, byle jej nie pomylić z próżnością i nie dopuścić, aby odwiodła człowieka od akceptowania siebie takiego, jaki jest- duma stanowi potężny szaniec przed wyrzeczeniem się woli, przed zniechęceniem".

Kinga | 2013-07-07

Zdarza się taka chwila w życiu, kiedy coś pięknego może się zrodzić z mnogości atakujących nas różnic. Krzyżują się zdania i opinie wyrażone przez ludzi, którzy pragną zaznaczyć swoje doświadczenie, dowcip, pomysłowość i wyobraźnię bądź cechę rzadką, chociaż tak często powołują się na nią osoby zupełnie jej pozbawione: kre-a-tyw-ność. Wtedy właśnie wygłasza się mnóstwo głupol, lecz jak napisał Wiktor Hugo, głupoty często mają sens.

sylwia | 2015-03-18

Miałam wrażenie, że ciągle się rozwija, aż niespodziewanie się skończyła, może trochę mało spektakularnie. Mimo, że spodziewałam się po niej więcej, to całkiem dobrze się czytała.

Magda | 2012-07-25
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: styczeń 2012

Przypadła mi do gustu. jest bardzo realistyczna, autentyczna i na czasie. Idealnie odzwierciedla ludzkie charaktery i pokazuje, że fortuna kołem się toczy. Ponadto napisana lekkim językiem. Polecam.

Katarzyna | 2011-03-16
Przeczytana: 15 marca 2011