Obrazy Włoch, Tom I

Образы Италии/ Obrazy Italii
Obrazy Włoch, Włochy, podróże
sztuka
Dzwienkoswit

„Szkice Muratowa, przynosząc wiele wnikliwych uwag o rzeźbach, obrazach, architekturze i kulturze Włoch, są nie tylko pięknie pisaną relacją o rzeczach widzianych, lecz stanowią również interesujący dokument swojego czasu, świadectwo epoki i miernik stanu określonej świadomości kulturalnej. Wydaje się także, iż uważny czytelnik potrafi wydobyć z tej lektury naukę właściwego obcowania z dziełami sztuki jako z trwałymi świadectwami duchowej działalności człowieka, mozolnie wznoszącego pomniki swoich osiągnięć wśród wartkiej, wszystko niszczącej rzeki czasu.”

źródło opisu: http://www.finta.pl/

źródło okładki: http://www.finta.pl/

Gapcio | 2019-08-01

„Obrazy Włoch” to praca kanoniczna, która jednak nigdy nie doczekała się należnej popularności, szczególnie w zachodnim kręgu kulturowym. Jej autor jest przedstawicielem wymarłego już gatunku erudytów kompletnych; szerokim, syntetycznym spojrzeniem ogarnia Półwysep Apeniński i jego największe skarby. Tytuł dzieła jest zresztą mylący, bo Muratow pisze o wszystkim. Obrazy pojawiają się nie tylko na płótnie i są ledwie punktem wyjścia do podróży poprzez atmosferę, kulturę i klimat włoskich miast.
Jedynym minusem dla osób tak przekornych jak ja będzie autorytatywny styl wykładu, z nadużyciem wielkich kwantyfikatorów i absolutyzujących sądów. Zjawiskom tym towarzyszy chwilami przesadny patos. Z erudytami trzeba być jednak ostrożnym – ciężko wyznaczyć granicę, za którą hiperbola Muratowa nabiera charakteru ironicznego, czy wręcz autoironicznego.
Zabieg wydawcy nowej edycji „Obrazów Włoch”, polegający na poszatkowaniu ich wedle kryterium geograficznego na więcej części, jest dla mnie...

figozmakiem | 2012-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2005

Najważniejsza pozycja dla podróżnika (ale nie turysty) udającego się do Włoch.