Jabłko

Seria: Don Kichot i Sancho Pansa
Wydawnictwo: W.A.B.
The Apple
Agnieszka

Kiedy w 2002 roku Michel Faber wydał Szkarłatny płatek i biały obszerną powieść naśladującą dzieła wiktoriańskie - czytelnicy i krytycy literaccy wpadli w zachwyt. Książka błyskawicznie stała się bestsellerem na całym świecie, również w Polsce przez wiele tygodni utrzymywała się na listach najchętniej kupowanych tytułów. Autor otrzymał setki gorących próśb o kontynuację opowieści. Jabłko jest jego odpowiedzią na te prośby. W Szkarłatnym płatku Faber skoncentrował się na losach atrakcyjnej ulicznicy Sugar oraz jej związku z Williamem Rackhamem nieudolnym spadkobiercą rodzinnej fabryki perfum. Jabłko to zbiór siedmiu opowiadań, w których główne role grają bohaterowie pojawiający się w powieści. Poznajemy dalsze historie prostytutek z domu pani Castaway, obserwujemy poczynania Rackhama w drugim małżeństwie, dowiadujemy się więcej o Sugar. Podobnie jak Szkarłatny płatek, opowiadania napisane są językiem żywym, pełnym aluzji literackich, skrzą się inteligentnym poczuciem humoru i oczarowują znakomicie zarysowanym tłem historycznym. Każda z opowieści jest jednocześnie osobnym tekstem, sprawiającym przyjemność również tym, którzy Szkarłatnego płatka nie znają.

źródło opisu: http://www.gwfoksal.pl/

źródło okładki: http://www.gwfoksal.pl/

MountainTobacco | 2014-01-27

Swoją podróż po Londynie z epoki wiktoriańskiej rozpoczęłam właśnie od Jabłka i od razu pokochałam cudowny styl Michela Fabera i jego samego. I choć może niektóre ze snutych przez niego opowieści są mocno szokujące, nie odbiera to bynajmniej ich uroku. A może bez tego nie byłyby one wcale tym samym... Ostrzegam jednak wszystkich, którzy pragną przeczytać kolejną część Szkarłatnego Płatka i Białego, gdyż Jabłko przyniesie im gorzkie rozczarowanie, ponieważ jest boleśnie wręcz krótkie w swojej treści! Jeśli jednak chcecie po prostu trochę pobyć w wiktoriańskim Londynie, to serdecznie zapraszam, ponieważ naprawdę warto do niego zajrzeć opisanego przez Michela Fabera. Dla mnie Jabłko jest doskonałym zbiorem opowieści i zaraz po nim uporczywie szukałam Szkarłatnego Płatka i Białego, a to za sprawą drobiazgowych opisów i pięknego stylu, jaki posiada ten autor.

Tomek | 2013-06-10
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 10 czerwca 2013

Miło jest spotkać się ponownie z twórczością Michela Fabera. Wspaniale jest znowu spacerować ulicami dziewiętnastowiecznego Londynu, poczuć klimat tego miasta i rozglądać się w nim za znajomymi osobami. W tym zbiorku dostajemy bowiem szansę na spotkanie kilku bohaterów, których poznaliśmy w Szkarłatnym płatku. Już to może być zachętą do przeczytania tej lektury. Rozczarowaniem jednak jest fakt, iż nie będzie nam dane zobaczyć się ponownie z Sugar, choć na otarcie łez dostajemy randez-vous z Sophie.
Uważam, za bardzo ważną w tej książce przedmowę autora, która w pewien sposób złagodziła moje "krzywe” spojrzenie, jakim obdarzyłem zakończenie Szkarłatnego płatka. To słowo wstępne jest jakby wytłumaczeniem pisarza, które w moim przypadku trafiło do mojego serca. Jednak czy trafi do serc innych czytelników, tego już nie wiem i nie jestem w stanie tego stwierdzić.
Nie można mówić o tym zbiorku opowiadań, że jest kontynuacją wspaniałej powieści, jaką jest Szkarłatny płatek i biały....

chezmollard | 2013-09-12
Na półkach: Przeczytane, 2013

"Szkarłatny płatek i biały". Przeczytałam tę powieść wieki temu, ale do dziś pamiętam jakie wywarła na mnie wrażenie. Chociaż słyszałam już wówczas o zbiorze opowiadań mającym niejako osłodzić czytelnikom ból rozstania z bohaterami powieści, to nie miałam ochoty po niego sięgnąć. Bałam się, że kolejne spotkanie z bohaterami ponownie mnie nie nasyci.

I niewiele się myliłam, choć ból rozstania nie jest tak intensywny jak za pierwszym razem (co jest zrozumiałe przez wzgląd na długość trwania okresu spędzonego z bohaterami), ale niedosyt i apetyt na więcej pozostał. Zwłaszcza, że opowiadania nie są ciągiem dalszym losów bohaterów sensu stricto, ale raczej opisami pojedynczych sytuacji, w których się znaleźli.

"Jabłko" składa się z 7 opowiadań, w których spotykamy się ponownie z Sugar, Williamem, Clarą i innymi. Opowiadania są zgrabnie napisane, ponownie utrzymanie w klimacie dziewiętnastowiecznych powieści. Podobnie jak w swojej bestsellerowej powieści autor często zwraca się...

Majik-Czar | 2011-11-23
Na półkach: Ulubione, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 17 listopada 2011

Michel Faber uprzedza już w przedmowie, że nigdy nie był zainteresowana kontynuacją powieści. Dlatego "Jabłko" to jedynie zbiór opowiadań, w których pojawiają się między innymi: Sugar, William czy pani Fox. Odnajdujemy ich w różnych momentach życia, bowiem poszczególne historie toczą się zarówno przed jak i po akcji "Szkarłatnego płatka". Dla miłośników "Płatka" jest to 'podróż sentymentalna', chociaż po książkę mogą sięgnąć także ci, którzy z powieścią się nie zetknęli. "Jabłko" spełniło moje oczekiwania, chociaż nieco żałuję, że autor nie poświęcił opowiadania postaci, którą darzę największą sympatią.

Ania Urbańska | 2013-02-02

"Szkarłatny płatek i biały" to monumentalna, wielowątkowa i fascynująca powieść, której brakuje zakończenia. Urywa się w bardzo ciekawym momencie i ciężko czytelnikowi dochodzić prawdy - czy autorowi zabrakło talentu czy chęci do kontynuowania jej. A może to był zamierzony zabieg, jak usiłuje nas przekonać Michel Faber we wstępie do "Jabłka"? Pisze, iż Sugar stała się kimś więcej niż postacią literacką, przynajmniej on traktuje ją jak osobę, która ma prawo do prywatności - skoro uciekła, to znaczy, że nie chciała, by ją śledzić. Hmmm, mnie, jako czytelnika spragnionego wieści o niej takie tłumaczenie nie przekonuje i jestem bardzo zawiedziona oświadczeniem Fabera, iż na pewno kontynuacji powieści nie będzie.

"Jabłko" to chudziuteńki zbiór opowiadań, w których występują postaci znane z "Płatka". Dwukrotnie pojawia się Sugar, która jeszcze nie poznała Rackhama i nie opuściła pokoju w domu uciech prowadzonym przez jej matkę. Poznajemy wycinek dalszych losów Clary, służącej Agnes,...

Monika Góźdź | 2010-08-07

teoretycznie kontynuacja "szkarlatnego platka" dobrze i szybko sie czyta, opowiadania wciagaja w XIX w swiat, ale pozostaje pewnien niedosyt

Nattka | 2011-07-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2011
Przeczytana: 21 lipca 2011

Jako opowiadania z epoki - naprawde swietne.
Jako kontynuacja "Platka" - naciaganie marketingowe za strony wydawcy.

Dobra lektura w podrozy.

Tiita | 2010-03-28
Na półkach: 2003-2008, Przeczytane

ciężko nazwać to kontynuacją Płatka, ale z pewnością lekko można się nasycić po tak niespodziewanym zakończeniu Płatka

Dotka76 | 2010-07-10
Przeczytana: czerwiec 2010

Czytałam ją kiedyś i o tym zapomniałam - to najlepsza opinia.

ursi | 2012-03-30
Przeczytana: 30 marca 2012

Od razu wyznam, że nie przepadam za czytaniem opowiadań,co niewątpliwie ma wpływ na ocenę. Wolę jedną, wieluset stronicową pozycję, która daje solidną porcję akcji i emocji. "Jabłko" to zbiór opowiadań, który niejako miał stanowić kontynuację losów bohaterów książki "Szkarłatnego płatka i białego", mimo iż autor w przedmowie ostrzega, że nie pokusił się o napisanie dalszych losów bohaterów swojej poprzedniej książki. Był to jedyny powód, dla którego sięgnęłam po "Jabłko", bowiem "Szkarłatny..." miał tak dziwne zakończenie, że aż prosiło się o dopisanie dalszych losów postaci tam występujących. Lektura, której czytanie właśnie ukończyłam nie spełniła moich oczekiwań, no... może ostatnie opowiadanie przybliża nieco moją wyobraźnię do ulic Londynu z czasów, gdy rozgrywały się losy bohaterów "Szkarłatnego płatka i białego".