Miłość

Seria: Mistrzowie Prozy
Wydawnictwo: Świat Książki
Love
Ag2S

Billa Coseya, nieżyjącego właściciela luksusowego hotelu, kochało wiele kobiet. Dla każdej z nich był kimś innym: kochankiem, opiekunem, mężem, ojcem, dziadkiem, pracodawcą... Gdy wiele lat temu Heed została jego drugą żoną, wnuczka Christine musiała opuścić dom. Teraz obie, stare i pełne wzajemnej nienawiści, mieszkają razem i walczą o majątek. Jednak ""historia o tym, jak bezwstydne kobiety potrafią doprowadzić do upadku dobrego mężczyznę"" niepostrzeżenie zmienia sens, bo Bill nigdy nie był tym, za kogo go uważały. Wybitna psychologiczno-obyczajowa powieść, w której prawd jest tyle, ile bohaterek.

źródło opisu: Wydawnictwo Świat Książki, 2014

źródło okładki: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

Oficjalna recenzja
fossa książek: 329

Miłość na różne sposoby

Niejako na przekór tytułowi, powieść „Miłość” opowiada o rozgrywającym się pod jednym dachem burzliwym konflikcie. Jego wytrwałymi uczestniczkami są dwie kobiety, które poróżniły wydarzenia z przeszłości. Heed i Christine. Od dziesięcioleci ich wzajemne stosunki naznaczone są nienawiścią i wrogością. Fakt, że zmuszone są dzielić razem dom tylko pogarsza sprawę. Źródła tego sporu sięgają daleko wstecz do czasów ich dzieciństwa, w które bezceremonialnie wkroczył pewien mężczyzna. Konsekwencje jego działania doprowadziły m.in. do obecnego stanu rzeczy.

Sprawcą całego zamieszania jest nieżyjący od 25 lat, Bill Cosey. To właśnie jego duch unosi się nad wszystkimi nieszczęściami. W latach swojej świetności był renomowanym hotelarzem otoczonym wianuszkiem pochlebców i kobiet. Za życia zdołał zapanować nad swoim chwiejnym królestwem i skłóconą rodziną. Ale po jego śmierci wszystko posypało się jak domek z kart. Cosey zostawił majątek i dwie zwaśnione kobiety, z których każda gotowa była walczyć o swoją część. Po latach już podstarzałe, upokorzone koniecznością życia pod jednym dachem, nic nie straciły z czujności i zawziętości w dopominaniu się o własne prawa. Dopiero gdy do akcji wkracza najęta do pomocy dziewczyna o imieniu Juniorka następuje przełom. Jednak cwana Juniorka gotowa jest wykorzystać sytuację w domu do własnych celów. Przy okazji zrobi też rewolucję w życiu Heed i Christine.

Sama historia nie byłaby tak frapująca, gdyby nie sposób jej przedstawienia. Toni Morrison nie zamierza przypodobać się czytelnikom klarowną, chronologicznie ułożoną fabułą. Różne punkty widzenia, rozdziały pełne retrospekcji wprowadzają sporo zamętu. Taka proza wymaga koncentracji i odrobiny cierpliwości. Oczywiście, wraz z upływem stron cała historia przybiera coraz konkretniejsze kształty. Stopniowo sytuacja staje się coraz jaśniejsza. Wspomnienia snute przez bohaterów zazębiają się i łączą by ostatecznie ułożyć się w jeden spójny obraz.

W powieści „Miłość” dominują wyraziste postacie, silne emocje i skomplikowane relacje międzyludzkie. W tych okolicznościach spod pióra Morrison wychodzą bohaterowie dalecy od ideału, a targani słabościami i namiętnościami. Swoją wyrozumiałością dla ludzkich błędów czy potknięć Morrison skutecznie potrafi zaskarbić sobie sympatię. A sama „Miłość” udowadnia, że jej autorka rozumie się na ludzkiej naturze lepiej od innych. Nie mogło być inaczej by nie orientowała się jak złożonym i trudnym zjawiskiem bywa miłość. Potwierdzenie znajdziecie w książce.

Anna Aniszczenko

adb | 2016-09-07
Przeczytana: 06 września 2016

"Miłość" Toni Morrison to niezwykła powieść polifoniczna, w której na głosy rozpisano wszelkie możliwe emocje: zazdrość, nienawiść, pogardę, pożądanie, gniew i pragnienie zemsty. Wszystkie prócz tytułowej miłości. Kolejna z powieści noblistki jest wybitnym dramatem psychologicznym i na przekór tytułowi nie ma w sobie nic z romansu.

Głównym bohaterem i siłą napędową wszystkich wydarzeń jest Bill Cosey, jednak mówią o nim kobiety i tylko one. Każda opowiada swój fragment historii i mimo że każda z wersji jest nieco inna, wszystkie są prawdziwe. Z kolejnych opowieści wyłania się pełny obraz konfliktu pomiędzy Heed a Christine, czyli żoną Billa Cosey'a, a jego wnuczką, przyjaciółką Heed z dzieciństwa. [...] Prawdę poznajemy stopniowo, kolejne relacje kobiet uzupełniają obraz i zmieniają go.
[...]
To właśnie portrety kobiet, wspaniałe, pełnowymiarowe portrety, ukazujące zawikłane losy, dobre i złe cechy (bo nikt tu nie jest jednoznaczny), wspaniałomyślność i małostkowość bohaterek są...

edit3008 | 2017-09-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 22 września 2017

Podobała mi się mniej niż poprzednie książki autorki, ponieważ jest dość zagmatwana. Na pewno nie jest to dobra pozycja "na pierwszy raz" jeśli ktoś chce zapoznać się z twórczością Noblistki. Oczywiście warta przeczytania zwłasza dla tych, którzy cenią takie trochę"pokręcone" ksiązki :)
Tragedia dwóch dziewczynek: jedna jest wnuczką, a druga żoną tego człowieka tak szanowanego przez społeczność małego nadmorskiego kurortu.

oliwa | 2015-01-20

„Miłość” jest jak splątany supeł. Nie od razu rozumiemy, kto tu jest kim i jaką rolę odgrywa, pierwszoplanową czy marginalną. Akcja toczy się na przestrzeni kilkudziesięciu lat, w drugiej połowie XX wieku, w środowisku czarnych Amerykanów. Bohaterkami są, jak to zwykle u Morrison, kobiety, ale spiritus movens ich świata jest mężczyzna. Narratorki powoli odsłaniają wspólną przeszłość i przyczynę wzajemnej nienawiści. Na początku mamy więc tajemnicę, która tkwi w przeszłości i groźbę, która wisi nad przyszłością. Ta strzelba jednak nie wypala. Po części dzieje się tak za sprawą aury nierealności, w którą spowita jest ta historia – to też charakterystyczne dla Morrison, ale tu odbiera jej siłę. Trzeba też pamiętać, że Morrison jest pisarką polityczną, że daje głos tym, którzy tego głosu nie mają. Przejawia się to również w sposobie, w jaki rozwiązuje konflikty – więcej nie napiszę, żeby nie spoilerować, ale jak dla mnie jest to bardzo letnie katharsis.
Reasumując – delikatne...

książek: 1955
Wojciech Gołębiewski | 2017-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2017

Laureatka Nobla (!!??) z 1993, dziesięć lat po Nagrodzie raczy nas tą opowieścią na temat której znalazłem (Wikipedia):
"....'Love' (2003) is the eighth novel written by Toni Morrison. Written in Morrison's non-linear style, the novel tells of the lives of several women and their relationships to the late Bill Cosey... ....Morrison introduced a character named Junior; she was the medium to connect the dead Bill Cosey to the world of the living.
The storytelling techniques in 'Love', namely the split narrative, suggest a recent trend in Morrison's literature that divides the plot among different time periods...."
Mam też definicję:
"Split Narratives: Dividing Your Story Between Two or More Narrators.."

Recenzowałem jej najpopularniejszą książkę "Pieśń Salomona" (1977) i dałem 7 gwiazdek. Pisałem wtedy:
"Toni Morrison właśc. Chloe Anthony Wofford-Morrison (ur. 1931), c z a r n a amerykańska pisarka, nagrodzona Noblem w 1993, podobno z...

Gulka | 2014-12-31
Przeczytana: 30 grudnia 2014

To moje pierwsze zetknięcie z Toni Morrison. Już informacja o tym, że pisarka otrzymała literacką Nagrodę Nobla spowodowała, że do lektury podeszłam z podziwem, szacunkiem, ale i czujnie.
Książka jest świetna. Wiele monologów wewnętrznych, które w dużej mierze tworzą fabułę. O przeszłości i o tym "o co tu kaman" dowiadujemy się właśnie w tych wynurzeń wielu bohaterów. A przecież każdy przedstawia swoją perspektywę.
Cosey, właściciel hotelu, w wieku ponad pięćdziesięciu lat żeni się z 11-letnią dziewczynką, w dodatku przyjaciółką swojej wnuczki. Po pięciu latach małżeństwa "staruszek" umiera i rozpoczyna się walka o spadek. Dziewczyny od lat nie są już przyjaciółkami, stały się wrogami.
Przedstawiono opinię nie tylko żony staruszka, ale i jego wnuczki, pośrednio synowej i sąsiadów. Swoje 5 minut ma także dziewczyna z problemami, która zaczyna pracę dla wdowy - tu wątek szczeniackiej miłości, opartej na wyuzdanym seksie, który nie ma nic wspólnego z uczuciami.
Nie bez znaczenia...

kajsa | 2011-07-29

Wstrząsająca i jednocześnie piękna

dzieweczka | 2018-06-02

Interesująca książka. Ciemne i jasne strony ludzkiego charakteru są tu wyjątkowo trafnie przedstawione.

Agnieszka_Pe | 2014-04-22

Nie od dziś wiadomo, że od przyjaźni aż po grób bardzo blisko do nienawiści do końca świata i o jeden dzień dłużej. Zwłaszcza jeśli między przyjaciółki wkroczy osobnik płci męskiej, i są one w wieku, w którym wszystkie emocje przeżywa się tak intensywnie, że intensywniej już się chyba nie da.

Nic nie boli bardziej niż zdrada tej, którą uważało się za najbliższą osobę na świecie i taką zdradę najtrudniej wybaczyć (o ile to w ogóle możliwe). Heed i Christine miały po dwanaście lat i były najlepszymi przyjaciółkami. Dopóki dziadek tej drugiej nie postanowił poślubić tej pierwszej. Wtedy wszystko się zmieniło.

"Miłość" nie jest lekturą lekką, łatwą i niewymagającą. Nie można jej przeczytać w ciągu jednego wieczoru. Niemniej, okaże się warta każdej chwili spędzonej z nią. Toni Morrison - laureatka literackiej Nagrody Nobla udowadnia, że otrzymała to prestiżowe wyróżnienie całkiem zasadnie.

Muszę przyznać, że dotąd nie czytałam żadnej jej książki. "Miłość" była moim...

betina360 | 2016-11-27
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 27 listopada 2016

Nie urzekla mnie ta ksiazka nie moje klimaty taka oklepana i nudna. Szkoda czasu na nia i znowu sie nacielam na ksiazke noblistki. Nie wiem za co ta nagroda bo ta ksiazka jest nudna i to juz bylo w innych ktore czytalam czyli nic nowego.

Lina | 2010-11-23
Przeczytana: 10 września 2010

Bardzo dobra proza pełna poezji, liryzmu, oddechu minionych lat. Czyta się świetnie, chłonąc każde słowo.