Smaki północnej Italii

Tłumaczenie: Jacek Konieczny
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
A Taste of Southern Italy
Ag2S

Buon viaggio e Buon appetito! Czyli – podróżuj ze smakiem! Kontynuacja wspaniałych Smaków południowej Italii Marleny de Blasi. Tym razem autorka zabiera nas w podróż po północnej części Włoch. Odwiedzimy aż dziesięć „gastronomicznych regionów”, m.in. Toskanię, Umbrię, Lombardię, Piemont, Wenecję Euganejską. Wszędzie tam Marlena de Blasi pojawiała się osobiście, szukając i katalogując smaki...

Buon viaggio e Buon appetito! Czyli – podróżuj ze smakiem!

Kontynuacja wspaniałych Smaków południowej Italii Marleny de Blasi. Tym razem autorka zabiera nas w podróż po północnej części Włoch. Odwiedzimy aż dziesięć „gastronomicznych regionów”, m.in. Toskanię, Umbrię, Lombardię, Piemont, Wenecję Euganejską. Wszędzie tam Marlena de Blasi pojawiała się osobiście, szukając i katalogując smaki regionalnej kuchni. Mieszkała tam, pracowała i przede wszystkim… gotowała! Jak sama objaśnia, przepisy zamieszczone w tej książce są jedynie „interpretacjami” miejscowych potraw. Niemożliwym byłoby przecież znalezienie substytutu dla lokalnych składników – słodkiego masła wyrabianego w regionie Emilia Romania czy pikantnych papryczek chili, z których słynie region La Marche.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

Catherine | 2011-09-01
Przeczytana: 01 września 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Bardzo dobra :)
Książka 'Smaki północnej Italii' dostarcza wielu ciekawych informacji o geograficznych regionach Włoch. Przybliża ona kulturę i co najważniejsze kuchnię tamtejszych regionów.
Książka zawiera opisy 10 regionów administracyjnych i aż 200 specyficznych przepisów.Dajmy na to 'Gruszki pieczone z pecorino',zupa typowa dla Doliny Aosty o intrygującej nazwie 'Gotowana woda' czy popularne w Wenecji Eugejskiej 'Gelato cytrynowe z wódką i winem musującym'. Książka nasączona jest oliwą,a każda kartka pachnie chlebem prosto z nad ognia posypanym ziołami.
Smacznego i miłych wrażeń podczas czytania.

Ps. Książka ta nie należy do tych które przeczytamy i odstawiamy na półkę. Do "Smaków północnej Italii" wciąż się powraca. Ciekawe przepisy są inspiracją i zachętą do stworzenia namiastki Toskanii we własnym domu.

| 2012-09-28
Na półkach: 2012, Przeczytane
Przeczytana: 28 września 2012

Smaczna kuchnia i smakowite opowieści. Polecam. Zgłodniejecie na pewno!

marpil | 2011-05-15
Przeczytana: 15 maja 2011